ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.09.2014
DIN: Constanta
ÎNSCRIS: 31.12.10
AUG-2014

Rotterdam - oraşul universalităţii

Descoperă Rotterdamul - oraşul arhitecturii.

Rott este deopotriva orasul universalităţii, culturii, afacerilor, centru internaţional de comerţ şi nu în ultimul rând primul mare Port al Europei, chiar si al Planetei pentru o lunga perioada de timp. Un oras mare cu 600 mii de locuitori, organizat in 14 districte si construit pe malul raului ROTTE, începând cu anul 1270.

Au si sunt gazda o varietate de noi evenimente culturale si sportive pentru a te surprinde si incanta, iar cu toate acestea nu figureaza inca pe lista basic a turistilor ca un obiectiv important.

Oricum conform statisticilor au 4 milioane de vizitatori anual, in timp ce Romania a avut comparativ 1,7 milioane. Sunt insa convins ca nu va trece mult timp si va fi mai vizitat decat Amsterdamul! N-au ajuns asiaticii să-şi porneasca blitz-urile pe imensele clădiri, catedrale gotice, construcţii moderne cu faţade din sticlă, care aparent nu stii ce sediu reprezintă sau ce se desfasoară pe aria respectivă, etc.

Rotterdam este orasul imaginatiei mele, de o dinamicitate iesită din comun, fără a stresa pe nimeni, deci era trecut demult pe lista mea de favorite, dar e bine să vizitezi locurile de atracţie-importanţă atunci cand te simţi pregătit sufleteşte.

Rott eu l-as numi orasul inteligent, unde totul este optimizat si bine pus la punct, spaţiile valorificate ergonomic, un vis frumos ce te transpune în lumea realizărilor.

În una din zile am mers de dimineaţă, pe un superb răsărit 15 km. lejer, fără să simt urmele efortului sau vreo plictiseală, în timp ce familia si prietenii noştri au luat un taxi să se invartă in zonele centrale şi ne-am dat intalnire la InfoTurist-staţia B, dar ne-am găsit la Cubic- o oază de perfecţionism arhitectonic şi urbanism, într-o lume agitată şi plină de avânt constructiv.

Olandezilor nu le este jenă să construiasca, să intreţină periodic construcţiile: peste tot vezi nacele cu lucrători-oameni care schimbă geamuri, spală-sterg faţadele, iar camioane colindă ţara cu stivuitoare atarnate sau mini-utilaje in remorci care se indreaptă, pline cu produse paletate, către zonele izolate, solicitante.

Am vizitat moara de vant din Rotterdam- şi ce credeti! Reparau băieţii la ea fără oprire, cât am răsuflat noi la o bere rece în zona.

Până şi la hotel, când să plecăm cu masina dimineata, cobora de pe platformă un mini-excavator care -culmea în primul minut s-a apucat de treaba, la ora 9 fix! Eu m-am "speriat" si-am mutat masina, dar băiatul era un as, se misca rapid şi la mm-milimetru.

Pistele de bicicleta: omniprezente, absolut peste tot, ca de altfel in toata Olanda, unde aveti grija la volan, fiindcă biciclistii au mereu dreptate...

Piste de calarie- da aţi ghicit, au voie şi cu caii prin oras, dar zonele sunt limitate şi bine semnalizate.

Piste, zone si gravity-parcuri-găseşti în mai toate zonele: rolleri, trotinetişti şi ce mai visezi pe 2 sau 4 roţi propulsate... sau autopropulsii eco.

Vizitarea orasului trebuie sa inceapa cu InfoTurist-centru la staţia BEURS-bursă în olandeză.

Mai au in Centru de Informaţii la Central Station o cladire modernă şi impunătoare, cu faţada futuristă din inox.

Aici puteţi să achizitionaţi Cardul "Rotterdam Welcome" cu 10 euro/ 1 zi sau 17,5 euro/3 zile, inclusiv harta turistică a oraşului şi cărticica cu bonusuri la intrările în obiectivele principale, muzee si alte atracţii turistice: "25% discount at locations

in Rotterdam, Includes public transport chip card for 1 day", bilete online cu reduceri si detalii gasiţi aici

Daca n-aveti mult timp la dispozitie procurati-vă cardul de transport valabil 24 de ore cu 7 euro si plimbati-vă linistiti cu toate mijloacele de transport în comun.

