Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2023 / 5013]

Afișate impresii [20221 - 20230]
Casa Roşca 3 / BUȘTENI

Un weekend frumos

Am fost cazati la Casa Rosca doua nopti 27...28-03-2015. Am fost impreuna cu 4 prieteni si ne-am simtit f bine, proprietarii amabili si nici nu le-am simtit prezenta, i-am vazut de 2 ori in 3 zile. Casa frumoasa, bucataria complet echipata, nu ne-a lipsit nimic, camerele la fel ca in poze. Va recomand cu incredere si cu siguranta vom [...] — vezi review
Cetatea Medievală Sibiu / SIBIU
  • MARTIE, 2015
  • de: Rodel [02.04.15]
  • RECOMANDĂ

La pas prin Sibiul istoric: Piața Aurarilor

O piață mai puțin cunoscută de turistul venit să descopere Sibiul vechi. Și chiar și pentru localnici, este mai mult un loc de trecere dinspre Orașul de Sus spre Orașul de Jos. Nu este atât de cunoscută și promovată în pliantele turistice asemenea celorlalte două, Piața Mare și Piața Mică, dar merită vizitată. Numele vine de la meșterii aurari care-și aveau atelierele aici, dar piața a avut și alte denumiri de-a lungul vremii. Astfel, între 1496 și 1947, a purtat [...] — vezi review [+13 poze]
Belvedere Hotel (ex Cioplea) 3 / PREDEAL

Mai au de „cioplit” ca să devină BELvedere

Acum vreo patru ani în urmă am avut o rezervare la ei pentru vreo patru-cinci zile, să venim cu „copilu'” la schi. Cu doar câteva zile înaintea sejurului, mașina noastră a suferit o avarie de ne-a dat asigurătorul „daună totală” pe CASCO. Așadar, neavând cu ce ne deplasa între hotel și pârtie (distanța fiind relativ mare) am fost nevoit să îi sun și să-mi cer scuze, spunându-le că sunt nevoit să renunț la acea rezervare. M-au înțeles și astfel am „scăpat” [...] — vezi review [+9 poze]
Unde mâncăm în Sibiu și împrejurimi? / SIBIU
  • MARTIE, 2015
  • de: AleDia [30.03.15]
  • RECOMANDĂ

Taverna Akropolis

A trecut Craciunul, a trecut revelionul si hopa ca a venit luna „preferata” a barbatilor: luna martie. 1 martie, 8 martie, flori, martisoare, ciocolata…. o nebunie! In timp ce barbatii se gandesc cum si ce sa faca pentru a trece vii si nevatamati prin prima saptamana a lunii, femeile se gandesc unde pot sa mearga sa se distreze si sa se rasfete putin. Iar anul acesta, alegerea noastra, a fetelor, a fost sa mergem la Taverna Akropolis (tavernaakropolis.ro) Taverna Akropolis este un [...] — vezi review [+1 poze]
Unde mâncăm în Predeal? / PREDEAL
  • MARTIE, 2015
  • de: Sejurica [29.03.15]
  • RECOMANDĂ

Restaurant Dragului - Mananci de dragul Dragului!

Aflandu-ma la Predeal cu ocazia Intalnirii AFA, ca mai toti Afaistii, de altfel, a trebuit sa gasim o locatie in care sa luam masa de pranz sambata, de altfel singura masa pentru care nu exista niciun aranjament. Avand si doua copile la purtator(i), ne trebuia un restaurant cu mancare ieftina, gustoasa si care sa nu ne provoace alegii sau toxi - infectii alimentare. Unde puteam gasi indrumari? Pe AFA! Si primul restaurant cu note maxime a fost restaurantul hotelului Dragului. Si, dat fiind ca [...] — vezi review [+3 poze]
Mănăstirea Prislop [Silvașu de Sus] / HAȚEG [HD]
  • MARTIE, 2015
  • de: george777 [29.03.15]
  • RECOMANDĂ

Drumul la Mormantul Parintelui Arsenie Boca - trairi, trairi, trairi...

