ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2024
STATUS: APOLLO
SEP-2024
Prieteni
PREȚ SEJUR nu știu
cu AVIONUL (toate taxele incluse)
CAZARE ÎN DblStd
REGIM MASĂ DP
REZONABIL

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Hotel Alghero Vacanze 4* - Alghero

Hotelul Alghero Vacanze este o altă locație care ne-a găzduit în Sardinia. Se află în Alghero, aproape de port, pe Via Gallura, nr. 15. Este destul de ascuns vederii, iar străduța dosnică, îngustă, este plină de autoturisme parcate, astfel încât un autocar nu se poate strecura până la intrarea în hotel. Parcarea mare, de lângă port - Parcheggio Piazzale della Pace, străjuită de Roata Panoramică - a fost locul în care am debarcat urmând a ne deplasa cu bagajele după noi vreo 700 m pe caldarâm, în șir indian. Aceeași distracție peste două zile când aveam să părăsim Alghero.

Servicii

Hotelul Alghero Vacanze este cotat la 4*. Eu nu i-aș fi acordat nici măcar 3. Taxa de oraș este de 4 euro/persoană/noapte. Consider că este cam mult dat fiind faptul că autocarul nu te poate aduce până la hotel.

Intrarea este marcată de plante și de o terasă ascunsă după un gard înalt, un loc preferat de fumători.

Deși se spune că hotelul este decorat în stil sardinian tradiţional, pe mine m-a surprins.  Lobby mi s-a părut chiar urât. Are o recepție tapetată cu carpete țesute tradițional, mobilier din fier forjat și tablouri naive reprezentând capre și oi stilizate.

Formalitățile de check-in s-au derulat rapid, noi fiind singurii oaspeți sosiți la acea oră.

Hotelul asigură parcare gratuită pentru biciclete şi motociclete. Despre parcarea autoturismelor nu știu nimic, probabil că se descurcă fiecare cum poate sau - cel mai bine - parchează mașina în Parcheggio Piazzale della Pace. Hotelul  acceptă - contra unei taxe - animalele mici, de companie, iar la cerere poate asigura servicii de transfer de la sau la aeroportul din Alghero.

Lângă recepție se află liftul și scara de acces la etaje, iar în partea opusă un bar.

Camere & Cond. Cazare

Mi-a fost repartizată camea 109. Accesul se face cu cartelă, aceeași care permite și iluminarea încăperii. Am optat pentru single, totuși am primit o cameră cu două paturi alăturate (un fel de matrimonială).

Mobilierul - din lemn - este în bună stare, părând nou, dar în stil vechi. Un pat confortabil la căpătâiul căruia, pe perete, se află un colaj de țesături tradiționale, o noptieră, un scaun (pe care l-am folosit ca suport pentru bagaje), un dulap îngust, un cuier, o comodă cu minibar gol, televizor, oglindă... Televizorul nu funcționa, mai corect spus ar fi trebuit să pierd eu prea mult timp cu setarea canalelor ceea ce nu este punctul meu forte. Așa încât m-am lăsat păgubașă, cu atât mai mult cu cât nu rămâneam în cameră decât pentru baie și pentru odihnă.

Pardoseala este din gresie. Între dotările camerei trebuie să mai menționez aer condiţionat şi WiFi gratuit, telefon, precum și prize și întrerupătoare lângă pat.

Unele camere au balcon. Și camera repartizată mie are balcon, dar vederea pe care o oferă este jalnică. Doar niște dosuri de clădiri. Un singur scaun - de plastic - constituia dotarea balconului. Am crezut că este pentru fumător, dar nu exista nici o scrumieră acolo. O fi pentru contemplarea peisajului sau pentru a pune ceva la uscat după ce vii de la piscină?

Baia este lungă, dar îngustă. Persoanele mai robuste ar avea de ce se plânge. Și pe bună dreptate. Chiuvetă cu oglindă, WC, bideu, cabină de duș, articole de toaletă (șampon, gel de duș, săpun - toate de bună calitate), hârtie igienică și un uscător de păr defect. Am mai descoperit unul - dezmembrat - în sertarul de sub chiuvetă.

Gastronomie (Buc. & Masă)

Restaurantul hotelului, decorat etno, are aspect de cantină. Am servit acolo micul dejun și cina în două zile. Personalul este atent, operativ și am remarcat că însuși recepționerul ajuta la servire și la debarasare.

Micul dejun tip bufet se servește între orele 07.30 şi 10.00. Nu era nici prea bogat, dar nici sărac - croisante calde, chec, gemuri, unt, cașcaval, mezeluri, ouă fierte, pâine, cereale, iar ca băuturi lapte, ceai, suc și cafea.

Cina din prima seară a constat în faimoasele paste italienești cu parmezan, pește cu salată și înghețată, iar în cea de-a doua seară supă-cremă de legume, șnițel din piept de pui cu cartofi la cuptor și salată de fructe. La fiecare masă de seară am primit apă rece și vin roșu și alb în carafe de ½ l la 4 persoane.

Locație și Împrejurimi

Situat într-o zonă foarte apreciată din Alghero - aproape de plaje și de centrul istoric - Hotelul Alghero Vacanze este o combinație perfectă între un hotel de stațiune și un hotel de oraș. Deși estetic nu m-a impresionat cu nimic, pentru un sejur de o noapte sau două (așa cum a fost cazul nostru), îl consider potrivit.

Cei care vin în Sardinia, la Alghero, pentru o vacanță, trebuie să știe că Plaja San Giovanni se află la 5 minute de mers pe jos. Alte plaje situate relativ aproape sunt: Plaja Lido di Alghero - la 250 m, Plaja Las Tronas - la 1,5 km și Plaja Maria Pia - la 1,9 km. Și nu trebuie uitat portul - punctul de plecare în diverse plimbări pe mare, faleza lungă de vreo 3 km, numai bună pentru plimbare seara și Roata Panoramică de lângă faleză.

Distracție & Relaxare

Noi n-am vizitat niciuna dintre plajele enumerate mai sus. Scopul nostru în Alghero era vizitarea orașului și a împrejurimilor sale.

Trimis de iulianic in 01.10.24 19:19:07
    Validat / Publicat: 01.10.24 19:51:31

VIZUALIZĂRI: 216 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P03 Alghero - Hotel Alghero Vacanze. Intrarea.

[01.10.24 19:50:57]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Alghero Vacanze Hotel (ex Alghero City) , ALGHERO" (deja existentă pe sait)

[Rubrica inițială: BUFFER CAZARE]

webmasterPHONE
    [01.10.24 20:17:01]

Review-ul a primit „Punctaj Adițional Actualizare RUBRICĂ

— (2) depășește pragul minim calitativ & cantitativ al descrierii.

• Alte impresii din această RUBRICĂAlghero Vacanze Hotel (ex Alghero City) :