Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 2064 / 5013]
Afișate impresii [20631 - 20640] din total 50125 impresii
Biserica din Densuș / SARMIZEGETUSA [HD]
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: Adriana_B [27.07.15]
- RECOMANDĂ
Biserica Sf Nicolae din Densus
Ajungand in Zona Hunedoara - Alba Iulia, mi-am dorit foarte mult sa fac o abatere din drumul nostru si sa vizitam Biserica Sf Nicolae din Densus. Mai auzim despre ea si dupa o scurta documentare online, am zis ca trebuie neaparat sa o vedem. A fost mai greu sa ajungem la ea, pt ca in Romania indicatoarele sunt aproape inexistente. Ajungi la o rascruce si nu stii incotro s-o iei. Noroc cu telefonul si google maps ca altfel ne pierdeam sigur :) In fine, ajungem in Densus si un satean amabil [...] — vezi review [+1 poze]
Castelul Corvinilor / HUNEDOARA
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: Adriana_B [26.07.15]
- RECOMANDĂ
In vizita la Castelul Corvinilor / Huniazilor
Dupa ce am vizitat Cetatea de la Alba Iulia, a doua zi ne-am indreptat spre Castelul Corvinilor. Era un must have pe lista noastra de obiective. Noi suntem genul de oameni care vrem sa vedem cat mai multe, sa absorbim cat mai multe informatii si sa ne intoarcem acasa cu mii de poze :) Dar revenind la Castel. Mi-a placut! Este pacat sa il ratezi daca esti prin zona. Noi ne-am luat un ghid din acela cu casti de la intrare si am pornit sa descoperim tainele castelului. El, ca si constructie in [...] — vezi review [+15 poze]
Cetatea Alba Carolina / ALBA IULIA
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: Adriana_B [26.07.15]
- RECOMANDĂ
Cetatea Alba Iulia - o capodopera arhitecturala
Am stat in Alba Iulia doar o zi. Concediul nostru a fost un circuit prin tara si am vrut sa atingem principalele obiective din zona. Ajunsi in Alba Iulia, parcam cu mari emotii masina in centrul vechi si o luam la picior spre cetate. Vreau sa va spun ca am fost socata inca de la intrare. Venind de pe drum aveam nevoie urgenta la toaleta si chiar inainte sa intri in cetate sunt amenajate toalete publice. Cu plata, dar foarte curate si ingrijite. O bila alba pt cine se ocupa de ele! Buuun, [...] — vezi review [+10 poze]
Muzeul obiceiurilor populare din Bucovina / GURA HUMORULUI
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: vali crintea [18.05.15]
- RECOMANDĂ
Muzeul Obiceiurilor Populare - Gura Humorului
Am vizitat câteva muzee până acum, dar Muzeul Obiceiurilor Populare din Bucovina pe care l-am vizitat în orașul Gura Humorului a fost un obiectiv care mi-a rămas imprimat în minte și pot retrăi vizita oricând. La sfârșitul lunii septembrie 2014 am avut o vacanță de 4 zile în Gura Humorului și în una dintre zile am bifat și o vizită la acest muzeu. Îl văzusem cu o zi înainte și pentru că acea clădire comună tuturor caselor de cultură nu mi-a atras interesul prea mult [...] — vezi review [+31 poze]
Vacanța în Eforie Nord / EFORIE NORD
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: Floryn81 [24.04.15]
- RECOMANDĂ
Despre Eforie Nord, cu plusurile și minusurile sale...
De cum a început să dea colțul ierbii și să înmugurească pomișorii din jurul blocului, gândul îmi zboară către o întâlnire cu marea. Nu am reușit să concretizez această idee, pentru că vremea încă nu permite pe deplin acest lucru. Dar în curând dorința mea va fi perfect realizabilă. Până atunci stau și răsfoiesc folderele cu fotografii din sejururile petrecute în anii precedenți pe litoralul românesc. Și invariabil apar pozele din Eforie Nord, întrucât în [...] — vezi review [+40 poze]
Vacanța în Călimănești-Căciulata / CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: leea [16.04.15]
- RECOMANDĂ
Trist si frumos
Se apropie perioada vacantelor si imi amintesc, anul trecut, cand cautam recenzii despre diverse destinatii si ma intrebam de ce oamenii care au fost acolo nu zic si ei ceva?! Si imi dau seama acum ca nici eu nu am zis nimic, mai ales ca, in esenta, e de bine! Dupa sperante (desarte!) ca voi trece granitele tarii (nu ca nu ar fi frumoasa tara asta!) am ajuns la Calimanesti. Mai fusesem acolo in anii '95 si aveam amintiri frumoase. Acum, pe principiul "ce am fost si si ce am ajuns", cu [...] — vezi review
Unde mâncăm în Sinaia? / SINAIA
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: ryan* [15.04.15]
- RECOMANDĂ
Restaurant Casa Alex -Foarte placut
Am ajuns (prima data intamplator) de multe ori la " ALEX " / SINAIA. Niciodata nu am plecat de acolo " cu gust amar "! Atat calitatea produselor cat si CALITATEA PERSONALULUI m-au impresionat de fiecare data. De fiecare data cand ajung in Sinaia NUMAI LA ALEX servesc masa. Voi incerca - data viitoare - sa obtin si o cazare in aceasta locatie. Am recomandat-o cu incredere tuturor prietenilor si voi face asta si in continuare, fara nici cea mai mica retinere. Chiar nu reusesc sa inteleg [...] — vezi review
Periplu prin frumuseţile Buzăului / BUZĂU
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: Floryn81 [24.03.15]
- RECOMANDĂ
La plimbare pe meleaguri buzoiene - partea a II-a
Aflându-ne în localitatea Haleș de pe raza comunei Tisău, am continuat vizitarea obiectivelor din această frumoasă zonă a județului Buzău. Le-am propus prietenilor noștri care ne însoțeau să mergem la fosta Mănăstire cetate Bradu, pe care noi o mai vizitasem în urmă cu vreo doi ani. Ei au fost de acord, mai ales că nu știau de existența acestui obiectiv. Fosta Mănăstire cetate Bradu este o fortificație care impresionează prin aspectul său de cetate medievală. Chiar [...] — vezi review [+40 poze]
Hoinar prin Dobrogea / #EXCURSII şi CĂLĂTORII
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: crismis [22.03.15]
- RECOMANDĂ
Pe urmele străbunilor în Dobrogea de Nord (II)
De la Enisala până la Babadag sunt vreo 10 km, pe care i-am parcurs mintenaş. Am parcat undeva în centru, lângă frumosul parc al oraşului şi ne-am îndreptat către cel dintâi obiectiv trecut pe agendă: Geamia Ali Gazî Paşa, despre care citisem că ar fi primul monument de artă musulmană de pe teritoriul ţării noastre (1610). Ali Gazî Paşa, un general turc, fiind el foarte supărat pe ruşi şi pornind cu oastea sa să le dea acestora o lecţie, a ajuns şi pe meleagurile [...] — vezi review [+67 poze]
Hoinar prin Dobrogea / #EXCURSII şi CĂLĂTORII
- SEPTEMBRIE, 2014
- de: crismis [21.03.15]
- RECOMANDĂ










