ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.09.2024
CAZARE ÎN 2 x DblStd
REGIM MASĂ faraMasa
EXCELENT

Foarte bine la Bueno!

Vara asta am încercat ceva nou: Hotel Bueno, din Mamaia. Sejurul l-am achiziționat prin agenție, cu două săptămâni înainte. Pentru o cameră dublă superioară, 6 nopți în ultima săptămână din august, am plătit un preț ok, 2300 de lei, fără mic dejun. Căutând informații despre hotel, am găsit recenzii destul de vechi, de aceea poate ar fi utile niște informații proaspete. Drumul spre mare – cu trenul, întârziere de numai 5 minute! :) Ca o paranteză, parcă a început să circule cu trenul tot mai multă lume, probabil contribuie și faptul că elevii au gratuitate, pentru că am găsit cu emoții bilete, chiar dacă le-am cumpărat cu o săptămână înainte. Pentru cei care vin de la gară cu autobuzul (100M – din fața gării – 2.5 lei biletul), se coboară la stația Dorna. La plecare, se ia autobuzul din fața hotelului Splendid.

HOTELUL

Bueno este un hotel mic, de 3 stele, construit în 2010, amplasat în nordul stațiunii, între hotelurile Hawaii și Zenith. Locația este foarte bună, pe aleea pietonală, la câțiva metri de plajă, zona e liniștită, mai puțin aglomerată ca sudul stațiunii, e aproape de „Butoaie” . Este o clădire cu patru etaje, la parter are un restaurant cu terasă. O parcare privată se află în spatele hotelului. Recepția e micuță, există lift. Arhitectura hotelului este una specială, rotunjită, astfel că au trei tipuri de camere: premium, cu vedere frontală la mare și două balcoane, camere superioare, pe latura de sud, cu vedere laterală la mare, și camere standard, orientate spre nord.

CAMERA

Am ajuns la hotel la ora 12, și am primit camera pe loc, cu toate că check-in-ul oficial era la ora 18, o mare bilă albă, deoarece ne-am putut bucura de întreaga zi de plajă. Recepționerii, foarte tineri, ne-au întâmpinat cu amabilitate și au făcut documentele de cazare rapid. Am avut cameră superioară, la etajul I, cu orientare spre sud și vedere laterală spre mare. Spațioasă, luminoasă, amenajată simplu și modern. Vederea spre mare există, dar nu e spectaculoasă, probabil că de la etajul 4 e mai ok. Se vede mai mult parcarea hotelului Zenith. Mi-a plăcut în schimb că a fost foarte însorită, veselă, luminoasă, mai ales că vremea ne-a făcut surpriza neplăcută să se răcească treptat (am nimerit chiar ciclonul care a produs inundații în sudul litoralului). Patul dublu mare, cu saltea foarte comodă (comodă pentru mine înseamnă moale), perne ok, pe jos mochetă curată, plăcută, o măsuță, fotolii, dulap încăpător, lumină artificială bună. Aerul condiționat l-am găsit pornit la cazare, când a fost o zi toridă, apoi n-am mai avut nevoie de el. Minibar cu produse diverse, contra cost, televizor. Mi-au plăcut draperiile foarte groase, ca o cortină, pentru că reușeau cu succes să blocheze lumina becurilor care stăteau aprinse toată noaptea în parcarea de la Zenith.

BALCONUL

Este mai mult lung decât lat, totuși încăpător, însorit, cu măsuță și două scaune. Pentru prosoape am instalat noi clasica sfoară adusă de acasă. Tâmplăria termopan izolează bine fonic, mai ales că de la Zenith se auzea un zgomot continuu de instalație, nu știu de la ce. În timpul zilei nu era deranjant, dar noaptea închideam ușa balconului. Există plasă de țânțari (care și ei existau în stațiune :)) iar ușa se rabatează. BAIA Spațioasă, a fost foarte curată, și – lucru rarisim pe la hoteluri & pensiuni – înăuntru mirosea frumos! Nu a canal, nu a mucegai, ci a curat, a deodorant. O mare bilă albă pentru asta! Cabina de duș spațioasă, curată, nu lăsa să se scurgă apa. Toate au funcționat foarte bine, vasul wc, ventilatorul, presiunea apei, scurgerea de la cabina de duș, uscătorul de păr. La chiuvetă spațiul pentru diverse cosmetice este cam micuț, dar ne-am descurcat. În schimb, a fost foarte util suportul cu două pahare. Am avut 4 prosoape și unul pentru picioare, care s-au schimbat la cerere (asta pentru că, din cauza vremii, eram la hotel când veneau cameristele). În baie am avut consumabile - săpun, gel de duș, care s-au completat, hârtie igienică de calitate, deodorant wc.

