Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2061 / 5013]

Afișate impresii [20601 - 20610]
(Alte) Biserici/cetăți fortificate din Transilvania / [ALTE LOCURI]
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: spiros [20.10.14]
  • RECOMANDĂ

Cetatea din Liteni

Dorind sa profitam de ultimele zile insorite de toamna am hotarit sa facem o drumetie la Cetatea din Liteni GPS 46.608776,23.428058. Se ajunge destul de usor cu masina Cluj-Liteni 40km. Odata ajunsi in Liteni puteti parca masina si o luati in dreapta directiei din care ati venit, incepind o urcare lina pe deal. Pe jos ar fi cam 2.5-3 km pina la cetate. Urcind dealul ti se deschide o panorama deosebita pina spre Cheile Turzii si Piatra Secuiului iar ulterior si asupra cetatii. Daca doriti sa [...] — vezi review [+20 poze]
Coroana Moldovei Hotel 4 / SLĂNIC MOLDOVA
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: reddeea [20.10.14]
  • RECOMANDĂ

Un hotel frumos

Hotelul este foarte frumos, camerele sunt generoase, frumos decorate. Patronii mi s-au parut amabili. Nu vreau sa comentez unele pareri citite aici, dar noi am gasit camera curata, baia curata, ba chiar ne-au lasat sa alegem intre doua camere pe cea care ne place cel mai mult, ne-au adus gogosi calde si sirop de muguri de brad din partea casei, in seara venirii noastre. Patul are o lungime normala, noi avand 1,80 si respectiv 1,90. Intr-adevar, nu este un pat king size si atunci cand dormi cu [...] — vezi review
Orizont Cozia Hotel [Căciulata] 3 / CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: cisulica [19.10.14]
  • NURECOMANDĂ

Regulament imposibil

Buna. Si eu am fost aici si cu parere de rau am avut probleme serioase cu faptul ca nu spun la rezervare ca, desi platesti si pentru copii (10-11 ani) intrarea la centrul spa, acestia nu au voie sa foloseasta facilitatile din acest centru, iar personalul este foarte categoric cu acest lucru, sub motivatia ca daca acestia patesc ceva, ei nu vor sa isi asume acest lucru. In rest in seara cand am ajuns, in jur de ora 21 era gata sa nu avem ce manca, iar dupa ce am reusit sa comandam am [...] — vezi review
(Alte) Biserici/cetăți fortificate din Transilvania / [ALTE LOCURI]

Patru zile si trei nopti de Biserici si... Cetati

De mult timp imi doream sa ajung sa vizitez macar o parte din renumitele biserici fortificate si cetatile din Transilvania si de abia acum am reusit! Am plecat la drum din Bucuresti in luna lui octombrie in formatie completa (adica eu cu sotul si fetita de 1 an jumate pe care am tarat-o dupa noi) pentru patru zile si trei nopti de luni pana joi. Vremea a fost de partea noastra- cerul albastru fara nori in primele trei zile, nici prea cald nici prea frig (aproximativ 24 grade ziua si vreo 10 [...] — vezi review [+20 poze]
Pensiunea Lucy 5 / SINAIA

Dezamagire totala

In cazul in care doriti sa faceti o rezervare la aceasta vila, ganditi-va de doua, trei, patru ori inainte. In a doua zi am gasit masina lovita in parcarea vilei, portiera dreapta sofer (vila nu detine o pracare sigura). Am anuntat la receptie, nemultumirea ca in parcarea vilei am gasit masina lovita, nu am fost contactat, parca nimic nu se intamplase . La plecare am sunat la numarul de telefon (...) gasit pe site-ul vilei, iar raspunsul dat de adminsitrator a fost: ''Ce vrei omule sa-ti [...] — vezi review
Muzeul Național al Satului / Dimitrie Gusti / BUCUREȘTI

Altfel de istorie: Muzeul Național al Satului „Dimitrie Gusti”

Nu știu cum de s-a ajuns la sensul peiorativ al cuvântului ”țăran” dar consider asta o mare nedreptate! Ne-am mai obișnuit să ne considerăm un popor de sărăntoci și să ne uităm cu mare invidie la nemți, englezi sau alte popoare, cărora le supraapreciem valorile, minimalizându-le, exponențial, pe ale noastre. Eu cred că țăranul român, ăla, neaoș, este șansa noastră, a nației ăsteia de-a supraviețui globalizării care, până la urmă, duce la atenuarea până [...] — vezi review [+30 poze]
Aquapark Prezident [Băile Felix] / BĂILE FELIX / '1 MAI'
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: Sabina1985 [16.10.14]
  • RECOMANDĂ

In octombrie la Felix - Aquapark President: plusuri si minusuri

Anul acesta, datorita faptului ca nu am avut timp liber vara absolut deloc, am decis sa venim acum, in octombrie, cateva zile, la Felix - un fel de minivacanta. Scriu impresiile acestea 'la cald', deoarece inca suntem aici, maine dimineata plecam. Anul trecut am fost aici in luna august, si daca stau sa compar cele 2 sejururi, sunt foarte diferite. Care ar fi beneficiile alegerii acestei perioade, si anume a doua luna de toamna? Cel mai important argument ar fi: lipsa aglomeratiei! Imi [...] — vezi review
Casa Felicia [Moieciu de Jos] 3 / MOIECIU
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: papone [15.10.14]
  • RECOMANDĂ

Felici(t)a!!! Un weekend reusit!

Ca dovada ca toti ne-am simtit foarte bine aici in urma cu doi ani, ne-am hotarat sa revenim - acelasi grup plus inca un cuplu, ultima oara neocupand decat 5 din cele 6 camere (dar platind toata vila). Am discutat la telefon cu Ovidiu, am platit un avans (300 din 900 lei totalul) intr-un cont primit prin sms si am plecat la drum vineri dimineata, eu si consoarta din dotare, ceilalti urmand sa ajunga mai tarziu. Dupa o oprire la o supita de usturoi in paine la Alex in Sinaia (vezi impresii) am [...] — vezi review [+11 poze]
Unde mâncăm în Sinaia? / SINAIA
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: papone [15.10.14]
  • RECOMANDĂ

Iaaar? Nu... Din nou! Restaurant Alex, Sinaia

Iar??? O sa credeti ca le fac reclama, dar sa mor daca e asa. Pur si simplu e “carciuma” unde merg cu mare placere, de fiecare data cand sunt prin zona. Asa va am ajuns si vineri, in drum spre Casa Felicia Moieciu (vezi impresii) doar ca sa servim o supa de usturoi in paine si o palinca ungureasca – eu – caci a mea consoarta era pe post de sofer. Si iar am fost primiti ca niste vechi prieteni, iar servirea a fost ca de fiecare data, ireprosabila — era si culmea sa fie altfel, ca [...] — vezi review [+2 poze]
Unde mâncăm în Bușteni? / BUȘTENI
  • OCTOMBRIE, 2014
  • de: dushica [14.10.14]
  • RECOMANDĂ

Casa Magica - mancare buna, servire prompta

Avand in vedere vremea superba de toamna, ne-am hotarat sa facem o excursie de o zi la Busteni. Dupa o plimbare la Gura Diham ni se am facuse foame... si cum niste prieteni de-ai nostri ne recomandasera Casa Magica, ne-am oprit sa mancam pranzul acolo. Am gasit cu greu o masa libera la nefumatori si ne asteptam sa dureze ceva pana ni se ia comanda. Insa, dupa ce am studiat meniul (foarte bogat), am fost serviti foarte repede. Recomand restaurantul cu draga inima, mancare foarte buna, preturi [...] — vezi review [+1 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.5966789722443 sec
    ecranul dvs: 1 x 1