ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 07.07.2015
ÎNSCRIS: 09.05.11
JUL-2015

Un traseu devenit deja rutină [via Republika & Makaza]

Contrar obiceiului meu din ultimul timp, acela de a lăsa mai mult la ,,dospit” impresiile de călătorie (din lipsă de timp, de regulă!), mă grăbesc acum, când sezonul estival abia a început, să inserez câteva rânduri din recentul meu circuit din Grecia, în ideea că ele vor fi folositoare celor care vor să se deplaseze în Bătrâna Eladă cu maşina, vara aceasta.

Planificarea acestei vacanţe am făcut-o (inclusiv rezervările) încă din ianuarie, după tiparul celei de anul trecut, un sejur activ în Sithonia şi unul de relaxare în Thassos, consultându-mă cu aceeaşi colegi de încredere (cărora le mulţumesc încă o dată cu acest prilej!) în alegerea locaţiilor – Neos Marmaras, la sugestia ,,vulcanicului” @johnnyredlabel şi Chrissi Ammoudia, după sfatul ,,romanticului” @ionescunic (aşa i-am perceput eu, sper să nu se supere!); la acestea s-a adăugat în ultimul moment Salonicul, la dorinţa soţiei, astfel rezultând cca 2 săptămâni cu 2 150 km parcurşi în total.

Faţă de anul trecut, gaşca s-a mărit cu 2 persoane, pe lângă soţie şi nepotul cel mare adăugându-se băiatul cel mic şi nepotul cel mic, astfel că am preferat să plecăm mai târziu la drum, după ce copiii s-au odihnit suficient (şi meritat după atâta şcoală şi grădiniţă!) şi după servirea micului dejun.

Să trecem la datele tehnice:

România - Bulgaria

Duminică 21.06.2015 ora 10.05 – plecare din Popeşti Leordeni; 11.00 – vama Giurgiu, taxa pod – 13 lei, verificare acte rapid partea română, traversare pod fără să aşteptăm (erau puţine maşini), control acte vama bulgară, totul în 15 minute – singura problemă a fost că, un vameş bulgar mi-a oprit procura de însoţire a minorilor în original, neavând fotocopie (mea culpa!), ca de obicei!

În vamă era închis ghişeul pt achiziţionarea vignetei, la toneta din sensul giratoriu erau câteva maşini dar ploua şi n-am oprit, la Shell-ul de pe centura Ruse nu avea, astfel că am luat-o de la Lukoil-ul de la ieşire, 25 leva/lună, plata cu cardul; la 11.35 ieşire din Ruse pe o ploaie mocănească care ne-a însoţit, cu foarte mici intermitenţe, pe tot teritoriul bulgăresc şi care, pe alocuri, devenea torenţială, în special în zonele mai înalte.

Stabilisem din capul locului că mergem prin vama Makaza, soluţia cea mai bună pt Grecia în acest moment pt cei care pleacă din jumătatea de est a României; spuneam anul trecut (îmi menţin afirmaţia!) că în momentul în care se modernizează/lărgeşte centura Sofiei, iar bulgarii şi grecii unesc autostrăzile în lucru la Kulata (în momentul de faţă circulaţia este deviată de la Sandanski prin Petrich şi se pierde mult timp!), Makaza va rămâne o soluţie doar pt nord-estul Greciei continentale, insula Thassos şi (posibil) estul peninsulei Halkidiki - pt restul Greciei, eu cred că se va prefera clasica Kulata, mult mai pregătită, dpdv logistic, pt afluxul de turişti în perioada estivală! Rămâne de văzut!

Odată stabilită vama prin care să ieşim din Bulgaria, trebuia să dau răspunsul la principala dilemă la traversarea munţilor Balcani – prin pasul Shipka sau prin pasul Republika?! Adică să aleg între frumuseţea peisajelor, altitudinea mare şi virajele strânse ale primului, ori serpentinele largi şi pantele dulci al celui de-al doilea! Condiţiile date: ploaie sâcâietoare, era duminică şi nu prea erau camioane, majoritatea membrilor echipajului aveau probleme cu virajele şi, în acel moment, cochetau cu un pui de somn de toată frumuseţea!

În aceste condiţii am preferat să mergem pe varianta logică, cea pe care am folosit-o şi anul trecut la întoarcerea din Grecia, adică prin pasul Republika – Nova Zagora – autostrada Sofia-Burgas – Dimitrovgrad, traseu indicat şi de gps ca fiind cel mai rapid!

Traversare Haskovo prin centru foarte rapid, nu vă recomand pe centură!

15.45 – OMV Kardjali, făcut plinul cu 2,36 leva/litru de motorină, servit sandwich-uri, plecat la 16.10.

16.45 – vama Makaza, trecut în 5 minute în Grecia, pe sensul opus o coadă de maşini de vreo 3 km! Evitaţi pe cât posibil întoarcerea duminică după-amiază prin această vamă cu o capacitate f mică!

Drumul prin Grecia

Komotini se ocoleşte pe centură (faceţi la stânga înainte de intrarea în oraş!) pt a intra pe autostrada Egnatia Odos, 2 puncte de taxare a câte 2,4 euro, numai cash, până la Salonic.

19.05 – debarcare la hotel Minerva din Salonic; 736 km parcurşi, 8 ore şi 30 min timp efectiv de condus, 86 km/h medie orară (mult ridicată de autostradă!), 10.8 l/100 km consum (cam mare din cauza drumului pe ploaie şi vitezei mari pe autostrăzi!).

Atenţie la parcare în Salonic! Fiind amplasat central în Salonic, hotelul nu dispune de parcare proprie, dar eu, norocos cum sunt (sâc!) am găsit una cam la 10-15 m de intrarea în hotel, după colţ, iar fata de la recepţie îmi spune că nu este nicio problemă dpdv al poliţiei, ceea ce m-a liniştit pe moment. Numai că, după ce ne-am întors din plimbarea de pe faleză, am observat că au răsărit câteva măsuţe şi scaune de jur-împrejurul maşinii mele, în aşteptarea clienţilor unui bar de noapte. Hopa, na belea, am zis, nu-i de bine! Am mers la barman şi la şeful său, care mi-au explicat, cu subiect şi predicat, că n-ar sta tocmai bine maşina mea acolo, iar o măsuţă şi vreo 6 scaune de-ale lor grămadă pe trotuarul de vizavi! Nu de alta, dar băieţii ăia care demonstrau prin P-ţa Aristotel mai devreme, vor să se răcorească noaptea! Ce-or fi vrut să spună?! Nu ştiu dar am procedat în consecinţă şi am mutat maşina vreo 2 străzi mai încolo, lângă o clădire părăsită (singurul loc disponibil la acea oră), într-o zonă mai întunecoasă, dar n-au fost probleme!

A 2-a zi plecare de la hotel la 10.55, scurtă vizită la Turnul Alb, demarat în trombă spre Sithonia, autostradă acceptabilă până la Nea Moudania, şosea bună, cu o singură bandă pe sens, până în Neos Marmaras, ajuns în centru la 12.50, la 50 de metri de Zefyros Studios şi totuşi ne-am cazat la 13.30. De ce? Din cauza indolenţei grecilor, a sensurilor unice şi a... lipsei locurilor de parcare în zona centrală, bineînţeles! O să revin cu acest subiect!

După 6 zile superbe în Sithonia, am plecat spre Thassos - în penultima am alimentat la benzinăria Cyclon, dintre Neos Marmaras şi Porto Caras, cu 1.26 euro/litru, plata cu cardul şi tot acolo am spălat maşina manual la 7 euro (5 euro la perii); în aceeaşi zi am văzut la Shell-ul de la intrare în Vourvourou, motorina la 1.21 euro/litru, dar benzinăria e cam obosită, nu prea inspiră încredere!

Drumul spre Thassos am vrut să-l fac iniţial prin Ierissos – Olimpiada – Asprovalta, pe şoseaua de coastă, dar, datorită serpentinelor care i-au creat ceva probleme nepoţelului cel mic, am mers pe mâna gps-ului, prin interiorul peninsulei şi anume Arnea (eu am citit Arnita pe un indicator) – Apollonia – Rentina – Egnatia Odos – Keramoti (dacă prindeam ferry-ul de 14.00 din Kavala, îl luam de aici!). Pecare Neos Marmaras la 11.45, sosire în Keramoti – 15.00.

Atenţie la notele de plată în Keramoti! Servit masa la restaurant-terasă Babis din port, preţuri bune, mâncare la fel numai că... au umflat nota cu vreo 13 euro! Am cerut nota la 15.40 dar au întârziat (intenţionat), până la 15.55 (cu 5 min înainte de plecarea ferryboatului), timp în care eu luam bilete şi urcam maşina pe vas! Noroc că soţia mea s-a prins la timp (aveam o experienţă asemănătoare de anul trecut, din Fiskardo-Kefalonia), aşa că nu prea le-a ţinut – s-au ales doar cu un euro pricăjit tips şi asta pt că au zis că n-au mărunt să dea restul!

Preţuri ferry: 20 euro maşina, 3.5 e/adult, 1.5 e/copil, cel de 5 ani n-a plătit (limita 6 ani, cred!).

Plecare ferry la 16.00, dat mâncare la pescăruşi, Limenas – 16.40, Fedra Hotel, Chrissi Ammoudia – 17.00. Petrecut 5 zile excelent, fără mari probleme: n-am putut plăti cu cardul într-o seară la restaurant Fedra (dar la cumpărături şi celelalte restaurante a mers!) iar bancomatele nu aveau bani, dar nu am avut nevoie să scoatem! Nu am avut roaming timp de 2 săptămâni (nu mi s-a întâmplat aşa ceva în ultimii 15 ani, dar nici n-am insistat să am!), dar asta o consider o problemă doar pt că am ratat întâlnirile cu @traianleuca şi @manuta_1969 dar, în compensaţie, l-am întâlnit pe @jimbeam70 la Giola!

Vineri 3.07 ora 9.30 – plecare de la Fedra Hotel, 9.45 – Limenas, 10.00 plecare cu ferry Thassos III,

10.35 – Keramoti, 11.50 – Makaza, 10 minute de stat în vamă, vameşul grec m-a întrebat de procura însoţire minori, i-am spus tărăşenia şi m-a crezut, la 12.00 intram în Bulgaria.

Drumul prin Bulgaria nu mai reprezintă o aventură, făcut prin Makaza însă!

Cum mai aveam ceva motorină în rezervor, iar vigneta era pe o lună, n-am mai oprit la OMV Kardjali, pt a evita aglomeraţia şi am oprit la OMV Haskovo, la ieşire din oraş, pe dreapta– 13.20 – 13.45 pauză de masă şi alimentat dar... la 2.56 leva/litru (faţă de 2.36 la Kardjali).

Nu am mai luat-o pe autostrada Sofia – Burgas, ci pe centura Stara Zagora – Nova Zagora – pasul Republika – Veliko Tarnovo – Ruse. Varianta la dus, cea care conţine bucata de autostradă, mi s-a părut mai liberă, mai bună şi ca drum şi ca timp!

Atenţie: pe centura Stara Zagora dacă urmăriţi indicatorul Ruse (Pyce) vă duce prin pasul Shipka, ceea ce poate fi o opţiune în cursul săptămânii, când pe cealaltă variantă circulă camione – eu am preferat traseul prin Republika totuşi, vineri fiind, deoarece am avut copii mici la bord, pe de o parte, iar pe de alta sunt porţiuni multe unde şoseaua are 2 benzi pe sens (pe urcare în special!) şi am putut depăşi cele câteva TIR-uri pe care le-am întâlnit circulând pe acelaşi sens.

Am întâlnit 3 echipaje de poliţie la întoarcere dar nu ne-au băgat în seamă! La ducere, pe ploaie, niciunul! Nici la greci nu le-am văzut culoarea! Ăia aveau alte probleme, probabil!

17.15 – vama Ruse, am trecut glonţ, după ce am plătit 2 euro taxa de pod! Am prins însă semaforul la pod, la câteva maşini în faţa noastră, la 3 metri de panoul pe care scria ,,Romania”! Ghinion, cum ar spune cineva... ştiţi voi cine! 30 de minute, cu tot cu vamă! Ieşire la 17.45 iar la 18.45 eram acasă.

590 km parcurşi, 7 ore şi 50 min de condus efectiv, medie orară 75 km/h din Thassos până acasă; consumul nu l-am mai băgat în seamă, dar sigur a fost mai mic decât la ducere!

Se poate şi mai bine, dar se poate şi mai rău! Drum bun şi vacanţe frumoase!

P. S. – Nu cunosc situaţia din Grecia din momentul de faţă, după rezultatul referendumului din 5.07.

Aşteptăm impresii ,,live” de la cei care sunt acolo!

Trimis de marocanu21 in 07.07.15 07:19:34
Validat / Publicat: 07.07.15 08:20:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 7389 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marocanu21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P24 în drum spre Thassos

[07.07.15 08:55:01]

Mi se pare mie, sau - judecand dupa ultimile relatari ale colegilor de pe AFA, grecii au devenit hotomani, incrancenati, dificili? Nu am avut decat rareori, exceptional asemenea probleme cu nota de plata incarcata sau rautati de genul celei de la terasa din port - aia ce sens a avut, sa va faca sa pierdeti ferry?

[07.07.15 09:30:06]

@mariustipa: Să fim în criză de timp și să nu facem calculul pt că ne luase și meniul din față!

[07.07.15 10:21:56]

@marocanu21 - greu am inteles, si asta deoarece nu am intalnit asa ceva la greci. e o impresie generala sau a fost o exceptie intamplarea? Ati mai patit mizerii in alte locuri?

calatorul
[07.07.15 14:51:54]

@marocanu21 - Multumimpentru informatii si sfaturile utile ca intotdeauna, inteleg ca totusi traseul asta prin Bulgaria si vama Makaza are inconvenientele lui, mai ales aglomeratia din week/end.

[07.07.15 15:01:06]

@mariustipa - @calatorul50

Revin mai pe seara cu amanunte!

dianamea
[07.07.15 20:31:44]

Din ce motiv nu ati avut roaming, este o problema a retelelor de telefonie grecesti? Am fost intre 15-22 iunie si am avut roaming. In cazul in care e o problema cu roamingul, in anii trecuti cumparam din Grecia de la chioscul de ziare o cartela telefonica cu 5 EUR, cu un cod numeric pe care il formam la telefoanele din cabinele telefonice si cu care puteam vorbi in Romania 2 ore pe telefon fix sau o ora pe telefon mobil. In Kefalonia insa nu am primit cartela de la chiosc, ci mi s-a dat codul pe bonul de casa. A mers cat am stat in Kefalonia in luna iulie, dar nu am terminat de vorbit toate minutele si cand am mers din nou in Grecia in septembrie, surpriza, cerneala de pe bon a devenit invizibila si nu am mai stiut codul, ar fi trebuit sa il scriu undeva cu pixul. Pentru telefoane urgente si scurte, deoarece costa mai mult, puteti folosi si monede la cabinele telefonice.

[07.07.15 22:13:22]

@mariustipa - Scuze pt întârziere, mă acomodez greu la noul ,,fus orar"! Se pare că acest tertip este folosit în porturile de tranzit, când posibilitatea de a reveni este foarte mică, iar riscul de a te întâlni cu ospătarul respectiv aşijderea!

Anul trecut, în cadrul unei superbe croaziere din Lefkada (vezi impresii) am oprit în frumosul oraş port Fiskardo, unde am servit masa pe faleză!

Deşi fusesem avertizaţi de pe vas de un membru al echipajului român să fim atenţi la notele de plată, tocmai acest lucru l-am neglijat la final, fără să-mi dau seama - am cerut nota cu vreo 25 de minute înainte de plecare dar, pt că întârzia, am plecat să cumpăr ceva suveniruri, timp în care i-au prezentat nota soţiei, împreună cu o prăjitură din partea casei! Frumos gest, femeile sunt sensibile la daruri, dar acel cadou era din partea grecilor!

Au umflat nota cu vreo 6 euro dar durerea cea mare a fost că le-a mai lăsat şi ea vreo 3! Ne-am dat seama pe vas şi i-am ameninţat că o să-i ,,călcăm" în 2016! Ceea ce vom şi face, sper, dacă lucrurile intră în normalitate!

Tot un episod asemănător, dar de o altă speţă, mi s-a întâmplat în 2008, la prima mea ieşire cu maşina în Turcia, la Canakalle, alt port de tranziţie, unde ne-a prins seara târziu pe superba faleză, la un restaurant! Nu schimbasem în lire turceşti, aveam dolari (erau convertiţi oleacă mai convenabil în acele vremuri decât euro!) şi am întrebat ospătarul dacă putem plăti în valută şi la ce curs! După un drum spre bucătărie mi-a spus, făcându-mi cu ochiul, că e ok, a vorbit cu şeful lui şi că e ,,giugiuc, ca-n Bosfor" paritatea! L-am crezut pe cuvânt şi ne-am văzut ,,de treabă"! Când a venit nota de plată şi convertirea, să-mi cadă faţa! Noroc că mai era o singură casă de schimb deschisă şi am rezolvat-o rezonabil (e un fel de-a spune, că ce-a fost la gura mea... !).

Aşa că fiţi precauţi în astfel de ocazii! NU mi s-a întâmplt niciodată la hotelurile unde ne-am cazat, fie ele şi de tranzit!

[07.07.15 22:15:17]

@marocanu21 - Multumesc! Acum realizez ca am patit asa in Igoumenitsa, dar am uitat...

