ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.12.2014
DIN: Bacau
ÎNSCRIS: 12.09.12
DEC-2014

La fel si totusi deosebite

Desi initial am vrut sa vedem doar targul de Craciun de la Budapesta, distanta relativ mica si autostrada ne-au tentat sa tragem o fuga de o zi si la Viena, sa vedem ce inseamna un targ de Craciun aici.

Chiar daca autostrada ce leaga Budapesta de Viena era extrem de aglomerata, totusi am parcurs distanta in doua ore, asa ca ne-am bucurat sa ajungem destul de devreme la destinatie. Nu am vrut sa pierdem timpul cautand parcari gratuite si nici nu am vrut sa lasam masina oriunde (inca ne mai aducem aminte de amenda platita acum ceva ani in Viena, pentru ca necunoscand limba, am parcat se pare unde nu trebuia), deci am ales o parcare subterana in zona Operei.

Am parcurs pe indelete apoi traseul atat de binecunoscut de turisti - Stephansdom, Hofburg, Rathausplatz, Maria -Teresien Platz, Ring. Am fost in Viena doar vara, asa ca ne-au incantat modul in care erau ornate strazile, cladirile si vitrinele. Fara ostentatie, dar cu stralucire. Se vedea ca vienezii acorda Craciunului locul cuvenit.

In fiecare din pietele de pe traseu erau amenajate targuri de Craciun, spiritul calm si traditia sarbatorilor iesind in intampinarea ta la fiecare pas. Casute frumos luminate, colinde, oameni cu zambetul pe buze, eleganta si rafinament.

Peste tot, standurile ofereau obiecte mestesugaresti interesante, decoratiuni de Craciun din sticla si ceramica realizate manual. Erau la tot pasul multe idei de cadouri deosebite. Nu m-am putut dezlipi mult timp de standurile cu decoratiuni de Craciun din sticla, asa cum nu am mai vazut de foarte multi ani. Nu am dat peste produse din plastic vopsit in culori tipatoare, si nici kitsch-ul intalnit pe meleaguri de pe la noi nu era prezent.

Nu lipseau nici celebri carnati serviti in chifle calde precum si vinul fiert. De remarcat ca in fiecare piata, vinul era servit in cani personalizate, astfel ca acestea aveau fie forma unei ghetute albaste, a unei cani cu note muzicale, sau cu ornamente de sarbatori.

Doua targuri de Craciun Budapesta si Viena - la fel si totusi deosebite.

Trimis de Elissa in 09.12.14 13:42:52
Validat / Publicat: 09.12.14 14:59:48
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 3710 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Elissa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂPiețele de Sărbători (Crăciun, Paște):