ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.07.2018
DE zozo
ÎNSCRIS: 12.01.08
JUN-2018

Cipru – Ayia Napa, 17-24 iunie 2018 — Hotel Euronapa (2)

CIPRU – AYIA NAPA -17 – 24 iunie 2018

Zbor de linie cu Tarom~ 10,30-13.00 Bucuresti–Larnaca.

In aeroportul Larnaca am inchiriat masina pentru o saptamana, de la AVIS, fara card de credit, doar 100 euro retinuti pentru plinul la benzina pe card normal la BRD. (pe care i-au returnat dupa 3 zile de la sosirea in tara) Masina + benzina full au costat 230 euro platiti pe loc. Am traversat din aeroport si ni s-a dat un fiat nou nout cu 4 usi, cu 0 km la bord.

Am cam avut oarece probleme cu condusul pe partea dreapta, dar dupa 40 de minute pe autostrada, ne-am cam dumirit si am ajuns cu bine in Ayia Napa la hotel.

Euronapa hotel, camera dotate cu tot ce trebue, curatenie, piscine, loc de joaca pentru copii, teren de tenis, mancare foarte buna la mic dejun (atat am vrut noi) si rusi, foarte multi rusi, destul de civilizati, cu multi copii, doar 2 familii de romani in tot hotelul, restul rusi!!!

Plaja statiunii, de langa port, nu prea ne-a placut… asa ca am folosit-o doar in prima zi.

A doua zi am mers la minunata plaja Nissi unde ne-am balacit in voie, am asistat la sariturile curajosilor de pe stanci si apoi am si mancat foarte bine la pranz la taverna Pelican. Apa in degradeuri de azur, calda si limpede. Intrarea in mare foarte lina si te cam plictiseai pana sa poti inota! Nisip fin, si plaja dominata de rusi, ca si hotelul in care am stat, ca si statiunea Ayia Napa, ca si toate plajele la care am mai mers!!! Cand auzeai greaca sau engleza la masa sau pe plaja era fenomen.

La 3 restaurante am dat de chelneri romani, doi in Ayia Napa si unul in Protaras, foarte amabili si dornici de palavre cu noi.

Am mai fost la plaja Landa, dar nu ne-a placut deloc.

Plajele Macronisos frumoase, amandoua, si cea mare si cea micuta, cu apa azurie, nisip fin si intrare lina in apa, dar care se adanceste mai repede si e buna de inot. Am vizitat aici si situl arheologic, gratis! Am mancat la un restaurant cu specific pescaresc, dar preturile au fost mai mari ca la Nissi la taverna Pelican.

Am mai vizitat pe uscat Cap Greco, laguna albastra, grotele, drumul Afroditei si arcul, nu ne-au prea impresionat, peisajul foarte arid in zona.

In afara de Nissi si Macromonas din Ayia Napa ne- au mai placut plajele din zona Protaras, nord Konoss, Vrissaki si mai ales Fig Tree, preferata noastra, cu insulita din dotare si terasa restaurant Fig Tree cu papa bun! Pe toate plajele din Cipru 2 sezlonguri si o umbrela costa 7.50 euro pe zi. Dusuri peste tot pe plaja.

In Ayia Napa ne-am pozat la monument, am vizitat biserica si manastirea din zona, am facut mici cumparaturi pe la supermarketuri (cel de langa parcul de distractii are preturile cele mai bune), am cumparat baclavale de la o patiserie si am ascultat seara muzica live la diverse baruri de pe strada principala. Ne-a placut mult si vizita in port, cu toate ambarcatiunile de agrement si restaurantele pescaresti. Noua ne-a placut cel mai mult Vassos tavern unde am mancat cea mai buna supa de peste sic ea mai buna caracatita la gratar.

In ultima zi ne-am luat adio de la plaja Nissi si am plecat spre Larnaca sa predam masina cu benzina full (a durat 2 minute) si sa luam avionul spre casa. A fost scurt timpul, am fi vrut sa cutreieram insula, dar, in vestul ei la Paphos, vom merge alta data! Multumesc tuturor celor care au postat impresii din Cipru, care ne-au fost de un real folos!

Trimis de zozo in 02.07.18 17:48:23
Validat / Publicat: 02.07.18 19:28:25
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 5298 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (zozo); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Ayia Napa apus

webmasterX [02.07.18 19:27:50] »

@zozo, pe viitor n-ar fi rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

zozo
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ayia Napa: