Impresii și recomandări [2771 / 3972]

Afișate impresii [27701 - 27710] de CĂLĂTORIE
Centrul Muzeal Eco-Turistic Delta Dunării / TULCEA
  • APRILIE, 2010
  • de: Diaura* [06.05.10]
  • RECOMANDĂ

Centru Muzeal Ecoturistic al Deltei Dunarii - mandria orasului

Daca tot am ajuns in acest colt de tara, am imbinat placutul cu utilul si a doua zi, inainte de plecarea spre casa, am vizitat orasul. Cele mai vechi marturii arheologice dovedesc ca aici a fost o asezare inainte de era noastra, apoi in vremea lui Mircea cel Batran localitatea a avut o perioada de mare inflorire. A fost stapanita si apoi lasat in paragina de turci, dar si-a revenit la viata dupa ce pe Dunare a fost deschis canalul Sulina. Pozitionarea geografica aduce un mare avantaj [...] — vezi review [+15 poze]
Disneyland Paris (parc de distracții) / DISNEYLAND [zona]
  • APRILIE, 2010
  • de: skf [05.05.10]
  • RECOMANDĂ

Disneyland Hotel

Am gasit de cuvinta sa postez acest review doar pentru a-i avertiza si pe altii in legatura cu anumte aspecte legate de calatoria la Disneyland. Noi am optat pentru Disneyland Hotel, in parcul Disneyland pentru ca primeam si fast-pass-uri cu care - cei care au mai fost stiu - puteam sa intram "prin fata" la toate bazaconiile de pe acolo. Ideea este ca diferenta de pret fata de orice alt hotel, tot din lantul Disney, era semnificativa insa ne-am gandit ca se merita pentru ca astfel vom avea [...] — vezi review [+2 poze]
La pas prin Stuttgart și împrejurimi / STUTTGART
  • APRILIE, 2010
  • de: anytha29 [04.05.10]
  • RECOMANDĂ

Parcul Klostersee, un loc de relaxare din Sindelfingen, Germania

Am sa va povestesc un pic despre locul unde de cele mai multe ori, in zilele cele mai frumoase, cand soarele e in sfarsit darnic si cu aceste locuri (se stie ca in Germania nu este asa de cald si mereu soare ca si la noi in Ro, iar timpul este mai mult racoros si ploios) ma duc sa ma relaxez si sa privesc cum se trezeste natura din somnul lung al iernii, iar parcul este scaldat in culori mii si mii. Acest loc se numeste Parcul Klostersee din orasul Sindelfingen (unde locuiesc eu de 5 ani, [...] — vezi review [+27 poze]
Vacanța în Maramureș / #EXCURSII și CĂLĂTORII
  • APRILIE, 2010
  • de: creivean [03.05.10]
  • RECOMANDĂ

Biserica Ortodoxa Petrova

29. 04. 2010 Biserica Ortodoxă Petrova – Parohia Susani În localitatea PETROVA, din Maramureşul istoric, se ajunge ţinând drumul naţional nr. 18 Sighet – Borşa, prin Valea Vişeului. Este situată la 36 de km de Sighetu Marmaţiei, fiind destul de uşor de ajuns cu maşina, în ciuda drumului de munte, şerpuit. Prima atestare istorică a localităţii Petrova datează din 1411. Din discuţiile cu localnicii, am aflat (lucru evident de asemenea la o observaţie mai atentă) [...] — vezi review [+11 poze]
Unde mâncăm în zona Rânca? / RÂNCA
  • APRILIE, 2010
  • de: georgiana [30.04.10]
  • RECOMANDĂ

Restaurant Valea Mariei - Bucatareasa-i o comoara!

Restaurantul se afla, in incinta pensiunii cu acelasi nume, la parter, in partea stanga, cum intri! Este administrat de o familie tanara, priceputa si ambitioasa, familia Maria! De obicei vin clienti sa serveasca masa, sau alte bauturi si de la pensiunile din jur! Asezarea pensiunii intr-un cadru natural de exceptie, face ca privelistea de la ferestrele restaurantului, pur si simplu sa-ti taie respiratia! Daca ma intrebati ce mi-a placut cel mai mult din dotarile restaurantului... o sa va [...] — vezi review [+30 poze]
Unde mâncăm în zona Bran? / BRAN
  • APRILIE, 2010
  • de: coioad [28.04.10]
  • NURECOMANDĂ

Restaurant Club Vila Bran / Sper sa nu patiti la fel

Am fost la "Vila Bran" in data de 16.04.2010 cu un grup de 40 de pers si as dori sa-mi exprim profunda dezamagire si nemultumire cu privire la serviciile care ni s-au oferit, raportul calitate- pret fiind unul care ridica multe semne de intrebare. Astfel, desi ni s-a promis la telefon ca vom fi primiti in sala care este amplasata sus si este o locatie mai deosebita, am fost primiti in cea de jos, care nu raspundea absolut deloc asteptarilor noastre (ni se promisese ca va fi o ambianta care sa [...] — vezi review
O zi în Dumbrava Sibiului - Complex Muzeal Astra, Zoo Sibiu / SIBIU
  • APRILIE, 2010
  • de: ionut73 [23.04.10]
  • RECOMANDĂ

Muzeul Satului din Sibiu...

Aşezat intr-un peisaj mirific, Muzeul Satului din Sibiu este cel mai frumos şi cel mai mare din Estul Europei. Pana şi cei mai renumiţi muzeografi din intreaga lume l-au catalogat ca fiind unul de vis. La o distanta de 4 km de Sibiu, pe şoseaua ce leaga oraşul de Staţiunea Păltiniş, pe partea dreaptă, se deschide turiştilor priveliştea de poveste a Muzeului Satului, o fărâmă de istorie şi arhitectură rurală a neamului românesc. Pădurile răcoroase ce il inconjoara şi [...] — vezi review [+21 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
  • APRILIE, 2010
  • de: kmy [21.04.10]
  • RECOMANDĂ

Potcoava - un restaurant cu cea mai buna mancare

La intrare pe calea Giulesti, peste drum de Sala Polivalenta Rapid, incearca si cauta un loc de parcare pentru ca deja ai ajuns la restaurantul Potcoava. Ambientul rustic te cheama in curtea din care poti intra in acest restaurant, sau sa ramai pe terasa in aer liber sa asculti susurul apei din fantinile rustice. Daca vrei intimitate poti urca la etaj. La intrare in restaurant esti intampinat de ospatari foarte amabili care te conduc la masa ce ai rezervat-o din timp. Aglomeratia de aici te [...] — vezi review [+16 poze]
Mănăstirea Curtea de Argeș / CURTEA DE ARGEŞ
  • APRILIE, 2010
  • de: chelie_d [21.04.10]
  • RECOMANDĂ

Lacasul de veci al domnitorului Neagoe Basarab

La intoarcerea spre casa am decis sa poposim si la frumoasa realizare a lui Neagoe Basarab: Manastirea Curtea de Arges. Inainte de a intra in parcul in care se afla manastirea ne-a intampinat o impunatoare statuie a domnitorului Neagoe Basarab. Taxa de intrare este foarte mica=2 lei, (la cat de frumoasa este manastirea puteau sa puna si 10 lei intrarea, eu cred ca se merita), se plateste intr-o cladire langa poarta si se pare ca exista si un ghid pe undeva prin curtea manastirii (noi nu l-am [...] — vezi review [+15 poze]
Cetatea Poienari / TRANSFĂGĂRAȘAN
  • APRILIE, 2010
  • de: magdalena [20.04.10]
  • RECOMANDĂ

„La Cetate” si la propriu si la figurat!

Trebuie sa recunosc mai intai ca datorita acestui site si a celor care descriu locuri unele mai minunate ca altele, am simtit nevoia sa redescopar o Romanie turistica pe care o „cuceream” atunci cand celelalte tari reprezentau un vis pentru multi dintre noi... Astfel, usor, usor, kilometru cu kilometru, ma incumet sa strabat drumuri mai bune sau mai proaste pentru a-mi satisface nevoia de frumos si mister. Cetatea Poienari, de care marturisesc ca nu mai aflasem sau nu mai mi-o aminteam [...] — vezi review [+31 poze]
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.2597990036011 sec
    ecranul dvs: 1 x 1