Buna dragilor... vreau sa va impartasesc cateva impresii despre vizita la mormantul Parintelui Arsenie Boca de la Manastirea Prislop. Am plecat in data de 28 martie 2015, la ora 04.00 pe traseul Curtea de Arges - Ramnicu Valcea - Sibiu - Hateg - Manastirea Prislop. Am mers pe Valea Oltului dupa care la intrarea in Sibiu la al doilea sens giratoriu, am urcat pe Autostrada Sibiu - Orastie, urmand indicatorul A 1 de Nadlac sau Deva. Autostrada este beton, nu era prea circulata asa ca i-am dat [...] — vezi review
Belvedere Hotel (ex Cioplea) 3 / PREDEAL
  • MARTIE, 2015
  • de: iulian68 [29.03.15]
  • RECOMANDĂ

Multumitor

Abia ne-am intors de la Intalnirea anuala AFA, care a avut loc la Hotelul Belvedere. Noi am venit de joi, motiv pentru care am rezervat pentru o noapte, o camera prin booking.com Pentru o noapte, fara mic dejun, pretul platit a fost de 99 de lei. La receptie insa, pretul afisat pentru o camera dubla era de 210 lei. Nu stiu care este motivul acestei diferente, insa m-as gandi de doua ori sa platesc acest ultim pret pentru o camera. Am locuit la primul etaj, imtr-o camera care avea vedere [...] — vezi review
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
  • MARTIE, 2015
  • de: iulian68 [29.03.15]
  • RECOMANDĂ

Restaurant „La Cocoșatu” - nu a fost rau deloc!

Tocmai ce ne-am intors de la intalnirea AFA si pentru ca suntem un cuplu fara copii (la intretinere) :)) stiam desigur ca nici nu vom gasi ceva de mancare sa ne astepte acasa, iar Nina nu avea chef acum sa gateasca, ne-am oprit, in apropierea aeroportului Baneasa la restaurantul La Cocosatu'. Localul se afla pe str. Neagoe Voda, la nr 52 A, strada care deriva din b-dul Aerogarii. Inca de la intrarea in micuta curte am fost intampinati de un ospatar care ne-a urat bun venit si m-a intrebat [...] — vezi review
Darina Hotel 3 / UNGHENI [MS]
  • MARTIE, 2015
  • de: Romanas [29.03.15]
  • NURECOMANDĂ

Angajatii sunt depasiti de situatie

Cazare 1 noapte, o camera in regula, cald, apa calda, curatenie suportabil, pat confortabil, relativ liniste; camera 13 de evitat: bateria de la dus defecta, caloriferul functioneaza doar partial, pe jos resturi de pufarine... nu mai aveau o alta camera disponibila; Achit micul dejun in pretul camerei, primesc bon de valoare ca sa aleg din meniu standard, diferenta se achita (sa se asigure ca platesti practic un avans pt micul dejul); Dimineata pregatesc sala de mese pt un eveniment, ne [...] — vezi review
Festivaluri, evenimente în Suceava / SUCEAVA
  • MARTIE, 2015
  • de: vtphoto [28.03.15]
  • RECOMANDĂ

Eveniment cultural la Deliri Pub Suceava... si nu numai atat

Am primit o invitatie la un eveniment cultural la Deliri Pub Suceava pentru 22 martie 2015 si cu rugamintea de a imortaliza cateva momente despre eveniment. Nu ne-am uitat pre bine pe inviatie, gandindu-ne ce mare eveniment cultural poate fi la Suceava? Stim ca Suceava nu are cinematograf, nu are teatru, nu are filarmonica, galeria de arta este cat un apartament modest, Casa de Cultura a Sindicatelor nu mai este de mult casa de cultura si... nu exista nici o toaleta publica. Totusi ne uitam [...] — vezi review [+50 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 3.2894911766052 sec
    ecranul dvs: 1 x 1