ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2011
ÎNSCRIS: 08.07.10
JUN-2010
2 AD. + 2 COPII -- v: 15 si 5 ani

Farmec oriental...

Despre acest oras s-au scris multe dar nici o data nu este indeajuns de mult deoarece fiecare percepe lucrurile intr-un fel propriu, ceea ce pentru unii e aparent banal pentru altii e spectaculos iar o informatie in plus nu strica nici o data. Spun acest lucru deoarece informatiile oferite de colegii AFA cu privire la aceasta locatie au fost si pentru mine extrem de importante si utile in sejurul petrecut aici.

Ca sa fiu mai explicit, odata ajunsi la hotelul Vera Santa Maria, am fost contactat de o reprezentanta a agentiei partenere care nu facea alceva decat sa ne prezinte oferta proprie pentru excursiile optionale, ofertele erau tentante la prima vedere dar, fiind pus in tema, am observat ca preturile erau mai mari cu cel putin 20-30% decat cele oferite de agentiile din oras sau din bazar iar efectuarea acestor excursii cu mijloace proprii erau incomparabil mai ieftin (in aceasta din urma varianta, dupa cum am mai spus, unul din inconveniente ar fi lipsa unui ghid specializat, asta in cazul in care nu v-ati fi informat anterior cu privire la obiectivele respective). Respectiva reprezentanta era in masura sa ne ofere si alte informatii dar de care pur si simplu, nu aveam nevoie, deoarece le cunosteam inca inainte de a pleca de acasa (cum se ajunge in oras, unde sa schimbi bani, unde gasesti loc de parcare, in ce zile si unde se tine bazarul de fructe cat si cel de textile, etc), singurul lucru care nu-l stiam era daca fiul meu cel mare, la varsta lui, poate face scuba- diving, de la ce varsta e accepat, bine-inteles ca nu cunostea acest lucru, mi-a promis ca se va interesa si va reveni in una din zilele urmatoare sau ma va suna - avand in vedere faptul ca nu am achizitiona nici una din acele excursii de la dumneaei, nu am mai vazut-o pana la terminarea sejurului si, normal, ca nici nu m-a mai sunat.

Dar sa revin, in Kusadasi am mers cat de des am avut ocazia, atat cu dolmusul cat si cu masina proprie - in bazar, atat ziua cat si noaptea (are un farmec aparte, terasele sunt pline iar vanzatorii sunt parca mai vioi), in bazarul saptamanal de textile - aici se gasesc toate marile marci, bineinteles ca sunt fake-uri, in nelipsita plimbare pe frumoasa faleza a orasului. Pentru cei care vor mai vizita acest frumos oras doaresc sa le dau cateva mici sfaturi:

- atuci cand se viziteaza bazarul, atat ziua cat si noaptea, cat timp sunt ancorate in port acele impunatoare vase de croaziera, e de evitat a se face cumparaturi, deoarece preturile (chiar daca nu sunt afisate) sunt sensibil mai mari. In rest, in bazar se negociaza pretul pentru orice produs, nu acceptati primul pret pe care-l cere vanzatorul, dupa negociere se poate ajunge cam la jumate din pretul cerut initial, aceasta negociere face parte din farmecul bazarului si referitor tot la acest aspect, nu sfatuiesc sa negociati pentru un produs ca mai apoi sa spuneti ca renuntati si nu vreti sa-l mai cumparati, eu asa am patit cand am dorit sa cumpar o narghilea iar cand am ajuns cu negocierea la aproape jumatate din pretul initial, si acesta mi se parea totusi destul de piparat, in momentul in care i-am spus vanzatorului ca mai trec si maine, aproape m-a luat la bataie, cu toate ca pana in acel moment era numai un zambet (in mintea mea deja ma vedeam plecand cu vre-un ochi vanat de acolo), am acceptat pana la urma pretul dar nu fara a mai cere cateva accesorii pentru aceasta (mustiucuri, folie, etc), mai tarziu am descoperit ca pretul pe care-l dadusem era oricum mai mare decat in alta parte, dar poate ca tocmai acesta a fost si farmecul, daca totul decurgea fara nici un incident, acum nu-mi mai aduceam aminte de acest aspect. Oricum, atunci cand afla ca esti roman, aproape fara exceptie acestia exclama - Hagi! Gica Popescu! Ceausescu! Majoritatea vorbesc bine engleza iar in unele locuri am gasit chiar vanzatori care vorbeau limba romana destul de bine, in majoritatea locurilor si in special acolo unde se vand bijuterii (care sunt destul de scumpe) esti servit cu ceai negru sau cafea (din acele paharute mici).

