Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [1906 / 5013]

Afișate impresii [19051 - 19060]
Unde mâncăm în zona Lacul Roșu? / LACU ROȘU
  • AUGUST, 2015
  • de: Floryn81 [28.08.15]
  • RECOMANDĂ

Restaurantul Panorama - locație frumoasă și mâncare bună!

În urmă cu vreo două zile am trecut prin Cheile Bicazului, venind dinspre Durău pe la Bicaz. Pentru că zona este spectaculoasă și ne-am dorit să o explorăm puțin, am rămas pentru o noapte la Lacul Roșu. Dar despre cazare voi vorbi într-un alt review, deocamdată vă voi prezenta o locație unde noi am mâncat bine la prânz: este vorba despre Restaurantul-Terasă Panorama, aflat în apropierea Lacului Roșu. De pe terasa exterioară a locației se vede foarte bine o parte din lac, [...] — vezi review [+19 poze]
Pensiunea Varlaam [Varlaam] 3 / GURA TEGHII [BZ]

Paradis - nu am fost prima data si cu siguranta nici ultima, plec peste doua zile pentru alt sejur

Am fost de 3 ani vara acolo. am stat la pensiune. de data asta avean nevoie sa imi pun gandurile pe hartie am stat la cabana. este superba. Oamenii au inteles, si am avut parte de solitudinea mult dorita, de locul unde pot sa fiu eu asa cum sunt, nu masca pe care o port. La cabana sunt turisti mai mult in week-end si atunci ma bag la somnik. st, un creion, o hartie, sau un reportofon daca sunt afara sa ma plimb prin roua, aveam atatea idei si le inregistram ca sa le pot dezvolta mai tarziu. [...] — vezi review
Aurora Hotel 2 / MAMAIA
  • AUGUST, 2015
  • de: iustin_79 [28.08.15]
  • RECOMANDĂ

Un hotel de 2 stele

Hotelul este OK, bine amplasat cu servicii de 3 stele insa camerele raman la dotarea de 2 stele. Pacat, pentru ca nu ar fi nevoie de prea mari investitii pentru a aduce camera la nivelul de 3 stele. Cred ca cel mai mult sufera dotarea baii. Dar sa incep sa va spun din experienta mea la acest hotel. De cand il vezi iti dai seama ca e fosrte interesant, un hotel inalt, amplasat foarte bine, totusi o constructie de pe timpul comunismului. La cazare, doamne dragute, dar care cred eu ca stiu sa [...] — vezi review
Peștera Urșilor [Chișcău] / BEIUȘ / CHIȘCĂU [BH]
  • AUGUST, 2015
  • de: ebirsan [28.08.15]
  • RECOMANDĂ

Cu “turma” prin adâncurile Pământului

Am ajuns la Peștera Urșilor în jurul orei 15.00 într-o zi de sâmbăta care se nimerise să fie și de Sf. Maria. Până atunci ziua se dovedise deja a fi foarte lungă pt. că plecasem de dimineață din Beliș către Padiș și până seara trebuia să ajungem la Arieșeni (eram evident cu mașinile). Peștera Urșilor constituia unul dintre obiectivele principale ale periplului nostru prin Apuseni și fenomenul carstic propriu-zis nu ne-a dezamăgit așteptările, ba din contră [...] — vezi review [+10 poze]
O zi în Alba Iulia / ALBA IULIA
  • AUGUST, 2015
  • de: Rofri [28.08.15]
  • RECOMANDĂ

Alba Iulia... din altă perspectivă, mai prozaică

Am să precizez de la început că nu intenționez să fac o prezentare tip ghid istoric a orașului și a cetății, din acestea s-au mai scris, multe și utile. Vreau doar să prezint o perspectivă personală asupra orașului, având în vedere că este al patrulea an când l-am vizitat. De fiecare dată, am ajuns în Alba Iulia cu ocazia festivalului de muzică rock Dark Bombastic Evening, ajuns anul acesta la a șasea ediție. Așa am și descoperit orașul, în 2011, când lucrările la [...] — vezi review [+13 poze]
Phoenicia Holiday Resort [Mamaia Sat] 4 / MAMAIA

Servicii din ce in ce mai dezamagitoare. Fugiti!

De cum intri la receptie faci cunostinta cu un personal care are impresia ca este super (in schimb predomina (...) lipsa de profesionalism sau proasta pregatire in domeniu). Daca intampini probleme nu ai cu ce sef discuta ptr. a gasi rezolvare deoarece o duduie receptionera se da imediat drept sef. Si incepe sa-ti rada in fata. Am fost cazati dupa ora 18.00 sub pretextul ca nu este gata camera. Cand a fost gata si am intrat nu era de 4 stele cum se declara ci poate abia de 3. Curatenia a fost [...] — vezi review
Vila Liz 3 / EFORIE NORD
  • AUGUST, 2015
  • de: Viorel73 [27.08.15]
  • RECOMANDĂ

O pensiune şi un loc deosebit!

Vila Liz este un loc deosebit unde ai tot ce îţi doreşti. Are toate dotările necesare pentru un sejur pe litoral care să îndeplinească toate exigenţele. Camerele au aer condiţionat, tv, wi-fi, toate sunt dotate cu băi proprii, etc. Toate strălucesc de curăţenie graţie doamnei Lizeta (proprietara), care se comportă exemplar cu clienţii, find o femeie calmă, cu o bunătate sufletească deosebită şi care se miră cu ce să mai ajute ca totul să fie cât mai plăcut. Vila [...] — vezi review
Delfinariu / Planetariu / Vivariu Constanța / CONSTANȚA
  • AUGUST, 2015
  • de: ana2 [27.08.15]
  • RECOMANDĂ

Facem cunostinta cu delfinii

După un sejur de 6 nopți la Eforie Nord, am decis sa încheiem concediul cu o vizita la Delfinariul Constanta, atât pentru copii dar și pentru copiii din noi. Astfel ca după masa de prânz am purces la drum, cu mașina spre Delfinariu. Din păcate am avut ceva probleme cu indicatoarele care nu erau puse unde trebuia sa putem sa ne dam seama unde mergem, dar am zis noi ca: ,,Asa cum orbul a găsit Brăila, vom găsi și noi Delfinariul". Si după ceva agitație în mașină, ca unde e și [...] — vezi review [+8 poze]
Pensiunea Conacul Grecului [Ilovița] 2 / ORȘOVA

Prietenii lui Billy

Billy este cel mai recent membru al conclavului pe care turistii doritori de liniste, aer curat si peisaj rustic il alcatuiesc ad/hoc la Conacul Grecului. Poneiul Billy nu ii fascineaza doar pe copii, ci si pe adulti, fiind cel mai natural si mai simpatic remediu impotriva stressului, a stereotipurilor urbane cu care poposim, vrand/nevrand, la Conacul Grecului. Adica in localitatea Ilovita, din jud. Mehedinti, in care ajungem dupa doar 4 km. parcursi pe drumul 607 C, ce se ramifica [...] — vezi review [+1 poze]
Cetatea Rupea / RUPEA [BV]
  • AUGUST, 2015
  • de: sed [27.08.15]
  • RECOMANDĂ

Cetatea Rupea renascuta

Ufff... am plecat in sfarsit... Dupa un an agitat, am reusit sa ne facem bagajele si sa purcedem in poate cea mai nebunesca plimbare prin tara. De fapt, in sud-vestul ei. Prima noastra oprire... Sighisoara, dar trecand de Brasov, nu puteam rata Cetatea Rupea. Am vizitat-o acum patru ani, dar era in renovare. Stiam ca este gata si mai stiam ca ne dorim sa o vedem neaparat. Doar 63 km o despart de Brasov si 49 km de Sighisoara. Ne apropiam si asteptam cu sufletul la gura sa apara mareata, [...] — vezi review [+31 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 2.1256392002106 sec
    ecranul dvs: 1 x 1