Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2033 / 5013]

Afișate impresii [20321 - 20330]
Moara cu apă Ohaba [Ohaba, Șinca Veche] / ȘINCA [BV]
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: Dan&Ema [13.02.15]
  • RECOMANDĂ

Cine mai macina la moara?

Moara cu Noroc de la Ohaba Introducere Cu cateva saptamani in urma nici nu auzisem de acest obiectiv! Atunci cand am ales sa petrecem cateva zile la Casa Moga (vezi impresii), pe site-ul pensiunii am descoperit, asa cum imi place intotdeauna sa descopar, dar nu se si intampla mereu, o listare a obiectivelor turistice din zona, ba mai erau si pozitionate pe harta. De aici, pentru mine firesc, am inceput sa ma documentez despre fiecare dintre ele, fie ca erau unele arhi-cunoscute, unele [...] — vezi review [+11 poze]
Pensiunea Emil Pârtie 3 / PREDEAL
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: flo76 [12.02.15]
  • RECOMANDĂ

Un sejur perfect

Am petrecut un sejur exact asa cum ne-am dorit. Conditiile de cazare au fost foarte bune, cand am parcat, inainte sa intram, am fumat o tigara, ne-a vazut proprietarul de la geam si ne-a dat o camera la etajul 1 cu balcon si o scrumiera foarte mare :). Spatiu suficient, baie cu cada, apa calda tot timpul, caldura, internet, cablu, conditii perfecte. Pozitia fata de partia Clabucet este tot un punct forte, este la 50-60 de metri, practic iesi din pensiune si intri pe partie. Exista doua [...] — vezi review
Cetatea Făgăraș / FĂGĂRAȘ [BV]
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: Dan&Ema [12.02.15]
  • RECOMANDĂ

Cetatea Fagarasului - nu o ocoliti!

Acces Am vizitat Cetatea Fagarasului la “pachet” cu Manastirea Brancoveanu din Sambata de Sus (vezi impresii) si Moara cu Noroc din Ohaba in ziua plina pe care am avut-o la dispozitie in scurta noastra vacant in care am fost cazati la Casa Moga (vezi impresii). Cetatea Fagarasului se afla chiar in centrul orasului Fagaras, judetul Brasov, si este imposibil sa nu va fi sarit in ochi zidurile cetatii daca v-ati deplasat cu masina de la Brasov la Sibiu pe E68, pe mana dreapta a directiei de [...] — vezi review [+54 poze]
Muzeul Tehnic Profesor Inginer Dimitrie Leonida / BUCUREȘTI
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: Floria [12.02.15]
  • RECOMANDĂ

Muzeul Naţional Tehnic Profesor Inginer Dimitrie Leonida - In Memoriam Justin Capră

Sâmbăta trecută am ieşit cu soţul meu la plimbare în Parcul Carol pentru a ne bucura de zăpada proaspătă ce căzuse peste noapte. Foarte puţină lume în parc, am uitat oare să ne bucurăm de frumuseţea naturii chiar şi într-un oraş mare şi aglomerat cum este Bucureştiul, de clipele de linişte care nu costă nimic, de locurile minunate care sunt la doi paşi de noi? Trecând pe lângă Muzeul Naţional Tehnic Profesor Inginer Dimitrie Leonida am văzut pe geam afişul [...] — vezi review [+21 poze]
Pensiunea La Perla [Moieciu de Jos] 4 / MOIECIU
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: Dana Rus [12.02.15]
  • RECOMANDĂ

Super

M-am simtit ca acasa! Este totul curat, iar angajatii foarte atenti! Mancarea este naturala, gustoasa si servita ireprosabil! Chiar daca locatia este pe drumul principal nu am auzit nici-o masina, iar peisajul din zona este mirific! Noi am avut un apartament mare, modern, calduros, cu tot ce iti doresti in el! Este o locatie pe care o recomand cu mare drag si sunt convinsa ca ma voi intoarce curand! Am uitat sa va spun ca de la cel mai mic pana la cel mai mare angajat al hotelului au [...] — vezi review
Toaca Bellevue Hotel 4 / GURA HUMORULUI

O zi perfecta

Am plecat din Iasi cu gandul la munte, la zapada si mancare buna... am ales orașul Gura Humorului pentru mini-vacanta de 2 zile. Am ajuns in Humor la pranz la hotel Toaca Bellevue. La recepție ne-a întâmpinat Doamna G., ne-a urat "bun venit", ne-a ajutat cu formalitățile de cazare alaturi de un alt domn. Dupa cazare am coborât si am luat prânzul, o ciorba de legume cu ciuperci, nemaipomenit de buna, alaturi de o porție de hribi cu smantana si mămăliguța. Atat mancarea cat si [...] — vezi review
Cabana Schiorilor 4 / PREDEAL
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: lori.axi* [11.02.15]
  • NURECOMANDĂ

Hotel frumos, locatie buna si... atat

Probabil ca am asteptat prea mult de la un hotel de patru stele, dar trebuie sa recunosc ca, in afara de locatie, principalul criteriu dupa care am si ales hotelul, nu prea am ce aprecia la hotelul Cabana Schiorilor... Concret: Cand am ajuns, la receptie nu era nimeni. Dupa ceva asteptare, am aflat ca dna care avea sa ne cazeze (muuult mai tarziu) era si d-na ce urma sa ne serveasca la restaurant! Probabil lipsa de personal este si explicatia pentru serviciile foarte slabe prestate de acest [...] — vezi review
Casa Ștefănel 3 / SADOVA [SV]

Un sfarsit de saptamana foarte frumos

Un loc minunat din toate punctele de vedere... Incepand de la modul cum gazdele te primesc - cu o palinca de prune foarte buna sau cu o afinata gustoasa, apoi felul acestora de a te face sa te simti ca la niste vechi cunostinte, chiar daca e prima data cand le calci pragul..., continuand cu bucatele delicioase pe care d-na Rodica stie atat de bine sa le prepare, si nu in ultimul rand faptul ca ai si cu cine sa stai si la povesti. Linistea, curatenia si bunul simt se afla la el acasa, iar pe [...] — vezi review
Mănăstirea Brâncoveanu [Sâmbăta de Sus] / SÂMBĂTA de SUS
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: Dan&Ema [10.02.15]
  • RECOMANDĂ

Manastirea Brancoveanu de la Sambata - unul din obiectivele turistice romanesti de top

Acces La Manastirea Brancoveanu, amplasata pe teritoriul comunelor Sambata de Sus si Dragus din judetul Brasov, se ajunge usor din soseaua Brasov – Sibiu (E68), catre stanga, traversand mai intai localitatea Sambata de Jos si continuand spre Sambata de Sus, pana la poalele Muntilor Fagaras. Manastirea este situata la 70 km de Sibiu si la 20 km de Fagaras, pe valea raului Sambata. Noi am venit aici in vizita din apropiere, dupa un drum de circa 30 minute de la Casa Moga din satul Bucium [...] — vezi review [+41 poze]
Silva Hotel 3 / BUȘTENI
  • FEBRUARIE, 2015
  • de: giovanic [10.02.15]
  • RECOMANDĂ

O vacanţă scurtă, aproape şi plăcută

Fiind vacanţa copiilor în prima săptămână din februarie, am hotărât să mergem la munte. Pentru că ne-am decis cam târziu, nu am mai găsit locuri unde voiam noi, aşa că am rezervat la Hotelul Silva din Buşteni, pe care l-am analizat puţin de pe net. Nu mai stătusem în Buşteni, ce-i drept, decât o dată sau de două ori, cu mulţi ani în urmă. Am fost cu soţia şi cu doi copii. Şi pot să spun că am făcut o alegere foarte bună. Iată câteva motive pentru carespun [...] — vezi review
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 2.2754790782928 sec
    ecranul dvs: 1 x 1