Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 1968 / 5013]
Afișate impresii [19671 - 19680] din total 50124 impresii
Flora Hotel 3 / MAMAIA
- IULIE, 2015
- de: camitza_camy [12.07.15]
- RECOMANDĂ
Foarte [mare] galagie de la terasa din fata hotelului
Impresii bune - aplasarea aproape de mare, ni s a acordat de la receptie un talon cu care avem reducere la plaja copacabana, plaja curata nu aglomerata, curatenie in camera schimbat la baie cos gunoi si prosopul de picioare. Acum trecem la partea cea mai proasta ba chiar groaznica. am fost cazti la etajul 5 al hotelului pe partea cu restaurantul flora unde jos in anii trecuti in fata hotelului era un parc cu umbra si banci unde mi se parea mult mai ok decat acea terasa amenajata unde urla [...] — vezi review
Unde mâncăm în Eforie Nord? / EFORIE NORD
- IULIE, 2015
- de: florinbsc [11.07.15]
- RECOMANDĂ
Restaurantul El Stefanino, bucătărie slabă!
Am ales un sejur de 8 nopți la Eforie Nord, o stațiune pe care o cunoaștem și care pare că oferă servicii tot mai bune. Ne-am hotărât să servim masa la diferite localuri, pentru a beneficia de oferta diversă. În seara zilei de 11.07.2015 am ales să luăm cina la restaurantul El Stefanino de pe faleză. După ce am consultat meniul ni s-a părut că prețurile sunt excesive, dar am comandat o porție de paste milaneze și cotlet de porc cu cartofi gratinați. Am primit o porție [...] — vezi review
Casa Memorială 'Lucian Blaga' [Lancrăm] / SEBEȘ [AB]
- IULIE, 2015
- de: bogumil [11.07.15]
- RECOMANDĂ
Casa Memorială Lucian Blaga Lancrăm
Adresa poștală : Lancrăm, Ulița Veche, nr. 234, cod postal 515801; Adresa web oficială : cclbsebes.ro/casa-memoria ... cian-blaga.html; Coordonate GPS : N 45.984552 x E 23.557226; Program zilnic 8:00 - 16:00 (luni - închis); Tarif : 4 lei - adulții, 2 lei - elevi, studenții și pensionarii; Oricine călătorește pe ruta Sebeș - Alba Iulia, dacă acordă puțină atenție indicatoarelor rutiere ( :))), după ce intră în Lancrăm, poate observa semnele care ne îndrumă spre [...] — vezi review [+29 poze]
Unde mâncăm în Tuşnad? / BĂILE TUȘNAD
- IULIE, 2015
- de: Dan&Ema [11.07.15]
- RECOMANDĂ
Hanul Secuiesc - Am revenit pentru gulas si smantana
Pe drumul de intoarcere spre casa de la Roman, jud Neamt, de unde v-am prezentat “”mai mult decat un hotel”” (vezi impresii) via senzationalele, maiestuoasele Chei ale Bicazului, dupa parerea mea cele mai spectaculoase chei din tara, ce pot fi strabatatute atat cu masina cat si pe jos m-am hotarit sa mananc de pranz la Hanul Secuiesc din Baile Tusnad. De ce Hanul Secuiesc? Asta presupunea sa mananc undeva mai spre ora 14 – 15, pentru ca pe la acea ora estimam sa ajung la Baile [...] — vezi review [+9 poze]
[Re]Descoperă Vama Veche / VAMA VECHE / 2 MAI
- IULIE, 2015
- de: irinad [11.07.15]
- RECOMANDĂ
Prima dată la Vama Veche, după zece ani pe litoralul românesc
Este lucru cert faptul că pentru mine Vama Veche reprezenta de câţiva ani încoace un loc după care tânjeam să-l văd după toate câte s-au spus, s-au văzut la tv şi s-au scris. E drept că nu prea am avut ocazia, dar ivindu-se oportunitatea, după ce, nevoită fiind, am anulat vacanţa în Turcia, m-am gândit că o revenire după zece ani pe litoralul românesc, chiar şi pentru un week-end, ar fi binevenită, mai ales că ar fi fost prima dată la Vama Veche. Drumul de la [...] — vezi review [+38 poze]
Transalpina - cel mai înalt drum din România / TRANSALPINA
- IULIE, 2015
- de: Lyssys [11.07.15]
- RECOMANDĂ
Transalpina acum, în multe imagini și puține cuvinte
Am fost, la început de martie, la Rânca, în căutarea zăpezii, căreia, la noi, la Severin, i-am dus dorul toată iarna. Nu am scris până acum un review despre escapadă, pentru că mi-am propus încă de atunci să fac un review iarnă (!) - vară despre aceasta. La 4 luni de la vizitarea, pentru prima data, a Râncii, sub zăpadă de 1m (!!!), am hotărât, pentru weekend-ul 3-5 iulie, s-o vizităm din nou, să “facem” Transalpina și să vizităm Mânăstirea Oașa. Scopul [...] — vezi review [+121 poze]
Pensiunea Liliana 3 / POIENILE IZEI
- IULIE, 2015
- de: dan ivanof [11.07.15]
- RECOMANDĂ
Ospitalitate
suntem o familie din navodari,constanta cu 2 copii si am fost in poienile izei in peroada 2/6 iulie unde am descoperit maramuresul cu locurie pitoresti si cu oamenii de acolo parca desprinsi din cu totul alta lume. Dna liliana impreuna cu sotul dumneai ne au facut sa ne indragostim incurabil de maramures. oameni de omenie, ospitalieri numai stiau cu ce sa te trateze ca sa te simti cat mai bine. situata in centrul maramuresului am putut vizita multe din obiectivele turistice din zona [...] — vezi review
La pas prin Cheile Bicazului / BICAZ & IZVORU MUNTELUI
- IULIE, 2015
- de: Dan&Ema [10.07.15]
- RECOMANDĂ
Cele mai spectaculoase chei din tara accesibile pe roti si pe picioare
Scriam intr-un articol ca am fost cu treaba in Roman, judetul Neamt si am fost cazat la Hotel Roman Plaza (vezi impresii), despre care sustineam ca este mai mult decat un hotel si care m-a uimit prin conceptul pus in practica de cine administreaza acum fostul hotel comunist al orasului. De la Roman aveam varianta sa o iau pe DN2 (E85) teava spre Bucuresti sau …... Pai credeti ca e greu sa imi vina idei sa schimb ruta si sa o tai prin munti? Mai ales cand sunt postari pe AFA despre [...] — vezi review [+21 poze]
Circuite prin România / PRIN şi PENTRU ROMÂNIA
- IULIE, 2015
- de: danutapop [10.07.15]
- RECOMANDĂ
Haihui prin Romania — Bacău, Sibiu, Sovata, Cheile Bicazului, Bacău
Aveam cateva zile libere si m-am gandit sa colind prin tara noastra cea frumoasa. Si ne-am urcat intr-o masinuta 4 persoane si am pornit la drum pe un traseu gandit doar cu 1 zi inainte de plecare. Am plecat din Bacau pe ruta Moinesti - Comanesti - Sighisoara - Medias - Sibiu. Iar inapoi din Sibiu - Sighisoara - Sovata - Gheorghieni - Cheile Bicazului - Bacau. Am vizitat Cetatea Sighisoarei care e foarte aglomerata si in timpul saptamanii. Ne-am pierdut pe aleeile inguste printre tot [...] — vezi review [+19 poze]
Unde mâncăm în Săcele? / SĂCELE [BV]
- IULIE, 2015
- de: Cami20015 [10.07.15]








