Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2107 / 5013]

Afișate impresii [21061 - 21070]
Excursie Transfăgărășan / TRANSFĂGĂRAȘAN
  • AUGUST, 2014
  • de: Michi [20.08.14]
  • RECOMANDĂ

Pe transfăgărășan după 35 de ani (II)

Câteva cuvinte despre transfăgărăşan: DN7C are o lungime de 150 km între Cărţişoara în Transilvania şi Bascov în judeţul Argeş. El a fost construit în patru ani între 1970-1974. Ajunge la înălţimea de 2040 m la Lacul Bâlea, astăzi fiind depăşit cu 100 m numai de transalpina. În partea munteană, pe versantul sudic, drumul trece pe o porţiune de 10 km de-a lungul lacului şi barajului Vidraru construite cu 10 ani mai devreme. Întregul transfăgărăşan a pus în faţa [...] — vezi review [+34 poze]
Vacanța în Costineşti / COSTINEȘTI

Pliiin de devoratori de shaorma si bomboane agricole

Dezamagire totala!!! Plaja murdara si infecta, cu pietre, cutii si bidoane de bere aruncate peste tot, ambalaje de mancare, hartii, sticle... tot tacamul. Problema mea cea mai mare o reprezinta mare parte din oamenii prezenti. Pentru ca e pliiin de (...) devoratori de shaorma si bomboane agricole. (...) Apa la fel de murdara si plina de jeg, de hartii, servetele, hartie igienica, alge, tot soiul de gunoaie... la un moment dat am calcat intr-o cutie de bere in timp de inotam printre pietre si [...] — vezi review
Excursie Transfăgărășan / TRANSFĂGĂRAȘAN
  • AUGUST, 2014
  • de: Michi [20.08.14]
  • RECOMANDĂ

Pe transfagarasan dupa 35 de ani (I)

Am urcat pe transfăgărăşan înainte de 1980, la câţiva ani după inaugurarea drumului, probabil prin 1977-1978. Cu munţii Făgăraş aveam o relaţie specială şi cum la Bâlea Lac fusesem de mai multe ori cu rucsacul în spate, mă consideram datoare să ajungem acolo şi cu maşina. Cu ani în urmă, lucrasem la Comb. Chimic Victoria, între ‘58- ‘60, întâi că stagiar, apoi ca inginer de tură la fabrica de acid sulfuric. Locuiam în colonie, câteva zeci de bloculețe cu un [...] — vezi review [+19 poze]
Vila Luna 3 / PREDEAL
  • AUGUST, 2014
  • de: ibaciu6 [20.08.14]
  • RECOMANDĂ

Placut impresionat

+Vila este frumoasa si curata, asezata la marginea padurii, intr-o zona foarte linistita. + Am stat in camera 5 de la etajul 2, care avea vedere spre padure. + Vila are o sala de mese mare, bucatarie si o terasa in spate unde se poate face gratar. + Personalul este deosebit de dragut si atent. + Este localizata departe de strada principala si noaptea nu se aude zgomot de masini. - Accesul este putin greoi, strazile fiind intortocheate dar am ajuns usor cu ajutorul GPS-ului. - Sunt [...] — vezi review
Steaua de Mare, complex hotelier 3 / EFORIE NORD
  • AUGUST, 2014
  • de: bogdan.st [20.08.14]
  • NURECOMANDĂ

[hotel Meduza] Mai e mult pana departe

Salutare prieteni, Dupa experienta neplacuta de la Neptun (vezi impresii), am hotarat sa ne luam copilul si sa mergem la Eforie Nord. Dupa studiu de piata am gasit o oferta interesanta pentru Complexul Steaua De Mare. Ma interesez inainte si mi se confirma ca check-in ul se face la ora 12. Plec de pe plaiurile Moldovei si ajung ca tot omul in jur de ora 11 in Eforie. La receptia hotelului stupoare, cazarea se face la ora 15 si bratara de All inclusive o primit la 18) Nicaieri in Europa [...] — vezi review
Descoperă Valea Arieșului / Țara Moților / #EXCURSII şi CĂLĂTORII
  • AUGUST, 2014
  • de: ANILU [20.08.14]
  • RECOMANDĂ

Vara prin Tara Motilor

Deci sa mergem si sa bifam toate obiectivele din zona. 1. Cheile Odrancusei, Pestera Poarta lui Ionele si Pestera Ghetarul Scarisoara. Le-am trecut asa pentru ca este acelasi drum si asta este ordinea de vazut. Frumos, totul verde, drum asfaltat dar foarte stramt. Ghetarul Scarisoara mai mic decat in toate foto care exista pe piata. Am parcat masina - 5 lei parcarea -, si mai mergi 500-600 m pe jos, drum pe care gasesti placinte - specific zonei- un fel de coca cu branza de vaci sau [...] — vezi review [+12 poze]
Complex Bran-Brad-Bega 4 / EFORIE NORD
  • AUGUST, 2014
  • de: tavi_2014 [20.08.14]
  • NURECOMANDĂ

Atențiune! Evitati cazarea aici!

Nu e de mirare ca an de an tot mai multi romani prefera alte destinatii, ca de ex. Turcia, Grecia, Bulgaria etc., lasand in plata Domnului litoralul romanesc, mare parte de stat (THR Romania), cu actionari avizi doar de maximizarea profitului. A fost un sejur destul de ratat, conditiile de cazare au fost mediocre, serviciile de masa au fost la nivel de maxim 1 stea. Acest hotel SIGUR nu este unul de 4 stele asa cum se pretinde. In pret are acces doar la o piscina exterioara, la care, timp [...] — vezi review
Pensiunea Căsuța din Povești [Moieciu de Jos] 3 / MOIECIU
  • AUGUST, 2014
  • de: gogolea [20.08.14]
  • NURECOMANDĂ

Afara-i vopsit gardul, inauntru...

La Casuta din povesti am ajuns in cadrul unei tabere de copii, impreuna cu fetita mea; intr-adevar spatiul exterior este minunat pentru copii, cu locuri de joaca, o casuta de pitici foarte dichisita, leagane, tobogan... un spatiu de joaca complet. Mai neplacuta este cazarea - in cele 6 zile petrecute acolo nu a trecut nimeni sa spele in baie pe jos, as fi facut-o eu, dar nu aveam la indemana mijloace (am sters totusi cu hartie igienica pe jos in baie, ca se impunea). De trecut prin camere [...] — vezi review
Steaua de Mare, complex hotelier 3 / EFORIE NORD
  • AUGUST, 2014
  • de: acv99 [20.08.14]
  • RECOMANDĂ

[hotel Delfinul] Destul de bine dar nu ca la alti

Am fost in concediu la acest complex, dar desi am platit la Delfinul, pe vaucher figura Complex Steaua de Mare, modul de repartizare imi este complect necunoscut. La asta a contribuit si agentia (de turism) la care nu voi mai apela niciodata. Mincare si amabilitatea personalului este ok. cam tineri dar bine instruiti de seful de sala, receptionerele foarte amabile si care cu greu pot sa acopere prostia cazari de la ora 18, in alta parti te cazeaza cum ajungi. Sitemul de alllinclusiv [...] — vezi review
Carmen Azzuro Hotel (ex Lidia) 3 / VENUS

O vacanta de vis

Da, se poate si la noi. Hotelul este renovat si camerele sunt placute ceea ce este fabulos pentru un hotel de doua stele. Cred ca atuul principal al hotelului este locatia sa. Am avut o camera nu chiar cu vederea frontala spre mare dar suficient cat sa vadem rasaritul si sa o simtim mereu langa noi. Se poate face plaja si langa hotel dar noi am preferat superba plaja din centrul statiunii unde este si multa animatie datorita lui "Pietricica". Restaurantul este mult in urma hotelului [...] — vezi review [+3 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.1487720012665 sec
    ecranul dvs: 1 x 1