Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 2075 / 5013]
Afișate impresii [20741 - 20750] din total 50125 impresii
Modern Hotel 4 / MAMAIA
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: bianca [09.09.14]
- RECOMANDĂ
Sejur dragut
Dupa ce in ultimele vacante am fost in Turcia am zis sa incercam si Mamaia. Cum hotelul avea recomandari bune, am zis sa incercam si noi. Si a fost aproximativ ok, asta si prin prisma pretului. Mi-a placut animatia si spatiul de joaca pt copii, mancarea (mai putin partea de fructe care erau putine si maxim 2 feluri). Cazarea ok, curatel doar ca baia nu era aerisita si nu avea nici ventilator, din cauza asta era un usor miros de canal. Plaja ingusta, murdara si plina de alge urat [...] — vezi review
Mausoleul de la Mărăști / SOVEJA
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: Yersinia Pestis [09.09.14]
- RECOMANDĂ
Puțină istorie: Mausoleul de la Mărăști
Motto: " Cine va studia istoria Vrancei, va afla despre istoria, în mic, a acestui popor " Nicolae Iorga Este o toamnă frumoasă, călduroasă. Nu-i vorbă, de-abia am trecut din august, luna în care încă mai mergi la mare, în spetembrie, luna în care, cel puțin noi, vrâncenii, începem să apreciem cum va va fi vinul. De așa vreme trebuie să te bucuri, poți și trebuie să ieși. Abia la iarnă, când va fi frig, zăpadă și viscol, poți sta acasă, în fața PC-ului și să [...] — vezi review [+45 poze]
Perla Hotel 3 / MAMAIA
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: vener [08.09.14]
- NURECOMANDĂ
Atentie, de ocolit!!!
Cand scriu aceste randuri inca nu mi-am revenit din socul provocat de sejurul la hotelul 3 stele Perla din Mamaia. Si acum ma gandesc cine acorda clasificarile si cata spaga au luat sa acorde acestui hotel 3 stele. Inca de la sosire ne-am lovit de amabilitatea receptionerei (tipa blonda) care face cazarea turistilor dupa propriul interes sau dupa marimea spagii incasate. Apoi camera: cu un miros puternic de clor; cu un televizor minuscul la care trebuia sa te uiti cu lupa; cu un mobilier [...] — vezi review
Unde mâncăm în Constanța și împrejurimi / CONSTANȚA
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: monky ponky [08.09.14]
- RECOMANDĂ
Restaurant Baraco Port // Dragut, dar scump
Tocmai am mincat la acest restaurant, mai pe fuga ca eram si un bebelus mic care isi pierde rapid rabdarea. La prima vedere este un restaurant dragut, intim, linistitor si ce iti poti dori mai mult, decit sa admiri frumoasa mare si barcile din port. La o a doua vedere, restaurantul este destul de scumpisor (preturile sunt undeva in jur de 50-100 ron/ portia, depinde de ce vrei sa comanzi) chiar daca suntem in luna septembrie si se presupune ca suntem in extrasezon, iar portiile sunt destul [...] — vezi review
Mausoleul de la Mărăști / SOVEJA
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: gaby905 [08.09.14]
- RECOMANDĂ
Mausoleul Mărăşti
Am hotarat sa vizitez Mausoleul Marasti deoarece un prieten mi-a recomandat acest lucru. Am fost placut impresionat de peisaj si de arhitectura cladirii. Vizitand acest loc am aflat ca aici au fost lupte cu soldatii rusi castigate de armata romana. Accesul se face foarte usor iar peisajul este unul foarte frumos, fiind amplasat strategic pentru a oferii un avantaj in luptele de atunci. In muzeu am ramas placut impresionat de armamentul expus, de documentele care au fost intocmite in aceea [...] — vezi review [+3 poze]
Modern Hotel 4 / MAMAIA
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: alina.t [08.09.14]
- RECOMANDĂ
O surpriza placuta
Dragilor, incep cu o sugestie: cand plecati in vacanta, lasati-va acasa frustarile, necazurile si nemultumirile cotidiene. E o conditie necesara si suficienta pentru a avea o vacanta reusita. Am citit o gramada de impresii negative (pe care eu, sincer, le gasesc nejustificate... dar pot sa inteleg ca nu suntem toti la fel) si era cat pe-aci sa anulez rezervarea. Ma bucur, insa, ca mi-am urmat instinctul... Despre cazare nu am multe de zis, eu nu merg in vacante sa stau in camera, daca am un [...] — vezi review
La pas prin Herculane și împrejurimi / HERCULANE
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: zlatna [08.09.14]
- RECOMANDĂ
O statiune frumoasa dar parasita
In acest weekend am hotarat sa mergem la Baile Herculane. Am pornit pe traseul Rm. Valcea - Tg. Jiu - Tismana (unde am vizitat manastirea) - Baile Herculane. Peisajul pe acest traseu este foarte frumos, drumul este bun cu exceptia ultimilor 20 Km. Drumul de intoarcere l-am facut pe traseul Baile Herculane - Orsova (am vizitat manastirea Sfanta Ana) - Craiova - Rm. Valcea. Drumul este foarte bun pe acest traseu. Am ajuns la Herculane si ne-am cazat la vila Bellevue vezi impresii. Dupa ce [...] — vezi review [+20 poze]
Descoperă Băile Boghiş / BĂILE BOGHIŞ [SM]
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: L* [08.09.14]
- RECOMANDĂ
Băile Termale Boghiș
Am fost acolo într-o după-amiază de sâmbătă la început de septembrie. Se ajunge cel mai repede dinspre Zalău pe drumul spre Șimleul Silvaniei, Nușfalău sau dinspre Ciucea pe drumul prin Crasna. Băile sunt imediat la intrarea dinspre Șimleul Silvaniei. La intrare am remarcat parcarea cu barieră: taxa - 1leu/h sau 5 lei/zi plătită cu un card magnetic la casă (nu la paznicul parcării) și validată la un cititor electronic la barieră. Unele locuri din parcare erau la umbra [...] — vezi review [+7 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: danvoiculet [08.09.14]
- NURECOMANDĂ
Berestroika = bere excelenta. Si cam atat.
La beraria Berestroika (aleea Cauzasi, foarte aproape de magazinul F64 sau Hotel Royal) am fost la inceputul lui august chiar in ziua meciului Aktobe - Steaua (1-2). Am descoperit atunci o cladire de patrimoniu renovata cu o curte imensa, cu aspect ingrijit si atragator. Mancare s-a dovedit foarte gustoasa, cu portii mari, servite destul de repede (30 de minute pentru un grup de 9 persoane) iar o doamna angajata a localului se mandrea ca prepara carnea local si nu o cumpara de la [...] — vezi review
Pensiunea Andree 3 / SINAIA
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: vladbalanescu [07.09.14]
- NURECOMANDĂ






