Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 2097 / 5013]
Afișate impresii [20961 - 20970] din total 50125 impresii
Drumeții prin Munții Ciucaș / MASIVUL CIUCAȘ
- AUGUST, 2014
- de: senateo [30.08.14]
- RECOMANDĂ
Traseu Cabana Muntele Rosu - Cabana Ciucas
Ai o zi de week-end si vrei sa faci miscare la aer curat? Esti dispus sa urci pe un traseu oarecum solicitant? Atunci alegem sa ajungem la Cabana Ciucas. Mergem cu masina de la Ploiesti la Cheia apoi ajungem la drumul care urca la Muntele Rosu . Avand o masina harsita pe orice drum urcam si prin hartoapele drumului de acces spre cabana Muntele Rosu. Chiar daca drumul este foarte prost, nu am simtit ca masina plange, asa ca am ajuns in parcarea de la baza cabanei Muntele Rosu (tot drumul 1,45 [...] — vezi review [+10 poze]
Mănăstirea Neamț / VÂNĂTORI-NEAMȚ
- AUGUST, 2014
- de: Dan&Ema [30.08.14]
- RECOMANDĂ
Manastirea Neamt
Manastirea Neamt este situata la 5 km de la DN15B, directia fiind indicata corespunzator la ramificatia drumului, la iesirea din localitatea Vanatori Neamt. Cine doreste sa continue inainte pe DN15B dupa cativa km poate ajunge la Manastirile Sihastria (vezi impresii) si Secu (vezi impresii) - . La cateva sute de metri pe drumul secundar pe care am intrat, catre manastire, exista o pensiune foarte frumoasa – Pensiunea Perla Neamtului - unde noi ne-am oprit sa servim masa de pranz si am [...] — vezi review [+14 poze]
Unde mâncăm în Sighișoara și împrejurimi? / SIGHIȘOARA [MS]
- AUGUST, 2014
- de: MariusIlies [30.08.14]
Restaurant casa Wagner evitati
Ciorba de vita=ciorba de legume + 3 zgarciuri Salata de ardei copti=ardei copti murati din conserva (totodata vechi) Salata de vinete- vinetele ma trebuiau tocate Supa gulas=ciorba de legume +3 bucati carne (nici o tangenta cu gulasul/suntem in concediu si am fost si in judetul Harghita asa ca ma pot pronunta cu privire la acest subiect in cunostinta de cauza - un ingredient obligatoriu la gulas este chimenul care in ceea ce am primit lipsea). Somon la gratar=somon semicrud Ciupercile la [...] — vezi review
Mănăstirea Secu [Comuna Vânători] / AGAPIA-VĂRATEC [NT]
- AUGUST, 2014
- de: Dan&Ema [30.08.14]
- RECOMANDĂ
Manastirea Secu
De la Manastirea Sihastria ne intoarcem cativa km pana la Manastirea Secu. Si aici ne intampina vanzatori ambulanti de fructe, dulceturi etc. Intrarea se face printr-o poarta stil maramuresean, nu stiu ce cauta aici (!). De pe aleea pietruita, in dreapta se deschide imaginea unui imens zid dreptunghiular inalt. In curte multi brazi argintii. Se trece prin arcada (poarta) care se deschide in dreapta in zidul amintit. In mijlocul curtii dreptunghiulare se gaseste o biserica destul de mica, [...] — vezi review [+8 poze]
Mănăstirea Sihăstria [Comuna Vânători] / AGAPIA-VĂRATEC [NT]
- AUGUST, 2014
- de: Dan&Ema [30.08.14]
- RECOMANDĂ
Manastirea Sihastria
Punctul de plecare a fost baza concediului nostru, situata la Casa Vero, Molid, Vama. Una din zile a fost dedicate vizitarii Manastirilor Sihastria, Secu si Neamtu. Am urmat E576 in directia Gura Humorului, iar ia giratoriul existent la cativa km dupa iesirea din oras, am virat dreapta pe DN2E catre Falticeni. Este un drum de legatura in conditii bune, care intersecteaza E85 la marginea Falticeniului, de unde noi am virat dreapta (opus orasului) pentru o scurta distanta pana la urmatoarea [...] — vezi review [+14 poze]
Casa memorială & parcul tematic Ion Creangă [Humulești] / TÎRGU NEAMȚ
- AUGUST, 2014
- de: Dan&Ema [30.08.14]
- RECOMANDĂ
Casa Memoriala Ion Creanga si Parcul Tematic
Dupa vizitarea Manastirii Agapia, ne-am intors in drumul national care leaga Piatra Neamt si Targu Neamt, am virat stanga pe acesta si in cativa km am intrat in Humulesti, localitatea care precede orasul Targu Neamt. Undeva in lateral stanga se vad zidurile Cetatii Neamtului, dar care nu este in planul nostru din acest an, vizitand-o cu ceva ani in urma. In Humulesti este o mare intersectie de drumuri, in cruce semaforizata. Din directia noastra de mers, spre inainte intrarea in Targu Neamt, [...] — vezi review [+19 poze]
Mănăstirea & schitul Agapia [Agapia] / AGAPIA-VĂRATEC [NT]
- AUGUST, 2014
- de: Dan&Ema [30.08.14]
- RECOMANDĂ
Manastirea Agapia
Am planificat sa vizitam Manastirea Agapia si Casa Memoriala Ion Creanga si Parcul Tematic din Humulesti. Din Bucuresti plecati, in drumul spre destinatia concediului nostru – Pensiunea Casa Vero din Vama, Bucovina am facut un mic ocol astfel ca inainte de Roman in sensul giratoriu din localitatea Horia am parasit drumul European E85, indreptandu-ne catre stanga pe DN15D catre Piatra Neamt. Putin inainte de Piatra Neamt, in localitatea Girov se formeaza un drum judetean DJ156A la dreapta cu [...] — vezi review [+7 poze]
Unde mâncăm în Brașov și împrejurimi / BRAȘOV
- AUGUST, 2014
- de: Pragheza_Gotica [29.08.14]
- RECOMANDĂ
Papa Buna La Ceasu' Rau din Brasov
Unul din marile avantaje ale Pensiunii Ambient (pentru care nu are insa pensiunea nici un merit) este proximitatea fata de acest restaurant cu specific romanesc. La Ceasu' Rau isi trage denumirea de la locatie - nu fata de Ambient ci fata de o intersectie mai complicata care a fost, se pare, scena multor accidente de masina pana cand un semafor destept a rezolvat problema. Noi am mancat acolo de doua ori, o data cina si odata pranzul, si cred ca de fiecare data cand voi trece prin Brasov [...] — vezi review [+5 poze]
Pensiunea Lucy 5 / SINAIA
- AUGUST, 2014
- de: petrosilvia [29.08.14]
- RECOMANDĂ
Ok - mai revenim
Este a doua oara cand revenim la Vila Lucy si ambele experiente au fost placute. Nu am avut probleme cu apa, cu canalizarea, cu bucataria, etc. Imi convine si ca este departe de centrul statiunii, deoarece daca nu esti pasionat de drumetii montane, nu prea ai ce miscare sa faci prin Sinaia. Anul trecut am facut o excursie cu Jeep-urile pana la pestera Ialomicioara-minunata experienta. Pentru un week-end in care sa-ti incarci bateriile este mai mult decat ok, mai ales ca nimeni nu are [...] — vezi review
Băile sărate de la Ideciu de Jos / REGHIN [MS]
- AUGUST, 2014
- de: dorgo [29.08.14]
- RECOMANDĂ