Nu intrebaţi localnici, fiindcă INFO-centrul este fix la iesirea de la metrou, deorece in Rott sunt destui "binevoitori" care-ţi spun direcţia inversă-pe stilul Bucuresti.

La intrare în stânga, există o machetă a orasului şi au personal amabil-bine pregatit, vorbitori de engleză, care vor avea grija sa-ti recomande zonele cu atractii deosebite, dar dacă aveti rabdare consultati sau întrebaţi si localnicii.

Eu am avut sansa sa intalnesc o tipă extrem de amabilă, care mi-a dat ceva ponturi, cu toate că eu eram acum plin de informaţii, la care ea imi raspundea scurt si la obiect.

Locul 2 MiniWorld - unde ne-am împrietenit cu un angajat portughez, care vazand portofelul sotiei "Portugal" a inceput sa topaie/sara de bucurie si normal ca ne-am reamintit vizita anului trecut in tara Plutei.

La MiniWorld vedeti Rott în plenitudinea lui, in diferite momente ale zilei, vizita fiind o bucurie a celor mici, dar nici cei mari nu raman indiferenti la automatizarile de tot felul, jocurile de lumini, orasul vazut de la asfintit pana la rasarit, vedeti filmuletul aici

Transportul

Transport extrem de bine pus la punct, în staţii se afiţează orarul liniilor, au punctualitate, dar in zonele limitrofe circulă ceva mai rar, la un interval de 20 minute.

Preţuri la combustibili: motorină 1,3-1,5 euro, iar la benzină 1,6-1,7 euro.

Topul mondial la preţuri mari e deşinut de: Anglia, Italia si Romania!

Plimbări şi iar plimbări.

-Splashtour un autobuz care merge pe uscat si pe apa, dar cu un traseu destul de scurt, detalii aici

-Indian Curry Boatş

-biciclete, se pot închiria inclusiv de la hoteluri şi preţurile sunt modice 1,5 euro-zi

-Vaporase sau bărci private-excursii cu vaporase, precum si Waterbus sau Aqualiner;

-Rebus BootExcursies Rotterdam;

-Spido

-Speedboot Adventure. Majoritatea pleaca de langa Euromast.

Shopping.

Bendorff -magazin de brand-uri cu haine de moda, sexy: Jeans Co, Tiger Suedia, La Denham, Lee 101, J. Lindeberg, Moleskine, Coasta et Ciel, Burlington, s. a.

Gorilli Concept Store exclusivist: Lemn Lem, Billionaire Boys Club, Comme des Garçons, Sixpack Franta.

Van Brand Store Gils: in timp ce cumparati din magazin haine sau pantofi, puteti servi o bautura de la bar, sau chiar să vă oferiti un barbierit eficient la frizerie.

Ginza - branduri de clasa superioara, de ultima ora Japan si adidasi exclusive,

Marqt supermarket cu "mancare adevarata".

Country House - magazin specific:str. Meen 70A,

Restaurant MIMOSA-Pannekoekstraat 77-79 loc de ragaz pe terasa.

Noi am vizitat şi zona, dar zic vizită fiindcă nimeni nu şi's cumpărat nimic.

Nu trebuie să rataţi:

EUROMAST- EuroScoop fiind euro-catargul ce vă ofera o priveliste senzatională a oraşului, aici aveti 2 trepte de urcare: restaurant si turn cu tichet separat, dar vă oferă o vedere pe cinste, ampla şi unghiul maxim la 360°.

Erasmus- podul peste care face legatura între modern si clasic;

ss ROTTERDAM-Rotterdams Welvaren- acum Ocean Bar vaporul transatlantic care a facut legătura cu SUA, acum retras si transformat in nava-muzeu, restaurant şi agrement.

Kijk-Kubus-casele in forma de cuburi, sprijinte jos pe colturi, nu sunt unicat in Tarile de Jos, o sa intalniti case similare pe Autostrada Soarelui Brussels-Luxembourg, etc.

Stadhuis

Clădirea Red Apple

Midget Golfbaan Parkhaven - parc adevarat cu mini-golf, terase, zone de relaxare,

Kids Marina-pret de la 12,5 euro, maxim 4 persoane la bord, plimbări cu mini-vaporaşe maxim 20 minute sau tichete combinate cu distractii pentru cei mici:

- Copii marinari si jocuri laser pe un submarin adevarat;

- Copii si Restaurantul Piratilor;

- Copii primesc o jucarie gratuit;

Rezervări şi info aici

Future Land- RWC beneficiati gratuit de audiotur;

Aqualiner-un drum gratuit cu RWC, rezervari online cu 40%. Program şi reduceri:http:--aqualiner. nl Biletul 3 euro, copii pana la 11 ani gratuit;

Moara de vant pe numele ei Molen De Distilleerkeetel- "moara de distilare" din pitoreasca zona DELFS- coborati in stati Delfshaven si apoi mergeti pe canal spre Erasmus;

Zona-plimbare pe canal- pe langa barcile vechi, adevarate opere marinaresti si obiecte de patrimoniu.

Muzee importante:

Muzeul van Boijmans Beuningen unde gasiti colectii serioase:

van Gogh, Dali, Rembrandt, van Bosch, s. a. -Cu cardul RWC-"Rotterdam Welcome Card" aveti reducere minima 25-50 % la toate muzeele:

Kunsthal

Muzeul Marinei, intrarea 7 euro, copii 5,5 euro

Fotomuseum

Muzeul de Istorie a Naturii-intrarea 7 euro, copii 5,5 euro, inatlniti exponate valoroase, scheleti de dinozauri, etc.

War and Resistence Museum- "OorlogsVerzetsMuseum"-a fost inchis pentru reamenajari 17 iunie 2014 si se redeschide in 2015..., prezentarea unei "vitrine online"

Chabot construit in casa privata la 1938 si prezinta opera extraordinara a pictorului si sculptorului Chabot Henk, aici

TENT-expozitie de arta contemporana, o introducere in stilul artei din Rotterdam

Witte de WITH-Centrul de Arta Contemporana.

In zona MuseumPark unde sunt ultimile muzee ajungeti cu tramvaiul 7-statia MuseumPark si la primele cu linia 4.

De retinut ca au programul de la 10-17, unele incep chiar la orele 11,00 sau in week la 12,00.

Cartierul "Laurenskwartier"-locul de referinta al Rott-Rotterdam cu atractiile principale de mai jos:

Catedrala- Grote- Sfântul Laurenskerk-Laurentiu care este si ocrotitorul orasului

Cunoscuta pe plan local ca Biserica Laurens este in fapt "catedrala" din Rotterdam cu:arhitectura gotica, picturi, statui populare, mandria orasului... clopotele sunt programate să cante permanent, iar in interior orga te transpune intr-o atmosfera idilică şi crestină totodată.

Casele "Cube"

Muzeul House este de vazut casa complet mobilata în Blaak., la neobisnuitele case in forma de cub.

Hypemarket-ul Blaak cu o faţadă de gară, are deschiderea planificată la 1 octombrie 2014;

Kinderdijk. Kinderdijk este singurul loc din lume cu atât de multe mori de vânt atât de aproape una de alta într-un peisaj autentic. Sunt nouasprezece mori, cu statii de pompare mici si "boezems" bazine înalte de stocare, ecluze care formeaza împreuna un sistem ingenios de gestionare a apei în zonele joase.

Primăria

La 15 iulie 1915, regina Wilhelmina a pus piatra de temelie pentru Primaria de pe Coolsingel, vizavi de Stadhuisplein. Cladirea monumentala are un design simetric, constructia este jurul unei curti, cu intrarea principala în mijloc.

Beeldenroute Westersingel- în China Town (Westersingel Sculptura Route) diverse opere de arta desavarsite de catre sculptori mari, cum sunt: Rodin, Carel Visser, Joel Shapiro, Umberto Mastroianni.

Drijvend Paviljoen (Pavilioanele plutitoare) - un complex format din trei jumatati de sfere plutitoare. Un proiect pilot pentru constructiile plutitoare din Rotterdam.

De Rotterdam -este o clădire durabilă-multifunctionala cu trei turnuri de aproape 150 de metri inaltime; jumatatea lor superioară este usor deplasată comparativ cu jumatatea lor de la baza. Fiecare zonă e clar delimitată:

Plimbari cu barci de viteza-"RIB experience"- family tichet 125 euro* (2 adulti+2 copii) o modalitate sic si rapida de-a vizita orasul, rezervari si detalii: aici si filmulet explicit

Recomand să vizitati şi zonele, oraşele din apropiere:

BREDA-un orasel de vis cu o liniste molipsitoare, catedrala gotica impresionanta, zone de shopping, terase superbe si un turn de unde vedeti panorama orăselului Dolfstad-zona ceramicii traditionale.

Restaurante, gustări si trucuri de servire a meselor.

"Poffertjessalon Seth" - un restaurant simpatic, unde poti servi din bucataria traditionala olandeza. Aici un profiterol mic clasic-olandez mai bogatel pleaca de la 2,75 euro.

Bed Rotterdam se intinde pe 3 etaje si se poate servi aici cam orice va doriti.

Viata nu este atat de scumpa cum s-ar crede de la distanta Est-Vest, voi da cateva exemple din market:

fructe: mere 1,4 e/kg., banane=1 E/kg, struguri 1/kg,

leguminoase-nu m-au interesat, preturi decente;

"kartoffelsalade" la 1,55e/kg. ;

preparate, carnati "worst" 500 g la 1 e/buc.

branzeturi duble fata de RO, dar calitate triplă. Au, în general, toate specialitatile frantuzesti;

carnea de la 6 euro/kg.

cafeaua, dulciurile sunt mai ieftine si inzecit mai bune;

Sucurile 1,5 l de la 0,7 euro.

Viaţa de noapte.

Nopţile sunt lungi si frumoase in Rotterdam, chiar daca se lasa vantul asupra zonelor riverane maretului rau-Rotte. E bine să luaţi un taxi, fiindca parcarile in zonele cheie va usuca de bani. Noi am avut norocul sa gasim cu 3 euro doar 10 minute, dar se poate si mai rău.

Reduceri cu cardul RWC:

Holland Casino Rott-intrare gratuita;

Discounturi de 25% beneficiati la: Cocktailbar on the Rocks, LantarenVenster, Rotterdamse, De Doelem, Thermen Wellness Resort.

Voi recomanda LantarenVenster-locul unde poti viziona cele mai bune filme in 5 sali de cinema sau asculta formatii de jazz, muzica clasica sau intalni cantareti favoriti, deoarece sunt gazda a peste 100 de evenimente anuale din Rott. Deopotrivă recomand si un Restaurant panorama-view situat aproape de intrarea pe Erasmus, statia de metro "Leuvehaven" langa hotelul Marine, dar este usor de observat, mai ales noaptea.

In final o sa va zic sincer c-am fost impresionat de-a dreptul de 2 obiective: Universitatea Erasmus, arhitectura "cutting-edge", dar si de viata culturala, de aerul si stilul maritim si nu in ultimul rand de organizare, atmosfera profesionala care se simte sau ajunge pana si la nasul unui simplu turist, iar al doilea Spitalul Universitar Erasmus care s-a angajat in combaterea traficului de organe oferind sprijin necondiţionat Interpol, şi in plus este o clădire super-impunatoare modernă, funcţională, vie, cu o mulţime de oameni care se canalizează pe intrări/zone ordonat si rapid precum roboteii din "play-games".

Apoi să nu uităm de Delta lor de la confluenţa Rinului cu Messe, dar si de "Rotterdam Blitz"-raidul aerian din 1940 al aviatie germane din cel de-al doilea razboi mondial distrugand tot centrul istoric. Apoi nazistii au amenintat ca vor distruge Utrecht-ul si olandezii au capitulat. Toti am platit tribut razboaielor dar aici au fost zone rase pur si simplu si nu pot sa nu-i compar cu germanii care au refacut Dresda, Berlinul din propria-cenuşă.

Parcă n-aş dori să închei, dar nici să obosesc audienţa si doresc să vărecomand din partea familiei afa-Rotterdam să mergeţi cu încredere, să descoperiţi pas cu pas un oraş ce nu poate lăsa indiferent pe absolut nimeni.

Propun să inserati videoclipul de prezentare a Rotterdamului:

Trimis de florintoma in 26.09.14 18:42:15
Validat / Publicat: 26.09.14 20:15:57
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BENELUX.

VIZUALIZĂRI: 5303 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (florintoma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Moara de vant-simbol national olandez. Moara este functionala, dar transformata in muzeu, intrarea 8 euro.

[26.09.14 20:14:58]

Propun să inserati videoclipul de prezentare a Rotterdamului:

florintomaAUTOR REVIEW
[26.09.14 20:26:59]

@webmasterX: Mulțumesc mult. Dintre multiplele prezentări ale orașului am preferat s-o aleg pe cea mai concisă. Voi incerca să urc și poze relevante.

[26.09.14 20:56:21]

mireille
[26.09.14 23:25:39]

@florintoma... am citit cu atentie articolul, eram chiar foarte curioasa sa vad cum se vede Rotterdamul prin alti ochi... l-am vizitat prima oara acum multi ani, am revenit in el tot in august anul curent si am avut aceeasi impresie ca si olandezii din familionul meu; e un oras olandez, dar e cu totul diferit de celelalte, prin atmosfera, prin modernism... ai impresia ca nu esti in Olanda, datorita zgaraie norilor. Rotterdamul si-a creat o imagine noua, moderna, dupa razboi, i se spune de altfel si Manhattanul de pe Maas... cladirile mele preferate sunt cele cu cuburi, pot sa dormi in ele si capul in sus... le-am pozat din toate unghiurile... acest oras port al Europei este rivalul Amsterdamului, este un oras ocupat, prietenos, multicultural. Daca Amsterdamul are canale, are pe Van Gogh si Cartierul Rosu, Rotterdamul are arta, festivaluri, arhitectura indrazneata... el mers dupa razboi in alta directie spre modernitate... nu are propriu zis un centru, are foarte putine cladiri istorice. Eu am preferat sa merg numai pe jos pana la podul lui Erasmus si de acolo in cartierul Muzeelor pentru a vedea cireasa de pe tort, muzeul Boijmans, un muzeu de talie europeana, pe care o sa-l prezint in viitor.

O mica nedumerire am, spuneti ca ati fost la ,,Poffertjessalon'', nu cred ca este vorba de profiterol si de niste clatite celebre traditionale, mai mici, care se vand prin toata tara... ma amuza faptul, chiar in aceasta saptamana am scris un articol despre verisoarele lor mai mari, pannenkoek.

In alta ordine de idei, orasul este paradisul shoppingului, cu multe magazine de firma... te poti rupe de picioare.

In concluzie, se zice ca banii sunt cheltuiti la Amsterdam, dar sunt fabricati la Rotterdam...

florintomaAUTOR REVIEW
[27.09.14 18:10:32]

@mireille: Intradevar am ramas fascinat de Rotterdam.

La shopping recomand oraselele mai mici, gen Breda, Delft unde preturile sunt mai mici. Chiar in lanturile lor: Hema, AD, s. a.

Zonele de magazine, sunt fitze si la ei, dar ce-i drept gasesti unicate, raritati, etc.

Poffertjesallon mot-a-mot sunt clatite, dar ca servire si gust te duc cu gandul la profiterol.

mireille
[27.09.14 18:26:16]

@florintoma - cuvantul corect pentru clatitele mici este ,,poffertjes ''... eu prefer gogosile olandeze.

florintoma, mireille
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Rotterdam şi împrejurimile: