Impresii și recomandări [pag. 2870 / 3972]
Afișate impresii [28691 - 28700] din total 39717 impresii de CĂLĂTORIE
Casa Memorială Tudor Arghezi / BUCUREȘTI
- MARTIE, 2014
- de: iulianic [31.03.14]
Casa memorială Tudor Arghezi
Deşi în capitală a trăit şi a creat cea mai mare parte a poeţilor şi scriitorilor noştri, din punct de vedere al muzeisticii literare, Bucureştiul este un oraş mai mult decât modest. Citeam undeva că "muzeele de scriitori din metropolă se pot număra pe degetele unei singure mâini." Locuiesc de mulţi ani în Bucureşti şi păşesc (adesea inconştient) pe străzi pe care - purtaţi de grijile vieţii - treceau odinioară două dintre cele mai reprezentative figuri ale [...] — vezi review [+28 poze]
Morile de apă de la Rudăria [Eftimie Murgu, CS] / BOZOVICI [CS]
- MARTIE, 2014
- de: zorinabarna [31.03.14]
Ansamblul de mori de la Eftimie Murgu
Pe drum catre Cheile Nerei nu am putut rata Ansamblul de mori de la Eftimie Murgu... o splendoare. Daca tot sunteti in zona sa stiti ca la Eftimie Murgu se ajunge din localitatea Bozovici (pe drumul dintre Anina - Bozovici sa va opriti la Paralela 45 sa vedeti Cascada Bigar). In Eftimie Murgu gasiti indicatoare catre Ansamblul de mori, care se afla pe Cheile Rudariei. Un peisaj de basm, iar pe apa sunt situate cele aproape 51 mori de apa. Aproape toate morile au acces de la sosea cu [...] — vezi review [+14 poze]
Unde mâncăm în Roma? / ROMA
- MARTIE, 2014
- de: krondia* [30.03.14]
Impresii şi recomandări culinare din Roma
În mini-sejurul petrecut la Roma nu am avut masa asigurată aşa că a trebuit să ne descurcăm pe cont propriu. Nu optaserăm pentru micul dejun la hotelul la care am fost cazaţi (B&B Maggiore) pentru că la ora 9:00 când se servea acesta noi eram departe... Prima dimineaţă a început însă cu ceva peripeţii. La ora 8:00 erau deschise în zona hotelului doar cafenele unde se puteau mânca croissante şi în genere produse de patiserie dulci, nicidecum ceva mai consistent care să [...] — vezi review [+11 poze]
Vacanța în Sardinia / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- MARTIE, 2014
- de: edith simon [27.03.14]
Am fost in Sardinia - partea I
Desi am fost in martie (15-22) in Sardinia vremea a tinut cu noi., temperaturile au fost intre 18 si 24 grade. Daca impreuna cu sotul eram imbracati in tricouri (in unele zile sotul chiar in pantaloni scurti) majoritatea localnicilor inca nu se debarasasera de hainele de iarna si de cizme (cred ca pentru ei noi eram o aparitie mai insolita). Diminetile si serile au fost racoroase, dar in timpul zilei puteai sa faci si insolatie! Aceasta excursie nu a fost planificata …drept urmare nu am [...] — vezi review [+15 poze]
Muzeul Cinegetic al Carpaților [Posada] / COMARNIC
- MARTIE, 2014
- de: Michi [24.03.14]
Vizitaţi muzeul cinegetic de la Posada!
Câţi din userii acestui sait, în drum spre Valea Prahovei nu au trecut măcar o dată, de zece sau de o sută de ori prin faţa muzeului cinegetic din Posada? Câţi nu au gândit ca şi mine “am să vin cu copiii/nepoţii” sau “las’ pe altădată” şi acest altădată s-a perpetuat ani si ani de zile deşi incă de la Câmpina banner-e mari te invitau să-l vizitezi. Muzeul se află la 2 km de Posada sau 6 km de Sinaia si este amplasat intr-un parc mare care cred că în alt [...] — vezi review [+26 poze]
Descoperă Ruse și împrejurimile / RUSE
- MARTIE, 2014
- de: stroecristian83 [03.03.14]
Excursie de o zi la Ruse
Buna tuturor, este o experienta interesanta din punctul meu de vedere. Nu sunt foarte multe de vazut in Ruse, dar este o plimbare si o schimbare de peisaj binevenita uneori. Drumul pana in Ruse este bun, drept, liber, ajungi in aproximativ o ora la vama. Am avut surpriza sa platesc 13 lei costul trecerii Podului Prieteniei de partea romana, nu 27 cat stiam ca este. Cand intri in Ruse, imaginea este dezolanta, cladiri parasite, drumul prost, blocuri vechi, trotuare neingrijite, [...] — vezi review
În vizită la Hotelul de Gheață [Bâlea Lac] / TRANSFĂGĂRAȘAN
- FEBRUARIE, 2014
- de: Mika [22.10.15]
Poveste de iarna la Balea Lac si Hotelul de Gheata
Tot răsfoind fotografiile din călătoriile făcute in anul 2014, am dat şi peste cele de la Hotelul de Gheaţă de la Bâlea Lac, pe care l-am vizitat in februarie 2014. Şi, pentru că se apropie anotimpul rece, când probabil hotelul va fi reconstruit, încerc să vă spun câte ceva din ce am văzut atunci, poate veţi fi tentaţi să faceţi o vizită în următorul sezon. La Bâlea Lac, pe timp de iarnă, se poate ajunge urcând cu telecabina de la Bâlea Cascadă, până la care se [...] — vezi review [+44 poze]
Unde mâncăm în zona Bicaz & Cheile Bicazului / BICAZ & IZVORU MUNTELUI
- FEBRUARIE, 2014
- de: izabiza [05.10.15]
Pizza Giulia din Bicaz
Căutam un loc în Bicaz pentru popas de prânz pentru un grup de 20 și ceva de persoane. Cineva mi-a recomandat Pizzeria Giulia. Am mai testat și alte posibilități, printre care un restaurant cu autoservire, care e chiar la stradă, lângă supermarketul din intersecție. Aveau feluri variate și aspectuoase, prețurile erau ok, dar nu aveau decât 2-3 mese. În final am ales Pizzeria Giulia și a fost foarte bine. E undeva în spatele pieții din Bicaz, chiar central. E un loc intim, [...] — vezi review [+4 poze]
Descoperă Riviera Maya / RIVIERA MAYA
- FEBRUARIE, 2014
- de: Richard [20.04.15]
Experienta placuta
Ca o experienta unica nu se poate sa nu mentionez excursia de anul trecut din Mexic Riviera Maya. Plaja foarte ok, nisip fin alb, apa foarte placuta si cu valuri moderate. Dar ceea ce mi a placut f mult a fost accesibilitatea la imprejurimi... practic ieseai din resort la pas si mergeai pana in orasul din vecinatate (Playa del Carmen) fara nici o problema vis a vis de experientele anterioare din Jamaica sau republica Dominicana de exemplu, resorturi ca niste fortarete pazite de localnici cu [...] — vezi review [+21 poze]
Vacanța în Mexic / #DRUMURI MEXICANE
- FEBRUARIE, 2014
- de: Vasile S [10.02.15]











