Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2045 / 5013]

Afișate impresii [20441 - 20450]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI

„La Plăcinte” moldovenești

Stimulat mental și gustativ de review-ul lui @gotty mi-am adus aminte că am trecut și eu de trei ori prin lanțul de restaurante La Plăcinte. Toate vizitele le-am făcut la restaurantul de pe Bdul Dacia nr. 20, primul deschis din București în toamna anului 2013. Prima întâlnire cu restaurantul am avut-o chiar la o lună de la deschidere parcă, atunci când toată lumea se înghesuia „la plăcinte”; următoarele două „atacuri” au avut loc în decembrie 2013 și decembrie 2014. [...] — vezi review [+8 poze]
Descoperă Sighișoara şi împrejurimile / SIGHIȘOARA [MS]
  • DECEMBRIE, 2014
  • de: crismis [25.01.15]
  • RECOMANDĂ

Au Pole du Nord 3975 km, au Pole du Sud 14025 km

Sa incercam sa ne imaginam paralela care incinge globul pamantesc la o distanta de 3975 km de Polul Nord si fix 14025 km de Polul Sud. Evident, nu ne-o putem imagina decat in emisfera nordica. Probabil ca sunt cateva locuri situate pe aceasta paralela in care ai avea motive sa-ti doresti sa petreci cateva zile speciale, ca de exemplu Sarbatorile Nasterii Domnului. Dar cu siguranta unul din cele mai frumoase astfel de locuri este Cetatea Sighisoarei!... Mi-am petrecut Sarbatorile de Iarna in [...] — vezi review [+60 poze]
Unde mâncăm în Băile Felix și împrejurimi / BĂILE FELIX / '1 MAI'

Restaurant Rustic - asa nu

Prima noastra seara in Baile Felix am dorit sa o petrecem la reastaurantul Rustic, cunoscand locatia si serviiciile bune ale rastaurantului, am luat masa acolo in seara de 30 decembrie, 2014, ambianta fiind una placuta si personalul amabil, ne-am dorit ca si in seara de 31 decembrie sa revenim la ei, asa cum o faceam de ani de zile, fiind obisnuiti ai localului, am cerut informatii de la personal, in legatura cu rezervarile si orarul pe 31 decembrie, ca sa ne incadram si noi in timpul [...] — vezi review
Unde mâncăm în Băile Felix și împrejurimi / BĂILE FELIX / '1 MAI'

Casa Romaneasca la inaltime

In perioada revelionului am luat masa de doua ori la Casa Romaneasca, unde am revenit cu placere fiind atrasi de servirea buna si de aspectul rustic al restaurantului, mancarea servita fiind una excelenta cu o servire prompta, personalul fiind amabil, venind in ajutorul clientului cu un meniu variat traditional, si pe baza de vanat, dar si unul international, preturile fiind rezonabile si ambianta una placuta Un plus acordat restaurantului ar fi ca desi de revelion a fost ger in Baile Felix, [...] — vezi review
Pensiunea Sebastian [Băile Felix] 3 / BĂILE FELIX / '1 MAI'

Un revelion de vis

Am revenit cu placere la Pensiunea Sebastian, atrasi de primirea calda a gazdelor, locatia excelenta a pensiunii in centrul statiunii la cativa metri de lacul cu nuferi, langa piata si aproape de rastaurante si strandul Apollo. Pensiunea Sebastian are 7 camere distribuite pe doua etaje, are circuit inchis, nu exista receptie si la sosire ti se inmaneaza doua chei, una de la camera si una de la intrare. La primul etaj se afla o sufragerie mare si spatioasa care este dotata cu cuptor cu [...] — vezi review
Castelul Bran / BRAN
  • DECEMBRIE, 2014
  • de: gaby905 [24.01.15]
  • RECOMANDĂ

Revelion la Bran

Revelionul la Bran. A fost ceva spontan si neplanificat ca oricare revelion cu prietenii. Cazarea a fost la o casa particulara unde a fost foarte bine. Recomand genul acesta de cazare. La Bran am mai fost odata prin clasa a 6-a, deci a fost o invaluire de amintiri. Primul lucru facut a fost sa vizitez castelul Bran. Din punctul meu de vedere a fost foarte frumos si foarte captivant sa vad si sa imi imaginez o parte din viata pe care o duceau oamenii in vremea respectiva. Foarte impresionat [...] — vezi review [+10 poze]
Pensiunea Montan Bran (ex Mistral 8) [Șimon] 4 / BRAN

Revelion in bataie de joc

Am "petrecut" la Pensiunea Montan Bran unul din cele mai proaste revelioane vreodata si din pacate singurii de invinovatit pentru asta nu sunt decat "gazdele". Am platit 1650RON pentru o persoana in camera dubla, regim de masa complet. Am sosit la pensiunea cu pricina pe 30.12. '14 seara si primul lucru care ne-a intampinat de afara era muzica data la maxim inauntru si avand in program manele... Am mancat de bun venit ceva nici bun, nici prost, dar cu muzica in urechi si nefiind in stare sa [...] — vezi review
Descoperă zona Sătic (Săticu de Jos, Săticu de Sus) / MASIVUL PIATRA CRAIULUI
  • DECEMBRIE, 2014
  • de: fregata [18.01.15]
  • RECOMANDĂ

Intre munti si ape curgatoare - Saticul de Jos si Saticul de Sus

Saticul de Jos si Saticul de Sus fac parte din comuna Rucar, judetul Arges, accesul catre aceste localitati facandu-se intr-o curba situata in localitatea Podul Dambovitei, pe stanga in sensul de mers dinspre Campulung catre Bran, respectiv din DN73/E574, Saticul avand coordonate GPS: N 45.2634 si E 25.1024. Drumul este forestier, fiind strajuit de o parte si alta de muntii Iezer-Papusa si rezervatia Piatra Craiului. Pe parte stanga a drumului veti intalni o scara din piatra ce urca catre [...] — vezi review [+33 poze]
Aqualand Deva [Aquapark] / DEVA
  • DECEMBRIE, 2014
  • de: bogumil [18.01.15]
  • RECOMANDĂ

2.000.000 litri de distracţie, sau... bălăceală în Decembrie :)

Adresa web : aqualanddeva.ro Adresa poştală: mun. Deva, str. Axente Sever, nr. 34 Coordonate GPS: N 45.89029º x E 22.90245º (un gps cu iGO îl găseşte la puncte de interes - POI-uri). Fiind în Decembrie în zona limitrofă mun. Alba Iulia şi neavând nici un chef să stau în casă, mi-am provocat fratelo' din dotare să mergem la o baie la AquaLand Deva, unde el mai fusese în repetate rânduri. Acu', el cum lângă Alba nu are multe locuri pentru bălăceală (şi mai ales copii [...] — vezi review [+26 poze]
O zi în Comarnic/Posada / COMARNIC
  • DECEMBRIE, 2014
  • de: ionut972 [17.01.15]
  • RECOMANDĂ

Craciun de neuitat

Ce poate fi mai frumos, o evadare in frumoasa localitate Comarnic, cu un peisaj de poveste, natura ce ne incanta sufletul, ne relaxeaza si ne incarca cu o stare pozitiva. A petrece Craciunul in Comarnic, unde se pastreaza si in zilele noastre datina din batrani, unde din peisajul sarbatorilor nu lipsesc colindatorii, care de la mic la mare, colinda din poarta-n-poarta. Aerul curat si peisajul de pe dealurile ce inconjoara localitatea, te relaxeaza si te fac sa uiti de toate problemele [...] — vezi review [+4 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.7755341529846 sec
    ecranul dvs: 1 x 1