Impresii și recomandări [pag. 2346 / 3972]
Afișate impresii [23451 - 23460] din total 39711 impresii de CĂLĂTORIE
Descoperă Băile Boghiş / BĂILE BOGHIŞ [SM]
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: L* [08.09.14]
- RECOMANDĂ
Băile Termale Boghiș
Am fost acolo într-o după-amiază de sâmbătă la început de septembrie. Se ajunge cel mai repede dinspre Zalău pe drumul spre Șimleul Silvaniei, Nușfalău sau dinspre Ciucea pe drumul prin Crasna. Băile sunt imediat la intrarea dinspre Șimleul Silvaniei. La intrare am remarcat parcarea cu barieră: taxa - 1leu/h sau 5 lei/zi plătită cu un card magnetic la casă (nu la paznicul parcării) și validată la un cititor electronic la barieră. Unele locuri din parcare erau la umbra [...] — vezi review [+7 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: danvoiculet [08.09.14]
- NURECOMANDĂ
Berestroika = bere excelenta. Si cam atat.
La beraria Berestroika (aleea Cauzasi, foarte aproape de magazinul F64 sau Hotel Royal) am fost la inceputul lui august chiar in ziua meciului Aktobe - Steaua (1-2). Am descoperit atunci o cladire de patrimoniu renovata cu o curte imensa, cu aspect ingrijit si atragator. Mancare s-a dovedit foarte gustoasa, cu portii mari, servite destul de repede (30 de minute pentru un grup de 9 persoane) iar o doamna angajata a localului se mandrea ca prepara carnea local si nu o cumpara de la [...] — vezi review
Descoperă Kyoto și împrejurimile / KYOTO
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: bbogdanmircea [08.09.14]
- RECOMANDĂ
Arashiyama si Inari 2 locuri superbe aproape de Kyoto
Obiectivul nostru era sa mergem pe urmele lui Traian S, care spusese in jurnalul sau de Japonia ca vizitase 2 localitati langa Kyoto. Avand in vedere ca pretul biletelor de shinkansen pana in Kyoto se ridica la aprox 7000 de yen pe un sens din zona Nagoya unde eram cazati, si noi mai aveam 2 stampile de Sheishun 18 disponibile (japan-guide.com/e/e2362.html) am calculat pe hyperdia.com o ruta din Kariya care sa ne duca in Kyoto intr-un timp rezonabil doar cu tren rapid. Asta inseamna vreo 3 [...] — vezi review [+8 poze]
Unde mâncăm în zona Moieciu / MOIECIU
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: asalcescu [07.09.14]
- NURECOMANDĂ
Dezamagire la restaurantul Crăiasa Munţilor.
Am fost la restaurantul acestei pensiuni ieri cu copii pentru a manca la pranz. Ne-am asezat si am asteptat 10 minute sa primim meniul. Am ales felul 1 ciorba si felul 2 ostropel de pui. Am primit felul 1 dupa 15 minute si a fost in regula, insa felul 2 am asteptat 30 de minute si pauza... erau doua ospatare care nu faceau fata la comenzi. Cand ne-am plictisit, copii numai rezistau am rugat ospatara sa vina sa ne puna la pachet felul 2 si sa ne faca nota mai repede deoarece vrem sa [...] — vezi review
Unde mâncăm în Șimleul Silvaniei? / ȘIMLEU SILVANIEI [SJ]
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: luciaoradea [07.09.14]
- RECOMANDĂ
Restaurant Cabana Bradet - La masa in aer curat, intre flori si brazi
Cabana Bradet, aflata pe strada Partizanilor nr 28 este un loc superb de unde ai o perspectiva panoramica asupra orasului Simleul Silvaniei. Si pentru ca eram rupti de foame si mai fusesem aici cu o alta ocazie am zis sa profitam de locatia frumoasa, cabana fiind amplasata in mijlocul unui palc de pini, intr-o padure. Se afla foarte aproape de centrul orasului, lucru care constituie un mare avantaj. Ei bine, ajunsi la restaurant, dupa ce studiem meniul (preparate traditionale romanesti, [...] — vezi review [+22 poze]
Unde mâncăm în pasul Tihuța? / Pasul TIHUȚA [BN]
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: michelle556611 [06.09.14]
- NURECOMANDĂ
Pensiunea Popasul Transilvania [Piatra Fântânele] // Dezamagita de restaurant!
Foarte dezamagita!!! Cladirea arata foarte frumos (doar ca nu are numele locatiei), insa daca intrati aveti mare grija la treapta de 6-7 cm (in jumatate de ora cat am stat noi acolo s-au intamplat doua accidente, intre care unul mai grav). Ni s-a adus paine veche uscata, culeasa de pe mese probabil, iar cand am cerut sa ni se aduca paine proaspata ospatarul ne-a spus ca a incurcat cosurile (l-a incurcat cu unul de acum 4 zile). Servetelele in care era painea erau murdare, patate. Ciorba [...] — vezi review
Descoperă Umea / UMEA
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: mamede [06.09.14]
- RECOMANDĂ
Umeå, capitala culturala europeana 2014
A venit si vacanta, asa ca am plecat cu masina catre Stockholm. Cum calatoria pana acolo insemnau vreo 1300 km, iar Umeå era aprox la jumatatea distantei, am zis sa dormim doua nopti acolo. Am ajuns la Hotel Aveny in jur de ora 15, ora de la care se face si check in-ul. Dupa ce am identificat cu o mica harta data de la receptie locul unde se afla garajul hotelului (175 kr pe noapte), am urcat in sfarsit in camera. Camera are cam 17 mp, la baie doar dus, iar lavoarul era pe holisorul de [...] — vezi review
Focul Viu de la Andreiașu de Jos / [ALTE ZONE]
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: Yersinia Pestis [05.09.14]
- RECOMANDĂ
Turism de-o zi : Focul viu de la Andreiașu de Jos, Vrancea
Spuneam în postările mele anterioare că mă dau rotund că sunt din Vrancea, că județul meu e frumos și are locuri minunate, că avem și munte și câmpie și dealuri bogate. Mai avem, în plus, și fenomene ciudățele, cum ar fi ”Focul viu” de la Andreiașu de Jos, despre care o să vă scriu eu imediat un review. Apropos, să fiți mulțumiți că scriu despre Focul viu și nu despre vreun cutremur, că avem și de-astea, pe la Vrâncioaia, o să vă scriu și de ele. În [...] — vezi review [+16 poze]
Mausoleul de la Mărășești / PANCIU & MĂRĂȘEȘTI
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: Yersinia Pestis [02.09.14]
- RECOMANDĂ
Puțină istorie
Cei care ați avut răbdarea să-mi citiți postările ați aflat, poate, că locuiesc în orașul Mărășești, din județul Vrancea. Orașul în sine este ”vai, mama lui! ” dar, culmea ironiei, are cel mai frumos mausoleu din România și din Europa, cel închinat eroilor neamului, căzuți pentru țară, în primul război mondial, care este amplasat în imediata apropiere a DN 2, între Focșani și Adjud. Mi se pare de bun simț să scriu o postare despre acest Mausoleu care, din [...] — vezi review [+34 poze]
Documentare AFA / DE LA LUME ADUNATE
- AUGUST, 2014
- de: glcitizen [02.02.19]







