Impresii și recomandări [2210 / 3973]

Afișate impresii [22091 - 22100] de CĂLĂTORIE
Cetatea Alba Carolina / ALBA IULIA

Cetatea Alba Carolina – o bijuterie șlefuită

Una din zilele minivacanței petrecute la Pensiunea Sânziana de la Gura Râului (vezi impresii) am dedicat-o vizitării (parțiale) unei bijuterii, acum șlefuite – Cetatea în stil Vauban „Alba Carolina”. Pot spune că restaurările, reconstituirile și refacerile din cetate au șlefuit o bijuterie ce stătea îngropată, la propriu, sub un strat gros de pământ. Cu ani în urmă am văzut această bijuterie neșlefuită, chiar parcam autoturismul în fața catedralei ortodoxe, [...] — vezi review [+42 poze]
Unde mâncăm în Sângeorgiu? / SÂNGEORGIU de PĂDURE

Gerendas Panzio [Ghindari] - Locatie si mancare superba in Targu Mures

Am ramas placut surprinsa de acest restaurant. Venind dinspre Sovata spre Targu Mures se gaseste in localitatea Ghindari, undeva pe partea dreapta. Ce ne-as atras la el e aspectul exterior foarte reusit. Stiu ca ofera si locuri de cazare dar noi am mancat doar la restaurant. Cred ca locatia e noua. Interiorul restaurantului e din lemn masiv, barne, scaune, mese. Foarte spatios, aerisit si luminos. Un plus : au un loc special amenajat pentru copii cu sevalete, jucarii de lemn, masute unde [...] — vezi review
Unde mâncăm în Praid? / PRAID [HR]

Mancare foarte buna la Casa Telegdy

Am ales sa mancam la Casa Telegdy la recomandarea prietenilor si a fost o alegere foarte buna. Mi-a placut de la inceput amabilitatea chelneritei. Ne-a vazut cu un bebelus si imediat ne-a adus un scaun de masa in care sa stea cat timp mancam noi. Am rugat sa i se pregateasca ei un meniu fara sare si ne-a explicat cam ce ar putea manca : supa si dovlecei la gratar. Au venit foarte repede. Cat despre mancare : am comandat supa de legume (dulce, buna, poate manca lejer orice copilas), gulas, [...] — vezi review
La pas prin împrejurimile Bucureştiului / BUCUREȘTI
  • IUNIE, 2015
  • de: iulian68 [02.07.15]
  • RECOMANDĂ

Lectii de istorie in natura (II)

Pentru ca am prins “gustul” iesirilor in imprejurimi, chestie pe care o poate face oricine dealtfel, cu conditia sa aiba cateva ore libere pe care sa le petreaca in aer liber, am iesit acum cateva zile cu sotia mea la o plimbare. Imi doream sa ma plimb pe undeva, unde sa nu se construiaca metroul de 4 ani (cand ziceau ca dureaza trei) unde sa te poti plimba pe jos, nu cu masina, iar in parcul Moghioros, desi am fost intre primii 20 care au intrat de cand s-a redat publicului, nu cred ca voi [...] — vezi review [+20 poze]
Unde mâncăm în Brașov și împrejurimi / BRAȘOV
  • IUNIE, 2015
  • de: Michi [02.07.15]
  • RECOMANDĂ

Simfonie de culori la terasa domeniului Dâmbu Morii - Timișul de Jos

Plecasem destul de devreme din Bucureşti dar cum am zăbovit vreo două ore prin Sinaia, ne-au prins orele prânzului şi foamea pe DN1 în apropiere de Braşov. Nu voiam să mâncăm în oraş pentru că am fi pierdut timp cu străbaterea lui, cu parcarea, cu aşteptatul, aşa că ne-am hotărât să ne oprim undeva în drum să luăm ceva la botul calului. La ieşirea din Timişul de jos o plăcuţă abia observabilă indica spre dreapta Domeniul Dâmbu Morii. Mi-am adus aminte de cabana [...] — vezi review [+22 poze]
Cetatea Medievală Sibiu / SIBIU

Fragmente de istorie în Sibiu

Am ajuns de multe ori în Municipiul Sibiu, aproape an de an și nu m-am plictisit niciodată de plimbat pe pietonalul spre Piața Mare, de trecut pe Podul Minciunilor din Piața Mică, de savurat o înghețată la cornet de mere verzi ori de mâncat o plăcintă cu varză sau urdă. Aproape în fiecare weekend în centrul Sibiului se desfășoară câte un eveniment cultural, de mai mare ori mai mică amploare, care concentrează pe străzile centrale o mulțime pestriță de spectatori, [...] — vezi review [+48 poze]
Vacanța în Sicilia / #EXCURSII și CĂLĂTORII
  • IUNIE, 2015
  • de: achelici [02.07.15]
  • RECOMANDĂ

Descopera Sicilia

Am fost in Sicilia de Est. Aveam un plan bine facut, dar apoi greu de respectat. Am citit mult pe Am fost acolo despre Sicilia, asa ca mai jos va dau cateva impresii, gen IMPRESIE, RASARIT DE SOARE PE SENA. Buna dimineata din Catania. Aici e ora 7:59. Aici ne-am cazat pentru inceput, cateva zile la hotelul Vila Mater... Soarele e sus de-o sulita, parcul din fata hotelului proaspat stropit si de la fereastra se vede marea. Jos ne asteapta un mic dejun copios, facut de altii. Tare bine este [...] — vezi review
Descoperă Lloret De Mar / LLORET DE MAR
  • IUNIE, 2015
  • de: achelici [02.07.15]
  • RECOMANDĂ

Revenire dupa 8 luni

Pentru a doua oara, iar am fost pe malul Marii Mediterane, nu departe de Barcelona, in statiunea Lloret de Mar, la acelas hotel, H Top Gran Casino Royal. Hotel de trei stele, cu vre-o mie de camere, bine organizat, la all inclusive. Era soare, cald, bere rece Heineken la un euro, piscine, palmieri si sangria la tot pasul, lumea parca imbracata mai sumar si deochiat ca niciodata, o atmosfera de circ zgomotos cu muzica latino si mai ales tineri care par intr-o vacanta continua. Internetul costa [...] — vezi review
Descoperă Laganas și împrejurimile / LAGANAS
  • IUNIE, 2015
  • de: Paloma [02.07.15]
  • RECOMANDĂ

Statiunea Laganas din Zakynthos m-a cucerit de la prima intalnire

Am decis sa mergem in acest an intr-un loc in care nu am ajuns pana acum. Am ales Zakynthosul. Citisem cate ceva despre aceasta locatie, multe pareri pro dar si contra. De asta am pornit in "Aventura" cu inima putin indoita. Am plecat din Bucuresti pe data de 21 iunie 2015 cu autocarul unei agentii cu renume | (ii pot spune numele in privat celor interesati). Am facut o multime de pause in Bulgaria apoi in Grecia. Am parcurs cei circa 1.234 km in circa 22 de ore cu tot cu opriri. A fost [...] — vezi review [+23 poze]
Unde mâncăm în Eforie Nord? / EFORIE NORD
  • IUNIE, 2015
  • de: andrei2 [02.07.15]
  • NURECOMANDĂ

Eforie Nord, ce mananc?

Caut sa mananc fara sa ma imbolnavesc, la un pret decent. Am mancat in trei locuri. De doua ori la pranz la Litoral. Mare, curata. Ciorbe 5-8 lei. Felul principal 15 lei. O salata 4 lei. La o ciorba +fel principal +salata primesti o prajitura. Ciorba buna. Felul doi acceptabil. Berea la draft 3 lei paharul superlesinata. De doua ori seara la Litoral mici. 2,5 lei, dar sunt minimici. A doua oara prea multa carne de oaie. Noroc ca-mi place. Dar orisicat... De trei ori la pranz Caredy. [...] — vezi review
    SOCIALs
Alătură-te comunității noastre

AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

 
[C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.3232979774475 sec
    ecranul dvs: 1 x 1