ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2024
EXCELENT

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Oaspete la conac

La mai puțin de 24 h de la decazare de la hotelul din Turcia unde ne-am petrecut vacanța de vară eu și familia (vezi impresii) aveam să mă cazez la 2000 km mai departe de acest loc... Este vorba de Bes Hotel Muratella clasificat la 4 stele din comuna italiană Cologno Al Serio din apropierea orașului Bergamo din regiunea Lombardia. Motivele vizitei au fost de servici iar alegerea și rezervarea l-a făcut un colaborator al nostru din Italia. A ales bine (pe booking are o notă de 8.4) s-au plătit 510 euro/2 camere single/3 nopți și aș dori să vă povestesc și vouă despre ce am găsit aici.

Despre Cologno Al Serio

Cologno Al Serio este o comună din Italia, Lombardia, aflată la cca 20 km de Bergamo (mai mult sau mai puțin în funcție de ruta aleasă). În urma descoperirilor arheologice s-a constatat că s-a locuit și în epoca bronzului aici. Localitatea se află la 156 m deasupra mării lângă râul Serio (de acolo și denumirea, colonia de la Serio)

În 2017 recensământul arăta cu puțin peste 11000 locuitori. Majoritatea lucrează fie în Bergamo fie în parcul industrial care există aici. Și eu mare parte din timp am petrecut-o în parcul industrial la o firmă, motivul pentru care am zburat până acolo. Ceea ce am observat că localnicii se ocupă și de agricultură dar și de turism în zonă existând obiective turistice.

Chiar și în comună există un mic centru istoric iar porțile pe care se intră le-am observat zilnic. Porțile se numesc: Porta Artignano, Porta Rocca, Porta Cassatica, Porta Moringhello. Există și o fortificație Rocca, castelul Littegio, și biserici o grămadă: Chiesa Santissima, San Pancrazio, San Gregorio Papa, Dell Annunciata, Sant Anna, Immacolata (acesta din urmă era integrată în conacul unde am locuit)

Acces Bes Hotel Cologno Al Serio

Sp 122 La Francesca-Loc. Muratella, 24055 Cologno al Serio, Italia este adresa exactă al hotelului, accesul este exclusiv rutier. Dacă venim din centrul Bergamo sau din aeroport se va folosi Via Cremasca, Via Roma, Via Crema, Via Provinciale, Via Provinciale Francesca, SP122 spre comuna Ghisalba. Înainte de a trece peste podul desupra râului Serio se va vira la stânga pe Via del Casinello. Acolo este intrarea la conac. Noi am avut o mașină închiriată cu care ne-am deplasat pe acolo.

Despre conac

Conacul care a fost o reședință nobilă și datează din anii 1500 se află într-o arie protejată a râului Serio, o rezervație. Mica localitate Muratella este un cătun format din conac, biserica și câteva case lângă și aparține de comuna Cologno Al Serio. Este oarecum izolat puțin de comună, astfel o deplasare pe jos nu prea este recomandată neexistând trotuare dacă ieșim în șosea. (în cătun există trotuarele necesare)

Structura hotelului

Conacul este ca o fortificație, există incinte de piatră pe alocuri, ziduri. Prima incintă înconjoară o parcare imensă, aici parchează mașinile care nu mai au loc în proximitatea recepției (sînt cca 20 locuri acolo). În următoarea inicintă se află parcul imens cu copaci seculari, un lac și amenajări diferite, foișoare, locuri de odihnă, fântână arteziană. Prima clădire întâlnită este chiar restaurantul alacarte, iar la stânga de acesta mai retras se află a doua curte cu parcarea mică și acolo se intră la recepție.

În afară de curțile principale mai are alte 3 curți interioare, una din ele este folosită de restaurant celălalte pentru odihnă, agrement. Biserica Immaculata se află lipită de conac dar accesul direct se face din Via del Casinello plus o poartă mai mică direct din hotel. Mergând la biserica catolică am aflat că în iulie anumite date (1,8, 15,22,29 iulie) slujbele au loc la orele 20.15. Uitându-mă spre puținele case după mișcarea perdelelor de la fereastră mi-am dat seama că locatarii casei mă spionează :):)

Intrând în recepție la stânga se află biroul de check-in /out, câteva fotolii, televizor, cărți, reviste de citit. Din recepție la parter se poate intra într-o încăpere de divertisment acolo se află o masă de biliard. Pe urmă mai găsim alte încăperi comune dotate cu fotolii, șemineu și alte obiecte utile sau decorative păstrând aerul medieval. Zidurile sînt groase și dacă nu face nimeni zgomot este o liniște de mormânt :)

Sala pentru mic dejun se află la parter și este compusă din mai multe încăperi. În două încăperi se află expusă mâncarea și băutura și în alte trei inclusiv o terasă care dă spre curte este sala de mese. Superb!!

La etaj (partea de cazare are etaj și mansardă, există și 2 lifturi) este un labirint, noroc cu planul de evacuare de la pompieri afișate pe pereți, după asta ne pute orienta. Pentru ca să ajung în camera mea am trecut pe o pasarelă (închisă, izolată) într-un alt corp de clădire. În hotel există și un centru de fitness, spa dar nu există piscină nici în interior nici afară. Am înțeles că parcul este rezervație și nu au voie să sape pentru piscină de și era bine venită o baie în zilele călduroase (cca 36grC la momentul vizitei). În afara zidurilor am mai observat un teren de sport (baschet)

Camera

Am primit o cameră single dar amenajată ca pentru 2 persoane. Destul de mărișoară am estimat-o la 20-22 mp. Nu avea balcon, iar vederea era spre o curte interioară. Camera avea un aer medieval și stilizat ca atare. Pe jos nu avea nici mochetă nici covor erau niște plăci care imitau cărămida bineînțeles că mai netede ca suprafață. Mobilierul era nou dar în stil antic, tavanul era înalt pereții erau groși (afară erau 36grC, dar nu trebuia folosit aerul condiționat)

În cameră se intră cu cartelă și pentru electricitate se folosește o altă cartelă. Intrând în cameră am ajuns într-un hol cu dulapuri încăpătoare, seif electronic și accesorii, sertare. În cameră am găsit un pat mare matrimonial, noptiere, veioze, birou, frigider, televizor, suport bagaje, fotoliu, saltea și lenjerie de pat de calitate. Pe birou am găsit apă zilnic. Aerul condiționat nu era centralizat doar ascuns în tavan și îi dădeam drumul de la panoul de la perete (dar l-am și oprit pe urmă) În baia destul de mare cabina de duș era un pic strâmtă pentru mine, chiuveta era amplasată pe un blat mare de piatră și nu lipseau oglinda de machiaj, foenul, prizele și un răftuleț cu accesorii (săpunuri, șampoane, cască de duș, etc) Lângă WC trona și un bideu/spălător. Prosoape erau suficiente. În Italia se mai folosesc prize/ștechere diferite în unele zone, dar majoritatea au și unele comune pentru toți europenii. În cameră am găsit și prize de acest gen și nu am reușit să bag ștecherul în ele. Sînt mai subțiri și găurile puțin altfel poziționate. Dar am găsit destule prize care erau ok pt mine. Mi-am adus aminte că aveam adaptor acasă și pentru aceste prize.

De și am locuit doar 3 nopți acolo se făcea curățenie zilnic și se schimbau prosoapele, mie mi s-a părut o risipă.

Micul dejun

În prețul cazării era și micul dejun inclus. Se poate mânca între orele 7.00-10.00. Așa cum am descris sînt două încăperi unde este expusă mâncarea pe urmă fiecare va sta unde vrea în sala de mese sau terasă. Aparatul de cafea face diverse, sînt și pastile de cafea la discreție. Dar se poate consuma și ceai, lapte sau sucuri. Mâncarea caldă constă în omletă, bacon, cârnăciori, ouă fierte. Pâinea albă sau neagră plus chiflele se pot prăji aveam un prăjitor acolo. Mâncarea rece consta în mezeluri (salam, șuncă) brânzeturi (cașcaval, brânză topită, brânză cu mucegai-asta era preferata mea) legume (roșii, ardei, castraveți)

Într-o nișă în perete stăteau precum într-o vitrină borcănele minuscule cu gemuri, miere, nutella, diferite plicuri cu snacksuri pe bază de cereale, biscuiți. În cealaltă încăpere am găsit expuse numai dulciuri, croissante, cozonaci, checuri, torturi de fructe și torturi de brânză. No coment, abia am scăpat de Turcia și am dat de alt rai gastronomic. Urmează reviewuri cu restaurante :)

Personalul

Nu prea am interacționat dar sînt foarte politicoși. Ospătarul din restaurant este extraordinar, recepționerii la fel. Aveam nevoie de apă în plus în cameră am primit, am pierdut din nou cardul de intrare în cameră :) mi-au dat rezervă fără întrebări suplimentare.

Sincer mie mi-a plăcut acolo, dacă aveți ocazia mergeți acolo.

Trimis de AZE in 17.07.24 22:29:23
    Validat / Publicat: 17.07.24 23:15:17
    • Alte destinații turistice prin care a fost: Europa

VIZUALIZĂRI: 213 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 Bes Hotel La Muratella,interior zone comune
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.20 EUR pe cameră

[17.07.24 23:14:34]

Mutat în rubrica "Antico Borgo / Bes Hotel La Muratella Hotel [Cologno Al Serio], BERGAMO" (nou-creată pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

[17.07.24 23:29:51]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

AZEPHONEAUTOR REVIEW
    [17.07.24 23:38:37]