ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.08.2024
CAZARE ÎN Apartament
REGIM MASĂ faraMasa
EXCELENT

Ca acasă

Citatul zilei- Nu poți înțelege un oraș până când nu îi folosești sistemul de transport public – Erol Ozan

De obicei în momentul în care mă hotărăsc să plec în concediu, caut o cazare mai impersonală, unde să beneficiez de toate serviciile, o cameră la hotel de exemplu. De data asta am ales diferit din pricina prețurilor mari din Croația, care-mi depășeau bugetul. Astfel pentru prima oară am închiriat, prin platforma online Airbnb, un apartament de la o persoană particulară din Split.

Am stat preț de o săptămână în apartamentul lui Cristofer, un tip tânăr ce a lucrat prin Germania și acum trăiește foarte bine din chirii.

Apartamentul lui Cristofer este situat pe Ulica Sime Liubica cam la trei kilometri de mers pe jos de centrul orașului. Știu asta pentru că am făcut de multe ori acest traseu seara. Cu autobuzul erau șase stații. Aveam în apropiere și magazine, inclusiv Lidl și ceva terase și restaurante.

Chiar în apropiere se află plaja Znjan cam la 15 minute de mers pe jos, dar Cristofer nu ne-a informat că acolo momentan este șantier. Consiliul de Turism din Split îndeamnă toți furnizorii de cazare din zona Podișului Žnjan și din imediata sa vecinătate să informeze în timp util oaspeților lor care rezervă cazare cu privire la lucrările de construcție din zona respectivă. O astfel de transparență va permite oaspeților să-și planifice în mod adecvat șederea și să evite potențialele inconveniente, contribuind astfel la păstrarea reputației destinației și a satisfacției oaspeților.

Ei bine cam ăsta este singurul reproș pe care I l-aș face lui Cristofer, faptul că nu simțit nevoia să ne informeze despre lucrările din zonă. Probabil că s-a gândit că nu vom mai rezerva la el, lucru de altfel foarte adevărat.

Apartamentul la care am locuit preț de o săptămână era situate la etajul al doisprezecelea într-un bloc de paisprezece etaje.

Existau două lifturi, care funcționau bine, unul de două personae și unul de patru personae. Instrucțiuni despre accesul în locuință am primit chiar în ziua când aterizam în Croația. Checkin-ul de făcea de la ora 15, iar checkout-ul de la ora 10. Ne-am încadrat la fix în aceste interval datorită orarului de zbor.

Cheia de acces în apartament am găsit-o în cutia de la intrare unde am folosit codul transmis de Cristofer. Am cerut și am primit o cheie suplimentară. Nu am interacționat deloc fizic cu proprietarul. Am vorbit doar pe mail și a fost foarte amabil și săritor la doleanțele noastre.

Dar să vorbim și despre apartamentul la care am locuit preț de o săptămână. Apartamentul era mare și spațios de vreo 100 de metri pătrați. Aveam două dormitoare medii ca dimensiuni plus o bucătărie open space cu livingul aferent.

Ca și mobilier era tot ce aveam nevoie, paturi, șifoniere, mese, scaune, fotolii, canapea. Apartamentul era modern, dar se pusese pe el o patină a timpului. A fost o dată nou, acum era un pic îmbătrânit, dar sincer nu ne-a deranjat acest lucru.

Fiind situat la etajul al 12-lea cu fața spre soare era foarte călduros. Aveam două ventilatoare în cameră și două aere condiționate unul pe hol și unul în living. Din acest motiv au mers aproape non stop. Chiar mă întrebam cât o plăti Cristofer la lumină?

Paturile erau destul de confortabile și ne-am odihnit destul de bine. Bucătăria era dotată cu tot ce-ți trece prin cap. Nici acasă nu am atâtea. Aparat de cafea, aparat de spălat vasele, robot de bucătărie, aragaz si electric și pe gaze, Frigider, hotă, ustensile si vesele de tot felul. Plus că frigiderul nu era gol, mai găseam câte una câte alta, de la precedesorii noștrii. Si noi am gătit și produsele care au rămas le-am lăsat numai departe acolo, cafea, zahăr, ulei, cartofi etc.

Livingul era mare și spațios. Aveam televizor LCD, dar și stație cu boxe perfect pentru o petrecere. Vederea de la etajul al doișpelea era superbă și ziua, dar mai ales seara.

Camera de baie era dotată atât cu duș, cât și cu o cadă, Pentru apă caldă aveam un boiler electric. Mai aveam și o toaletă de serviciu  și acolo trona o butelie lucru ce nu prea mi-a plăcut.

Ce mai pot spune despre acest super apartament. Cu toate că nu am urmărit acest lucru, chiar ne-am simțit ca acasă. A fost un bun raport calitate preț. Pentru o săptămână de cazare, patru persoane am plătit 950 de euro, jumate achitați în momentul rezervării și restul cu o săptămână înainte de data sejurului.

Una peste alta am fost mulțumiți, drept pentru care îl recomand cu drag.

Trimis de robert in 03.08.24 09:44:12
Validat / Publicat: 03.08.24 10:20:52
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Algeria, Argentina, Bahamas, Benin, Brazilia, Camerun, Chile, China, Coasta de Fildeș, Cuba, Egipt, Emiratele Arabe Unite, Etiopia, Europa, Gambia, Ghana, Guineea Bissau, Honduras, Hong Kong, India, Indonezia, Insulele Cayman, Jamaica, Kenya, Macao, Maldive, Mexic, Pakistan, Republica Centrafricana, Republica Dominicană, Rusia, Senegal, Sheychelles, Sri Lanka, SUA, Tanzania, Thailanda, Togo, Tunisia.

VIZUALIZĂRI: 672 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P07 pe la bucătărie

crismisPHONE
    [03.08.24 10:58:03]

@robert: Arată foarte bine, iar raportul preț/calitate este greu de depășit pentru zonă! Știu că apartamentele sunt cam blamate pe site, sunt persoane care susțin că în vacanță nu s-ar caza la un apartament nici moarte (sic 🙂), dar eu zic că uneori n-ai încotro și e mult mai înțelept să alegi o astfel de variantă. De obicei, îți oferă condiții și facilități cum n-ai nici acasă (precum bine spuseși), sunt curate, spațioase, bine situate.

Și mie îmi plac hotelurile și pensiunile, îmi plac camerele care să-mi amintească permanent că sunt în vacanță, îmi place micul dejun, dar câteodată sunt nevoită să aleg un apartament. Chiar recent am făcut-o. Ne-am trezit târziu și aveam nevoie de o noapte de cazare în Cluj, într-o anumită zonă, cu loc de parcare și pet-friendly. Îți dai seama câte hoteluri am găsit să îndeplinească aceste criterii?! Exact, zero barat! Am stat până la urmă într-un apartament cu 2 dormitoare (pe la mijlocul nopții m-am mutat în celălalt și l-am lăsat pe Tati să sforăie în voie🙂), iar micul dejun l-am luat la restaurantul de la parterul clădirii.

robertPHONEAUTOR REVIEW
    [03.08.24 11:02:38]

@crismis: exact, niciodată să nu zici niciodată, că nu se știe...

Mersi frumos pentru vizita și comentariu!

[03.08.24 12:36:02]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

crismis
    Alte impresii din această RUBRICĂApartamente regim hotelier: