Impresii și recomandări [pag. 2252 / 3972]
Afișate impresii [22511 - 22520] din total 39717 impresii de CĂLĂTORIE
(Alte) Locuri 'Must See' Belgia / #CĂLĂTORII prin BELGIA
- APRILIE, 2015
- de: fetita [27.04.15]
- RECOMANDĂ
Expozitie venetiana la Grand Bigard
Pentru ca am vazut ecouri de interes, revin cu impresii de la Floralia, expozitia de flori de la Castelul belgian Grand Bigard, care are loc anul acesta intre 3 aprilie si 3 mai. Parcul, aflat la 15 km de Bruxelles, se intinde pe 14 hectare si a fost realizat undeva la sfarsitul secolului 19, de arhitectul Louis Fuchs, cel care a conceput din punct de vedere al vegetatiei, numeroase parcuri din Bruxelles. Pe langa frumusetile exterioare, castelul cuprinde si expozitii tematice, de orhidee, [...] — vezi review [+6 poze]
Descoperă Sighișoara şi împrejurimile / SIGHIȘOARA [MS]
- APRILIE, 2015
- de: pingo_doce [27.04.15]
- RECOMANDĂ
O plimbare prin Sighisoara
Am ajuns in acest weekend minunat de cald in Sighisoara. Am coborat din tren si m-am izbit de zeci de cersetori. Peroanele si gara aveau un aspect de ev mediu, murdar si deprimant. Ca sa iesim din gara am trecut prin sala de caselor de bilete unde era renovat insa acelasi miros de wc. Am iesit din gara si m-am izbit iar de cersetori, praf. Am intrebat politia locala care era in gara cum ajungem pe jos in cetate. Ne-au explicat si am pornit-o pe jos. Pana la cetate mult praf si trotuare cu [...] — vezi review
Sugestii pentru timp liber în București și împrejurimi / BUCUREȘTI
- APRILIE, 2015
- de: arru [26.04.15]
- RECOMANDĂ
3.600 de secunde de evadare din cotidian la Puzzle Rooms
Într-o lume cu capricii, în cameră găseşti indicii. 13 e o superstiţie! Ieşi doar când ai intuiţie! So... după ceva review-uri scrise pe AFA, am câştigat un premiu: “Putem să evadăm şi noi! Ce zici măh? ” Deja soţul se gândea la un sejur prin Barbados, Bahamas sau măcar Bulgaria “Nope... e cu C”. Şi atunci iar: Costa Rica, California, Cairo, Copenhaga, Cape Town sau Canada... “Nu măh, e pe Cobălcescu! Şi ai doar 60 de minute să ieşi!” Deja îsi făcea [...] — vezi review [+9 poze]
Unde mâncăm în Sighișoara și împrejurimi? / SIGHIȘOARA [MS]
- APRILIE, 2015
- de: pingo_doce [26.04.15]
- RECOMANDĂ
Terasa Pub JO
Am ajuns in Sighisoara la poalele cetatii medievale si fiind destul de cald simteam nevoia sa ne racorim cu o bere. Am ales terasa Pub JO. O terasa destul de mare, dar nu eleganta. Exista un meniu cu mancaruri si bauturi. Am comandat 2 beri la halba = 10 lei. Pe la gardurile tarasei plin de copii cersetori care nu dadeau un aspect placut deloc. Muzica se auzea la un volum acceptabil, iar servirea a fost destul de buna. Ne-a placut foarte mult pozitia terasei de unde vedeai panorama. [...] — vezi review
Descoperă Odobești & Măgura Odobeștilor / FOCȘANI
- APRILIE, 2015
- de: Yersinia Pestis [26.04.15]
- RECOMANDĂ
De văzut pe Măgura Odobeștilor: Mănăstirea Tarnița
Mănăstirile din Vrancea au o caracteristică: mare parte a lor sunt cumva ascunse publicului, fiind construite, mai ales în păduri. De ce acest lucru, iacă, nu vă voi putea spune dar și voi fiți politicoși și luați ca atare știrea de v-o dau. Între toate aceste mănăstiri, Tarnița este una la care se ajunge ceva mai greu: este cocoțată pe Măgura Odobești, în plină pădure, bine ascunsă de privirile și de pașii călătorilor. Ca s-ajungi până la ea îți trebuie [...] — vezi review [+10 poze]
Descoperă Târgu Neamț și împrejurimile / TÎRGU NEAMȚ
- APRILIE, 2015
- de: Qvadratvus [26.04.15]
- RECOMANDĂ
Mănăstirea Înălțarea Sfintei Cruci (Poiana - Brusturi) și amintirea măcelului din 'Borta Dracului'
Trecătorule mergi și spune lumii că noi am murit aici apărând patria. “Ne-am stins printre străini departe de casă stând cu arma în mânăNe-am prăbușit loviți de moarte sub negru giulgiu de țărânăȘi cum nici cruci la capul nostru n-avem dragi urmașiÎn rugăciune măcar un gândPăstrați-ne din când în când.” Trecătorule grăbit…de treci vreodată venind din Târgu-Neamț spre Fălticeni, privește în jurul tău la satele din jur și gândește-te că în vara [...] — vezi review [+12 poze]
Descoperă Clujul şi împrejurimile / CLUJ
- APRILIE, 2015
- de: dannaa [25.04.15]
- RECOMANDĂ
La pas prin Cluj
Asa cum am povestit deja aici, saptamana trecuta am petrecut doua zile si jumatate in Cluj-Napoca, un oras pe care il traversasem de mai multe ori in decursul timpului, dar pe care abia acum am avut ragazul sa il vizitez. Stiam despre Cluj ca este un oras curat si civilizat, ca este un important centru universitar, ca se face medicina de calitate in spitalele sale si ca are o Gradina Botanica foarte frumoasa. Destul de putin, asa ca am cautat pe net mai multe informatii inainte de a pleca si [...] — vezi review [+20 poze]
O zi în Delft / HAGA [Den Haag]
- APRILIE, 2015
- de: makuy* [25.04.15]
- RECOMANDĂ
Dacă e după amiază, e Delft
De pe malurile Dâmboviței, olandezii par niște țărani aroganți, care ne refuză dreptul de a intra în spațiul Schengen. Doar că, martor de pe malurile Rinului de Jos, lucrurile se văd puțin altfel... Până la urmă, acei guturali vorbitori ai unei limbi în care „g” și „h” se citesc la fel, cu diferența că primul sunet se aude ca al doilea, cu condiția să îl rostești mâncând o lămâie, s-ar putea să aibă dreptate: „faceți ca noi și veți fi ca noi”... [...] — vezi review [+30 poze]
Salina Turda / TURDA [CJ]
- APRILIE, 2015
- de: didona_stelea [24.04.15]
- RECOMANDĂ
Salina Turda - alte impresii
Dragii mei prieteni, incerc sa va creionez si eu un tablou al acestei saline, desi vad ca multi si-au postat parerile, atat pro cat si contra, dar as vrea sa va redau un tablou din punctul meu de vedere, cu bune si rele, iar voi veti actiona in consecinta. Deci, am ajuns la Turda marti 14 aprilie, ne-am cazat la o pensiune destul de modesta, dar doamna era foarte draguta, asa incat nu spun mai multe (oricum ar avea locul la alta sectiune). Pretul intrarii este de 20 lei adult si 10 lei elev [...] — vezi review [+4 poze]
La pas prin zona Lepșa / LEPȘA
- APRILIE, 2015
- de: Floryn81 [22.04.15]
- RECOMANDĂ










