Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [2010 / 5013]

Afișate impresii [20091 - 20100]
Descoperă zona Peștera / MASIVUL PIATRA CRAIULUI
  • APRILIE, 2015
  • de: mvr [25.05.16]
  • RECOMANDĂ

10 motive pentru care să alegi satul Peştera

Intrebare retorica, dar la care voi incerca sa răspund pe cât posibil obiectiv în cele ce urmează. 1. Pentru peisajele absolut uluitoare pe care le vezi la tot pasul. Am avut tot timpul senzaţia că mă aflu într-un imens studio cu postere din Austria şi Elveţia. Există acolo o perfecţiune cromatică pentru fiecare anotimp, pe care numai natura poate să sa o dea. 2. Drumul, în mod neaşteptat, era perfect asfaltat, fără gropi, fără surprize... Doar curbele, extrem de [...] — vezi review [+11 poze]
La pas prin Cheile Turzii / TURDA [CJ]
  • APRILIE, 2015
  • de: Maya_C [17.02.16]
  • RECOMANDĂ

Cheile Turzii si Cheile Copilariei mele

Am vazut ca sunt destule informatii despre traseu si cum se poate ajunge acolo. Nu cred ca as mai avea ceva de adaugat, mai ales ca am facut acest traseu intotdeauna pe jos, pornind din satul Petresti. Asa ca vreau sa va ofer doar motivatia de a merge intr-un loc incredibil. Si ce poate fi mai motivant decat povestile batranilor care insufletesc zona. Unele au tenta mitologica, altele istorica, dar cu siguranta intregesc frumusetea peisajului. Aproape ca nu-mi amintesc sa fi petrecut vreo [...] — vezi review [+7 poze]
Muzeul Memorial Nicolae Bălcescu [Valea Bălcească] / RÂMNICU VÂLCEA
  • APRILIE, 2015
  • de: mireille [13.02.16]
  • RECOMANDĂ

Un conac boieresc românesc... pe urmele lui Nicolae Bălcescu

Un conac boieresc românesc, devenit Memorialul Nicolae Bălcescu In comuna vâlceană Nicolae Bălcescu am fost ultima dată acum 20 de ani, în vizită la niște prieteni, care vindeau curcani, la ferma lor proprie... primăvara trecută am ajuns acolo, doar cu un scop turistic, dictat de toanele mele sufletești De la Pitești la Râmnicu Vălcea, după ce treci de Dedulești, unde eu cobor de regulă să-mi cumpăr o roată de de covrigi crocanți, aflați în concurență cu [...] — vezi review [+23 poze]
Unde mâncăm în Craiova și împrejurimi / CRAIOVA
  • APRILIE, 2015
  • de: mishu [28.01.16]
  • RECOMANDĂ

Restaurantele Carul din stele si La Izvoare - Beharca

Daca aici vezi impresii povesteam unde mancam cand mergem la Timisoara, aici voi povesti unde mancam cand venim de la Timisoara in drum spre Bucuresti. Am mers pe aceeasi idee, sa gasim o locatie fara sa ne abatem de la drum, sa mancam bine (ma refer fara riscul de a ne imbolnavi) si daca se poate la preturi decente cu atat mai bine. Astfel incat ne-am sunat un prieten din Craiova si i-am cerut sfatul iar el ne-a recomandat 2 locatii asezate una langa cealalta si acesta este si motivul [...] — vezi review
Descoperă Tîrgu Jiu și împrejurimile / TÎRGU JIU
  • APRILIE, 2015
  • de: costy69* [28.01.16]
  • RECOMANDĂ

Mânăstirea Cămărășeasca - Târgu Cărbunești

În review-ul de față vă voi povesti despre un obiectiv turistic mai puțin cunoscut din județul Gorj, Mânăstirea Cămărășeasca din Târgu-Cărbunești, un oraș situat la 25 de km de Târgu-Jiu. În ultima duminică din luna aprilie a anului 2015, o zi însorită ce părea mai curând una de vară, am hotărât să facem o plimbare în apropierea orașului de reședință. Întrucât nu vizitaserăm încă Mânăstirea Cămărășeasca, ne-am gândit că nu ar fi rău să o facem [...] — vezi review [+27 poze]
Mănăstirea Tismana / TISMANA [GJ]
  • APRILIE, 2015
  • de: zlatna [10.01.16]
  • RECOMANDĂ