RESTAURANTUL

Hotelul nu oferă mic dejun inclus dar există posibilitatea de a comanda în restaurantul lor, a la carte, ceea ce am și făcut în două dimineți. Restaurantul este deschis de la ora 8 dimineața. Noi am luat ochiuri, diverse mezeluri și brânzeturi, roșii, ceai, cafea, unt. Toate se pot comanda separat din meniu. Un astfel de mic dejun „asortat” ne-a costat în jur de 60 de lei de persoană. Am servit și un prânz la restaurantul hotelului, ciorbele au fost foarte bune. Prețurile, la fel ca peste tot la restaurantele din Mamaia. Noi am preferat, ca de obicei, zona Butoaielor, unde am mâncat de cele mai multe ori la Gourmet și Estival. Pentru micul dejun, am vrut să încercăm și în alte părți decât la hotel și am fost la Zenith și Hawaii, la ambele am plătit 60 de lei de persoană pentru bufet suedez. La Hawaii ne-a plăcut cel mai mult pentru că au feluri de mâncare mai deosebite, variate și foarte atractiv prezentate.

ODIHNĂ/RELAXARE

În hotel a fost liniște, turiști civilizați, nu s-a auzit nimic din alte camere. La terasă este muzică până pe la 22:30, dar la volum rezonabil iar cu ușa balconului închisă nu se aude în cameră. Noaptea a fost liniște, am dormit foarte bine. Am scăpat de nopțile cu bubuială de bași made in Mamaia, pentru că în vecinătate nu se află cluburi sau terase cu program nocturn.

PLAJA

Hotelul are plajă privată, curată, aflată la câțiva pași, iar în prețul cazării intră și două șezlonguri. Plaja e frumos amenajată, cu umbreluțe de paie și șezlonguri noi, cu plasă și apărătoare de soare. Distanța între șezlonguri e ok, permite să te bucuri de intimitate. Un lucru interesant este și faptul că din loc în loc sunt măsuțe de lemn, cu scaune. Au și un beach-bar cu produse de sezon iar la șezlong se poate comanda inclusiv mâncare la la restaurant. La intrarea pe plajă este o terasă foarte drăguț amenajată. Băieții care se ocupă de plajă mi s-au părut de treabă, săritori. Dar... e și un „dar” : au un sistem care probabil că pentru ei este rentabil însă e cam neplăcut pentru oaspeții hotelului: șezlongurile oferite turiștilor din hotel sunt numerotate începând din linia a doua de la mal și doar în jumătatea stângă a plajei, care este lipită de plaja Hawaii. Restul sunt contra cost, adică cele mai bune locuri, prima linie și partea dreaptă, care nu se învecinează cu altă plajă amenajată. Neplăcut e că prima linie de șezlonguri are umbrele mari de pânză, care, desfăcute, obturează vederea spre mare. Cele două porțiuni ale plajei Bueno sunt delimitate de o ghirlandă de becuri care seara arată vesel. Oricum, pentru că vremea a fost capricioasă, nu am apucat să stăm la plajă decât 2 zile din 6. Intrarea în apă e lină, nisipul s-a mai măcinat, pe mal e fin ca pe vremuri.

STAȚIUNEA

Dacă nu mergem la Neptun, preferăm nordul vechi al Mamaiei pentru că este mai aerisit, mai puțin aglomerat și mai puțin zgomotos decât celelalte zone. (Ca o paranteză... știu că sunt alternative minunate prin alte țări, dar pentru noi e mai comod așa decât să batem drumurile la/de la aeroport, etc. Cu trenul, vorba aia, până citim o revistă, până mâncăm un sendviș, am ajuns la Constanța. Cum noi nu mergem la all inclusive pentru că mâncăm foarte ușor, fani piscină nu suntem și nici nu ne plac programele zgomotoase de divertisment, prețul ne avantajează pe litoralul nostru, la hoteluri care nu au aceste oferte.) Așadar, cei care nu au alergie la litoralul românesc pot petrece și la Mamaia câteva zile frumoase, pot face plimbări pe plajă, în căutare de scoici, fotografii frumoase, aerosoli, plimbări de seară pe aleea pietonală. Marea e frumoasă oricum, dar noi am prins-o chiar dându-se în spectacol pentru că s-a schimbat vremea. Cum spuneam înainte, am prins doar două-trei zile mai însorite, în rest a plouat ca toamna, dar ce peisaje ne-a oferit marea! Firește că mă întristează în continuare să văd cum a fost sluțită stațiunea de construcțiile haotice, cum încă de construiește fără milă pe malul Siutghiolului, obturând orice fărâmă de priveliște spre lac, cum cresc buruienile printre resturile metalice ale toboganelor abandonate de zeci de ani pe plajă. În aceeași măsură mă bucur să văd că anumite hoteluri, cum sunt Bueno sau Tomis (unde am revenit tot vara asta), se străduiesc să devină oaze de frumos și să-și trateze clienții cât mai bine.

CONCLUZIE

Am avut un sejur frumos, liniștit și relaxant la Hotel Bueno, este o alegere bună atât ca raport calitate-preț cât și ca locație și facilități.

Trimis de Rofri in 19.09.24 15:32:58
Validat / Publicat: 19.09.24 18:02:37

VIZUALIZĂRI: 195 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Rofri); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P20 Perfecțiune

[19.09.24 17:41:10]

Bun revenit pe site, cu impresii -- un review *excelent*, de fapt!

RofriAUTOR REVIEW
[19.09.24 18:04:11]

@webmasterX: Bine v-am regăsit! Mulțumesc pentru apreciere!

[19.09.24 18:07:27]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂBueno Hotel: