ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.06.2019
MAY-2019
6 AD. + 3 COPII

încărcat de pe telefon!

Distracție in Ayia Napa chiar și cu copilul

Ayia Napa este un oraș din Cipru, situat la 40 min cu mașina de aeroportul din Larnaca. Zona are plaje superbe (noi am stat la hotelul Nissiana Hotel & bungalows in apropierea plajei Nissi-cea mai mare plaja din zona- vezi impresii). Am vizitat plajele intr-o după amiaza începând cu Nissi pana la portul orașului, pe o faleza frumos amenajata, accesibila cărucioarelor; plimbarea a durat cam de la 16.00-16.30 pana in jur de 18.30). Nu as putea zice ca mi-a plăcut mai mult o plaja, toate au farmecul lor, iar apa este foarte limpede, turcoaz și cele mai multe sunt catalogate cu blue flag.

Intr-una din după-amiaze am făcut parasailing (80€/3persoane, pe barca pot merge și cei care fac parasailing, inclusiv copii) plecând de la plaja Vathia Gonia, după am rămas pe plaja respectiva care era plină de copii și bebelusi: este ca un fel de golfuleț cu apa foarte calda și mică pe laterale. La Nissi apa era mai rece fiind plaja întinsa, calda era doar in zona insulei. Pe insula din vecinătatea plajei Nissi se ajunge traversând prin apa ce ajunge pana la gamba. O alta plaja care mi-a plăcut mult este Makronissos, care este mai rezervată, iar in zona exista și un sit arheologic cu niște morminte vechi și o parte cu stânci verticale unde bat valurile și se formează un peisaj frumos.

Pe toate plajele se poate practica snorkeling (la magazine ochelarii și tubul pentru respiratie sub apa costa de la 10€... 20€), iar peisajul subacvatic este superb.

Prețurile umbrelelor și șezlongurilor era de 2.5€, însă cei mai mulți turiști stăteau pe cearșafuri, era loc suficient pentru ele. Umbra in schimb este greu de găsit.

In mai temperaturile ajung undeva la 33 grade, probabil acesta este și motivul prezentei multor familii cu copii. Apa in schimb e destul de rece, însă se poate face baie. O doamna românca care lucra pe vaporașul cu care ne-am plimbat ne-a zis ca cea mai frumoasa perioada este in octombrie, când apa este calda, iar temperaturile ajung la maxim 30 grade.

Prețurile sunt acceptabile și nu este diferența foarte mare între ele (de exemplu 4... 5,50€ o supa, 1€ doza de bere, 1€ magneții, noi am dat 25€ pe doua pitta gyros+băuturi in centrul orașului Ayia Napa, mai scumpe erau fructele de mare și mezze- mai multe mâncăruri tradiționale aduse in boluri mici).

Transportul in comun este foarte bine pus la punct (1.5€/persoana ziua și 2€ noaptea), iar autobuzul vine la fiecare 20 minute și se circula de partea stânga. Am luat și taxiul de câteva ori cand era cald, este convenabil când mergi in grup. Sunt multe taxiuri cu 7 locuri pentru pasageri (Mercedes cu 3 uși). Am dat 10€ de la plaja Makronissos pana la hotelul unde eram cazati.

Localnicii sunt foarte amabili și vorbesc bine engleză si rusa (majoritatea turiștilor sunt ruși).

De asemenea se merita sa faceți și o plimbare cu un vaporaș care se ia din port. Noi am optat pentru Yellow Submarine, o ambarcațiune pentru maxim 30 persoane, ce face o plimbare scurta cam de o ora și jumătate de la port pana la zona pesterilor (sunt și vapoare care fac plimbări de jumătate de zi unde se oferă și masa). La subsolul acestuia se poate cobori sa vezi peștii, apa peste foarte limpede. Capitanul este un om comic, iar asistenta lui este românca. In zona pesterilor se staționează 40 minute, căpitanul coboară in apa și hrănește peștii, apoi cine dorește îl însoțeste inot in peșteri (se oferă gratis vesta si echipament snorkeling pentru doritori). Submarinul are tobogan și punte pentru salturi in apa, o piscina cu jucării pentru copii, băuturi și cipsuri contracost. Costul plimbării este de 10€/persoana (online e 9€/persoana).

Exista de asemenea multe magazine de suveniruri la prețuri accesibile cu o gama variate de obiecte.

Trimis de Ana Asmaranducai in 21.06.19 15:09:22
Validat / Publicat: 21.06.19 17:34:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 11845 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ana Asmaranducai); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P09 Parasailing

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ayia Napa: