ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.06.2018
ÎNSCRIS: 16.07.10
JUN-2018

Hormoni

Am ajuns in Ayia Napa dupa ce am analizat toate plajele insulei si am concluzionat ca singurele plaje frumoase sunt in sud-est.

Spre deosebire de alte insule mediteraneene, cum ar fi Creta sau Rodos, Cipru are un numar foarte mic de km de plaja, majoritatea coastei fiind stancoase, sau departe de asezari mai mari (in sud vest si vest)

Ce nu stiam dar am aflat foarte repede este ca in Ayia Napa si chiar si in Protaras te poti simti aproape ca in Rusia, rusii fiind cam 60-70% din turisti, urmati de britanici cu vreo 20%.

Statiunea e relativ noua, fiind infiintata dupa 1974 cand principala statiune turistica a insulei, Famagusta, a fost ocupata de turci, acum faimosul cartier turistic al Famagustei, Varosha, fiind o zona pustie care se poate observa doar de la distanta. Turcii o pastreaza ca moneda de schimb pt un posibil viitor acord cu cipriotii.

Una peste alta statiunea este frumoasa: hoteluri moderne, strazi si parcari functionale, natura la tot pasul. La fiecare colt de strada ai cate un supermarket, probabil detinut de vreun rus. Nu o recomand familiilor si nici celor care nu sunt in cautare de sex si adrenalina.

Principala plaja a statiunii, Pantachou, este foarte aglomerata si nici apa marii nu este impresionanta.

Ceva mai frumoasa este Nissi Beach, dar si ea este super aglomerata si super galagioasa.

Apa marii este superba dar la intrare in mare un pic cam murdara. Facilitatile sunt putine si uneori lipsesc. Nu am vazut spatii de schimbare, WCuri putine, iar dusurile 1 E / min. Nu exista o faleza pe care sa te poti plimba.

Punctul forte al Ayia Napa sunt cu siguranta cluburile care se intind in spatele si deasupra pietei principale.

Trebuie amintit si Water Parkul care este unul dintre cele mai mari din Europa, dar familiile cu copii pot veni aici din Protaras.

Trimis de oddfever in 17.06.18 19:35:15
Validat / Publicat: 17.06.18 22:06:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CIPRU. A mai fost în/la: Aya Napa, Hotel Nestor

VIZUALIZĂRI: 4812 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (oddfever); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Ayia Napa: