Impresii și recomandări [pag. 2915 / 3972]
Afișate impresii [29141 - 29150] din total 39714 impresii de CĂLĂTORIE
Descoperă Innsbruck și împrejurimile / INNSBRUCK
- AUGUST, 2013
- de: unq [29.10.13]
Innsbruck, imperiala capitală a Tiroului
Am călătorit destul de mult în Europa dar rar mi-a fost dat să întâlnesc o locație mai plină de splendoare imperială ca această minunată localitate din Alpii Austriei. Venind dinspre Vaduz (vezi impresii) sau din Italia prin pasul Bolzano, rulezi pe autobandă pe malul râului Inn între piscurile Alpilor Tirolezi, și, la 573 m altitudine, la 489 km sud-vest de Viena, 190 km de Salzburg apare în fața ochilor tăi un oraș binecuvântat de o poziție aparte între celelalte [...] — vezi review [+22 poze]
Descoperă Innsbruck și împrejurimile / INNSBRUCK
- AUGUST, 2013
- de: unq [28.10.13]
Igls, la pas pe terasa Alpilor Austrieci
Liniște și pace, așa poate fi descrisă în puține cuvinte atmosfera din mica localitate unde am ajuns pentru o noapte. Satul Igls, parte integrantă din municipalitatea Innsbruck, este situat pe un platou montan la o altitudine de 900 m, deasupra Văii Inn, având o vizibilitate perfectă asupra Innsbruck-ului, chiar sub muntele Patscherkofel. Daca doriți sa vizitați Innsbruck, dar nu sunteți dispus să vă aventurați în urban și vreți să respirați atmosfera unui mic sat [...] — vezi review [+20 poze]
Unde mâncăm în Iași și împrejurimi? / IAȘI
- AUGUST, 2013
- de: AndreeaIasi [26.10.13]
Unirea Hotel & Spa - SPA si Restaurant de calitate
Review-ul meu va fi doar pentru SPA si Restaurant. Nu am avut ocazia sa ma cazez in hotel. Restaurant: elegant, scump, mancare buna, personal care vb engleza foarte bine (de apreciat atunci cand ai o delegatie de straini), mancarea ok dar cantitate foarte mica in farfurie. Am incercat pana acum deserturile (mouse au chocolat si crepes Suzette extrem de bune), ciorbele ca la masa acasa. De apreciat atentia deosebita a chelnerilor (de ex la prepararea unei vite Chateaubriand una din chelnerite [...] — vezi review
Descoperă Vaduz [Liechetenstein] / diverse #
- AUGUST, 2013
- de: unq [24.10.13]
Vaduz, capitală de buzunar a Principatului Liechtenstein.
Cum am relatat în articolul meu anterior referitor la Lugano, următoarea destinație după această scurtă oprire în Elveția (vezi impresii) a fost Vaduz. Orașul este capitala Principatului Liechtenstein, una din cele mai mici ţări din lume. Spre vest este separată de Elveţia de râul Rin iar munţii o despart la est de Austria. Drumul până aici a fost destul de greu pentru că cei 182 de Kilometri nu sunt doar autostradă (deși indicatoarele și GPS-ul vorbesc despre asta). De [...] — vezi review [+22 poze]
Turist in Jupiter / Aurora / JUPITER / AURORA
- AUGUST, 2013
- de: Neptunus [21.10.13]
La Mulţi Ani, AURORA, la cei 40 ani ai tăi!
Dacă prima jumătate a anilor '60 ai secolului trecut (cu începere încă de la sfârşitul anilor '50) a intrat în atenţia turismului litoral românesc prin conturarea profilului modern al staţiunilor Mamaia, Eforie Nord şi Mangalia, din a doua jumătate a anilor '60 şi prima jumătate a anilor '70, se impune complexul Mangalia-Nord, format, în ordine de la S la N, din staţiunile Saturn, Venus, Aurora, Jupiter, Neptun, Olimp. Pentru construirea acestor staţiuni de la nord de [...] — vezi review [+68 poze]
Turist in Jupiter / Aurora / JUPITER / AURORA
- AUGUST, 2013
- de: Neptunus [20.10.13]
Seara şi noaptea, prin Jupiter
Deoarece în perioada 18-24 august 2013 am fost cazat în Olimp (H. Slatina-vezi impresii), am avut posibilitatea să mă plimb prin toate staţiunile complexului Mangalia-Nord. Cunoscând aceste staţiuni încă din anul 1975 (când am făcut prima plimbare pe jos de la Saturn la Olimp), iar la Jupiter am stat prima dată în 1976 (la H. Scoica), urmând multe alte vacanţe, până când, dintr-o dată, m-am trezit adult, iată că în 2013, la 40 ani de la Botezul Mării (efectuat la Eforie [...] — vezi review [+39 poze]
Unde mâncăm în Predeal? / PREDEAL
- AUGUST, 2013
- de: danamandache [19.10.13]
Cand Dumnezeu binecuvanteaza bradul... [Cabana 3 Brazi]
Exista o legenda in care se spune ca demult, tare demult cand Dumnezeu cobora printre noi si lua chip de om, a fost prins de ploaie, atunci cand se plimba printr-o padure. Un brad L-a adapostit sub crengile lui si de atunci Dumnezeu a binecuvantat bradul. In vremurile stravechi cand se plantau brazii, se lasa un spatiu in forma de dreptunghi, neplantat. Aici se oficiau casatorii intre ciobani si ciobanite, a caror parinti nu erau de acord cu casatoriile neoficiale. Vremurile s-au schimbat, [...] — vezi review [+17 poze]
Descoperă Lugano și împrejurimile / LUGANO
- AUGUST, 2013
- de: unq [19.10.13]
Lugano, o mică pagină din Elveția.
Venind de atâția ani în Italia, de multe ori aproape de graniță, normal că mi-am dorit să vizitez, măcar în treacăt, Elveția. Din motive care mai mereu au ținut de timp sau de aspectul mașinii (o zgârietură, o folie mai închisă pe geamuri etc.) nu am făcut-o. În acest an am decis să nu mai ratăm deși am ezitat continuu pentru că mașina mea arăta la întoarcere ca sania lui Moș Crăciun. Am ales ca punct de plecare Milano și ca punct de oprire temporar Lugano pentru [...] — vezi review [+21 poze]
Circuite prin România / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA
- AUGUST, 2013
- de: marocanu21 [18.10.13]
Transfăgărăşan vs Transalpina - partea II
După ultima zi a sejurului nostru la pensiunea Bellamy din Poarta Raiului, care a coincis cu sărbătorirea Adormirii Maicii Domnului împreună cu neamurile din Sibiu, a doua zi am plecat spre casă urmând să închidem patrulaterul format din Transfăgărăşan, DN 1, Transalpina şi DN 67+DN 7 început cu 5 zile în urmă în nordul oraşului Piteşti, traseu ce cuprinde cele mai spectaculoase şosele ale României. Dacă pentru cei cu care am fost în acest circuit combinat cu sejur [...] — vezi review [+38 poze]
Descoperă Mărginimea Sibiului / MĂRGINIMEA SIBIULUI
- AUGUST, 2013
- de: marocanu21 [13.10.13]











