Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 2016 / 5013]
Afișate impresii [20151 - 20160] din total 50125 impresii
Parcuri bucureștene / BUCUREȘTI
- APRILIE, 2015
- de: iulianic [21.04.15]
- RECOMANDĂ
Parcul Carol I - trecut şi prezent
O plimbare prin Parcul Carol I nu este şi nici nu poate fi una oarecare. Monumentele istorice pe lângă care treci sunt un îndemn de a scormoni adânc în memorie, de a readuce în actualitate ceea ce ai ştiut cândva sau de a încerca să afli câte ceva despre cele ce n-au mai avut loc în memoria ta. Primăvara, când natura se redeşteaptă şi când dorul meu de ducă se trezeşte, încep prin a lua la rând parcurile oraşului în care trăiesc. Desigur, pe cele mai apropiate. N-am [...] — vezi review [+50 poze]
Unde mâncăm în București? / BUCUREȘTI
- APRILIE, 2015
- de: turistul_mihnea [21.04.15]
- RECOMANDĂ
Restaurantul Medieval Excalibur - O experienta minunata
Am ajuns la restaurantul Excalibur de dimineata asa ca am avut ocazia sa admiram peisajul "medieval". Chelnerita era imbracata specific si era foarte amabila. Pe meniu mancarea (platourile) aveau nume specifice, de genul " Cina regelui Arthur ". Am comandat platoul pomenit mai devreme si o ciorba de burta pt. toti (portile sunt generoase). Cand a sosit mancarea ne-am dat seama ca va fi delicioasa, si asa a si fost. Majoritatea mancarii am luat-o la pachet. Ne-a placut experienta si cu [...] — vezi review [+1 poze]
Mănăstirea Prislop [Silvașu de Sus] / HAȚEG [HD]
- APRILIE, 2015
- de: 01dragana [21.04.15]
- NURECOMANDĂ
Vizita la manastirea Prislop
Mi-e greu sa incep sa scriu despre ceea ce simt in urma vizitei la manastirea Prislop. Am fost acolo, dar am ramas cu intrebarea, de ce merg oamenii din toata tara pana acolo? Impresiile despre acest lacas de cult ar trebuie sa fie corecte ca cei care doresc sa il viziteze sa stie exact ce ii asteapta acolo. Voi incepe sa descriu ceea ce am vazut si simtit in urma acestei vizite. Manastirea este asezata intr-un cadru natural care te relaxeaza si iti incanta privirea, dar din pacate oamenii [...] — vezi review
Unde mâncăm în Brașov și împrejurimi / BRAȘOV
- APRILIE, 2015
- de: DepartureGate7 [21.04.15]
- RECOMANDĂ
Restaurant Sergiana, Coresi Mall - ʺToate's bune și gustoaseʺ
Preambul Pentru început, aș vrea să fac o trimitere către site-ul restaurantului link, unde puteți vedea cât de apetisante sunt preparatele și unde se regăsc câteva rânduri cu care debutează și meniul restaurantului și mie mi-au plăcut foarte mult. În continuare, trebuie să spun că în scurta mea ședere la Brașov am fost doar de două ori la restaurantul Sergiana din Coresi Shopping Mall, situat pe strada Zaharia Stancu 1. In viitor sper să rectific situația pentru [...] — vezi review [+8 poze]
Salina Turda / TURDA [CJ]
- APRILIE, 2015
- de: LianaA [21.04.15]
- RECOMANDĂ
La pomul laudat
In 2014, am fost cu copiii la salina de la Ocnele Mari, la 12 km de Rm Valcea. Anul asta, am zis sa ma aventurez mai departe, sa vedem si noi minunea amenajata la Turda cu fonduri europene. Ne-am dus, pe drept spus, la pomul laudat cu sacul. Salina s-a dovedit a fi mult mai mica atat decat cea de la Slanic (acelasi tip de galerie, cu pereti foarte inalti), si decat cea de la Ocnele Mari (cu tavan jos) si, tocmai fiind mica, foarte aglomerata. Asta, in conditiile in care, sunt sigura, in [...] — vezi review
La pas prin Olănești și împrejurimi / BĂILE OLĂNEȘTI
- APRILIE, 2015
- de: lambrino [20.04.15]
- NURECOMANDĂ
Praf, praf, praf
Statiunea era un adevarat santier - aproape toate strazile din "statiune" erau in reabilitare (cu termen CICA iunie 2015). Au jupuit toate strazile pana la pamant / nisip / praf si au umplut de borduri peste tot (deja schimbatul bordurilor a devenit un sport national din cite vad) - am avut noroc ca a fost o vreme frumoasa altfel ma si gandeam ce noroaie ar fi fost peste tot. Dar chiar si asa am inghitit la praf cum nu am mai inghitit de pe vremea copilariei cand se construiau blocurile in [...] — vezi review
Casa Anca [Timișul de Jos] 3 / BRAȘOV
- APRILIE, 2015
- de: titilica [20.04.15]
- RECOMANDĂ
Un weeked cu toate anotimpurile la o pensiune minunata!
"Am fost acolo" la inceput de aprilie cu o trupa de prietini si familie. Intr-un weekend am prins si soare si ploaie si zapada - toate anotimpurile intr-un weekend! O tura la 7 scari si o tentativa la piatra mare, pana pe la 900m altitudine. Pensiunea e misto - are de toate, mi-a placut la sauna dupa ninsoarea de la 7 scari :) Camera: am stat la camera de la ultimul etaj, camera spatioasa, curat, jacuzzi Locatie: intr-un complex de vreo 4-5 pensiuni, langa padure, vedere frumoasa (am [...] — vezi review [+6 poze]
Pensiunea Podul Minciunilor 2 / SIBIU
- APRILIE, 2015
- de: maimutarescu [20.04.15]
- RECOMANDĂ
Un loc liniştit de cazare...
Situată în Centrul istoric al Municipiului Sibiu, pe Strada Azilului, chiar vis-à-vis de Azilul de Bătrâni (clădire datând din anul 1292), în proximitatea Podului metalic ("al Minciunilor", cum i se spune), Pensiunea Podul Minciunilor este un excelent loc de cazare, la tarife mult sub cele de la hotelurile din oraş. Spun asta, deoarece, propunându-mi să petrec măcar trei zile (cu ocazia Sfintelor Paşti pe calendarul iulian, folosit de Biserica Ortodoxă) la Sibiu (şi să fac, [...] — vezi review [+27 poze]
Grădina Zoologică din Oradea / ORADEA
- APRILIE, 2015
- de: luciaoradea [20.04.15]
- RECOMANDĂ
La Zoo Oradea leul doarme mai tot timpul, nu doar diseara:))
"Sa stii mai multe, sa fii mai bun"- sau, cu alte cuvinte Saptamana Altfel. Pentru cei care aveti copii este o denumire cunoscuta. Pentru cei care nu - este saptamana anterioara vacantei de Pasti, in care in ultimii ani se efectueaza diverse activitati, in afara programei scolare, cu scopul de a extinde orizontul de cunostinte al elevului si a face si alte activitati educative in afara celor "strict" scolare. Deoarece ni s-a recomandat sa alegem activitati accesibile, atat din punct de vedere [...] — vezi review [+82 poze]
Smida Park Resort & Spa [Smida] 4 / BELIȘ-FÂNTÂNELE
- APRILIE, 2015
- de: aurel bocoi [20.04.15]
- RECOMANDĂ








