Impresii și recomandări [pag. 2887 / 3972]
Afișate impresii [28861 - 28870] din total 39716 impresii de CĂLĂTORIE
România - te iubesc / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA
- OCTOMBRIE, 2013
- de: Cristicop [07.10.13]
Sa ne iubim tara!!! Sa o ajutam!!!
Intrebare: De ce cand santem la servici abia asteptam sa ajungem ACASA, de ce cand mergem la o nunta, la un botez, intr-o vizita la cineva la spital sa zicem si santem obositi vrem sa ajungem mai repede ACASA? Asa si cu Romania, ne-am nascut aici, santem romani si aici ne simtim ACASA!!! Mergem in tot felul de statiuni de nu stiu cate stele ne simtim bine, rau, sau cum o fi, dar cand venim acasa si povestim la cunostinte cum a fost zicem ca "maaama" ce tare e la bulgari, etc. Da dom'le [...] — vezi review
Turnul Eiffel / PARIS
- SEPTEMBRIE, 2013
- de: doinafil [02.04.20]
Turnul Eiffel – Paris
N-am mai scris de multă vreme un articol și mi-e dor s-o fac iarăși, chiar dacă anul acesta n-am mai plecat în vacanță în primele luni ale anului, ca în anii trecuți. Inamicul ăsta perfid, nevăzut și periculos ne provoacă fiori și ne țintuiește în case de câteva săptămâni. Ne vom mai putea bucura de vacanțe anul acesta?! :-?? Eu sper că „DA! ”, și-o vom face – în mod sigur - cu mai multă bucurie! Am căutat în pozele mele din ultimii ani și am revăzut, cu [...] — vezi review [+28 poze]
Excursii opționale din/prin Pelion / PELION [peninsula]
- SEPTEMBRIE, 2013
- de: Pușcașu Marin [01.03.18]
La plimbare prin Pelion
Recunosc, sunt lipsit de patriotism turistic in ceea ce priveste litoralul. Nu merg pe litoralul romanesc nici platit, d-apoi sa mai platesc eu. Pana cand prestatorii de servicii turistice de pe litoralul romanesc nu vor intelege cum se face turism, eu n-am ce cauta acolo. Or fi si exceptii, nu zic nu, insa n-am timp sa le caut si nici nu vreau sa experimentez. Noi suntem adeptii concediilor tip circuit, insa atunci cand dorim sejur mergem in Grecia. Nu mi-am propus in acest review sa fac [...] — vezi review [+21 poze]
Mănăstirea Sfântul Nectarie / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- SEPTEMBRIE, 2013
- de: dandana88 [25.01.17]
Sfantul nostru
Imi cer iertare Bunului Dumnezeu si Sfantului Nectarie pentru ca nu am postat minunile care ni s-au intamplat noua (mie si sotului meu) in calatoria pe care am facut pana in insula Eghina la Sfantul Nostru. Am relatat trairile noastre de atunci oamenilor cu care m-am intalnit –persoanelor cunoscute care cred, mai putin celor care rad de lucrurile astea- ma doare atunci cand cineva batjocoreste cuvantul lui Dumnezeu si prefer sa nu mai vorbesc deoarece de cele mai multe ori am ajuns la [...] — vezi review
Descoperă Bretania / #CĂLĂTORII
- SEPTEMBRIE, 2013
- de: dorgo [05.11.16]
Tara de piatra
“La capatul lumii batranului nostru continent, e-o lume de piatra, fascinanta dar ciudata Care te rechema mereu, chiar daca-i rece si umeda, n-ajunge s-o vezi o singura data E-o lume zamislita din stanci fara de numar, maree, barci de pescari, yahturi sau nisip In care oamenii-si mai venereaza si azi stramosii cu nume-ntortocheate si fara de chip E-o tara asemeni lumii dinainte sau de-apoi, parca uitata de toti, la o margine de Timp Care nu vrea nicicum sa ne-ajunga din urma, pornind [...] — vezi review [+21 poze]
Lacul Balaton / #EXCURSII şi CĂLĂTORII
- SEPTEMBRIE, 2013
- de: Nicu [23.02.16]
Cu vaporul pe lacul Balaton
Am fost de mai multe ori in vizita, uneori foarte scurta, alteori mai lunga in zona lacului Balaton. Marea Ungariei asa i se mai spune, este cel mai mare lac din Europa centrala, are o lungime de aprox 77 kilometri, latimea lacului este intre 14 si 1,5 km, adincimea este destul de mica in jur de 4 metrii, cel mai adinc loc este aproape de peninsula Tihany maxim 12 metrii. In jurul lacului sunt multe localitati, unele mai mici altele mai mari, multe sunt statiuni turistice unele destul de [...] — vezi review [+24 poze]
Circuit Valea Loarei / #Excursii pe Valea Loarei
- SEPTEMBRIE, 2013
- de: Dan-Ioan [11.01.16]
Castelul Chenonceau
Pe 11.08.14 22:10:17 Costi a scris într-un ecou: ” @Dan-Ioan: Tocmai ce m-am întors dintr-o călătorie în care am străbătut Franța... și... principalele ”activități” le-am ”desfășurat” pe Valea Loirei. Am văzut, cu această ocazie și Château d'Amboise și Clos Lucé și Chenonceau, despre care, în treacăt fie spus, am o cu totul altă părere decât a ta. Am revăzut textul și ceea ce am scris despre château Chenonceau. ”Splendoarea, măreţia, [...] — vezi review [+20 poze]
Cu mocănița pe ruta Covasna-Comandău / COVASNA
- SEPTEMBRIE, 2013
- de: tata123 🔱 [17.12.15]
Cu mocănița în Covasna
Câteva zile petrecute în zona orașului Covasna pot aduce relaxarea și liniștea căutată de mulți după luni de muncă și stres. În Covasna am găsit liniștea necesară unei perioade de odihnă clară, fără prea multă alergătură, fără „n” obiective turistice de bifat într-o zi, fără grija unui loc de parcare, fără stres – în general. Plimbările de plăcere din Parcul central al orașului și pe faleza umbroasă a râului Covasna, pe lângă Balta Dracului și [...] — vezi review [+24 poze]
O zi în Baia de Fier şi împrejurimi / POLOVRAGI / NOVACI
- SEPTEMBRIE, 2013
- de: tata123 🔱 [19.11.15]
Incursiuni turistice în zona Baia de Fier – Gorj
Recomandările de mai jos se adresează în principal celor care NU vizitează pentru prima dată această zonă. Pentru „începători” în Oltenia de sub Munte există numeroase obiective mult mai importante: peșteri (Peștera Muierilor, Peștera Polovragi, Peștera urșilor din Cheile Bistriței, Peștera Sf. Grigore Decapolitul), chei spectaculoase (Cheile Oltețului, Cheile Bistriței Oltene, Cheile Galbenului), mănăstiri (Govora, Dintr-un Lemn, Surupatele, Bistrița, Arnota, Horezu, [...] — vezi review [+20 poze]
O zi în Dinan / SAINT MALO
- SEPTEMBRIE, 2013
- de: dorgo [15.10.15]










