Impresii și recomandări [2279 / 3972]

Afișate impresii [22781 - 22790] de CĂLĂTORIE
Filozofări de suflet (mai puţin turistice) / DE LA LUME ADUNATE

„Celula de minori”

Mi-a luat destul de mult timp s-o citesc – am făcut pauze, am reluat lectura, şi tot aşa de nenumărate ori, mereu cu un nod teribil în gât, cutremurată de suferinţa ce răzbătea din fiecare pagină. Cartea se numeşte „Celula de minori – cinci ani în temniţele şi lagărele de muncă forţată ale României comuniste” şi a fost scrisă de Alexandru Teodorescu. În urmă cu o jumătate de an, într-un articol intitulat Tot respectul, domnule ambasador, dedicat unui om cu [...] — vezi review [+24 poze]
Filozofări de suflet (mai puţin turistice) / DE LA LUME ADUNATE
  • IANUARIE, 2015
  • de: Cesere [21.12.15]

Pardon, scuzati va rog...

Sunt crescut la tara in mijlocul olteniei... vara foamea ma aducea acasa de la balta Iarna, mamaie-mea venea cu nuiaua pe "partie" la cinci juma' seara si ma lua acasa. in paranteza... nu mai raceam, nu mai luam microbi... Asa ca in perioada asta merg la tara la al batran si a batrana desi e total gresita exprimarea, stau in cizme pline de noroi, mananc sorici nespalat pe maini... un badarano vero ce sa mai... Așa ca scuzați exprimarea.. Trecand la subiect... primii dimineata pe mosu' [...] — vezi review
Filozofări de suflet (mai puţin turistice) / DE LA LUME ADUNATE

A mai trecut un an prin noi și-am fost și buni și-am fost și răi

Se spune că este în firea oamenilor ca la sfârșitul fiecărui an să treacă cu ochii minții peste tot ce-au parcurs, ce-au înfăptuit în ultimele 12 luni. Așa și eu, am descuiat cămara tainică a tezaurului meu sufletesc pentru inventarul anual, pentru a selecta ce am primit și am oferit, pentru a-mi cântări faptele și gândurile bune și pe cele rele, pentru a-mi selecta adevărații prieteni ale căror sentimente să fie răsplătite cu o urare bună. Și acolo, pe un raft la [...] — vezi review
Filozofări... turistice / DE LA LUME ADUNATE
  • IANUARIE, 2015
  • de: puiutea [11.12.15]

O dă vagabondului

O DĂ VAGABONDULUI MOTTO:Pentru cei peste 40 de ani - pentru aducere aminte! Pentru cei sub 40 de ani - pentru luare aminte! "- De ce te-ai mai întors (în țară), căpitane? - Pentru că sunt unii oameni care, ca și copacii, au rădăcini în pământul în care s-au născut." Căpitanul Andrei - "Nemuritorii" (1974) Vă veți întreba, normal, pentru ce acest citat de început? El este în onoarea celor pe care serviciul, greutățile vieții, pasiunea, studiile, nevoile, [...] — vezi review [+3 poze]
Descoperă Laos / #CĂLĂTORII LAOS
  • IANUARIE, 2015
  • de: andreea72 [06.12.15]
  • RECOMANDĂ

Laos - ultima oprire, Vientiane

Vientiane este capitala tarii Laos inca din 1563, iar acum este si centrul economic al Laos, datorita cresterii economice din ultima perioada. Este cel mai mare oras din Laos, se afla pe malul raului Mekong, aproape de granita cu Thailanda. Orasul a trecut prin multe lucruri rele, a fost sters aproape de pe suprafata pamantului, ars din temelii de catre siamezi, pana cand au venit francezii, care au reconstruit orasul templele, si alte cladiri, lasandu-si clar amprenta asupra sa. In Vientiane [...] — vezi review [+28 poze]
Descoperă Laos / #CĂLĂTORII LAOS
  • IANUARIE, 2015
  • de: andreea72 [06.12.15]
  • RECOMANDĂ

