ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.06.2018
ÎNSCRIS: 16.07.10
JUN-2018

Pantachou (Glyki Nero) Beach

Cum spuneam in articolul despre Aya Napa, Cipru nu are foarte multe plaje, majoritatea tarmului fiind stancos. In nord-vest sunt vreo 4, pietroase si izolate, in vest 3, din care una, Lara, izolata si inca doua, langa Peyia, minuscula Corallia si Coral, o plaja mare si frumoasa. In Paphos sunt 4 golfuri si 7 plaje.

Niciuna nu ma impresioneaza din ce vad pe internet.

Restul plajelor din sud, cele din Limassol si Larnaca nu sunt nici ele exceptionale.

Si asa am ajuns la zona de sud-est. Aici sunt doua plaje notabile in Ayia Napa, Pantachou (Glyki Nero), plaja principala din Ayia Napa si Nissi Beach si inca 3 pe coasta estica (daca e sa fim rigurosi sunt 5, dar dupa mine doar 3 sunt remarcabile), dupa Capul Greco.

Pe acestea din urma, fiind cele mai frumoase le lasam pt alt text, iar acum ne concentram pe Pantachou.

Impresia mea despre aceasta plaja nu este una favorabila. Inghesuiala maxima, apa asa si asa, facilitati putine.

As zice ca singurul atu al acestei plaje este proximitatea de centrul Ayia Napa.

Trimis de oddfever in 23.06.18 19:15:19
Validat / Publicat: 23.06.18 22:30:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 5647 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oddfever); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

krisstinna [28.06.18 09:38:12] »

@oddfever:

Cipru nu are foarte multe plaje

De obicei tac, chiar dacă observ sau constat ceva.

Am fost de trei ori, câte 10 zile in Cipru și pot spune că n-am degete la mâini și la picioare câte plaje sunt. Iar unele, că nu le-am văzut pe toate din lipsă de timp, sunt chiar spectaculoase, ireal de frumoase, cu nisip extrem de fin, foarte largi, apa este ca cea dintr-o piscină, limpede, juri că ești intr-un bazin și nu in mare.

Poate reușești să mai ajungi in Cipru, nu numai in Ayia Napa și ai să vezi multe, multe plaje.

Numai între Larnaca și Ayia Napa sunt un șirag de plaje, frumoase toate, fiecare localitate are plaja ei

Vacante frumoase îți doresc!

oddfever [28.06.18 20:44:31] »

@krisstinna:Va inteleg. E clar ca va place mult in Cipru si vine unul ca mine acum si va vorbește de rau insula mult iubita. Nimic nu e absolut si totul e subiectiv. Dumneavoastra vi se pare ca sunt multe plaje, mie mi se pare ca sunt puține. Fiecare se raporteaza la ceva. Insăși

noțiunea de plaja e relativa si subiectivă. Pentru mine plaja este aceea zona de litoral cu nisip. Eu nu am văzut cu ochii mei toate plajele dar nici nu trebuie. Internetul iti da azi suficientă informatie despre orice loc.

Încercând să fiu cat mai obiectiv, raportandu-ne la cifre, partea neocupata a Ciprului are cam 400 km de coastă și aproximativ 50 de "plaje". Din astea doar in jur de 10 au nisip, restul e mai mult lut si pietris. Astea 10 plaje laolalta nu cred ca au mai mult de 10 km. Si dintre ele nu cred ca sunt mai mult de 5 cu adevărat frumoase. Mie mi se pare putin. ???? Si asta se vede si din înghesuiala de pe ele.

krisstinna [29.06.18 00:58:21] »

@oddfever: Te rog frumos sa îmi spui “tu”, nu mă face mai babă decât sunt

Îți doresc vacanțe frumoase, oriunde ar fi acestea!

oddfever [29.06.18 07:04:32] »

@krisstinna: Iti multumesc si iti doresc la fel????!

oddfever
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ayia Napa: