Vacanța în TURCIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 736 / 933]
Afișate impresii [7351 - 7360] din total 9327 impresii
'Must See' în Istanbul / ISTANBUL
- IUNIE, 2010
- de: biancuta [07.12.10]
Hai – hui prin Istanbul
Istanbulul a fost o destinatie aleasa in ultimul moment. Cand am plecat de-acasa, nu credeam ca vom ajunge si aici, dar daca tot eram in Turcia, ne-am spus ca nu merita sa ratam Istanbulul. Odata hotararea luata, am asteptat cu nerabdare sa ajungem in vestitul oras. Stiam ca acest oras are multe de aratat iar noi nu aveam prea mult timp la dispozitie, de aceea nu ne-am propus sa vizitam mare lucru. Nu am avut un plan clar. Doream doar sa vedem cu ochii nostri acest oras miraculos, sa-i [...] — vezi review [+21 poze]
O zi în Selcuk și împrejurimi / SELCUK-EFESUS
- IUNIE, 2010
- de: biancuta [29.11.10]
Moscheea Isa Bey – monument al arhitecturii islamice
Profund impresionati de excursia in orasul antic Efes (click aici ), am pornit sa cautam alte obiective istorice din oras sau din imprejurimi. Ne-am intors la hotel pentru masa de amiaza, am mai intrebat in stanga si-n dreapta ce s-ar mai putea vizita si cum ajungem iar seara am pornit spre Selcuk. Ne-am indreptat spre cetatea orasului si Biserica Sf. Ioan (click aici), dar era trecut de ora 19.00 si cetatea era deja inchisa. A ramas sa revenim in alta zi si la alta ora. Ce sa facem? Trebuia sa [...] — vezi review [+18 poze]
Altinsaray Hotel 3 / KUSADASI
- IUNIE, 2010
- de: melivoicu [21.11.10]
Hotel excelent
Eu am gasit reviewuri facute de straini, toti vorbesc numai de bine hotelul, erau turisti din olanda, belgia, Franta, romani eram cativa... ; d nu ca ar fi ceva rau in asta. Bucataria este nemaipomenita, bufet suedez, noi am avut demipensiune (asa am cautat) dar nici ca puteam inghiti altceva pe langa cele doua mese. Merita! Obiectii am doar la curatenie, personalul care vine in fiecare zi, daca camera este goala, nu face curatenie doar ia gunoiul si cam atat. Dupa cateva zile m-am gandit [...] — vezi review [+11 poze]
Moscheea Albastră (Sultanahmet ) / ISTANBUL
- IUNIE, 2010
- de: biancuta [21.11.10]
Moscheea Albastra – s-a implinit un vis...
Aflandu-ne in fata Bisericii Sf. Sofia (Hagia Sofya), ne-a atras atentia o moschee imensa, aflata chiar in fata. (a se vedea rw meu click aici). Biserica Sf. Sofia am zarit-o treptat, trecand prin dreptul gardului de piatra care o inconjoara si pe langa cladirile anexe, dar moscheea din fata ofera o panorama de invidiat si poate fi admirata in ansamblu. Este vorba de Moscheea Albastra, cunoscuta si sub numele de Moscheea Sultanahmet (sau Sultanahmet Camii in limba turca), dar atunci nu stiam [...] — vezi review [+20 poze]
Club Hotel Gultur 3 / KUCUKKUYU
- IUNIE, 2010
- de: cosminp [19.11.10]
Mai frumos virtual decat real
In drumul nostru din prima vacanta la mare in Turcia, trebuia sa facem o pauza, asa ca am inceput sa caut. Pe net, prin agentiile romanesti si cele turcesti. Dupa ce am facut planul de drum, am gandit ca Canakkale este putin cam aproape de punctul de plecare (Bucuresti), asa ca am cautat ceva mai aproape de destinatia noastra, Kusadasi. Despre traseu puteti citi aici si aici. Din aproape in aproape, am ajuns la Kucukkuyu, despre care auzisem in urma cu vreo 10 ani. M-am decis asupra [...] — vezi review [+26 poze]
Delphin Diva Premiere Resort (ex Riva Diva) 5 / LARA
- IUNIE, 2010
- de: romeo anghel* [17.11.10]
Aproape perfect
Buna, am fost la Delfin Diva in iunie fiind influentat de impresiile postate pe acest site. Serviciile sunt deosebite, luxul la el acasa, mancaruri deosebite, piscine frumoase, copiii se distreaza foarte bine dar nimeni nu spune cit de mici sunt camerele (pt. 5 stele) si ce urat este "peisajul" land view (gunoaie, boscheti) de pe balconul mobilat cu plastic de bazar (la 5 stele?), ce putine sunt locurile rezervate la restaurantele a la carte (la ora 9.05 nu mai gaseai la nici unul locuri [...] — vezi review
Saray Hotel 2 / EDIRNE
- IUNIE, 2010
- de: cristisch2003 [17.11.10]
O posibila alegere pentru o noapte de tranzit
La intoarcerea din concediu am petrecut o noapte intermediara in Edirne. Dupa ce ne-am invartit cam o ora intreband in dreapta si stanga, am ajuns in zona Bazarului, unde sunt mai multe moschei, si am gasit acest hotel, unde dupa o mica negociere ni s-a lasat pretul de la 35 la 30 Euro. Ca si conditii de cazare pot sa spun ca sunt asa si asa. Camera destul de mica, imbacsita, cu miros pregnant de tutun, nearisita, cu o mocheta cam murdara, baia foarte mica cu o bucata de sapun de ziceai ca [...] — vezi review
Troia legendară / CANAKKALE
- IUNIE, 2010
- de: cristisch2003 [16.11.10]
Troia - O lectie de istorie
La aproximativ 25 de km de Canakkale se afla ruinele Cetatii Troia. De fapt, asa cum se poate vedea si din poze, Cetatea Troia din Epopeea lui Homer este doar una dintre asezarile care au fost construite si distruse de-a lungul timpului (mai bine zis in cca 5000 de ani de cand exista prima atestare). Calul care este expus este doar o copie, calul din Epopee putand fi la fel de bine un mit cat si adevarat, timpul scurs din momentul aproximativ al derularii evenimentelor expuse de Homer [...] — vezi review [+18 poze]
Batihan Beach Resort [Long Beach] 4 / KUSADASI
- IUNIE, 2010
- de: cosminp [16.11.10]
Un hotel obisnuit pentru oameni obisnuiti
Hotel Batihan, un hotel turcesc destul de mult vizitat de romani in aceasta vara si cu impresii destul de diversificate despre care am citit si uneori am comentat impresiile scrise de colegi de-ai nostri. Pentru ca si eu am fost acolo in aceasta vara si pentru ca ma simt obligat, moral, fata de voi sa va descriu si cazarea de care am beneficiat, nu numai traseul pe care l-am parcurs si pe care l-am detaliat aici si aici, vreau sa va descriu experienta traita ca un turist obisnuit. Hotelul [...] — vezi review [+47 poze]
Marti La Perla [Icmeler] 4 / MARMARIS
- IUNIE, 2010
- de: cristisch2003 [12.11.10]










