Impresii și recomandări [pag. 2286 / 3972]
Afișate impresii [22851 - 22860] din total 39717 impresii de CĂLĂTORIE
Filozofări... turistice / DE LA LUME ADUNATE
- IANUARIE, 2015
- de: Yersinia Pestis [16.01.15]
Despre turism, așa cum îl văd eu
Acum 2 milioane de ani în urmă, din cauză de cine știe de ce, una dintre ființele de trăiau pe Pământ și-a dat seama că, dacă împinge mai tare cu degetul mare de la picioare în pământ, se poate ridica, din 4, în 2 labe. Foarte puțin timp după, acea ființă a învățat să stea, țanțoșă, în alea două picioare, care fuseseră, până nu de mult, picioarele din spate și, brusc, această poziție i-a schimbat perspectiva : orizontul părea mult mai aproape și, de aici, [...] — vezi review
Descoperă Bergen și împrejurimile / BERGEN
- IANUARIE, 2015
- de: icata24 [12.01.15]
- RECOMANDĂ
Bergen iarna, fiordurile.
Indemnat de ceva amici sa incercam sa prindem aurora boreala, si multumit cu oferta de cazare/zbor din UK (unde locuim) am decis sa facem un weekend lung in Bergen. Am cerut ceva sfaturi si aici, cale pe care multumesc din nou celor care au dat o mana de ajutor, am mai cautat pe net, cert e ca, dupa ce am platit zbor/hotel am aflat ca sansele de a vedea aurora sunt spre 0, aceasta putand fi eventual observata mult mai la nord, si in ceva conditii speciale. Dar, vorba englezului, never mind, [...] — vezi review [+35 poze]
Cimitirul Vesel din Săpânța / SĂPÂNŢA [MM]
- IANUARIE, 2015
- de: spiros [12.01.15]
- RECOMANDĂ
Epitafurile de la Cimitirul Vesel
Despre Cimitirul Vesel s-au scris multe si acesta apare in toate ghidurile de calatorie ca destinatie de bifat in Maramures. Cei care se asteapta sa gasesca bancuri in urma carora se vor tavali pe jos de atita ris vor fi dezamagiti deoarece Cimitirul Vesel nu e chiar atit de Vesel. Eu i-as spune mai mult Cimitirul Obiectiv deoarece la momentul in care un membru al comunitatii paraseste lumea, comunitatea ii face o caracterizare scurta despre cum a fost perceputa persoana respectiva in cadrul [...] — vezi review [+27 poze]
La Schi în Poiana Brașov / POIANA BRAŞOV
- IANUARIE, 2015
- de: IULIU ANTAL [12.01.15]
- RECOMANDĂ
RAI si IAD in Postavaru
M-am hotarat sa merg 2 zile la ski la inceputul anului. Zis si facut, mi-am luat 2 zile de concediu si m-am deplasat pe partiile Masivului Postavarul, fiind cel mai aproape de mine. In prima zi a fost o zi de vis. M-am simtit ca in RAI. Nu stiam ca a doua zi ma voi simti ca in IAD. Pentru cei care nu vin cu masina, se poate ajunge usor in Poiana Brasov situata la poalele Masivului Postavarul si cu transportul in comun. Din gara Brasov luati autobuzul 4 pana la capatul de linie Livada Postei [...] — vezi review [+9 poze]
Descoperă Valladolid şi împrejurimile / VALLADOLID
- IANUARIE, 2015
- de: alinaro [12.01.15]
- RECOMANDĂ
Faceti loc Domniilor Sale Gaspar, Melchior si Baltazar!
Au trecut sarbatorile. Anul asta am sarbatorit pe romaneste si, dupa doua saptamani de colinde, zapada si sarmale, am incheiat cu atat de mult asteptatii, pe plaiuri iberice, Regi Magi. Chiar in zilele alea am vazut la TV un reportaj cu “concurenta” intre Mos Craciun si Regii Magi. Grasunul simpatic (scuze, Mosule, o zic in gluma) si generos ne bucura in nordul, centrul si estul Europei, America de Nord si ceva Asia, in vreme ce Regii sunt stapani in Spania si inca doua trei tari in Europa, [...] — vezi review [+23 poze]
Unde mâncăm în Sibiu și împrejurimi? / SIBIU
- IANUARIE, 2015
- de: spiros [12.01.15]
- RECOMANDĂ
Restaurant Casa Weidner
Dupa o plimbare prin centrul Sibiului vine momentul in care trebuie potolita si foamea. Va recomand restaurantul Casa Weidner unde am gasit un local total schimbat (in bine). Schimbarea sau mai bine zis saltul e de la ulcica de vin la paharul de cristal. Personalul restaurantului face o servire deosebita si se vede ca doresc sa impuna un standard incepind de la preparate, la modul de servire si la modul cum esti intimpinat si poftit in restaurant. Stil si rafinament e senzatia care mi-a [...] — vezi review [+11 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
- IANUARIE, 2015
- de: emma_flo [12.01.15]
Evitați bucătăria Restaurantului Riviera - București
Revelion 2015 (sala mare), ma simt obligata sa va spun ca sunt total dezamagita. M-as bucura daca ati tine de cont de ceea ce va scriu... pentru evenimentele viitoare. - Am semnat un contract total nelegal cu Restaurantul - unde figureaza un domn care nu mai era asociat cu ceva timp in urma deci nu avea ce sa caute ca parte in contract (am aflat ulterior acest detaliu) chiar daca contractul a fost semnat de doamna U.C.. - Din punct de vedere BUCATARIE a fost CATASTROFAL. - TOATE [...] — vezi review
Unde mâncăm în Poiana Brașov / POIANA BRAŞOV
- IANUARIE, 2015
- de: tudose.crina [12.01.15]
- NURECOMANDĂ
De evitat Restaurant Hotel Aurelius - Miorita
Dupa o plimbare prin Poiana Brasov, unde dezapezirea s-a facut aruncand zapada de pe carosabil pe trotoare, astfel incat o mama ca mine, cu 2 copii, din care unul de cateva luni, sa fie nevoita sa impinga caruciorul pe sosea, ne-am gandit sa mergem sa ne incalzim si sa luam pranzul la Restaurantul Hotelului Aurelius (cunoscut ca Miorita). Locatia in sine e ok, nimic spectaculos, aduce clar a KITSCH, insa curat, mesele aranjate ca la orice locatie cu acest specific. Distractia a inceput cand [...] — vezi review
Franta provinciala / [ALTE ZONE]
- IANUARIE, 2015
- de: NKA16 [10.01.15]
- RECOMANDĂ
Ski la Valfrejus
Am cautat o statiune de ski in Alpi unde nu am mai fost si cumva am ales Valfrejus, langa Modane. Am plecat din Bucuresti cu avionul pana la Torino si de aici a inceput "distractia" (din ce gasisem pe internet parea foarte usor de ajuns de la Torino la Valfrejus sau macar la Modane, se pare ca nu era chiar asa): tren de la Porta Nuova Torino pana la Bardonecchia (1 ora si 20 min, 7 euro/pers), apoi un autobuz Bardonecchia - Modane (cu un orar tare ciudat, la intervale destul de mari, ultimul la [...] — vezi review [+1 poze]
Unde mâncăm în Vârtop? / VÂRTOP [AB / BH]
- IANUARIE, 2015
- de: rocha [10.01.15]
- NURECOMANDĂ








