Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [1934 / 5013]

Afișate impresii [19331 - 19340]
O zi în Rm Vâlcea şi imprejurimi / RÂMNICU VÂLCEA
  • IULIE, 2015
  • de: zlatna [08.12.15]
  • RECOMANDĂ

Cheile Bistritei la pas

Intr-una din zilele calduroase de vara ne-am hotarat san e racorim pe Cheile Bistritei din comuna Costesti judetul Valcea. Ne–am urcat in masina si am pornit la drum, drumul de la Ramnicu Valcea la Costesti are o lungime de 46 kilometri si se parcurge in aproximativ 50 de minute. Am ajuns langa Manastirea Bistrita dar nu am intrat de data aceasta la manastire ci am continuat pe langa zidurile manastiri mergand spre Cheile Bistritei. Am parcat masina chiar dupa ce se termina zidurile Manastiri [...] — vezi review [+19 poze]
Mănăstirea Nămăiești [Valea Mare - Pravăț] / NĂMĂIEȘTI [AG]
  • IULIE, 2015
  • de: doinafil [24.11.15]
  • RECOMANDĂ

Chiar ”Nemo Est” la Nămăieşti ?!

În această vară la sfârşitul lunii iulie am avut, încă odată, bucuria să merg în vacanţă la Rucăr, o localitate de pe Valea Dâmboviţei (cine n-a auzit de vestitul caşcaval de RUCĂR?), situată în partea de nord-est a judeţului Argeş, între oraşele Câmpu Lung – Muscel şi Râşnov. Rucăr-ul este aşezat la contactul a cinci unităţi de relief : munţii Iezer-Păpuşa, munţii Făgăraş, munţii Piatra Craiului, munţii Leaota şi culoarul Bran-Rucăr-Dragoslavele, [...] — vezi review [+22 poze]
La pas prin Herculane și împrejurimi / HERCULANE
  • IULIE, 2015
  • de: negoita* [18.11.15]
  • RECOMANDĂ

Herculane redivivus?

Herculane redivivus? Dupa cum vedeti titlul de mai sus are semnul intrebarii. Citind acest rewiev veti intelege ce rost are acest semn. La sfarsitul lui iulie 2015 am plecat, cu sotia, intr-o vacanta de o saptamana catre… undeva la munte. Era acea caldura infernala de peste 35 de grade care tinea de 30,40 de zile si voiam sa ne revenim putin oriunde ar fi fost mai putin de 30oC. Dupa un studiu pe... net de vreo 3,4 zile am plecat catre vest (noi traim in Ploiesti) pe directia Semenic, [...] — vezi review [+14 poze]
Enigma Pension 3 / TÎRGU JIU
  • IULIE, 2015
  • de: Noha [29.10.15]
  • RECOMANDĂ

O locatie buna pentru tranzit sau delegatii

Daca aveti drum prin Targu Jiu cu masina si nu doriti neaparat sa va cazati in centru, atunci Pensiunea Enigma este o optiune buna. Am ales-o sincer consultand pozele de pe situl oficial enigmapension.ro care mi s-au parut foarte frumoase pentru o pensiune de 3 stele. Pozele aveam sa constat ca sunt reale. Eu nu am facut pentru ca am fost in tranzit si cu timpul limitat. Am gasit-o destul de repede desi e cam la 5 km de oras, doar ca am trecut initial pe langa ea fara sa-mi dau seama ca este [...] — vezi review
Descoperă Eforie Sud / EFORIE SUD

Vechiul Eforie Sud

Am fost anul acesta pe litoralul romanesc, avand ocazia unei excursii de week-end impreuna cu cativa prieteni. Ne-am bucurat sa avem o vreme frumoasa si pe noua autostrada Bucuresti - Constanta am avut norocul de o sosea libera ca de vacanta. Canicula din iulie a alungat multa lume la mare, in dorinta de a scapa de dogoarea Bucurestiului si sa se bucure atat de o plimbare cat si de o racoritoare baie in mare. Am ajuns si ne-am cazat la 2 Mai in conditii bune, despre care o sa relatez in [...] — vezi review [+2 poze]
Descoperă mini-staţiunea Olimp / NEPTUN / OLIMP
  • IULIE, 2015
  • de: calatorul [05.10.15]
  • NURECOMANDĂ

O statiune uitata

Am avut ocazia vara aceasta sa stau cateva zile in cea care altadata se dorea perla litoralului romanesc de la Marea Neagra, statiunea Olimp. Anexa a celei mai mari statiuni litorale moderne, Neptunul, Olimpul este mai mult un grup de hoteluri, amplasate foarte frumos pe malul marii, cu o vedere panoramica superba. Cred ca aproape toti cei care au fost pe litoralul romanesc au avut ocazia sa vada aceasta zona, altadata perla litoralului romanesc. Spun altadata caci acum este o ruina in [...] — vezi review [+17 poze]
Balada Hotel 3 / SATURN
  • IULIE, 2015
  • de: paulsabin [03.10.15]
  • RECOMANDĂ

Foarte multumit

Am revenit cu placere la acest hotel, unde am intalnit aceeasi ospitalitate deosebita a personalului de la hotel, incepand cu dl. manager, personalul de la receptie, cat si cu ceilalti angajati cu care am intrat in contact atat in hotel cat si la restaurant. Conditii de cazare excelente, conditii de masa si servire ireprosabila. Amplasare hotelului foarte aproape de plaja si privelistea din camera este superba. Multumesc personalului si voi reveni cu drag oricand voi avea posibilitatea la [...] — vezi review
Steaua de Mare, complex hotelier 3 / EFORIE NORD
  • IULIE, 2015
  • de: ioanv [21.09.15]
  • RECOMANDĂ

[hotel Meduza] Calitate / Pret = bine

Desi intarziata parerea mea, am citit mai multe postate si eu unul nu sunt de acord cu anumite pareri, de aceea am sa scriu ceea ce a fost in perioada cand am fost eu. Am fost cazati la Meduza (bilete luate din noiembrie), intr-o camera cu vedere la mare, et 5. Camera cam mica, insa... am incaput in ea. Nu am avut problem cu mirosurile de care au mentionat unii, si am nasul destul de subtire :). Baia curate, prosoape la fel, care s-au schimbat cel putijn o data in 5 zile (nu am retinut pt ca [...] — vezi review
Unde mâncăm în Jupiter / Aurora? / JUPITER / AURORA
  • IULIE, 2015
  • de: speedman [17.09.15]
  • NURECOMANDĂ

Restaurant "Cucina Italiana" (Hotel Delta, Jupiter) // Bataie de joc

Am fost la restaurantul hotelului, Cucina Italiana. Cand am plecat de acolo am intors pe cineva de la intrare la propriu, recomandandu-i sa nu mai intre. Si-au batut joc de mancare. Portii mici, aduse dupa mult timp, chelnerul parca [... termen jignitor, eliminat de webm] nu stia nimic despre mancarea din meniu, dar nici nu s-a oferit sa intrebe macar la bucatarie. Se rezuma la a replica: "Asta nu aveam, nici asta, nici asta. Stiu ca e in meniu dar nu avem." Dupa ce am sucombat ca nu aveau [...] — vezi review
Unde mâncăm în zona Lereşti-Voina / LEREȘTI / VOINA [IEZER-PĂPUȘA]
  • IULIE, 2015
  • de: Noha [16.09.15]
  • NURECOMANDĂ

Restaurantul Cabana Voina - de evitat

Am oprit intr-o frumoasa duminica venind dinspre Campulung pentru o scurta plimbare prin zona cabanei Voina cu oprire la barajul Rausor. Inutil sa va spun ca si in 2015 se mai lucreaza inca la drum cum veniti de pe A1 si vreti sa ajungeti la Campulung (asa cum scria un alt contributor aici in 2012). Dupa Campulung insa veti avea un drum bine asfaltat ce va trece si mai departe de barajul Rausor (merita sa opriti) si apoi un drum forestier spre cabana, fara probleme pentru masina. Cabana [...] — vezi review [+3 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 1.2509298324585 sec
    ecranul dvs: 1 x 1