Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2120 / 5013]

Afișate impresii [21191 - 21200]
Mănăstirea Bran [Șimon] / BRAN
  • IULIE, 2014
  • de: Floryn81 [27.12.16]
  • RECOMANDĂ

Mănăstirea Bran și împrejurimile sale

În acest articol voi prezenta un obiectiv pe care l-am vizitat acum două veri, atunci când am petrecut un minisejur frumos în zona Bran-Moieciu. Mi-am amintit de acest loc tot răsfoind zilele astea fotografii realizate prin concediile din ultimii ani. Având ceva mai mult timp liber la dispoziție, am început deja să schițez planurile de concediu pentru anul viitor, iar una dintre zonele pe care vrem să le revedem este Bran-Moieciu. Să revenim la subiectul acestui articol – [...] — vezi review [+24 poze]
Castelul Bran / BRAN
  • IULIE, 2014
  • de: zlatna [18.11.16]
  • RECOMANDĂ

Castelul Bran vizitat a doua oara

În articolul de astăzi o să vă povestesc despre ultima noastră vizită la Castelul Bran. Traseul ales pentru a ajunge la castel a fost următorul: Râmnicu Vâlcea – Curtea de Argeş – Cîmpulung – Rucar – Bran. Drumul dintre Curtea de Argeş şi Câmpulung este foarte prost cu multe gropi, în unele locuri chiar adevărate cratere. După Câmpulung drumul este bun, dar toate neajunsurile carosabilului de pe acest traseu sunt anulate de frumuşeţea peisajelor de pe culoarul Rucăr [...] — vezi review [+12 poze]
Redescoperă Masivul Bucegi / MASIVUL BUCEGI

Am stat de vorba cu Babele si Sfinxul. Am noutati!

Am lasat marea sa fie amintire si ne-am oprit la Busteni. Noi am vrut să ajungem mai repede pe creste și să vedem Babele si Sfinxul. Da, natura a creat ceva atat de frumos precum Sfinxul si Babele. La stația de telecabină din Bușteni ajungi cu mașina se poate urca pînă la 2 pași de stație. Este necesar doar echipament sportiv, nu bocanci sau alte ciudatenii, noi am nimerit vreme frumoasa. Am prins un week-end neaglomerat, totul a mers șnur. Un sfat util ar fi acela de a fi foarte [...] — vezi review [+3 poze]
Descoperă Valea lui Liman / [ALTE ZONE]

Valea Lui Liman

Relaxare aproape e Timisoara la doar 120 km. o zona foarte frumoasa exista posibilitatea sa faci un gratar care e amenajat in afara incintei statiunii. Casute curate si camere la preturi accesibile, mancare se poate comanda si in statiune cu meniu si preturi fixe, posibilitatea de a face plaja pe strandul din incinta, apa de o claritate cum rar gasesti dar cam rece, e totusi zona muntoasa. Com Tomesti in apropiere se poate face aprovizionarea cu tot ce doresti de aici, manastirea Romanesti, o [...] — vezi review [+2 poze]
Olimpic Hotel [Jupiter] 3 / JUPITER / AURORA
  • IULIE, 2014
  • de: LoreMary [16.05.16]
  • RECOMANDĂ

Foarte ok

Am fost cazata la acest hotel timp de 3 ani la rand. Este situat la 5 minute de plaja si in zona a trei restaurante f ok, unde poti manca bine. Unul este romanesc, unul mexican si unul italiant. Camera medie ca dimensiuni, aer conditionat, curat. Pentru mine este cel mai bun hotel din Jupiter, deoarece raport calitate pret este f convenabil. Plaja este curata, nu este aglomerata, sunt sezlonguri, umbrelute. Daca mergi pe faleza pana la Neptun faci maxim 20 de minute. Ca statiune, [...] — vezi review
Moscheea 'Carol I' / CONSTANȚA
  • IULIE, 2014
  • de: zlatna [04.04.16]
  • RECOMANDĂ

Moscheea Carol I - Constanţa

Colegul @tata123, a scris săptămâna trecută un articol despre ce obiective turistice putem vedea în Constanţa. Din cele expuse de el l-am vizitat apoape pe toate. M-am uitat pe site să vad despre care din aceste obiective nu s-a scris nici un articol, şi am văzut ca despre Moscheea Mare nu s-a scris nimic şi atunci m-am hotărât să scriu eu un articol. Moscheea Mare, numită şi Moscheea Carol I, am vizitat-o de două ori păna acum, şi de fiecare dată mi-a plăcut. Moscheeia [...] — vezi review [+20 poze]
Descoperă Sângeorz Băi / SÂNGEORZ-BĂI [BN]
  • IULIE, 2014
  • de: monik-50 [25.01.16]
  • RECOMANDĂ

Sangeorz-Bai - un paradis pierdut?

Era cunoscut si este drept cea mai atractivă zonă a Năsăudului. Încântă prin așezare, prin priveliști, prin apele minerale, care, din punctul meu de vedere, sunt miraculoase. Este așezat pe valea Someșului ca într-o căldare, înconjurat fiind din toate părțile, ca zidurile unei cetăți, de dealuri în terase, pe mai multe niveluri. Iarna, clima este blândă, iar vara vegetația luxuriantă te ferește de arșiță. Din 2004, eu și ai mei, am mers acolo, în primii patru ani, [...] — vezi review [+16 poze]
Pestera Ghețarul de la Vârtop [Casa de Piatră] / GÂRDA DE SUS [AB]
  • IULIE, 2014
  • de: alunelu69 [24.09.15]
  • RECOMANDĂ

Un ghetar cu numele, dar o pestera superba

  Salutare tuturor membrilor AFA dar si vizitatorilor interesati de plimbari si calatorii! 2 iulie. O dimineata frumoasa, usor racoroasa avea sa prevesteasca o zi plina pentru noi de plimbare prin Apuseni, asa cum stabilisem cu prietenii nostri traseul comun era catre Ghetarul Vartop. Indicatii de la doamna Danciu (nora) plus o harta locala de mare ajutor si provizii, apa, umbrele pelerine de ploaie si ce mai trebuie unei drumetii montane. Deoarece distanta din zona bifurcatiei [...] — vezi review [+26 poze]
Cascada Lotrișor / CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA
  • IULIE, 2014
  • de: zlatna [13.08.15]
  • RECOMANDĂ

Cascada Lotrișor

Aflata la 20 kilometri de Ramnicu Valcea pe drumul spre Sibiu, la aproximativ 5 kilometri de Calimanesti-Caciulata, inaite de podul ce trece peste Lotrisor se face la stanga. Imediat dupa aceea te intampina un angajat al ocolului silvic (padurar) la care trebuie platita o taxa de 5 lei pentru accesul in zona. Urmeaza pana la cascada vreo 2-3 kilometri de drum forestier care serpuieste pe langa Lotrisor. Pana la cascada peisajele te acapareaza complet de te fac sa uiti de toate lucrurile care [...] — vezi review [+9 poze]
Sirena Hotel 3 / SATURN

Cazarea - merge; restaurantul - catastrofă

La mai bine de un an după ce am fost la Hotel Sirena, am hotărât să scriu câteva impresii pe care le-am reținut de atunci, spre a-i ajuta și pe alții să (nu) aleagă această variantă. Pornesc de la premiza că fiecare are dreptul să aleagă în această privință, dar este bine să fie informat. Cazarea - aferentă unui hotel de 2*. Eu am cerut cameră la un etaj mai jos (mi s-a dat la 2 - a fost ok); să spunem că a fost rezonabilă. curățenia se făcea (de obicei) - mai erau [...] — vezi review
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 6.4597840309143 sec
    ecranul dvs: 1 x 1