Impresii și recomandări [2286 / 3972]

Afișate impresii [22851 - 22860] de CĂLĂTORIE
Filozofări... turistice / DE LA LUME ADUNATE

Despre turism, așa cum îl văd eu

Acum 2 milioane de ani în urmă, din cauză de cine știe de ce, una dintre ființele de trăiau pe Pământ și-a dat seama că, dacă împinge mai tare cu degetul mare de la picioare în pământ, se poate ridica, din 4, în 2 labe. Foarte puțin timp după, acea ființă a învățat să stea, țanțoșă, în alea două picioare, care fuseseră, până nu de mult, picioarele din spate și, brusc, această poziție i-a schimbat perspectiva : orizontul părea mult mai aproape și, de aici, [...] — vezi review
Descoperă Bergen și împrejurimile / BERGEN
  • IANUARIE, 2015
  • de: icata24 [12.01.15]
  • RECOMANDĂ

Bergen iarna, fiordurile.

Indemnat de ceva amici sa incercam sa prindem aurora boreala, si multumit cu oferta de cazare/zbor din UK (unde locuim) am decis sa facem un weekend lung in Bergen. Am cerut ceva sfaturi si aici, cale pe care multumesc din nou celor care au dat o mana de ajutor, am mai cautat pe net, cert e ca, dupa ce am platit zbor/hotel am aflat ca sansele de a vedea aurora sunt spre 0, aceasta putand fi eventual observata mult mai la nord, si in ceva conditii speciale. Dar, vorba englezului, never mind, [...] — vezi review [+35 poze]
Cimitirul Vesel din Săpânța / SĂPÂNŢA [MM]
  • IANUARIE, 2015
  • de: spiros [12.01.15]
  • RECOMANDĂ

Epitafurile de la Cimitirul Vesel

Despre Cimitirul Vesel s-au scris multe si acesta apare in toate ghidurile de calatorie ca destinatie de bifat in Maramures. Cei care se asteapta sa gasesca bancuri in urma carora se vor tavali pe jos de atita ris vor fi dezamagiti deoarece Cimitirul Vesel nu e chiar atit de Vesel. Eu i-as spune mai mult Cimitirul Obiectiv deoarece la momentul in care un membru al comunitatii paraseste lumea, comunitatea ii face o caracterizare scurta despre cum a fost perceputa persoana respectiva in cadrul [...] — vezi review [+27 poze]
La Schi în Poiana Brașov / POIANA BRAŞOV

RAI si IAD in Postavaru

M-am hotarat sa merg 2 zile la ski la inceputul anului. Zis si facut, mi-am luat 2 zile de concediu si m-am deplasat pe partiile Masivului Postavarul, fiind cel mai aproape de mine. In prima zi a fost o zi de vis. M-am simtit ca in RAI. Nu stiam ca a doua zi ma voi simti ca in IAD. Pentru cei care nu vin cu masina, se poate ajunge usor in Poiana Brasov situata la poalele Masivului Postavarul si cu transportul in comun. Din gara Brasov luati autobuzul 4 pana la capatul de linie Livada Postei [...] — vezi review [+9 poze]
Descoperă Valladolid şi împrejurimile / VALLADOLID
  • IANUARIE, 2015
  • de: alinaro [12.01.15]
  • RECOMANDĂ

Faceti loc Domniilor Sale Gaspar, Melchior si Baltazar!

Au trecut sarbatorile. Anul asta am sarbatorit pe romaneste si, dupa doua saptamani de colinde, zapada si sarmale, am incheiat cu atat de mult asteptatii, pe plaiuri iberice, Regi Magi. Chiar in zilele alea am vazut la TV un reportaj cu “concurenta” intre Mos Craciun si Regii Magi. Grasunul simpatic (scuze, Mosule, o zic in gluma) si generos ne bucura in nordul, centrul si estul Europei, America de Nord si ceva Asia, in vreme ce Regii sunt stapani in Spania si inca doua trei tari in Europa, [...] — vezi review [+23 poze]
Unde mâncăm în Sibiu și împrejurimi? / SIBIU
  • IANUARIE, 2015
  • de: spiros [12.01.15]
  • RECOMANDĂ

Restaurant Casa Weidner

Dupa o plimbare prin centrul Sibiului vine momentul in care trebuie potolita si foamea. Va recomand restaurantul Casa Weidner unde am gasit un local total schimbat (in bine). Schimbarea sau mai bine zis saltul e de la ulcica de vin la paharul de cristal. Personalul restaurantului face o servire deosebita si se vede ca doresc sa impuna un standard incepind de la preparate, la modul de servire si la modul cum esti intimpinat si poftit in restaurant. Stil si rafinament e senzatia care mi-a [...] — vezi review [+11 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI

Evitați bucătăria Restaurantului Riviera - București

Revelion 2015 (sala mare), ma simt obligata sa va spun ca sunt total dezamagita. M-as bucura daca ati tine de cont de ceea ce va scriu... pentru evenimentele viitoare. - Am semnat un contract total nelegal cu Restaurantul - unde figureaza un domn care nu mai era asociat cu ceva timp in urma deci nu avea ce sa caute ca parte in contract (am aflat ulterior acest detaliu) chiar daca contractul a fost semnat de doamna U.C.. - Din punct de vedere BUCATARIE a fost CATASTROFAL. - TOATE [...] — vezi review
Unde mâncăm în Poiana Brașov / POIANA BRAŞOV

De evitat Restaurant Hotel Aurelius - Miorita

Dupa o plimbare prin Poiana Brasov, unde dezapezirea s-a facut aruncand zapada de pe carosabil pe trotoare, astfel incat o mama ca mine, cu 2 copii, din care unul de cateva luni, sa fie nevoita sa impinga caruciorul pe sosea, ne-am gandit sa mergem sa ne incalzim si sa luam pranzul la Restaurantul Hotelului Aurelius (cunoscut ca Miorita). Locatia in sine e ok, nimic spectaculos, aduce clar a KITSCH, insa curat, mesele aranjate ca la orice locatie cu acest specific. Distractia a inceput cand [...] — vezi review
Franta provinciala / [ALTE ZONE]
  • IANUARIE, 2015
  • de: NKA16 [10.01.15]
  • RECOMANDĂ

Ski la Valfrejus

Am cautat o statiune de ski in Alpi unde nu am mai fost si cumva am ales Valfrejus, langa Modane. Am plecat din Bucuresti cu avionul pana la Torino si de aici a inceput "distractia" (din ce gasisem pe internet parea foarte usor de ajuns de la Torino la Valfrejus sau macar la Modane, se pare ca nu era chiar asa): tren de la Porta Nuova Torino pana la Bardonecchia (1 ora si 20 min, 7 euro/pers), apoi un autobuz Bardonecchia - Modane (cu un orar tare ciudat, la intervale destul de mari, ultimul la [...] — vezi review [+1 poze]
Unde mâncăm în Vârtop? / VÂRTOP [AB / BH]
  • IANUARIE, 2015
  • de: rocha [10.01.15]
  • NURECOMANDĂ

Four Seasons Hotel - nu mai calc la voi

in 2.01.2015 am fost la Arieseni sa ne bucuram de zapada. La prinz zic hai sa mancam intr-un loc mai deosebit, am mai fost aici in 2012 am mancat la restaurant, apropo am ramas multumiti atunci. Anul acesta la restaurant ne-au anuntat ca nu servesc clientii doar cei din hotel, au deschis ceva sala tip club la ei unde au impinge tava, au zis cica in 20 min vor servi, pana atunci ne-au sfatuit sa servim ceva in acest loc, sala noua mare tip club. Uimitor ca ziua fiind preturile erau de club [...] — vezi review
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.8581988811493 sec
    ecranul dvs: 1 x 1