ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.04.2014
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 12.02.08
SEP-2013

Aventura indoneziana -partea IX ,Excursii Bali -Ziua 4

A sosit si ultima zi a excursiilor cu punct de plecare din Ubud, in acelasi timp parasind Ubud-ul, un oras care ne-a placut mult de tot pentru tot ce are de oferit!

Dimineata, la ora stabilita, intalnirea cu soferul -ghidul nostru cu plecare spre sudul insulei, catre Sanur, la plaja))

Principalul obiectiv al zilei a fost superbul templu Tanah Lot, unul dintre cele mai fotografiate temple din Bali, cel de pe stanca de pe malul Oceanului Indian, un templu renumit pt apusurile de soare (din cauza programului si al aglomeratiei, noi am decis sa-l vizitam dimineata) -Tanah lot inseamna 'Pamantul din ocean 'in limba balineza si e un loc extrem de vizitat, atat de catre turisti, cat si de catre localnici.

Tanah Lot are o lungă istorie în lumea turismului.

Templul în sine este construit pe un mic promontoriu, care este accesibil doar la reflux.

În timpul fluxului, stanca arata ca aspect exact ca o barca mare.

Șerpi veninoși trăiesc în peșterile din apropiere, se spune ca sunt gardienii templului și contribuie la reputația de templu periculos!

Drumul spre Tanah Lot trece prin suburbiile capitalei Denpasar, si aglomeratia este incredibila, masini inconjurate de sute de motorete, care nici nu stii de unde apar si pe unde merg, e ceva ce nici nu a imaginati in Bucuresti!

Intr-un final, ajungem la ocean - stanca pe care se afla Tanah Lot este modelata zilnic de valurile inspumate ale oceanului, si ar fi fost demult daramata daca nu s-ar fi investit in restaurare - guvernul japonez este cel care a dat bani guvernului indonezian in 1980 pentru a conserva templul istoric si imprejurimile, atfel incat mai mult de o treime din piatra este de fapt piatra artificiala ingenios "deghizata"in timpul renovarii, lucru care ne-a permis si noua si celor e vor veni dupa noi sa se bucure de aceste minunatii ale lumii)

Zona care duce la Tanah Lot este extrem de comerciala șise plateste taxa pentru a intra în zona. Pentru a ajunge la templu, vizitatorii trebuie să meargă printr-o serie de magazine de suveniruri din Bali, printr-un fel de piață care acoperă fiecare parte a drumului până la ocean. Dupa cum am mai spus, vanzatorii sunt extrem de civilizati, daca vrei sa te uiti, sa cumperi bine, daca nu, iarasi bine! Nu e nici un stres sa te plimbi in targuri in Bali, iar unele lucruri sunt chiar frumoase si ieftine, totul se negociaza!

Aici am avut parte de o noua 'sedinta foto ' cu noi ca protagonisti, pentru ca asiaticii sunt oameni prietenosi, care vor sa interactioneze cu europenii, in special sa faca fotografii si filmulete ca dovada in fata cunoscutilor sau in diversele proiecte scolare (aici nu au fost numai elevi sau studenti, ci si oameni maturi care ne rugau sa facem o poza impreuna), aproape ca te simti putin jenat de atat de multa atentie, dar, cum suntem oameni educati, nu puteam sa spunem nu, si uite asa, am mai marcat o experienta in varful unei stanci!

Dupa sedinta foto, ne-am mai plimbat pe langa templu, am depus o ofranda mica oceanului, am gasit o pereche de ochelari pentru copii nou nouta intr-un capat indepartat de templu si i-am facut-o cadou soferului nostru pentru fetita lui, iar el a depus o ofranda drept multumire pentru acest cadou de la zei!

Timpul trecea repede, asa ca si noi ne-am 'imbarcat' spre urmatoarea destinatie Sanur, statiunea pe care am ales-o ca loc de relaxare la Oceanul Indian, dupa atatea zile de umblat in sus si-n jos)))

Despre Sanur, in povestea urmatoare...

Trimis de andreea72 in 15.04.14 19:08:37
Validat / Publicat: 15.04.14 20:19:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în INDONEZIA.

VIZUALIZĂRI: 3172 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea72); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 drumul spre tanah lot

• Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Bali: