Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 2081 / 5013]
Afișate impresii [20801 - 20810] din total 50126 impresii
O3zone / Ozon (ex Olt) Hotel 4 / BĂILE TUȘNAD
- AUGUST, 2014
- de: Anamaria1977 [03.02.15]
- RECOMANDĂ
Un hotel excelent, multa atentie din partea personalului
Am fost invitati la un botez si am stat tot weekendul. Ne-a placut nu numai hotelul (curat, civilizat, liniste, mancare, spa) dar si amabilitatea cu care ne-au primit si atentia acordata de catre personalul hotelului. Am iesit la plimbare cu copii. Am fost incantati de imprejurimi, de aerul curat si privelistea minunata. Cred ca e un loc de incarcare si relaxare, de care am avea nevoie cu totii din cand in cand, mai ales cei care locuim in orase mari. Am auzit ca iarna se si schiaza in [...] — vezi review
Casa Memorială Ciprian Porumbescu / GURA HUMORULUI
- AUGUST, 2014
- de: Floryn81 [02.02.15]
- RECOMANDĂ
Acasă la Ciprian Porumbescu...
În primul meu review din acest an vă voi prezenta două obiective de care ne amintim cu emoție, vizitate de noi în aceeași zi, la începutul lunii august 2014. Aflându-ne în plină explorare a ținutului bucovinean, ne-am propus să vizităm Casa memorială și Muzeul ”Ciprian Porumbescu”. Zis și făcut... am pornit din Gura Humorului spre localitatea Ciprian Porumbescu (fostul sat Stupca), unde am ajuns după aproximativ 25 de minute de condus lejer. Ultima parte a drumului ni s-a [...] — vezi review [+45 poze]
Cabana 7 Brazi 3 / ORAVIŢA
- AUGUST, 2014
- de: georgeb [30.01.15]
- RECOMANDĂ
Cazare decentă de tranzit
Am fost cazati în clădirea nouă din dreapta cabanei mari... Locaţia era nou construită, chiar nefinisată pe exterior. Este compusă din 2 camere cu baie proprie, intrare separata şi terasa comună. Am avut o cameră dublă destul de mare, cu baie, TV, dulap (noi) şi mai ales privelişte. Nu am prea avut de ales în zonă şi am avut posibilitatea unui duş după o zi plină de drumeţii. Restaurantul era destul de populat şi lasa o bună impresie, însă nu am beneficiat de [...] — vezi review [+10 poze]
Sun Garden Hotel 3 / TURDA [CJ]
- AUGUST, 2014
- de: DaRKruCS [27.01.15]
- RECOMANDĂ
Venit, văzut, plăcut… poate revenit!
Unul dintre locurile de popas al traseului de 1.600 km al lui @arru si a insotitorilor ei prin Romania a fost hotelul Sun Garden din Turda. “Din” e cam mult spus. Este situat aproape fix la limita hotarului ce desparte micuţul dar cochetul oraş de… câmp. Gonind pe E60, intri în Turda, dai de două benzinării pe stânga şi una pe dreapta, apeşi cu putere pedala acceleraţiei şi … frâââânăăăăăăăăă! “Ăsta era, nu? ”- se aude prin telefon. “Îhî”, îi răspund [...] — vezi review [+20 poze]
O zi în Dumbrava Sibiului - Complex Muzeal Astra, Zoo Sibiu / SIBIU
- AUGUST, 2014
- de: Michi [15.01.15]
- RECOMANDĂ
Pădurea Dumbrava Sibiului: parc, vile-bloculeţe, pensiune, hotel, muzeu, zoo
Pădurea Dumbrava este situată la 4 km de Sibiu accesul făcându-se fie pe şoseaua DJ 106A spre Răşinari, fie cu tramvaiul 1 pe care scrie terminus Cimitir. Aşa e, are dreptate dar să lăsăm asta şi să revenim la pădure. Este o rezervaţie naturală protejată (vom vedea cum) de 1000 ha, mai precis 993 şi care cuprinde ca unităţi distincte parcul natural, hotelul Hilton şi pensiunea-restaurant Dumbrava Sibiului, aglomeraţia de vile-bloculeţe rezidenţiale din spatele hotelului, [...] — vezi review [+44 poze]
Vacanța în Deltă / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- AUGUST, 2014
- de: corinka [10.01.15]
- RECOMANDĂ
Cu salupa prin Delta Dunarii la mijloc de august
Ce s-ar putea spune despre Delta Dunarii? Orice si oricat s-ar spune, cuvintele ar fi prea sarace pentru a descrie frumusetea locurilor. Nu voi spune nici eu prea mult, acest review fiind mai mult un pretext pentru inserarea fotografiilor care vor spune totul. Ne-am inscris intr-o excursie de o zi prin delta, cu salupa si ghid si trebuia sa mergem la inceputul lui mai, insa, datorita unor probleme in familie, am reprogramat excursia pentru luna august. Ne-am cazat doua nopti in Babadag, la [...] — vezi review [+38 poze]
Ferdinand Hotel 3 / HERCULANE
- AUGUST, 2014
- de: golden _71 [27.12.14]
- NURECOMANDĂ
Oribil
Este a 2 a oara cand am fost acolo, prima data am fost in 2005 cand hotelul avea 4 *, totul a fost foate frumos la acea data. Acum afost un soc pt. noi, oribil de nedescris si ca si bomboana pe coliva a mai fost in noaptea in care am fost cazati si un majorat de copil de bani gata cu lautari foarte zgomotos incat avei 2 variante: 1 sa mergi sa petreci cu ei, dar nu puteam face asta neinvitati 2 ORI PUR SI SIMPLU SA PLECI, explicatia receptionerei fiind: dumneavoastra nu ati avut niciodata [...] — vezi review
Redescoperă masivul Făgăraș / MASIVUL FĂGĂRAȘ
- AUGUST, 2014
- de: ccondeiu [30.11.14]
- RECOMANDĂ
Creasta Fagarasilor la (aproape) 60 de ani
In fiecare an fac efortul sa urc pe traseul de creasta al Fagarasilor, din bucuria de a cuprinde cu priverea orizontul in toate directiile, dar si (desigur, este o prostie, dar este adevarat) sa ma asigur ca mai pot sa o fac. In trecut am facut-o cu acces de pe versantii nordici, asa cum si trebuie facuta, dar cu timpul m-am decis sa o fac cu efort cat mai mic, asta insemnand venind de la sud. Articolul de fata se refera la accesul pe Moldoveanu si Negoiu de pe versantii de sud. Sunt zeci [...] — vezi review [+13 poze]
România - te iubesc / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA
- AUGUST, 2014
- de: ccondeiu [29.11.14]
- RECOMANDĂ
În căutarea steagului românesc, sau mândria de a fi român. Au fost eroi, eroi sunt încă
"PREFAŢĂ": De curand s-a sarbatorit peste ocean ziua veteranilor, iar in cateva zile sarbatorim ziua nationala a Romaniei, prilej de aducere aminte a celor care au facut posibil sa traim intr-o tara libera, adevarati eroi ai neamului romanesc. Calatoriile in strainatate sunt prilej de tristete vazand unii compatrioti romani scotandu-si in ultimul moment din buzunar pasapoartele romanesti, privind parca cu jena in stanga si-n dreapta… Dragi prieteni, fratilor, nu trebuie sa ne fie rusine [...] — vezi review [+9 poze]
Mănăstirea Sucevița / SUCEVIȚA
- AUGUST, 2014
- de: Floryn81 [29.11.14]
- RECOMANDĂ










