Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2014 / 5013]

Afișate impresii [20131 - 20140]
Salina Ocnele Mari / OCNELE MARI
  • APRILIE, 2015
  • de: LianaA [27.04.15]
  • RECOMANDĂ

Salina Ocnele Mari

La Ocnele Mari am fost prima data in ianuarie 2014, manata de felurite sfaturi, unele venite inclusiv de la medic, cum ca ar face bine rinitelor repetate de care fiul meu mai mare sufera. Am revenit anul acesta, in aprilie, "ricosand" aici, dupa ce alesesem, initial, salina de la Turda. Am aratat intr-un review separat (vezi impresii) de ce nu m-a multumit Turda, aici am sa discut despre Ocnele Mari. Si in 2014, si acum, am locuit la hotel, in Ramnicu Valcea (vezi impresii) si am facut, [...] — vezi review [+9 poze]
Complex Turistic Wolf [Wolf 1, Wolf 2] 3 / BRAN
  • APRILIE, 2015
  • de: adriangtd [27.04.15]
  • NURECOMANDĂ

Nu recomand Complexul Wolf

Am petrecut pastele la Wolf1! In prima seara vineri dupa ce am schimbat camera (in prima sufla vantul prin usa de la balcon) nu au pornit centrala si ne-am incalzit cu un calorifer electric dat de ei iar apa calda a lipsit cu desavarsire toata ziua de vineri pana sambata la pranz desi eram asigurat din 30 in 30 de min ca se rezolva! Tiroliana a fost organizata doar duminica la pranz timp de o ora dupa care au strans si au plecat desi cei prezenti ar fi dorit sa continue intrucat stateai [...] — vezi review
Unde mâncăm în Sighișoara și împrejurimi? / SIGHIȘOARA [MS]

Restaurant Gasthaus Alte Post

Ajunsi in Sighisoara am gasit Restaurantul Pensiune Gasthaus Alte Post, situat la poalele cetatii. Un restaurant frumos, elegant, curat si un pret acceptabil. Servirea este foarte frumoasa, mancarea este foarte buna si diversificata. Am commandat doua portii de ceafa de porc a gratar cu garniture de cartofi prajiti, doua beri Ciuc si o cafea si totul a costat 56 lei. A doua zi am servit doua portii de piept de pui la gratar cu sos de ciuperci si cartofi la cuptor, dua salate de varza, doua [...] — vezi review
Descoperă Sighișoara şi împrejurimile / SIGHIȘOARA [MS]

O plimbare prin Sighisoara

Am ajuns in acest weekend minunat de cald in Sighisoara. Am coborat din tren si m-am izbit de zeci de cersetori. Peroanele si gara aveau un aspect de ev mediu, murdar si deprimant. Ca sa iesim din gara am trecut prin sala de caselor de bilete unde era renovat insa acelasi miros de wc. Am iesit din gara si m-am izbit iar de cersetori, praf. Am intrebat politia locala care era in gara cum ajungem pe jos in cetate. Ne-au explicat si am pornit-o pe jos. Pana la cetate mult praf si trotuare cu [...] — vezi review
Sugestii pentru timp liber în București și împrejurimi / BUCUREȘTI
  • APRILIE, 2015
  • de: arru [26.04.15]
  • RECOMANDĂ

3.600 de secunde de evadare din cotidian la Puzzle Rooms

Într-o lume cu capricii, în cameră găseşti indicii. 13 e o superstiţie! Ieşi doar când ai intuiţie! So... după ceva review-uri scrise pe AFA, am câştigat un premiu: “Putem să evadăm şi noi! Ce zici măh? ” Deja soţul se gândea la un sejur prin Barbados, Bahamas sau măcar Bulgaria “Nope... e cu C”. Şi atunci iar: Costa Rica, California, Cairo, Copenhaga, Cape Town sau Canada... “Nu măh, e pe Cobălcescu! Şi ai doar 60 de minute să ieşi!” Deja îsi făcea [...] — vezi review [+9 poze]
Unde mâncăm în Sighișoara și împrejurimi? / SIGHIȘOARA [MS]

Terasa Pub JO

Am ajuns in Sighisoara la poalele cetatii medievale si fiind destul de cald simteam nevoia sa ne racorim cu o bere. Am ales terasa Pub JO. O terasa destul de mare, dar nu eleganta. Exista un meniu cu mancaruri si bauturi. Am comandat 2 beri la halba = 10 lei. Pe la gardurile tarasei plin de copii cersetori care nu dadeau un aspect placut deloc. Muzica se auzea la un volum acceptabil, iar servirea a fost destul de buna. Ne-a placut foarte mult pozitia terasei de unde vedeai panorama. [...] — vezi review
Vila Andreea [Moieciu de Sus] [?] / MOIECIU

Un cosmar!

Am stat la aceasta locatie doua nopti, in perioada 14-15 aprilie 2015. Nu stiu ce cuvant ar fi cel mai potrivit pentru a descrie aceasta casa, probabil ca s-ar potrivi mizerie, jeg, prost-gust! Pozitia vilei este buna, zona este frumoasa, dar imediat ce te apropii de vila iti dai seama doar asta poate crea o impresie pozitiva. La intrarea in casa este amplasata o afumatoare, o magazie darapanata, o fosa septica delimitata cu un gard de scanduri si acoperita cu niste scanduri rupte, ce ar [...] — vezi review
Pensiunea Bucuria Muntelui [Șimon] 3 / BRAN
  • APRILIE, 2015
  • de: Margica [26.04.15]
  • RECOMANDĂ

Excelent !!!

Nu cred ca a fost doar vremea buna si primavara care m-a facut sa ma simt excelent la aceasta pensiune!!... TOTUL a fost perfect pana in cel mai mic detaliu. Cand spun asta ma refer la primirea facuta de gazde, la livingul perfect aranjat, la detaliile de design, la marimea camerelor, la asternuturile aromate si baia impecabila. Intr-o noapte a fost chiar prea cald in camera, dar totul a functionat... pana si vremea :-). Zona este superba! Castelul Bran nu-i departe (1 ora de plimbare [...] — vezi review [+1 poze]
Descoperă Odobești & Măgura Odobeștilor / FOCȘANI

De văzut pe Măgura Odobeștilor: Mănăstirea Tarnița

Mănăstirile din Vrancea au o caracteristică: mare parte a lor sunt cumva ascunse publicului, fiind construite, mai ales în păduri. De ce acest lucru, iacă, nu vă voi putea spune dar și voi fiți politicoși și luați ca atare știrea de v-o dau. Între toate aceste mănăstiri, Tarnița este una la care se ajunge ceva mai greu: este cocoțată pe Măgura Odobești, în plină pădure, bine ascunsă de privirile și de pașii călătorilor. Ca s-ajungi până la ea îți trebuie [...] — vezi review [+10 poze]
Club Vila Bran 3 / BRAN

O inițiativă românească de succes - CLUB VILA BRAN

Camera spațioasă și curată, a oferit liniște și siguranță. Parcare sigură. Restaurantul Club Vila Bran, așezat într-un cadru de vis, oferă, cu eleganță și profesionalism, mâncăruri proaspete, de o foarte bună calitate, întru-n cadru ambiental plin de farmec. Șefa de sală - D-na D. - ne-a copleși cu atenția care acordată, fapt pentru care îi mulțumim. La fel, mulțumim unui domn chelner extrem de stilat (regret că i-am uitat numele... nu și mustața!) care se [...] — vezi review [+8 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 2.7907030582428 sec
    ecranul dvs: 1 x 1