Vacanța în ROMÂNIA - impresii, păreri, recomandări [1883 / 5013]

Afișate impresii [18821 - 18830]
Salina Unirea Slănic Prahova / SLĂNIC [PH]
  • AUGUST, 2015
  • de: Floryn81 [22.03.16]
  • RECOMANDĂ

În vizită la Salina Unirea - impresii amestecate!

În luna august anul trecut am beneficiat de mai multe zile de concediu decât aveam de obicei, așa că am avut mai mult timp la dispoziție pentru diverse plimbări. Când ne pregăteam să plecăm în concediu, am avut parte de câteva zile destul de friguroase, așa că am mai amânat puțin alte planuri și ne-a hotărât ca într-o zi să mergem să vizităm Salina Unirea de la Slănic Prahova. Ne-am orientat spre acest obiectiv pentru pentru o ieșire de o zi deoarece am considerat că [...] — vezi review [+47 poze]
Salina Praid / PRAID [HR]
  • AUGUST, 2015
  • de: Floryn81 [15.03.16]
  • RECOMANDĂ

Explorând adâncurile sărate ale Praidului...

Anul trecut în luna august ne-am plimbat pentru câteva zile prin zona Sovata-Praid, astfel că am descoperit o parte dintre atracțiile turistice din această frumoasă parte a țării. Dacă despre stațiunea Sovata vezi impresii și despre atracțiile localității Corund vezi impresii am reușit să scriu pe site, în acest articol voi prezenta un obiectiv pe care l-am vizitat în prima zi a sejurului nostru aici. Este vorba despre Salina Praid, pe care am explorat-o înainte de a merge [...] — vezi review [+52 poze]
Mănăstirea Voroneţ / VORONEȚ
  • AUGUST, 2015
  • de: kelyboy [13.03.16]
  • RECOMANDĂ

Biblia în imagini sau Mănăstirea Voroneţ

"Iară, Ştefan-Voda, mergând de la cetatea Neamţului în sus pre Moldova, au mărsu pe la Voroneţ, unde traie un parinte sihastru, pre nume Daniil, şi bătând Ştefan-Voda în uşa sihastrului să-i descuie, au raspunsu sihastrul să aştepte Ştefan-Voda afară până ce şi-a istovit ruga. Şi după ce şi-au istovit sihastrul ruga, l-au chemat în chilie pre Ştefan-Voda şi s-au ispovedit Ştefan-Voda la dansul. Şi au întrebat Ştefan-Voda pre sihastru ce va mai face, că nu poate [...] — vezi review [+31 poze]
Unde mâncăm în Călimanești / Căciulata? / CĂLIMĂNEŞTI-CĂCIULATA
  • AUGUST, 2015
  • de: robbyo* [10.03.16]
  • RECOMANDĂ

Terasa Camelot

Incerc sa scriu si eu un prim articol pe acest site, si locatia aleasa pentru primul articol este Terasa Camelot din Calimanesti-Caciulata. Terasa este amplasata vis-a-vis de hotelul Traian din aceiasi statiune. De la strada principala se merge pe o straduta care duce spre campingul din statiune si imediat langa este terasa. Terasa este amplasata foarte aproape de raul Olt, vara simtindu-se briza racoroasa a raului. Am fost de foarte multe ori la acesta terasa (aprope in fiecare sambata, [...] — vezi review [+2 poze]
Descoperă Sovata / SOVATA [MS]
  • AUGUST, 2015
  • de: Floryn81 [10.03.16]
  • RECOMANDĂ

La plimbare prin Sovata

Chiar dacă stațiunea Sovata a făcut parte din planurile noastre de concediu în ultimii doi-trei ani, de fiecare dată am schimbat destinațiile pe ultima sută de metri. Însă anul trecut, pentru că cel mic a mai crescut și pentru că poate face față unor călătorii mai lungi, am hotărât să petrecem concediul din luna august sub forma câtorva minisejururi prin țară. Astfel, timp de două săptămâni, am vizitat în general zone unde nu am mai ajuns niciodată sau pe care le-am [...] — vezi review [+64 poze]
Laguna Hotel 4 / MAMAIA

Un sejur reuşit la Mamaia

In fiecare an eu si sotul meu ne petrecem o mini-vacanta la mamaia. Anul trecut am cumparat prin agentie un sejur la Hotel Laguna. Am descoperit site-ul acesta recent, la recomandarea unei prietene si am dorit sa vad impresiile celorlalti utilizatori fata de hotelurile unde am stat. Eu am alta impresie fata de aceasta locatie. Am fost primiti OK. Noi am ajuns in jur de ora 10 dimineata, fusesem informati de agentie ca nu ne putem caza decat dupamiaza dar speram ca macar bagajele sa le [...] — vezi review
Mănăstirea Brâncoveanu [Sâmbăta de Sus] / SÂMBĂTA de SUS
  • AUGUST, 2015
  • de: Floryn81 [08.03.16]
  • RECOMANDĂ

La Sâmbăta de Sus, pe urmele Sfinților Martiri Brâncoveni și ale lui Arsenie Boca...

Mănăstirea Brâncoveanu este unul dintre cele mai cunoscute lăcașe de cult românești, un obiectiv de top pentru orice turist care explorează frumoasele meleaguri ale Țării Făgărașului. Mănăstirea Brâncoveanu se află în stațiunea climaterică Sâmbăta de Sus, micuța localitate aflată la poalele munților Făgăraș. Pentru a ajunge aici mergeți pe DN1/E68 până în localitatea Sâmbăta de Jos, apoi virați spre stânga (în direcția de mers Brașov - Sibiu) pe DJ 105 B; [...] — vezi review [+67 poze]
Unde mâncăm în zona Moldovița? / MOLDOVIȚA
  • AUGUST, 2015
  • de: kelyboy [08.03.16]
  • RECOMANDĂ

Să mâncăm moldoveneşte... la restaurantul pensiunii Vâlcan din Moldoviţa

Atunci când am scris review-ul despre pensiunea Valcan (vezi impresii) am hotărât să scriu un review separat despre restaurantul pensiunii şi asta deoarece aici pot servi masa atât cei cazaţi aici cât şi persoane aflate doar în trecere sau turişti cazaţi în altă parte iar având în vedere că locaţia se află într-o zonă cu adevărat "turistică" am considerat că aşa voi fi de ajutor mai multor doritori de bucate moldoveneşti... Să trecem la subiect - restaurantul [...] — vezi review [+33 poze]
[Re]Descoperă Litoralul românesc / #EXCURSII și CĂLĂTORII

O seara si o zi la Mamaia

Am lasat la sfarsit Mamaia. Fiindca eu vazusem la televizor ca este foarte scump, ca este de fitze. Ce sa caut eu acolo??? Dupa ce m-am cazat in Constanta, am luat un microbuz pana la Mamaia. Voi atasa foto. Am ajuns pe la apus. Mi s-a parut o statiune destul de scumpa, insa dupa ce am vazut plaja de la "Modern", Constanta, si plajele de la Eforie Nord, Mamaia parea un rai. Nu mai semana cu Mamaia tineretii mele. Insa marea si nisipul erau la fel. Ce m-a frapat a fost faptul ca [...] — vezi review [+3 poze]
Vacanța în Eforie Nord / EFORIE NORD

Vara... la Eforie

Am scris ieri despre ziua petrecuta la Constanta, din august 2015, in "Vara... la Constanta". Astazi am sa continui cu impresiile despre Eforie Nord. Dupa incursiunea mea prin Constanta, m-am dus la gazda ca sa ma odihnesc un pic, si apoi am plecat la Eforie Nord. Ma gandeam sa vad cum e plaja acolo, fiindca a doua, si a treia zi, chiar voiam sa fac ceva plaja. Dar unde? Plaja din Constanta fusese stearsa de pe lista. Zis si facut! Am luat un microbuz din zona Garii, mai exact chiar din [...] — vezi review [+10 poze]
  • Vezi MiniGhiduri AFA »» ROMÂNIA [1986]
  • Ai fost și tu acolo? SCRIE IMPRESII
    • SOCIALs
    Alătură-te comunității noastre

    AGENȚIA DE TURISM AmFostAcolo.Travel:
    SC Alacarte SRL | R.C.: J35/417/24.02.09 | RO 25182218 | Licența de turism 218 / 28.11.2018

     
    [C] Copyright 2008-2026 AmFostAcolo.ro // Reproducerea integrală sau parţială a conţinutului este interzisă
    AmFostAcolo® este marcă înregistrată
  • LOGAT? = NU (IntC=1)
  • pagină generată în 0.99539709091187 sec
    ecranul dvs: 1 x 1