Impresii și recomandări [2321 / 3972]

Afișate impresii [23201 - 23210] de CĂLĂTORIE
(Alte) Biserici/cetăți fortificate din Transilvania / [ALTE LOCURI]

Patru zile si trei nopti de Biserici si... Cetati

De mult timp imi doream sa ajung sa vizitez macar o parte din renumitele biserici fortificate si cetatile din Transilvania si de abia acum am reusit! Am plecat la drum din Bucuresti in luna lui octombrie in formatie completa (adica eu cu sotul si fetita de 1 an jumate pe care am tarat-o dupa noi) pentru patru zile si trei nopti de luni pana joi. Vremea a fost de partea noastra- cerul albastru fara nori in primele trei zile, nici prea cald nici prea frig (aproximativ 24 grade ziua si vreo 10 [...] — vezi review [+20 poze]
Muzeul Național al Satului / Dimitrie Gusti / BUCUREȘTI

Altfel de istorie: Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti”

Nu știu cum de s-a ajuns la sensul peiorativ al cuvântului ”țăran” dar consider asta o mare nedreptate! Ne-am mai obișnuit să ne considerăm un popor de sărăntoci și să ne uităm cu mare invidie la nemți, englezi sau alte popoare, cărora le supraapreciem valorile, minimalizându-le, exponențial, pe ale noastre. Eu cred că țăranul român, ăla, neaoș, este șansa noastră, a nației ăsteia de-a supraviețui globalizării care, până la urmă, duce la atenuarea până [...] — vezi review [+30 poze]
(Alte) 'Opţionale' prin/din Malta - pe cont propriu sau organizat / diverse #
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: iulianic [17.10.14]
  • RECOMANDĂ

Festa la Gudja

Staţiunile de lux din Malta oferă vizitatorilor cele mai variate distracţii în cluburi, discoteci, baruri şi pub-uri care se animă toate, brusc, o dată cu înserarea. Dar cei care vor să vadă cum se distrează oamenii locului, maltezii trăitori în Malta, trebuie neapărat să participe la o festa. Fiecare localitate din Malta, oricât de mică ar fi, are o astfel de sărbătoare. Sfântul protector al comunităţii este venerat cu mare fast, iar la pregătirea sărbătorii se [...] — vezi review [+29 poze]
Aquapark Prezident [Băile Felix] / BĂILE FELIX / '1 MAI'
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: Sabina1985 [16.10.14]
  • RECOMANDĂ

In octombrie la Felix - Aquapark President: plusuri si minusuri

Anul acesta, datorita faptului ca nu am avut timp liber vara absolut deloc, am decis sa venim acum, in octombrie, cateva zile, la Felix - un fel de minivacanta. Scriu impresiile acestea 'la cald', deoarece inca suntem aici, maine dimineata plecam. Anul trecut am fost aici in luna august, si daca stau sa compar cele 2 sejururi, sunt foarte diferite. Care ar fi beneficiile alegerii acestei perioade, si anume a doua luna de toamna? Cel mai important argument ar fi: lipsa aglomeratiei! Imi [...] — vezi review
Vacanța în Cipru / #CĂLĂTORII
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: LUIZA_28* [15.10.14]
  • RECOMANDĂ

Interesant

Ne-am intors nu de mult dintr-o binemeritata vacanta in Cipru. Am fost cazati in Larnaca la Frangoirgio despre care voi scrie mai pe larg intr-un alt post. Larnaca nu mi-a facut o impresie f buna. Mi s-a parut un oras dezvoltat destul de haotic dar a fost un punct bun de plecare spre restul obiectivelor. Primul pe lista a fost Nicosia. M-a impresionat f tare partea turca. Am tot citit ca simti cum treci in alta lume. Intr-adevar asa e. Are un aer aparte. Si mancarea... nici nu am cuvinte [...] — vezi review
Unde mâncăm în Sinaia? / SINAIA
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: papone [15.10.14]
  • RECOMANDĂ

Iaaar? Nu... Din nou! Restaurant Alex, Sinaia

Iar??? O sa credeti ca le fac reclama, dar sa mor daca e asa. Pur si simplu e “carciuma” unde merg cu mare placere, de fiecare data cand sunt prin zona. Asa va am ajuns si vineri, in drum spre Casa Felicia Moieciu (vezi impresii) doar ca sa servim o supa de usturoi in paine si o palinca ungureasca – eu – caci a mea consoarta era pe post de sofer. Si iar am fost primiti ca niste vechi prieteni, iar servirea a fost ca de fiecare data, ireprosabila — era si culmea sa fie altfel, ca [...] — vezi review [+2 poze]
Unde mâncăm în Bușteni? / BUȘTENI
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: dushica [14.10.14]
  • RECOMANDĂ

Casa Magica - mancare buna, servire prompta

Avand in vedere vremea superba de toamna, ne-am hotarat sa facem o excursie de o zi la Busteni. Dupa o plimbare la Gura Diham ni se am facuse foame... si cum niste prieteni de-ai nostri ne recomandasera Casa Magica, ne-am oprit sa mancam pranzul acolo. Am gasit cu greu o masa libera la nefumatori si ne asteptam sa dureze ceva pana ni se ia comanda. Insa, dupa ce am studiat meniul (foarte bogat), am fost serviti foarte repede. Recomand restaurantul cu draga inima, mancare foarte buna, preturi [...] — vezi review [+1 poze]
În vizită la Rezervaţia de urşi 'Libearty' / ZĂRNEȘTI
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: zlatna [13.10.14]
  • RECOMANDĂ

Rezervatie ursi Zarnesti

In weekendul 11-12 octombrie am hotarat sa mergem in zona Cheile Gradistei. Prima zi am petrecut-o in Cheile Damboviciorei si zona Bran. A doua zi am hotart sa vizitam rezervatia de ursi de la Zarnesti. La rezervatia am ajuns pe drumul Zarnesti – Rasnov, din Zarnesti dupa Statia de Epurare a orasului se face un drum la stanga pe care mergi vreo 2-3 km (drum neasfaltat) si ajungi la rezervatie. Intrarea in rezervatie se face intre orele 9-11, iar pretul de intrare este de 40 lei pentru [...] — vezi review [+19 poze]
Descoperă zona Dâmbovicioara - Brusturet / DÂMBOVICIOARA
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: zlatna [13.10.14]
  • RECOMANDĂ

Peisaje de toamna impresionante

In weekendul 11-12 octombrie am hotarat sa mergem in zona Cheile Gradistei. Am plecat pe traseul Rm. Valcea – Curtea de Arges – Campulung – Rucar – Bran. Drumul intre Curtea de Arges si Campulung cred ca este cel mai prost drum national din tara asta. Pe drum ne-am hotarat sa intram pe cheile Dambovicioarei, si nu am regretat ca am luat aceasta hotarare. La intrare in chei se plateste o taxa de 2 lei de persoana. Pana la pestera Dambovicioarei am mers cu masina si ne-a parut rau (la [...] — vezi review [+25 poze]
Domeniul Cantacuzino / FLOREȘTI [PH]

Istorie, echitație și un strop de speranță

Cum am putea învăța lucruri din istorie fără cronici, consemnări, fotografii și monumente? Cum am putea evita greșelile în momentul în care ”istoria se repetă”? Monumentul ce l-am vizitat, mai bine zis privit cu uimire, dar și cu o urmă de tristețe, se încadrează în rândul clădirilor ce ar putea face parte dintr-o lecție de istorie românească. Într-o zi călduță de toamnă, pe care am vrut-o și însorită, dar nu s-a întâmplat să fie, am plecat spre Domeniul [...] — vezi review [+21 poze]
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.1553390026093 sec
    ecranul dvs: 1 x 1