ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.07.2010
ÎNSCRIS: 05.08.09
MAY-2010

Un muzeu in aer liber: Barcelona!

Nu am stiut cum sa-mi incep povestirea mea despre Barcelona, asa ca, am decis sa va spun pe zile, cum mi-am petrecut eu cele 4 zile in acest minunat oras.

Ziua 1:

Zbor fara probleme Bucuresti-Barcelona, cursa Tarom (primul meu zbor: d), de la aeroportul El Prat, din fata terminalului 1 am luat aerobusul (5 euro de persoana) pana in piata Catalunya, capatul acestuia, iar de acolo pe jos pana la hotel. Cazarea s-a facut imediat, fara probleme, receptionerul dandu-ne niste sfaturi (ex: pe Rambla doar de vizitat, nu si de facut cumparaturi, deoarece este scump), oferindu-ne si o harta a orasului pe care ne-a bifat principalele puncte turistice ale Barcelonei. Cazare am avut la hotel The Praktik, detalii aveti aici

Dupa ce ne-am cazat, am inceput explorarea Barcelonei pe vestitul bulevard Passeg de Gracia. Cel mai scump bulevard al orasului, unde se regasesc multe marci celebre din intreaga lume (Louis Vuitton, Chanel, Tommy Hilfinger, etc) dar si mai binecunoscutele case proiectate de arhitectul Antonio Gaudi: casa Batllo si casa Mila sau La Pedrera (cum ii spun catalanii). Am vrut sa intram si noi, dar cozile care pareau fara sfarsit ne-au facut sa ne razgandim, lasandu-le pe alta data (nu am mai apucat sa le vedem decat pe afara, deoarece la orice ora te duceai era mereu aglomeratie), apoi am servit pranzul la localul "la Vaca Paca", un restaurant unde se mananca excelent, pranzul zilei este 9. 50 euro de persoana, iar in week-end 10. 80, in acesti bani poti sa-ti iei de cate ori vrei mancare in farfurie si mai intra un suc, bere sau apa. Mancarea este destul de variata: vita, porc, carnati, pui, sushi, spaghete, ciorba (supa nu stiu exact ce era) tot felul de garnituri, salate, inghetata, etc.

Dupa un "ospat" copios ne-am continuat drumul catre piata Catalunya, iar de acolo pe celebra Las Ramblas. Strada este vestita pentru statuile vii, teatrul Grand Liceu, mimi si foarte multe magazine de suveniruri, dar si scumpe. In capatul strazii intalnesti Colom (statuia lui Cristofor Columb, indreptata spre mare). Am urcat sus in coloana (3 euro de persoana) pana la inaltimea de 80 de metri, cu un lift datand din anul 1888. Privelistea care iti este oferita din Colom este una deosebita, Barcelona fiind un oras fara multe cladiri inalte, se putea vedea aproape tot orasul, o panorama minunata asupra portului si strazii Rambla del Mar.

Coborati din Colom, am vizitat mall-ul Maremagnum (cam mic fata de unele din Bucuresti) apoi am mai vizitat cartierul Barri Gotic, un cartier incarcat de istorie si cu o arhitectura foarte frumoasa. Nu puteam rata si cea mai cunoscuta piata de alimente din Barcelona: Mercat de la Boqueria, unde prospetimea este la ordinea zilei, iar turistii au de ales dintre sutele de tarabe extrem de frumos aranjate. Pe strada Rambla se gaseste si un Carrefour.

ziua 2:

Dupa micul dejun servit la restaurantul Tapa Tapa, am luat din piata Catalunya busul turistic. Busul este 22 de euro de peroana pe o zi si 27 de euro pentru 2 zile consecutive. Sunt 3 rute ale busului care au puncte comune intre ele si se poate merge pe oricare dintre ele, doar arati tichetul la fiecare urcare, se poate cobori si urca de cate ori vrei din el. La urcare se pot lua casti pentru a asculta un ghid in mai multe limbi, despre obiectivele pe langa care trece busul.

Noi am luat ruta rosie si prima oprire a fost parcul Ciutadella si gradina zoologica. Despre gradina gasiti detalii:click aici. Parcul Ciutadella este o incantare a privirii: papagali care stau liberi in copaci, o fantana arteziana extrem de frumoasa, mamutul imens de piatra (era coada sa faci poze langa el:)). In interiorul parcului mai gasim si parlamentul Cataluniei, dar si muzeele de geologie si zoologie. Din parc am plecat pe jos catre Arcul de Triumf, situat in apropiere, iar apoi spre acvariu. In drum spre acvariu am vrut sa vizitam si muzeul de ciocolata, dar nu l-am gasit.

Aquarium este situat in port, in spatele mall-lui Maremagnum, intrarea costa 17 euro de persoana pentru adultii, noi avand reducere de la busul turistic am dat 16 euro de persoana. La intrare in acvariu se poate face o poza si la iesire daca va place cum a-ti iesit, se poate cumpara contra sumei de 8 euro. Nu este voie sa faci poze cu blitz in interiorul acvariului decat in unele zone. In afara tunelului din sticla, unde treci pe sub rechini sau pisici de mare si vezi tot felul de vietati marine, acvariul nu m-a impresionat cine stie ce.

De la acvariu am plecat cu busul la simbolul orasului barcelona Sagrada Familia. Nu am intrat in catedrala si nu cred ca am pierdut prea mult, poate o sa o intru alta data, cand va fi finalizata. Un mic pont pentru cei care vor sa cumpere suveniruri, la Sagrada Familia le-am gasit cel mai ieftin. De la mareata catedrala am luat busul, ruta albastra catre Palatul National de Arta al Cataluniei (pe care l-am vazut doar pe afara, deoarece era tarziu) apoi am ramas sa vizionam spectacolul oferit de fantanile magice din fata palatului, in apropierea pietei Spaniei. Ne-am delectat cu un spectacol minunat aproximativ 1. 30h, era foarte aglomerat, cred ca, gaseai toate natiile de pe Terra. Dupa acest minunat show oferit de fantani am luat metroul direct catre hotel.

ziua 3:

Dupa micul dejun prima oprire a fost muzeul Cosmo Caixa, am dorit foarte mult sa vad acest muzeu. La muzeu am ajuns cu metroul pana la statia Vallcarca (linia verde), iar de acolo pe jos, in drum spre muzeu am vazut si "Tramvaria Blue" care merge spre Tibidabo. Intrarea la muzeu este de 3 euro, dar am prins ziua internationala a muzeelor si nu am platit nimic. Este un muzeu foarte interesant unde poti vedea cum se realizeaza tot felul de iluzii optice, si chiar sa experimentezi tu unele dintre ele. Au si un pendul descoperit de fizicianul francez Jean Leon Foucault, care dovedeste rotatia pamantului. In interior au creat si o padure inundata, exact ca in zona Amazonului, un bazin de apa cu tot felul de pesti (cred ca era si o baracuda in bazin).

De la Cosmo Caixa am luat metroul pana la Passeg de Gracia, am servit pranzul la Vaca Paca, iar de acolo am plecat sa vedem muzeul Piccaso. In drum spre muzeu am descoperit si statuia inchinata lui Cassanova. La muzeul Picasso se ajunge putin cam greu (este pe o strada ingusta, cam ascuns: d). Muzeul este situat in centrul vechi al Barcelonei, intrarea este 9 euro, dar tot asa nu am platit nimic. Poze se pot face doar in curtea interioara si in afara muzeului, in salile unde sunt tablouri nu ai voie sa faci poze.

De la acest muzeu ne-am indreptat catre muzeul de Istorie al Cataluniei aflat in vecinatatea portului, care din pacate era inchis. In drum spre plaja am trecut pe langa port si am admirat zeci de iahturi de lux. Ne-am relaxat pe plaja Barceloneta timp de 1 ora. Pe faleza era o forfota continua, multa lume care se plimba, fie cu biciclete, role, pe jos sau pur si simplu faceau plaja (erau cativa si prin apa care se balaceau).

De la plaja am plecat spre catedrala La Seu (catedrala oficiala a Barcelonei), o opera de arta foarte frumoasa, cu niste gradini interioare superbe (unde traiesc si niste gaste albe) am intrat si in interiorul catedralei unde am asistat 10 minute la o slujba. Printre stradute am mai descoperit si Palau de la Muzica Catalana si Placa de Sant Jaume, unde se afla Primaria si alte cladiri apartinand guvernului catalan. De la catedrala ne-am retras catre hotel deoarece incepea meciul care urma sa faca echipa emblema a orasului campioana.

Cu bateriile incarcate la aparatul foto, dupa incheierea partidei de fotbal, am plecat in piata Catalunya pentru a vedea cum o sarbatoresc localnicii, si nu numai: d, pe noua regina a Spaniei la fotbal: Fc Barcelona. Spectacolul oferit de suporteri a fost extraordinar, in jur de 40. 000 de oameni (asa spuneau televiziunile locale, eu personal inclin sa cred, ca erau peste 60. 000) care tipau, cantau, aprindeau torte incontinuu si se bucurau nespus de mult. Am petrecut alaturi de ei pana dupa miezul noptii, iar apoi oboseala si-a spus cuvantul asa ca am plecat la "nani". Mai bine ca ne-am luat talpasita, deoarece dupa aceea a iesit o altercatie cu fortele de ordine.

ziua 4:

Primul obiectiv vizitat in aceasta zi a fost parcul Guell. In parc am ajuns cu metroul pana la statia Lesseps (linia 3), iar de acolo pana la parc pe jos, circa 7-8 minute (se urca pe o strada foarte abrupta, gen cele din San Francisco, dotata cu scari rulante: d). In acest parc am zabovit mai mult de 3. 5 ore, fiind pur si simplu fascinati de frumusetea care ne era oferita de acest uimitor loc, creatia inegalabilului arhitect Antonio Gaudi. In parc mii de vizitatori de toate natiile, o vegetatie foarte bogata, niste alei de-a dreptul fabuloase, o terasa mare care-ti prezinta o panorama deosebita asupra orasului. Bancile aflate in parc erau imbracate in mozaic, viu colorate, cu greu gaseai una libera sa iti tragi sufletul. La intrarea principala se afla binecunoscuta soparla (cel mai aglomerat loc din parc, toata lumea vroia sa faca poze cu ea). In interiorul parcului se mai afla si casa muzeu Gaudi (intrarea este 5. 5 euro, se pot face poze fara taxa). In aceasta casa roz, Gaudi si-a petrecut o mare parte din ultimii 20 de ani din viata.

Din parc ne-am indreptat spre stadionul echipei Fc Barcelona, Nou Camp (metroul de la statia Lesseps pana la Palau Reial). Turul stadionul+muzeu costa 17 euro, fara ghid audio (noi am platit 16. 2 euro cu reducerea de la busul turistic). Stadionul este foarte mare, frumos, dar dupa parerea mea, nu se merita banii, te lasa sa intri doar prin cateva locuri, nici macar pe banca de rezerve sau in sala de conferinte de presa nu ai voie sa stai ori sa faci poze, iar muzeul este dezamagitor (asta este doar parerea mea, facand o comparatie cu stadionul Amsterdam Arena, cel mai frumos vizitat de mine pana acum: d). Tot acolo se afla si unul din magazinele oficiale ale echipei Fc Barcelona.

Urmatorul punct turistic pe care l-am vizitat a fost Palatul Regal, aflat in apropierea stadionul. Palatul este inconjurat de un parc mare si linistit, unde destule persoane stateau la plaja sau sa citeasca. Nu l-am putut vizita si in interior, deoarece lunea avea program pana la ora 15. 00. De la Palatul Regal ne-am intors in piata Catalunya, unde a inceput perioada de "shopping" pana la inchiderea magazinelor.

In 4 zile state in Barcelona am folosit 2 cartele T10, o zi busul turistic si am mers foarte, foarte mult pe jos. Parerea mea este ca-ti trebuie aproximativ 18-20 de zile sa vizitezi pe indelete Barcelona, deoarece are foarte multe de oferit.

Trimis de chelie_d in 05.07.10 13:06:36
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 5519 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chelie_d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din Colom...

Sanziana
[05.07.10 14:01:33]

frumos review, dar doar ce m-ai atatat. Astept continuarea, cu coride,toreadori, cu viata spaniolilor, cu bucataria spaniola,cu tot ce ii reprezinta. Pana atunci ,un vot

mariana
[05.07.10 15:42:26]

sunt deacord cu tine ,4 zile sunt putine dar totusi ai vizitat foarte multe . Cand am vazut prima data Barcelona ,am venit acasa si am zis ca am vazut cel mai mare oras din lume (la momentul acela nu prea iesisem din tara)

Care a fost senzatia in mijlocul multimii ,dupa meci (cred ca se ridica pielea pe tine)

Multumim de impresii .

biancuta
[05.07.10 15:52:25]

Frumoase impresii. Am vazut si eu o parte din Barcelona cu ajutorul tau!

mariana
[05.07.10 19:21:56]

sa nu -mi spui ca nu ai si niste poze..............asteptam!!!!!!!!!!!!!!!

ionescunic
[05.07.10 19:39:14]

Barcelonaaa , e si visul meu de viitor , asa ca te felicit pentru ca ai putut ajunge acolo si ca ne-ai impartasit si noua acest lucru.

[05.07.10 20:51:58]

rog un webmaster sa-mi ataseze si mie la inceputul review-ului videoclipul acesta:

[05.07.10 20:59:31]

@sanziana despre coride si toreadori nu-ti pot spune nimic.In Barcelona(de fapt in toata Catalunia)vor sa interzica aceste spectacole,exista si o petitie in acest sens,iar la bucatarie sunt praf...

@mariana in mijlocul multimii ce sa zic:wow,stai si admiri "nebunia" care o creeaza...

vin si pozele,trebuie validate.Multumesc pentru aprecieri.

[05.07.10 22:32:20]

Haideti sa urmarim un spectacol de apa si lumina! Introdus videoclipul cerut de autorul reviewului.

Andox
[10.07.10 01:26:48]

Daca ti-a placut mai mult Amsterdam Arena decat Nou Camp , sa inteleg ca duminica esti fanul portocalelor ?

[10.07.10 10:19:50]

cand a inceput acest mondial vroiam sa castige una dintre Anglia sau Spania,acum daca a ramas doar Spania,tin cu ei,ce sa fac.....

Ellada_sagapo
[13.05.11 16:04:43]

Ingenios mod de stat avea "nebunu"din P04. Nu am vazut prin Italia sau Austria asa ceva. Deghizari in statui se intalnesc la tot pasul, el a adus ceva nou.

Cat despre Barcelona ce sa zic! Mare norocos ai fost sa ajungi in aceasta bijuterie urbana!

biancuta, chelie_d, Ellada_sagapo, ionescunic, mariana
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Barcelona: