Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [pag. 1914 / 5013]
Afișate impresii [19131 - 19140] din total 50124 impresii
Vacanța în Maramureș / #EXCURSII și CĂLĂTORII
- AUGUST, 2015
- de: andr2eea [18.08.15]
- RECOMANDĂ
No hai in Maramu'
Aaaaaa Maramures plai cu flori de cand imi doream sa te vad si in sfarsit am avut ocazia. Dupa multe zile petrecute pe internet "rasfoind" fel de fel de impresii m-a cuprins asa o dorinta sa vizitez si eu Maramuresul, mai ales auzind ca e inca o zona in care traditiile sunt la loc de cinste,... desi nu sunt una dintre persoanele care agreeaza muzica traditionala si alte lucruri din aceasta "zona"... poate pentru ca nu am avut in copilarie bunici sau rude la tara. Mi-am luat notite, ne-am [...] — vezi review [+16 poze]
Complex Mediteranean (ex Mercur-Minerva) 3 / MAMAIA
- AUGUST, 2015
- de: Laurentiu73 [18.08.15]
- RECOMANDĂ
Acceptabil
N-am mai fost de vreo 7 ani la mare in Romania, dar pentru ca niste prieteni din Iasi au fost acum doi ani la Mercur Minerva si i-au dat ok-ul, am zis sa ducem copilul la aerosoli unde e cel mai aproape de casa. Sincer, nu aveam asteptari de niciun fel de la litoralul nostru, am zis fie ce-o fi, am mai auzit de la unii-altii ca lucrurile s-au mai schimbat… in fine, cam asa e. Noi am facut sa ajungem pe la 5 dupa-amiaza pentru check-in si a mers destul de repede. Am fost placut surprinsi [...] — vezi review
Unde mâncăm în Săpânţa / SĂPÂNŢA [MM]
- AUGUST, 2015
- de: andr2eea [18.08.15]
- NURECOMANDĂ
Livada ILIES — de evitat!!!
Tocmai ne-am intors din concediul nostru din Maramures, vazut, placut, totul bine si frumos... insa ajunsi in Sapanta, dupa ce am vizitat cimitirul, Manastirea Peri, spre seara am mers in cautarea unui loc de luat masa. Am ajuns la pastravarie insa era plin de oameni si inauntru si afara, asa ca ne-am intors pana unde vazusem noi pe stanga cum intrii in Sapanta un panou cu Livada Ilies. Am ajuns acolo, tocmai pleca o masina, in interior mai era o masa cu 4 tineri. Infometati si neavand unde [...] — vezi review
Unde mâncăm în Călimanești / Căciulata? / CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA
- AUGUST, 2015
- de: DoDo22 [18.08.15]
- NURECOMANDĂ
Restaurant Bucura - Personalul restaurantului trebuie schimbat!
In urma sejurului din statiunea Calimanesti, restaurantul Bucura ne-a atras atentia datorita amenajarii frumoase si amplasamentului foarte bun. Mancarea este destul de diversificata, cantitatile sunt acceptabile, preturile medii. Pe terasa in partea stanga este un miros de hoit destul de puternic, explicatia a fost ca vine de la ghivecele ornamentale (nu am inteles explicatia, dar am acceptat-o.) Intr-o seara in care terasa era plina, am apreciat implicarea unei doamne, probabil manager sau [...] — vezi review
Unde mâncăm în Călimanești / Căciulata? / CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA
- AUGUST, 2015
- de: DoDo22 [18.08.15]
- RECOMANDĂ
8 zile, 3 mese pe zi... am incercat fiecare loc!
In al doilea sejur pe anul asta in Calimanesti, am incercat marea majoritate a restaurantelor... asa ca m-am decis sa imi impartasesc experientele cu voi, poate unii o sa le considere de folos. - Terasa Dada: amenajata frumos, rustic, muzica usoara + populara live (seara), mancarea pe care o recomand este cea la gratar (ceafa, frigarui, cartofi), ciorbele au avut gust de vechi, pizza nu a fost prea bine prajita... In schimb seara este o veselie continua (toti batraneii care ziua se vaita la [...] — vezi review
Unde mâncăm în Călimanești / Căciulata? / CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA
- AUGUST, 2015
- de: DoDo22 [18.08.15]
- RECOMANDĂ
Recomand restaurantul Perla Oltului
In sejurul de 6 nopti am incercat majoritatea restaurantelor din zona, si din pacate restaurantul si terasa de la Perla Oltului le-am descoperit abia in penultima seara, dar si ultima am petrecut-o tot aici... restaurantul e cochet, terasa e amenajata rustic. In schimb mancarea a fost exceptionala, au specific sarbesc, dar este incredibila, raportul cantitate/pret a fost unul chiar surprinzator. Am apreciat mai ales amabilitatea personalului, recomandarile si sugestiile venite, un lucru [...] — vezi review
Descoperă Sighișoara şi împrejurimile / SIGHIȘOARA [MS]
- AUGUST, 2015
- de: kikiritzi [18.08.15]
- RECOMANDĂ
Sighisoara, o poveste fara sfarsit...
Sighisoara este una dintre locatiile turistice de mare succes ale Romaniei. Indiferent de anotimp, de starea vremii, cetatea Sighisoarei e plina de turisti, inca de la primele ore ale diminetii. Orasul este promovat si prin multe evenimente culturale care se desfasoara pe parcursul intregului an, asa incat la o analiza sumara, s-ar socoti ca totul este perfect. Cam asa am considerat si eu. Locuiesc de 24 de ani in apropierea Sighisoarei, merg des in oras si in cetate, am vizitat-o de multe [...] — vezi review [+24 poze]
Alcor Hotel 4 / MAMAIA
- AUGUST, 2015
- de: alinamaslina [18.08.15]
- NURECOMANDĂ
Vechi
Nu merita nici jumatate din banii dati, miros greu in camera, paturile groaznice, cu arcuri proeminente, patate de sange si miros de urina, lenjeriile curate, apretate, dar degeaba, nu acoperea mirosul, in baie sifonul nu facea fata la toata apa cand faceai dus, prosoapele vechi, subtiri, patate, tocaria usii de la balcon era din lemn vechi, vopsit cu multe straturi, mocheta pe jos, un tv cu tub, minuscul, dar nu a contat, totul se completa. Unul dintre copii este alergic la acarieni si [...] — vezi review
Unde mâncăm în Praid? / PRAID [HR]
- AUGUST, 2015
- de: Bia710 [18.08.15]
- RECOMANDĂ
Casa Telegdy (Praid) - prea bun, prea mult :)
Completez review-ul facut ieri la cazarea noastră din Praid, de la începutul lunii august, cu opiniile despre Casa Telegdy, la care am ajuns în a doua zi de sejur, inspirați fiind de părerile bune găsite aici. Tot aici ne-am intors apoi și în celelalte două seri de sejur în Praid, atrași fiind de gustul mâncării din seara anterioară și ambitionați de meniul diversificat care trebuia încercat în cât mai mare masură. Casa Telegdy este chiar în intersecția drumului de la [...] — vezi review
La pas prin Mamaia / MAMAIA
- AUGUST, 2015
- de: tata123 🔱 [18.08.15]
- RECOMANDĂ