[07.07.15 22:31:22]

@calatorul50 - Aşa este, ai înţeles bine, în special în jurul prânzului şi după-amiaza, din ceea ce-am văzut eu! Nici nu există posibilitatea de a trece pe mai mult de 2 rânduri, asta însemnând să mai iasă ceva vameşi din gheretă şi să facă controlul în picioare, printre maşini! Ferească Dumnezeu de ploaie că pe greci nu-i prinzi pe-afară! De fapt, nici pe vreme bună, dacă stau să mă gândesc mai bine!

[07.07.15 22:38:30]

@dianamea - Mi-e jenă să-ţi spun motivul pt care n-am avut roaming, dar n-a fost de la greci! Sunt ei comozi dar nu trece chifteaua pe lângă ei! A fost de la noi dar nu-ţi spun acum! Dar mi-a plăcut, am avut un concediu liniştit, în ceea ce mă priveşte! Soţia mea spune altceva, dar în fiecare familie sunt contradicţii!

dianamea
[07.07.15 23:23:00]

@marocanu21: Bine ca nu e o problema cu roamingul legata de criza din Grecia. Si noi am patit ceva asemanator anul trecut, caci familia noastra aveam 3 abonamente la aceeasi companie, toate pe numele meu si la plata unuia din ele a fost o problema fara sa stiu, pe celelalte 2 le-am platit corect. Din acest motiv, exact cand eram toti in strainatate si nu puteam plati diferenta, mi-au intrerupt toate cele 3 abonamente fara sa ma anunte macar printr-un sms, deci nici nu stiam de ce nu prindem retea nicaieri.

calatorul
[08.07.15 09:21:41]

@marocanu21 - Multumesc pentru raspuns, ma organizez.

manuta_1969
[09.07.15 00:10:02]

Buna seara, ma bucur ca ai scris si de mine un pic, aveam un vin de Romania la mine asa ca am fost nevoit sa il beau fara sa il impart cu cine mi-am propus... felicitari ptr cele scrise... chiar esti talentat. Revin si eu cu impresile din thassos, am revenit pe data de 7 iulie din moonbeam din pefkari.

[09.07.15 11:43:30]

@manuta_1969 - Daca stiam ca ai vin din Romania la tine ma dadeam peste cap si te gaseam! Al meu se terminase in prima saptamana, in Sithonia iar vinul casei pe la ei e cam subtire! Cu exceptia unui singur restaurant, Enavlion din Chrssi Ammoudia, unde am baut un vin de-al casei f bun, in rest am preferat sa iau la sticla!

Multumesc pt apreciere, ma simt onorat!

Astept impresiile tale cu interes!

[10.07.15 16:28:09]

Observ ca anul asta se poarta ,,tepuirea" la note de plata; am patit-o si eu prima data dupa 10 ani de Grecia... si culmea de la un stabiliment unde mananc in fiecare an (La Costas-Psakoudia); o fi criza prin care trec de vina?

[10.07.15 16:33:23]

@mariustipa -... si hrapareti; au crescut preturile, anul acesta erau cu 1-2 > decat in septembrie 2014; un pranz decent de 2 persoane ajunge la 20 euro...

[10.07.15 16:42:53]

@michirec - Vor ramane atunci fara turisti. Logic era sa scada preturile in contextul crizei. Daca s-au facut tepari si lacomi, vor scapa greu de eticheta asta. Deja stau pe ganduri daca ma mai duc in Sithonia anul asta sau aleg Croatia.

dandana
[10.07.15 18:15:40]

Se pare ca ne-am intersectat la Fedra fara sa stim... , iar pe 21 la ora la care dvs. plecati noi eram deja in Grecia in drum spre ferry bucurandu-ne, in sfarsit, de un pic de soare dupa noaptea ploioasa prin Bulgaria.

Pacat ca am trecut, probabil, unii pe langa altii fara habar ca aveam un loc comun, AFA

[10.07.15 18:57:20]

@dandana: Noi am fost în Sithonia în prima săptămână! Abia pe 28.06 am ajuns la Fedra!

dandana
[10.07.15 20:16:24]

@marocanu21 - V-am citit articolul si am inteles asta. Noi am plecat de la Fedra pe 30.

[12.07.15 16:55:31]

@mariustipa - Corect, Croatia e de luat in seama, mai ales ca stiu o plaja in Ciovo cu nisip...

[12.07.15 17:45:06]

@michirec - are si camping langa ea?

traian.leuca †
[12.07.15 18:11:22]

@mariustipa - În apropiere se află Camping Rozac

[12.07.15 19:02:36]

@traian. leuca - Zona e superba. Te rog, poti aprecia un pret mediu pentru un pranz decent pt 2 persoane, fara exces de beri+alcool, mancare buna, normala, la o carciuma?

Nu am aflat inca preturile la camping, dar pare superb.

Multumesc.

traian.leuca †
[12.07.15 19:46:41]

@mariustipa - Prețurile la restaurant în Croația sunt destul de mari (comparabile cu Italia). Eu nu am mâncat la restaurant în Trogir, am stat în Ciovo, am avut bucătărie și ne-am aprovizionat cu alimente de la marketurile de pe lângă campingul Rozac.

În Muntenegru am mâncat un prânz destul de copios (printre bucate și o friptură la grătar Njegos) la prețul de 12 euro de persoană. Cum în Croația prețurile sunt duble (uneori triple) față de MNG, cred că un prânz bun în Trogir costă în jur de 30 de euro. S-ar putea ca prețurile să fie mai ”blânde” în Ciovo decât în Trogir.

Flaviu
[13.07.15 22:47:03]

@marocanu21 -

2 puncte de taxare a câte 2,4 euro, numai cash, până la Salonic.

Mi-au ''făcut-o'' grecii... Eu am trecut prin 3 puncte de taxare a câte 2,4 euro.

[14.07.15 08:27:46]

@Flaviu: Este posibil să ai dreptate! Din ce mă documentasem înainte, la 3 puncte mă așteptam și eu, dar acasă am numărat numai 2 chitanțe la dus și una la întors, când am venit din Thassos! S-o fi rătăcit vreo chitanță, la fel ca cea de la vigneta bulgărească! Bine ca nu mi-au cerut-o la vamă!

elviramvio
[29.07.15 07:48:21]

@marocanu21 -

Legat de tepuiri la greci, am patit si noi. Prima la Kastraki unde o portie de musaca a fost cat o placinta mica la pret de portie din Thasos iar a doua la ultimul toll inainte de Kavala unde ne-au dat o chitanta falsa, dupa cativa km ne-am prins de ce era bariera ridicata si ne grabeau sa trecem. Si asta in mai a. c.

Prin pasul Shipka am trecut pe ploaie, practic prin nor, am niste poze pe undeva, facute cu tableta, s-a mers excelent, chiar i-am laudat pe bulgari, nu spun ca eu am fost una cu scaunul, asta e alceva.

La intoarcere din Grecia anul acesta am venit prin Thermes-Zlatograd (sofer mare amator de sosele de acest fel), drumul este foarte liber acum, poti admira in voie peisajul superb, singura problema este pe timp de ploaie cand pot cadea pietre si drumul se blocheaza.

Politia iese si pe ploaie puternica, in Thasos cand am ajuns ploua groaznic, pe carosabil era pietris de pe coasta si intre Limenas si Potos am intalnit masini de politie care supravegheau soseaua.

In Kardzhali, la semaforul din intersectia cu spitalul, deci fix pe drumul spre Makaza, se instaleaza frecvent politia, cu sau fara radar, am constatat si in 2014 si a. c., am avut cazare in zona si traversam pe acolo.

Calatorii placute!

[29.07.15 09:35:49]

@elviramvio - Multumesc pt vizita si completari!

cloverina
[17.09.15 11:37:28]

@marocanu21 - Am citit cu atentie toate articolele despre drumul prin Makaza (desi noi mergem in Kassandra, iar nu in Thassos) si nu inteleg un lucru: de ce ati preferat si la dus si la intors traseul prin Nova Zagora? Noi, in fiecare an, in drum spre Thassos (acum multi ani, prin uitatul Svilengrad), cat si in drum spre Istanbul, alegem mereu traseul Gurkovo - Maglizh - Stara Zagora. Nu am incercat niciodata prin Nova Zagora, in primul rand datorita unor recenzii care vorbesc despre o portiune de piatra cubica si - in al doilea rand - pentru ca nici Google Maps-ul nu ne indica acest drum ca fiind cel mai scurt ori mai rapid (nici macar cel care ia in considerare mica portiune de autostrada).

As vrea sa stiu de ce ati ales asa, caci aveti o experienta mai vasta si poate nu imi dau seama de vreo eroare in traseul meu. Multumesc!

[08.12.15 09:20:36]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul cu mașina spre Thassos, THASSOS" (deja existentă pe sait)

calatorul, cloverina, dandana, dianamea, elviramvio, Flaviu, manuta_1969, marocanu21, michirec
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Thassos: