ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.04.2018
DIN: Sfântu Gheorghe [CV]
ÎNSCRIS: 20.02.18
APR-2018

Muzeul Thalassa sau despre viața marină și maritimă a Ciprului

După ce am văzut o mulțime de imagini turcoaz cu plaja Nissi din Ayia Napa, mi-am spus că trebuie să o văd cu ochii mei. Și pentru că au scris alții despre frumusețea acestei plaje (și m-au făcut să îmi doresc să o văd), eu voi prezenta un alt loc interesant de punctat în Ayia Napa: Muzeul Thalassa.

În a treia zi a vacanței noastre în Cipru, am pornit de dimineață către autobuzul intercity care să ne ducă de la Larnaca la Ayia Napa. Știam că este la 9.30 de la stația de autobuz de lângă plaja Finikoudes. Dar eram în vacanță... oricât de mult ne-am grăbit (iar graba din vacanță nu este ca aceea de a ajunge la timp la birou) tot am întârzat 9 minute... Autobuzul plecase... următorul era abia la 11. Nu-i nimic, luăm autobuzul local. Mă documentasem de acasă, 711 pleacă de la stația Old Larnaca Hospital la 10.30. Cu telefonul în mână setat să ne arate direcția stației, am luat-o la pas printre străduțele orașului și în 20 de minute am ajuns. În stație, păreau a fi doar localnici (după fețele preocupate...).

Conform orarului, a apărut și autobuzul. Prețul biletului de 1,5 euro se achită la șofer. Ne-a plimbat mai bine de o oră prin sate cu căsuțe mediteraneene cochete și grădini de portocali cu multe fructe. Am coborât din autobuz la stația din centru, la Mănăstirea Ayia Napa. Ne-am plimbat puțin prin centru, am vizitat mănăstirea și apoi ne-am îndreptat către Muzeul Municipal Thalassa.

Muzeul, inaugurat în 2006, are ca temă marea și scopul lui este să prezinte vizitatorilor impactul pe care l-a avut marea în istoria insulei cipriote. Clădirea modernă este construită pe mai multe nivele din marmură, onix, lemn și metal.

Am plătit biletul de intrare de 4 euro/ adult și am început explorarea. La parter, imediat după intrare am găsit o expoziție de artă contemporană cipriotă și una de fotografie. Am trecut pe lângă multe modele de bărcuțe până am ajuns la cea mai mare: replica în mărime naturală a vasului Kyrenia (anul 400 d. Ch.). Lângă ea, sub podeaua de sticlă de sub picioarele vizitatorilor, de află o parte din rămășițele epavei vasului, iar deasupra rulează un film documentar despre săpăturile subacvatice efectuate pentru descoperirea acestei epave. Kyrenia era o navă comercială grecească ce străbătea Marea Mediterană în timpul lui Alexandru cel Mare și care s-a scufundat în urma atacurilor piraților în apropierea coastei Ciprului. Ea a fost descoperită în 1965 de un scafandru greco-cipriot în timpul unei furtuni. A fost scoasă la suprafață și reconstituită, nava fiind cea mai bine conservată epavă din vremea Greciei Antice. Epava veche de peste 2300 de ani este păstrată acum în Muzeul Epavei din orașul cipriot Kyrenia, aici, în Ayia Napa, găsindu-se una dintre replicile sale.

În continuarea explorării muzeului, am ajuns la fosile. Am găsit exponate fosilizate de pești, cochilii și corali din perioada cretacică (130-65 milioane de ani). Sunt expuse schelete de elefanți pigmei și hipopotami datând de peste 75 de mii de ani descoperite în urma săpăturilor facute în zona Ayia Napa.

La subsolul clădirii sunt prezentate exponate despre flora și fauna Mării Mediterane: cochilii mai mari sau mai mici, corali și arici de mare frumos colorați. Aici am descoperit și o expoziție de animale marine și păsări împăiate, de la pești de diferite mărimi până la rațe, flamingo și broaște țestoase. În pliantul primit la intrare în muzeu se precizează că exponatele au fost împăiate după moartea lor pe cale naturală.

Celor care vin la Ayia Napa pentru plajă le recomand o pauză plăcută la Muzeul Thalassa. După muzeu și noi am ajuns tot la plajă...

Trimis de istvana in 19.04.18 10:02:56
Validat / Publicat: 19.04.18 10:29:57
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 3214 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (istvana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19500 PMA (din 15 voturi)

webmaster [19.04.18 12:24:22] »

irinad [19.04.18 15:27:03] »

@istvana: Felicitări pentru minivacață și articol! Acum doi ani, când am fost și noi în Cipru, am ținut să vedem Ayia Napa (plecând tot din Larnaca) în care, deși, am stat toată ziua, n-am reușit s-o vedem chiar totul, dar muzeul Thalassa mi-a făcut mare plăcere să-l vizităm (parcă pe repede-înainte, dar asta a fost). Iar de plajele sale, ce să mai zic, superbe!

Urmează și pentru noi o „recidivă” scurtă în insulă, de aceea sunt cu ochi pe articolele tale!

istvana [20.04.18 09:18:19] »

@irinad:

Și eu ți-am citit articolele înainte de plecarea în Cipru și plimbările tale m-au inspirat! Mulțumesc!

Spor la călătorit!

adrianaglogo [23.04.18 23:55:12] »

@istvana:Articolul tau mi-a trezit amintiri placute. Eu am vazut in Ciprul de Nord, cel ocupat de turci, epava adevarata a navei Kirenia.

Yolanda [12.06.18 14:16:06] »

@istvana: am fost in Cipru Ayia Napa acum în mai, pentru prima data. Am ratat acest muzeu, am fost prea fermecata de plajele Karoussou (vis_à vis de hotelul Okeanos unde am stat) si Nissi plus alte ispite. Din pacate ajungeam în zona dupa ora 18 si muzeul era deja închis. Noroc cu rw-ul tau si fotografiile frumoase atasate.

Calatorii cât mai multe si interesante!

adrianaglogo, irinad, istvana, Yolanda
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ayia Napa: