Impresii și recomandări [2272 / 3972]

Afișate impresii [22711 - 22720] de CĂLĂTORIE
(Alte) Subiecte off-topic / DE LA LUME ADUNATE

Limba noastra-i o comoara... - Manifest pentru limba romana

Alexei Mateevici - Limba NoastraLimba noastră-i o comoarăÎn adâncuri înfundatăUn şirag de piatră rarăPe moşie revărsată. Limba noastră-i foc ce arde Într-un neam, ce fără vesteS-a trezit din somn de moarteCa viteazul din poveste. Limba noastră-i numai cântec, Doina dorurilor noastre, Roi de fulgere, ce spintecNouri negri, zări albastre. Limba noastră-i graiul pâinii, Când de vânt se mişcă vara; In rostirea ei bătrâniiCu sudori sfinţit-au ţara. Limba noastră-i [...] — vezi review
Băile termale Barlangfurdo / Thermal Bath Caves [Miskolctapolca] / MISKOLC
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: dan sorin [04.03.15]
  • RECOMANDĂ

Miskolc - bai termale in pestera... spectaculos...

Cine are ocazia sa viziteze orasul Miskolc si baile termale de acolo din pestera o sa ramina surprins de frumusetea acestora si de faptul ca este ceva spectaculos si nemaiintalnit... bravo lor ungurasilor... pentru faptul ca stiu sa isi promoveze locurile frumoase... hotelul la care am stat, LIDO, l-am luat de pe booking.com... a fost ieftin 130 lei camera dubla /noapte cu mic dejun... dar este un hotel pt. cei nepretentiosi... curat, placut wifii super la et. 1 unde am stat... personalul [...] — vezi review [+19 poze]
Descoperă Sevilla / SEVILLA
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: crismis [04.03.15]
  • RECOMANDĂ

O calatorie de suflet, Sevilla - episodul 2

Este a doua zi pe care o petrecem in Sevilla si in dimineata asta soarele pare sa fie ceva mai zgarcit cu noi; oricum, iti vine sa zambesti fara sa vrei cand te trezesti dimineata si aplicatia de pe telefon te informeaza ca in Sevilla sunt 9 grade cu plus, in timp ce in Galati sunt 2 cu minus; si cand te gandesti ca pana la pranz se vor mai adauga inca macar vreo 7-8… Deocamdata o usoara ceata estompeaza oarecum peisajul, ceea ce nu ne impiedica insa sa pornim din nou intru “cucerirea [...] — vezi review [+108 poze]
Unde mâncăm în zona Beiuş-Meziad? / BEIUȘ / CHIȘCĂU [BH]

Cea mai buna pizza din Beius - la Tornado

Dar si singura pe care am incercat-o aici, de fiecare data in drum spre sau mai bine zis la intoarcere de la schi, de la Vartop. Si de data aceasta, la intoarcere de la partie ni s-a facut foame (sotului meu, ca eu mai mancasem cascaval pane cu cartofi prajiti la Cabana Vartop, asteptandu-l pe el sa termine de schiat) cand am ajuns in Beius. Si, plini de oboseala si nervi din cauza drumului infect, plin de gropi, am zis ca facem un popas si de aceasta data si luam cate o pizza. Zis si facut. [...] — vezi review [+11 poze]
Descoperă Barcelona / BARCELONA

Un oras de vis...

Nu vreau sa scriu despre obiective, ci cite ceva din experienta mea despre Barcelona, pt ca multe preturi sunt de domeniul trecutului, si asa omul sa isi faca ceva calcule: - luati aerobusul de la aeroport in centru cu 5,90e sau auto 46 cu 2e la sofer sau 1e cu t 10 luat din aero pina la Piaţa Spaniei si de acolo cu metroul; - la Acvariu intrarea este de 20e; - la Muzeul de ceara 15e; - la parcul Guell 8e sa intri in zona unde poti face poze cu obiectivele altfel ai facut drumul [...] — vezi review [+5 poze]
Descoperă Macao / MACAO
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: geop [04.03.15]
  • RECOMANDĂ

Macao - o scurta excursie obligatoriu de facut din Hong Kong, un loc asaltat de pasionatii de jocuri de noroc

Intrucat comentariul precedent este unul care cuprinde ceea ce este important de stiut, ma voi limita la cateva aspecte pe care le consider importante, lasand pozele sa expuna mai bine realitatea. La Macao se poate ajunge direct din aeroportul Hong Kong. Inca inainte de a prelua bagajele, mergi la ghiseele de transport cu feribotul (la fel catre orasele din China continentala, cum ar fi Shenzen), ca atare nu se intra in vama. Exista indicatoare cu “ferry” catre Macao, lasati tichetele [...] — vezi review [+35 poze]
Mănăstirea Cotești [Cotești] / FOCȘANI

Mănăstirea Cotești, jud. Vrancea - review nu tocmai ortodox

Vă spun cu mâna pe inimă că nu-s un tip bisericos. Ba, spre rușinea mea, în situații de nervi nervoși, cuvântul ”biserică” îl folosesc alături de niște verbe care nu sunt chiar din cele cu înțelesuri decente! Evident, nu mă mândresc cu asta, dar refularea este intempestivă, n-ai ce face! Cu toate astea, în postările mele de pe AFA am foarte multe reviewuri despre mănăstiri și, din păcate pentru voi, or să mai fie. Vreau să explic pentru ca cei ce-și pun [...] — vezi review [+15 poze]
Descoperă Mont-Blanc / Chamonix-Mont-Blanc
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: negoita* [03.03.15]
  • RECOMANDĂ

Ski la Chamonix Mont Blanc

Folosesc aceasta rubrica (si nu un ecou la celelalte postari legate de Chamonix) deoarece as vrea sa fixez niste informatii suplimentare pentru cei care aleg sa petreaca o vacanta la Chamonix iarna si pentru ski. Am petrecut trei zile exceptionale (veti vedea ca din toate punctele de vedere au fost exceptionale) intre 21 si 24 februarie 2015 la Chamonix Mont Blanc prima motivatie fiind ski-ul si apoi celelalte atractii. Am gasit bilete de avion foarte ieftine (cu Wizz Air = 68 E cu toate [...] — vezi review [+11 poze]
Unde mâncăm în Vârtop? / VÂRTOP [AB / BH]

La botul calului! - restaurant Cabana Vârtop

Parca aud criticile unora care vor zice "inca un review despre mancare fast-food pe AFA? "Dar la Cabana Vartop mancarea este si fast dar si slow. Adica depinde ce alegi si cat ai de gand sa petreci aici. Poti lua ceva de baut "la botul calului" si sa o iei inapoi catre partie. Dar poti sa si iei masa aici. Este totusi un restaurant la baza unei partii, unde vine omul plin de frig, entuziasm sau doar foame, dupa o zi pe partie sau doar cateva ore de stat in frig sa bea un ceai sau sa manance o [...] — vezi review [+9 poze]
La pas prin Vârtop şi împrejurimi / VÂRTOP [AB / BH]

Destinatia favorita de schi a oradenilor - Vartop

Locuind in Oradea beneficiem de tot felul de avantaje (si dezavantaje deopotriva) datorate pozitiei noastre geografice. Avantajele sunt apropierea de granita ungara si implicit de vestul Europei (Austria de exemplu e foarte aproape de noi). Nu e departe nici Serbia, daca cumva vrei sa faci o vizita. Dezavantajele ar fi distanta mare fata de restul locurilor din Romania si lipsa unui aeroport mai de Doamne-ajuta, cu niste curse internationale mai bine reprezentate. Oradea fiind totusi casa [...] — vezi review [+31 poze]
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 2.2195448875427 sec
    ecranul dvs: 1 x 1