Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 2071 / 5013]
Afișate impresii [20701 - 20710] din total 50125 impresii
Canionul 'Şapte Scări' [Dâmbu Morii] / MASIVUL PIATRA MARE
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: senateo [21.09.14]
- RECOMANDĂ
Un canion unde te simti uluit de muntele taiat de apa
Pentru toti iubitorii de munte Canionul 7 scari este un obiectiv ce trebuie savurat. Este usor de ajuns la punctul de plecare al traseului, un indicator aflat la intrarea dinspre Brasov in Timisul de Jos. Locuri de parcare sunt destule asa ca imediat poti porni la drum. Traseul trece prin padure la inceput pe un drum forestier apoi pe poteca printre brazi dar nu sunt zone de urcus foarte dificile. Dupa o ora ajungi la cabana unde este punctul de taxare 10 lei pentru adulti (5 pentru [...] — vezi review [+13 poze]
Geoparcul Dinozaurilor / HAȚEG [HD]
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: gabibert [21.09.14]
- RECOMANDĂ
Dinozaurii pitici din Geoparcul Tara Hategului
Având o zi liberă, mi-am luat familia în maşină şi am pornit la drum. Primul popas: grădina zoologică din Hunedoara. Ne-am bucurat când am aflat că s-a deschis publicului. Partea negativă: un singur indicator (de pe vremea lui Ceauşescu), în rest, nici un fel de indicatoare de orientare (în apropiere), accesul cu maşina se face pe o stradă betonată (cu mulţi ani în urmă – după stadiul avansat de degradare), după care se intră pe un drum neasfaltat (în cazul în care [...] — vezi review [+9 poze]
Mănăstirea Bistrița [Costești, VL] / HOREZU
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: mafteimarian [21.09.14]
- RECOMANDĂ
Cheile Bistritei Valcene - inaccesibile
La întoarcere spre București dinspre Târgul Jiu, în județul Vâlcea, am vrut sa o luam la pas prin cheile Bistritei, aflate în apropierea Mănăstirii Bistrita. Am mai fost și anul trecut aici și aerul curat cat frumusețea cheilor ne-a făcut sa revenim, însă cheile nu sunt accesibile căci exact unde încep este un podeț care este în reconstrucție. De anul trecut era cam șubred. Nu va pot spune însă în cât timp ar trebui sa fie gata căci nu era afișat și nici nu [...] — vezi review
Unde mâncăm în Botoșani? / BOTOȘANI
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: Călin Gigi [21.09.14]
- NURECOMANDĂ
Popasul Cucorani - jenant!!!
Am rezervat telefonic o masa pentru patru persoane, ora 14.30. Am ajuns cu 5 min. inainte de ora rezervării si am fost condusi la o masa in livada. Totul ok. Am așteptat apoi pina la ora 16.15 pentru a minca! Aproape doua ore! Asta e! Dar a început sa ploua. Nu credeam ca e normal sa fi nevoit sa maninci in ploaie, dar pentru personal era ceva normal! Am solicitat cind a început sa ploua sa fim mutati la alta masa, dar ni s-a raspuns sec ca mesele sunt rezervate! Am lăsat mincarea pe [...] — vezi review
Vila Silva [Silvaşul de Sus] 2 / HAȚEG [HD]
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: lupeag [21.09.14]
- RECOMANDĂ
La niste OAMENI acasa
Am ajuns la Cristina din intamplare, in drum spre Manastirea Prislop, dar farmecul si caldura famililiei acesteia m-a facut sa scriu acest text. In primul rand nu veti gasi o pensiune in adevaratul sens al cuvantului (o mica afacere) ci o familie care gazduieste. Aceasta are partile ei bune si mai putin bune. Sa incep cu partile "perfectibile": apa acalda este preparata intr-un boiler cu lemne care cred ca are aprox 100L. Daca sint 4 persoane cel care fac dus ultimul e posibil sa aibe apa [...] — vezi review
Mănăstirea Tismana / TISMANA [GJ]
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: mafteimarian [20.09.14]
- RECOMANDĂ
Mănăstirea Tismana
Chiar in acest weekend am fost la Manastirea Tismana. De la Targu Jiu si pana la manastire sunt cam 35 de kilometri, pe care i-am strabatut in 40 minute, fara sa ne grabim. In drum spre satul Tismana vedem si indicatoarele ce ne indruma spre Hobita, unde e casa natala a lui Constantin Brancusi care se poate vizita. Dupa ce am iesit din satul Tismana, am mai mers cativa km pana la manastire prin padure, pe langa râul Tismana. O parcare mare betonata gasim la intrarea pe domeniul manastirii. [...] — vezi review
Unde mâncăm în Sighișoara și împrejurimi? / SIGHIȘOARA [MS]
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: imaginarium [20.09.14]
- NURECOMANDĂ
La pomul laudat sa nu te duci cu sacul - Casa Cositorarului
Zilele trecute am facut o mica plimbare in Sighisoara si cum nu mai vizitasem niciodata acest oras ne-am uitat pe amfostacolo.ro pentru a vedea ce este neaparat de vizitat. Printre diferitele impresii am gasit mentionata si Casa Cositorarului, despre care era scris ca nu trebuie ratata. Cum pana in ultima zi de sedere noi nu ajunsesem inca sa gasim cofetaria, ne-am rezervat o ora pentru asta. Am gasit-o foarte usor si, intr-adevar, locatia este superba. Chiar ne-ar fi placut sa avem mai mult [...] — vezi review
Unde mâncăm în Călimanești / Căciulata? / CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: elly14 [19.09.14]
- NURECOMANDĂ
Terasa Dada Caciulata
Deoarece impresiile de aici m-au ajutat pe mine si pe logodnicul meu sa avem un weekend de vis la Sinaia, m-am hotarat sa scriu si eu. Momentan suntem la Caciulata. Primul lucru pe care l-am facut a fost sa mergem la restaurant, deoarece la hotelul nostru cazarea incepea cu orele 15.00. L-am sunat pe cumnatul meu si ne-a recomandat terasa Dada. Terasa e frumoasa... si atat. Din meniul cu numai cateva feluri de mancare (ieftine, dealtfel), mi-am ales o ciorba de fasole simpla (cea complexa era [...] — vezi review
Sunquest Hotel 3 / VENUS
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: Andrei Pirvu [19.09.14]
- RECOMANDĂ
O vacanta minunata
Anul acesta am fost la Sunquest de doua ori: prima data in iulie si pentru ca am fost foarte multumiti am revenit in septembrie. Din punctul nostru de vedere este locatia ideala pentru familisti si am sa detaliez: Locatia: Hotelul Sunquest nu este pozitionat in centrul statiunii Venus, lucru care pe noi nu ne-a deranjat. Distanta pana in centrul statiunii este de doar 5 minute de mers pe jos si pana la plaja de aprox. 3 minute pe jos. Noi am fost incantati deoarece hotelul este incercuit de [...] — vezi review
Mănăstirea Dălhăuți [Cârligele] / FOCȘANI
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: Yersinia Pestis [18.09.14]
- RECOMANDĂ