-tot referitor la bazar - nu sfatuiesc cumpararea de rahat la cutie, cu toate ca acestea arata foarte bine, ambalajele sunt imbietoare, dar atunci cand veti ajunge acasa, sau mai rau, dandu-le cadou, cand vor fi desfacute, veti constata, ca si mine, ca in interior se afla o punguta micuta cu rahat, cam 1/8 din totalul cutiei, ca si volum. Pentru cei care totusi doresc sa cumpere rahat, se poate cumpara la kilogram (la intoarcerea catre tara, fiind impreuna cu alte cateva masini cu conationali, am oprit in Edirne, unde la un supermarket, acestia din urma au cumparat rahat la kilogram, noi avand in bagaje renumitele cutii "frumoase si aspectoase" eram foarte mirati si nu intelegeam de ce acestia cumpara de acolo si nu din bazar -acasa ne-am lamurit de ce).

-Un alt loc ce nu trebuie omis e ” insula porumbeilor”, o fosta cetate, un loc foarte bine ingrijit, plin de flori, maslini si cateva exemplare uriase de aloe-vera, loc din care panorama asupra portului este superba. Aici exista si o terasa unde se poate servi o cafea sau un suc.

-alte locuri interesante se pot descoperii mergand la pas prin oras, cladiri noi sau vechi, iar ca un fapt mai curios, e lipsa cosurilor de gunoi, deoarece se stie de problemele politice si de atentatele care mai au loc din cand in cand in Turcia – referitor la a ceasta e ca aici, sa spun drept, nu prea ne-am gandit la acestea deoarece nu exista strada sau loc mai aglomerat in care sa nu vezi camere de supraveghere, pe care sa nu vezi forte de ordine (politisti si chiar militari) inarmati pana in dinti dar care nu ieseau in evidenta, te obisnuiai cu prezenta lor discreta. Apropo de politisti, am asistat la un incident care la noi sigur s-ar fi soldat altfel: o masina inmatriculata in Turcia era parcata pe soseaua de langa faleza, in apropierea bazarului exact in fata unei terase intr-un loc in care sigur oprirea era interzisa, pe o motocicleta a aparut un politist de la circulatie care dupa cateva semnale sonore l-a asteptat pe sofer, cel din urma a sosit in cateva clipe, politistul i-a aratat ca a oprit intr-un loc interzis, si, fara sa-i dea obisnuita amenda sau mustrarea de cuvinta, l-a lasat sa-si mute masina in alta parte.

'Cred ca deja am inceput sa fiu plictisitor, despre acest oras plin de farmec cred ca ar mai fi foarte multe de spus, voi lasa insa sa vorbeasca imaginile iar pentru cei interesati de alte amanunte despre acesta, le voi raspunde cu placere la intrebari.

Vacante placute si lipsite de neplaceri tuturor!

Trimis de kelyboy in 21.11.11 18:36:37
Validat / Publicat: 21.11.11 20:09:20

VIZUALIZĂRI: 3350 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kelyboy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P25 Foarte multi, atat turisti cat si localnici, la plimbare pe faleza...

georgiana [21.11.11 21:46:12] »

@Kelyboy,

Felicitari!

Cuvintele mele sunt de prisos... iar pozele si randurile tale spun multe!

webmaster [21.11.11 21:57:21] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

kelyboy [21.11.11 22:13:10] »

@georgiana: Multumesc pentru aprecierile tale, sper ca muti romani sa descopere farmecul acestor locuri! Dupa cum spuneam si in review, fiecare are propria viziune asupra locurilor pe care le viziteaza, asupra oamenilor pe care ii intalneste!

maria55 † [22.11.11 05:46:25] »

@kelyboy: felicitari!

Te "urmaresc", de fapt ca sa fiu mai exacta, urmaresc tot ceea ce se scrie despre Kusadasi! Am ramas incintata dupa ce am citit review-ul tau, dindu-mi impresia ca ma aflam acolo! Sunt f. atasata de aceasta statiune si imprejurimi, am la activ 5 vacante si daca sanatatea imi permite n-o sa ma opresc aici. Sa nu te opresti nici tu, mai ales ca inteleg ca drumul l-ai facut cu masina... posibilitati multiple de a vizita imprejurimile, Selcuk la 20km cu un imens bazar, simbata, la alti 5-6km Casa Fecioarei Maria, la iesirea din oras in directia Kusadasi, Efes-ul, apoi o alta directie in alta zi, micul orasel Soke, tot la 20km de Kusadasi, orasel in care vezi si simti traditia turceasca la ea 'acasa'. La intoarcerea de la Soke poti sa te opresti la Milli Park

Vacante cat mai placute!

kelyboy [22.11.11 08:00:39] »

@maria55: Multumesc! Am vizitat si inprejurimile, nu se putea sa nu vizitam Efesul, Casa Fecioarei Maria cat si Soke (cu parere de rau, dar aici nu am vizitat decat celebrele outlet-uri), sper sa am timp sa scriu si despre aceste locatii. Singurul obiectiv de care amintesti si pe care nu l-am vizitat a fost Milli Park, am trecut pe langa acesta, cine stie, poate alta data. Acesta e avantajul cand mergi cu masina proprie.

Oricum, iti doresc la mai multe si mai frumoase vacante!

adryana [22.11.11 09:01:48] »

@kelyboy, intr-adevar Kusadasi e un oras f. frumos, pentru care am pastrat in suflet amintiri frumoase. Am facut si eu plimbarea prin oras, de la intrare si pana la acele vase de croaziera ancorate-ce mult, nu? si asta doar pe faleza, pe langa mare. Da, a fost mult de mers pe jos, pe o caldura de 35-poate chiar 36 grade, dar cui ii pasa oare? Sincera sa fiu ma asteptam sa aflu noutati despre Kusadasi in acest review, dar din pacate nu am avut ce constata decat ca ai vorbit in cea mai mare parte a review-ul tau despre acel bazar.

Kusadasi nu inseamna doar bazarul, care oricum e mult mai scump decat cel de la Selcuk- (asta am mai spus-o si eu, caci am scris si eu de Kusadasi, de cum sa te tocmesti la cumparaturi, etc. Si sunt convinsa ca am reusit, ca turist prin Kusadasi, sa istorisesc mai multe informatii care consider eu ca sunt mult mai folositoare celorlalti).

Am fost in Kusadasi si am constatat ca orasul e mult mai complex, mai sunt atatea de vazut fata de ce am surprins eu. Vorbesc acum de plaje, de hoteluri, magazine, parcul acela absolut superb aflat chiar pe malul marii, plin cu leandrii etc. Tu nu ai amintit nimic despre ele. Pacat.

kelyboy [22.11.11 09:18:26] »

@adryana: Ai perfecta dreptate, e foarte dificil sa cuprinzi intr-un review abolut toate aspectele unui oras turistic cum este Kusadasi, se mai pot spune multe de terase, cafenele, parcuri, plaje, cladiri istorice, moschei, strazi, plaje si multe altele, eu doar am incercat sa adaug unele mici amanunte care mi s-au parut folositoare unui viitor turist prin Kusadasi si ca sunt deschis sa dau si alte informatii orcarui mi le cere. Oricum, imi insusesc critica...

maria55 † [22.11.11 09:19:13] »

@kelyboy: Da! Si noi am fost la outlet-uri, chiar am gasit niste promotii grozave, insa ne-am plimbat si prin orasel.

Neaparat sa vizitezi pt o zi si Milli Park-ul, Dvutlar si plaja de la Diamond Sand Beach, toate intr-o zi!

Pt. plaja Diamond exista si posibilitatea de a merge cu dolmus-ul, faci aprox. 8 minute din Kusadasi!

Ozi buna!

Maria

maria55 † [22.11.11 09:23:49] »

@kelyboy: Nu-ti face auto-critica, pt ca nu vad necesar!

Probabil ca, @Adryana a dorit doar sa-ti sugereze sa dezvolti! Insa asa cum spui si tu, despre aceasta statiune sunt f mult review-uri si cine doreste sa se documenteze, are aceasta oportunitate!

adryana, georgiana, kelyboy, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Kusadasi și împrejurimile: