Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2127 / 5013]

Afișate impresii [21261 - 21270]
Cheile Râșnoavei / RÂȘNOV
  • IULIE, 2014
  • de: iulianic [15.08.14]
  • RECOMANDĂ

La Cheile Râşnoavei

Cu gândul la Cheile Bicazului care mi-au încântat copilăria şi pe care nu le mai văzusem de mult, aflându-mă la Râşnov, ştiind că Cheile Râşnoavei sunt doar la o aruncătură de băţ, mi-am spus că trebuie să ajung şi în acest colţ de lume. Aveam însă îndoieli că vremea ne va permite. În cursul nopţii plouase mult, iar dimineaţa cerul nu arăta promiţător. Ploaia lăsase în urmă nori albi pe care-i aruncase şi peste cetate, ascunzând-o ca după o perdea, iar în [...] — vezi review [+25 poze]
Memorialul Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei / SIGHET
  • IULIE, 2014
  • de: Michi [14.08.14]
  • RECOMANDĂ

Memorialul durerii din Sighet, cronica unor generaţii distruse (II).

Etajul I. Am urcat o scară largă cu treptele tocite de mii de paşi şi am ajuns pe o platforma faţă în faţă cu o alta, la mijlocul cărora era un gol mare din care se putea supraveghea atât parterul cât şi etajul II. Pe latura dinspre perete una lângă alta sunt înşirate celulele, astăzi cu uşile deschise.În interiorul celulelor se prezintă căte un moment din universul concentraţionar sau al revoltei anticomuniste. Prima celulă, Neagra, era destinată pedepsei şi [...] — vezi review [+32 poze]
Memorialul Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei / SIGHET
  • IULIE, 2014
  • de: Michi [14.08.14]
  • RECOMANDĂ

Memorialul durerii din Sighet, cronica unor generaţii distruse (I)

˝Dacă vrei să ucizi un popor, suprimă-i memoria˝ Milan Kundera. Doream foarte mult să vizitez Memorialul Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei, să văd dacă e prezentat aşa cum eu, în calitate de martor ocular al unei epoci de 50 de ani, am perceput evenimentele. Când ˝au venit ruşii˝, - aşa definea lumea momentul cotiturii şi începutul erei comuniste, - eu eram copil de zece ani şi la varsta aceea nu sesizam dramatismul schimbărilor. Ţin minte că tata care era [...] — vezi review [+27 poze]
Circuite prin România / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA

(mini)Turul Romaniei

Buna, Incepand cu scoala primara se studiaza istoria si geografia teoretice, pentru aprofundarea practica apelam la vacante, parinti, unchi, etc. Cei 2 copii personali (8 si 11 ani), verisorul lor de la Iasi (12 ani), bunicul lor si subsemnatul au constituit membrii echipei care a pornit sa-si cunoasca o mica parte din tara, istoria si geografia ei. In prima etapa am pornit din Sfantu Gheorghe (Covasna), Brasov, Fagaras, Transfagarasanu, Balea Cascada, Balea Lac, Vidraru, Manastirea [...] — vezi review [+7 poze]
Hollywood Hotel 3 / CERNAVODĂ
  • IULIE, 2014
  • de: ywar [13.08.14]
  • RECOMANDĂ

Un hotel elegant, mult peste asteptari

Am poposit in Cernavoda pentu o noapte, in drumul spre litoral, special pentru a putea vizita vechiul pod de cale ferata. Am facut rezervare la Hotelul Hollywood din Cernavoda. Hotelul este amplasat in centrul orasului, pe strada Dacia, nr. 72. Se ajunge destul de greu chiar si prin GPS la aceasta locatie deoarece strazile sunt inguste si intortochiate dar, in final am ajuns. Surpriza a fost mare cand am constatat ca acest hotel, desi de 3* ofera defapt niste conditii de cazare exceptionale. [...] — vezi review [+3 poze]
Savoy Hotel 4 / MAMAIA

Aproape de nivelul laudelor, dar nu chiar acolo

De obicei spun povestea si abia apoi trag concluziile, dar poate cineva se grabeste si n-are timp sa citeasca tot, asa ca incep cu niste bulinute, si apoi detaliez. PRO: •situat pe plaja •camere bune, curatenie •bauturi bune •locuri de joaca bine dotate •animatie si entertainment pentru copii si adulti CONTRA: •mancarea asa si asa, nu chiar de 4 stele •pozitia in nordul statiunii Si acum sa incepem povestea pe larg. Cazarea Anul acesta am ales sa mergem la [...] — vezi review [+8 poze]
Unde mâncăm în Bușteni? / BUȘTENI
  • IULIE, 2014
  • de: Neculai [13.08.14]
  • NURECOMANDĂ

Restaurantul de la Castelul Cantacuzino

Obisnuiam sa merg destul de des la Castelul Cantacuzino. Locatia este superba, panorama de vis. Supriza a fost ca acum au aparut reguli noi la restaurantul din incinta Castelului. Mesele acoperite de razele soarelui sunt pregatite pentru luat masa si daca doresti sa bei un suc, o bere, o cafea esti invitat sa iei loc in exteriorul locului acoperit, direct in razele soarelui. Si mesele din imitatie de ratan abia reuseau sa sustina o sticla de apa. Ar fi putut sa puna un blat de sticla. [...] — vezi review
Complex Piatra Șoimului 3 / SINAIA
  • IULIE, 2014
  • de: ioana d [13.08.14]
  • RECOMANDĂ

Superb

Anul trecut am fost la restaurantul Kuib de mai multe ori pe durata vacantei petrecute in Sinaia, fiind incantati de cele 3 locuri de joaca pt copii (2 exterioare si unul interior) perfecte pt fiul meu de 2 ani. Cu aceste ocazii am întâlnit mai multe familii cazate la Piatra Soimului care erau foarte multumite de condiţiile de cazare. Asa ca anul acesta am ales si noi Piatra Soimului ca destinaţie de vacanţa si ma felicit de alegerea făcută. Am stat in vila într-un apt cu 4 [...] — vezi review
Club Vila Bran 3 / BRAN

La pomul laudat...

La pomul laudat sa nu te duci cu sacul... spune un vechi proverb care din pacate pentru aceasta destinatie s-a adeverit. Dupa indelungi incercari de rezervare si dupa recomandari primite am reusit sa facem o rezervare de o saptamana la acest Club Vila Bran, tocmai pentru ca auzisem ca este locul perfect pentru o familie cu copii. Dar... am inceput cu stangul, in sensul ca dupa mailul primit cu rezervarea ni s-a comunicat ca in termen de 4 zile va trebui sa achitam jumatate din suma pentru a [...] — vezi review
Casa Yachi [Vama Veche] [?] / VAMA VECHE / 2 MAI
  • IULIE, 2014
  • de: botocalin [12.08.14]
  • NURECOMANDĂ

Recomand oricarui sinucigas. Un loc oribil, plin de prost gust...

Casa Yachi este, probabil, cea mai urata pensiune din toata Vama. Domnul Yachi este, (...) un om zgarcit si prost crescut, un "smecheras" care la prima reclamatie sare in sus si te ameninta cu bataia. Am luat camera de 8 persoane si, pot sa spun, am fost binecuvantati doar de faptul ca domnul Yachi se teme de protectia consumatorului deoarece stie ca nu respecta nicio regula impusa de acestia. Usa moderna, dar nu te lasa sa iei cartela, trebuie sa tipi dupa angajati. Soareci in camera, [...] — vezi review [+1 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.8113708496094 sec
    ecranul dvs: 1 x 1