Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 1980 / 5013]
Afișate impresii [19791 - 19800] din total 50124 impresii
Unde mâncăm în Sângeorgiu? / SÂNGEORGIU de PĂDURE
- IUNIE, 2015
- de: AndreeaIasi [03.07.15]
- RECOMANDĂ
Gerendas Panzio [Ghindari] - Locatie si mancare superba in Targu Mures
Am ramas placut surprinsa de acest restaurant. Venind dinspre Sovata spre Targu Mures se gaseste in localitatea Ghindari, undeva pe partea dreapta. Ce ne-as atras la el e aspectul exterior foarte reusit. Stiu ca ofera si locuri de cazare dar noi am mancat doar la restaurant. Cred ca locatia e noua. Interiorul restaurantului e din lemn masiv, barne, scaune, mese. Foarte spatios, aerisit si luminos. Un plus : au un loc special amenajat pentru copii cu sevalete, jucarii de lemn, masute unde [...] — vezi review
Unde mâncăm în Praid? / PRAID [HR]
- IUNIE, 2015
- de: AndreeaIasi [03.07.15]
- RECOMANDĂ
Mancare foarte buna la Casa Telegdy
Am ales sa mancam la Casa Telegdy la recomandarea prietenilor si a fost o alegere foarte buna. Mi-a placut de la inceput amabilitatea chelneritei. Ne-a vazut cu un bebelus si imediat ne-a adus un scaun de masa in care sa stea cat timp mancam noi. Am rugat sa i se pregateasca ei un meniu fara sare si ne-a explicat cam ce ar putea manca : supa si dovlecei la gratar. Au venit foarte repede. Cat despre mancare : am comandat supa de legume (dulce, buna, poate manca lejer orice copilas), gulas, [...] — vezi review
La pas prin împrejurimile Bucureştiului / BUCUREȘTI
- IUNIE, 2015
- de: iulian68 [02.07.15]
- RECOMANDĂ
Lectii de istorie in natura (II)
Pentru ca am prins “gustul” iesirilor in imprejurimi, chestie pe care o poate face oricine dealtfel, cu conditia sa aiba cateva ore libere pe care sa le petreaca in aer liber, am iesit acum cateva zile cu sotia mea la o plimbare. Imi doream sa ma plimb pe undeva, unde sa nu se construiaca metroul de 4 ani (cand ziceau ca dureaza trei) unde sa te poti plimba pe jos, nu cu masina, iar in parcul Moghioros, desi am fost intre primii 20 care au intrat de cand s-a redat publicului, nu cred ca voi [...] — vezi review [+20 poze]
Unde mâncăm în Brașov și împrejurimi / BRAȘOV
- IUNIE, 2015
- de: Michi [02.07.15]
- RECOMANDĂ
Simfonie de culori la terasa domeniului Dâmbu Morii - Timișul de Jos
Plecasem destul de devreme din Bucureşti dar cum am zăbovit vreo două ore prin Sinaia, ne-au prins orele prânzului şi foamea pe DN1 în apropiere de Braşov. Nu voiam să mâncăm în oraş pentru că am fi pierdut timp cu străbaterea lui, cu parcarea, cu aşteptatul, aşa că ne-am hotărât să ne oprim undeva în drum să luăm ceva la botul calului. La ieşirea din Timişul de jos o plăcuţă abia observabilă indica spre dreapta Domeniul Dâmbu Morii. Mi-am adus aminte de cabana [...] — vezi review [+22 poze]
Cetatea Medievală Sibiu / SIBIU
- IUNIE, 2015
- de: tata123 🔱 [02.07.15]
- RECOMANDĂ
Fragmente de istorie în Sibiu
Am ajuns de multe ori în Municipiul Sibiu, aproape an de an și nu m-am plictisit niciodată de plimbat pe pietonalul spre Piața Mare, de trecut pe Podul Minciunilor din Piața Mică, de savurat o înghețată la cornet de mere verzi ori de mâncat o plăcintă cu varză sau urdă. Aproape în fiecare weekend în centrul Sibiului se desfășoară câte un eveniment cultural, de mai mare ori mai mică amploare, care concentrează pe străzile centrale o mulțime pestriță de spectatori, [...] — vezi review [+48 poze]
Unde mâncăm în Eforie Nord? / EFORIE NORD
- IUNIE, 2015
- de: andrei2 [02.07.15]
- NURECOMANDĂ
Eforie Nord, ce mananc?
Caut sa mananc fara sa ma imbolnavesc, la un pret decent. Am mancat in trei locuri. De doua ori la pranz la Litoral. Mare, curata. Ciorbe 5-8 lei. Felul principal 15 lei. O salata 4 lei. La o ciorba +fel principal +salata primesti o prajitura. Ciorba buna. Felul doi acceptabil. Berea la draft 3 lei paharul superlesinata. De doua ori seara la Litoral mici. 2,5 lei, dar sunt minimici. A doua oara prea multa carne de oaie. Noroc ca-mi place. Dar orisicat... De trei ori la pranz Caredy. [...] — vezi review
Pensiunea 'La Puiu' [Afumați] [?] / BUCUREȘTI
- IUNIE, 2015
- de: adrian_28_1977 [01.07.15]
- RECOMANDĂ
Foarte bine pentru tranzit
Bună ziua, prieteni, Aflându-ne spre finalul călătoriei noastre prin Grecia și Turcia, având în vedere marea dezamăgire numită Motel Prietenia - Giurgiu, ne-am hotărât să schimbăm popasul de odihnă la întoarcerea în țară. Astfel după mai multe căutări ne-am oprit asupra Pesiunii "La Puiu" din Afumațí. Localizată pe Strada Traian, la coordonatele gps 44.527384, 26.248930, într-o zonă liniștită, am descoperit aproape tot ce ne doream pentru odihnă și refacere în [...] — vezi review [+14 poze]
Unde mâncăm în Pucioasa? / PUCIOASA [DB]
- IUNIE, 2015
- de: iulianic [01.07.15]
- RECOMANDĂ
Restaurant “La Tavernă”
În plimbările noastre prin oraşul Pucioasa, am remarcat pe strada principală - Strada Republicii - terasa unui restaurant, frumos îngrădită cu lemn şi inundată de verdeaţă, fără să ştim atunci că numai după puţin timp vom fi oaspeţii ei. Dar, cum s-a întâmplat asta? În articolul anterior, relatând despre Pensiunea Turistică PARC, spuneam că nu am luat masa de seară la restaurantul de acolo din cauza că… lipsea bucătăreasa. Cerând să ne recomande un local în [...] — vezi review [+21 poze]
Strelitia Hotel 3 / TIMIȘOARA
- IUNIE, 2015
- de: Adela88 [01.07.15]
- NURECOMANDĂ
Nu arata ca pe site
Uitandu-ma pe site, am plecat destul de incantata spre Timisoara, insa cand am ajuns, am avut un soc. Camera a fost mica, TV mic si vechi, mini-bar-ul nu exista, era un frigider gol... ce sa mai, socant, dar NU ARATA CA IN POZE. Priveliste ioc, deschid geamul si dau catre o curte interioara, cu multe blocuri in jur. Macar era curatenie si se schimbau prosoapele zilnic. Camerista nu facea diferenta intre gel de dus si sampon, astfel ca mi-a adus de vreo 3 ori la rand o multime de plicuri [...] — vezi review
Onix Hotel 4 / CLUJ
- IUNIE, 2015
- de: Adela88 [01.07.15]
- NURECOMANDĂ