Manastirea Tismana

“In adevar, ea nu mai are seaman nici in aceasta tara, nici in alta, prin frumusetea locului si a asezarii, prin multimea apelor sale si itarirea pe care o are, ajutata si de ocrotirea zidurilor sale inconjuratoare” – acesta scria celebrul Paul de Alep in cartea sa dup ace a vizitat mamastirea Tismana in anul 1657. Cum v-am zis in articolul despre Casa Memoriala Constantin Brancusi de la Hobita, inainte de a vizita acesta casa muzeu, am vizitat Manastirea Tismana. Drumul de la Ramnicu [...] — vezi review
Casa Muzeu 'Constantin Brâncuși' [Hobița] / TÎRGU JIU
  • APRILIE, 2015
  • de: zlatna [04.01.16]
  • RECOMANDĂ

Casa Memoriala Constantin Brancusi - Hobita

Incep acest articol urandu-va un calduros La multi ani! pentru toti membrii AmFostAcolo. Primul articol din acest an se refera la Casa memoriala Constantin Brancusi din Hobita. Intr-unul din weekend-urile de la inceputul primaverii anului 2015 am facut o excursie la Manastirea Tismana. Am fost de mai multe ori la acesta manastire si de fiecare data treceam pe langa indicatorul ce te indruma spre Hobita. De data acesta am hotarat sa mergem la Hobita sa vizitam casa marelui sculptor [...] — vezi review [+5 poze]
Mănăstirea Balamuci-Sitaru [Sitaru] / BUCUREȘTI
  • APRILIE, 2015
  • de: iulianic [14.12.15]
  • RECOMANDĂ

Mănăstirea Sitaru - Balamuci

Trei sunt lăcașurile de cult din apropierea Bucureștiului pe la care ne abatem uneori, în weekend, atunci când avem câteva ore libere, iar vremea schimbătoare nu ne prea ademenește cu deplasări mai lungi. În primăverile timpurii, datorită câmpurilor care înverzesc și mai ales datorită păduricilor înmugurite, cu tufe de urzici și mii de floricele albăstrii ițindu-se de sub frunzișul pe jumătate putrezit, alegem între Mănăstirea Căldărușani, Mănăstirea Sitaru și [...] — vezi review [+25 poze]
La pas / cu mașina prin versanții vestici ai Apusenilor / #EXCURSII și CĂLĂTORII prin CRIȘANA
  • APRILIE, 2015
  • de: Mina12 [06.12.15]
  • RECOMANDĂ

Primavara in Tara Crisurilor

Mult asteptatul "concediu" de Pasti parea sa treaca prea repede... mult prea repede decat ne-am asteptat noi. Asadar, la mijloc de saptamana, cum mai aveam cateva zile de ragaz, ne-am facut un mic bagaj si am pornit la drum cu masina si cu bicicletele in portbagaj :) Ziua de miercuri am petrecut-o mai mult in masina, inaintand spre frumoasa Tara a Zarandului, admirand satele adunate, specifice Campiei de Vest, si dupa ce am salutat cu mult dor Cetatea de la Siria, care ne privea de la [...] — vezi review [+11 poze]
Pensiunea House of River [Moieciu de Sus] 3 / MOIECIU
  • APRILIE, 2015
  • de: vcarmen [24.09.15]
  • NURECOMANDĂ

Nu recomand

Buna ziua, experinta mea la aceasta pensiune a fost una dezamagitoare. De la bun inceput se creaza senzatia de abandonare a turistului. Nu este nimeni la receptie la ora 14 cand de obicei vin turistii. Dupa ce am cautat prin sala de mese si prin imprejurimi am gasit pe cineva sa ne conduca catre camera. Camerele sunt spatioase si sunt curate - o nota buna. La toaleta nu exista harie igienica si nu a pus nimeni tot sejurul - am cumparat de la magazinul de peste drum. Pentru copii camera nu [...] — vezi review
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.0738930702209 sec
    ecranul dvs: 1 x 1