Laos - a doua oprire Vang Vieng (ziua 3)

Cu atatea amintiri frumoase din ziua precedenta, si cu gandul ca se termina pomana care ne-a zapacit in ultimele 2 zile, ne-am trezit cu chef de viata! Micul dejun se ia intr-un loc foarte frumos, cu vedere la gradina de unde Jamie culegea cele necesare -rosii, ceapa, ardei, erau chiar acolo, sub nasul nostru! Locul e in aer liber si nu sunt mese si scaune obisnuite, cu canapele mari, cu masa in mijloc, unde poti manca, citi, te poti intinde pt o pauza, ne-a placut mult acolo! Jamie este [...] — vezi review [+35 poze]
Descoperă Laos / #CĂLĂTORII LAOS
  • IANUARIE, 2015
  • de: andreea72 [06.12.15]
  • RECOMANDĂ

Laos - a doua oprire Vang Vieng (ziua 2)

Tocmai ce v-am spus in episodul trecut ca e un sat linistit, ca am ales un guesthouse langa padure, munti, rau pt a ne incarca bateriile cu frumusetile VV, si cu linistea oferita; asa e, toate bune si frumoase, numai ca ce nu am stiut, si nu am citit nicaieri, si ce am patit e de domeniul rasu-plansu, pt ca minunatul nostru gueshouse se afla langa locul unde se tin ' pomenile ' lor, pt ca si ei isi pomenesc mortii, dar nu ca la noi, nu, muuult mai muuult -adica, pe scurt, toata noaptea a fost [...] — vezi review [+42 poze]
Descoperă Laos / #CĂLĂTORII LAOS
  • IANUARIE, 2015
  • de: andreea72 [06.12.15]
  • RECOMANDĂ

Laos - a doua oprire Vang Vieng (ziua 1)

Cu greu am parasit Luang Prabang si ne-am indreptat spre 'ultima reduta a backpackerilor' sa citez pe cineva. Drumul intre LP si VV este drumul celor 1000 serpentine, un drum sinuos, un drum la inaltime, un drum pe care multi il parcurg cu greu, mai ales laotieni (noi am avut noroc, nu a avut nimeni rau de miscare cu finalizare... dar pana si noi am fost putin ametiti, desi nu avem probleme de acest gen) Am plecat cu un minivan cu 15 locuri (cu autocarul e mult mai rau), 15 $ de persoana [...] — vezi review [+8 poze]
(Alte) Subiecte off-topic / DE LA LUME ADUNATE
  • IANUARIE, 2015
  • de: dorgo [01.12.15]

Prima zapada

Tiptil, fara muzica de fanfara, clopotei si sunete de goarna Aseara a coborat din avionul de la Polul Nord, coana iarna Si-a scuturat indiferenta cojocu-i alburiu si lung de zapada Si-a acoperit cu frig, vant si-nsingurare intreaga mea strada Ura! Vin sarbatorile de iarna! Cel mai mult, mie-mi plac cele de inceput de decembrie, cand avem "liber“cateva zile, plus Craciunul si Revelionul, In rest, intru in hibernare si numar zilele pana dau primele raze de soare ale primaverii. Partia [...] — vezi review [+21 poze]
Filozofări... turistice / DE LA LUME ADUNATE
  • IANUARIE, 2015
  • de: papone [21.11.15]

Peripetii transfrontaliere... cu Pufosenia in Vama Giurgiu

Deja facusem introducerea articolului despre Arbanashki Han prea stufoasa ca sa mai bag si patania asta, dar Pufosenia a tinut neaparat sa va spun cum eram aproape sa nu mai ajungem acolo, ba poate si mai rau… Stim toti benzinariile de inainte de pod, unde toata lumea opreste sa mai puna carburant sau sa mai lase din “carburantul” ingurgitat pe drum. Nefiind niciun caz prezentat mai inainte, de data asta a mea soata a luat decizia ca “nu se mai poate” si trebuie sa oprim aici. Cum [...] — vezi review
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.3715379238129 sec
    ecranul dvs: 1 x 1