ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.06.2020
MAY-2020
Prieteni
EXCELENT

Hallstatt – minunea fotografiata a lumii alaturi de prietenii AFA

Inca dinainte de a veni in Austria citisem despre Hallstatt ca este cea mai fotografiata localitate din Europa dar si din lume si avand in vedere pozele postate iti puteai da seama de ce. Poate este si putin promo, insa in ceea ce priveste Austria, am incercat o cautare pe Google si am tastat „Cel mai fotografiat loc din Austria“si intradevar Hallstatt apare, una dintre poze fiind prima poza a articolului. Pentru mine era o dorinta mai greu de realizat asta deoarece ar fi trebuit sa schimb ceva mijloace de transport, insa dorinta mea era deja lansata in Univers. Si cum AFA stim ca are prieteni peste tot, la mine a venit sub numele de @Claudiu71, un adevarat prieten AFA cu care m-am conversat inainte sa ajung in Austria, dar si dupa.

Asa ca dimineata la ora 9 a venit si m-a luat din Linz de la hotel, si dupa un drum de aproape 2 ore ajungeam in Hallstatt. Eram tot in criza, granitele inca inchise, totusi o buna ocazie pentru austrieci de a-si putea vedea tara ceva mai relaxati. Anul trecut citisem ca atat de multi turisti veneau aici incat se gandeau chiar sa limiteze accesul, insa iata ca aceasta stare a limitat ea accesul.

Daca o sa va ganditi la obiective pe care sa le vizitati in Hallstatt nu o sa gasiti asa ceva, sau prea putin (depinde si de dorinta fiecaruia) insa oraselul in sine este un obiectiv turistic, aici poti petrece o zi intreaga admirand fiecare casa, fiecare straduta, aruncand cate o privire spre lac, facand poze din cele mai bune unghiuri. Claudiu, ca un adevarat expert, mi-a aratat locurile de unde poti avea cele mai frumoase imagini. Am mai spus si cu alta ocazie, este greu de tot sa povestesti frumusetea, trebuie sa o privesti si atunci povestea e in tine. Este un loc in care sa visezi, si imi dau seama cat de aglomerat putea sa fie cand turismul era la liber, daca mie mi m-a parut si acum ca era destula lume.

Exista o strada principla pe care te plimbi insa multe alte stradute paralele mai aproape de lac sau mai sus si unde imposibil sa nu gasesti ce sa admiri, fie pomi care au fost modelati inca sa fie intr-o prietenie pe viata cu casa de care s-au “atasat” , mici magazinase care vand diverse suveniruri (multe se invart in jurul sarii), printre care chiar si “conserve” cu aer de Hallstatt (10 euro conserva de 500 g). Turistii se bucura de tot ce vad, asta insemnand chiar si catacombele, cimitirul si osuarul. Poate o sa vi se para ciudat, dar turistii sunt o specie ciudata si nu m-as mira sa vad ca exista selfiuri facute in osuar. Am intrat in biserica de pe “deal” (catolica) ca sa o deosebesc de cea luterana aflata pe strada principala si am aflat ca aici se gasesc si cele mai mici catacombe din lume, cimitirul si osuarul. Avand in vedere ca Hallstatt este mic (are 1000 de locuitori) nici cimitirul nu este mare, asa incat ca sa faca loc noilor “chiriasi” au scos oasele din vechile morminte, le-au uscat la soare (ca sa le albeasca) astfel incat o sa vedeti (cine vrea) 1200 de cranii pictate si cu numele pe ele. Era lume care astepta sa intre sa vada craniile, iar Claudiu mi-a spus ca atunci cand turismul e in varf aici se sta si o ora si jumatate ca sa vezi asa ceva, acum nu s-ar fi stat mai mult de 5 minute, dar zau ca nu am fost interesata.

Centrul localitatii poate fi numit Piata Principala, si este un loc frumos, cu o multime de terase unde poti servi ceva, o cafea sau produse locale. Casele prin coloritul lor iti incanta privirea si atat piata cat si statuia Sfanta Treime sunt printre obiectivele cele mai fotografiate din zona (si tot in aceasta zona printre case se poate vedea chiar si o cascada).

Si daca Hallstatt nu vi se pare suficient de vazut (in mod sigur nu, insa dispuneti de timpul vostru asa cum vreti) lacul poate reprezenta o varianta, fie o plimbare in jurul lacului, fie o plimbare pe lac cu ambarcatiuni mici din lemn sau ceva mai mari (vaporase), sau daca vreti sa fiti la inaltime, si la propriu dar si la figurat, puteti urca cu o cabina (funicular) la minele de sare, din nou, cu riscul de a ma repeta, aceasta este bogatia fara pret a zonei, dar si motiv de atractii in zona, si normal, de la inaltime aveti de asemenea o priveliste minunata asupra intregii zone.

Si pentru amatorii de istorie, in Hallstatt exista si un muzeu deschis inca din 1884 care nu se vrea a fi un muzeu „comercial“pentru turisti, este un muzeu unde veti gasi doar documente privind istoria Hallstatt si Austria mergand pana la Epoca fierului.

Si pentru ca ploaia ne dadea semne ca ar trebui sa o luam din loc, am plecat mai departe pentru a descoperi frumusetea locului, astfel incat urmatoarea noastra oprire a fost langa Gosausee, aflat la 10 km de Hallstatt, un lac minunat, inconjurat de munti, un alt loc parca pictat, un start bun de drumetii, un mic han unde puteti sa va si desfatati cu ceva produse, un chiosc de suveniruri, dar si… …. un echipaj de politie care amenda parcarile incorecte. Nici a noastra nu era tocmai ok, norocul nostru ca am revenit repede la masina, scuze, scuze, am stat doar 5minute, bine ok, Auf Wiedersehen!... s-o creada el.

Si iar la drum, peisaje superbe fie ploaie, fie soare, am decis sa luam pranzul undeva in varf de munte (de deal, dar suna mai frumos munte), am trecut de o bariera care ne spunea ca la intoarcere trebuie sa scoatem 10 euro din buzunar (in monede doar), si ne-am zis ca e semn bun daca bariera functioneaza, inseamna ca avem noroc. Drumul a fost de vreo 7 km, am urcat ceva, vedeam dupa cum serpuia drumul, dar si dupa tiuitul din urechi. Am ajuns sus, am admirat locul in sine, locul de joaca, mesele si bancile de afara si … … am pupat clanta. Am dat ocol (cat am putut) locului, insa nici tipenie de om, asa ca stanga imprejur si la vale. In drum am mai intalnit o masina, care ca si noi probabil ca urca in acelasi scop. Am ajuns la bariera si Claudiu a sunat la nr. de telefon mentionat la bariera si a solicitat deschiderea barieriei pe motiv de lipsa loc masa. Dupa cateva minute a venit un nene cu masina si ne-a spus ca restaurantul fusese deschis pana la ora 15 (acum era deja 17) dar ca au uitat sa schimbe pe internet, ne-a deschis bariera si i-am spus ca mai era o masina in urma noastra (urma sa blocheze bariera).

Asadar mai departe la drum, am trecut pe langa locuri frumoase, poieni pline cu narcise, iar un lac, dar totusi ne era foame, asa ca la un moment dat am avut 2 optiuni, am ales-o pe cea mai apropiata pentru ca mi-a placut cum arata locul (o sa vedeti in poze), parca era o casuta din poveste, dar povestea continua si in interior prin cum era aranjat totul, mesele cu fete de masa traditionale si cu flori de camp, soba cu jucarii deasupra ei dar si un calut de lemn in fata ei.

Oferta de mancare nu era foarte variata dar era tipica Austriei, asa incat s-a luat o portie de friptura rece cu salata, hrean si paine neagra si o portie de carnati cu cartofi prajiti si o chifla foarte buna, si de baut… … limonada de soc, ca doar de abia m-am obisnuit :).

Acum, suntem in zona altui lac, Almsee aflat aproape de localitatea Grunau im Almtal, iarasi un loc bun pentru sedintele foto si o sa vedeti ca am dreptate. Ultimul popas a fost o alta sedinta foto intr-o poienita cu narcise, o minunatie pe care puteai doar sa o admiri, nu aveai voie sa rupi florile. La final, Claudiu m-a debarcat la in Steyr la hotelul Mader vezi impresii trebuia sa il mentionez din nou ca prea a fost bine, s-a asigurat ca totul a fost ok si a plecat mai departe spre casa.

Daca ar fi sa fac un foarte scurt rezumat al zilei as putea spune ca a fost o zi de poveste alaturi de prieteni, si va invit acum si la poze.

Trimis de mishu in 19.06.20 08:53:27
Validat / Publicat: 19.06.20 11:01:05
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 2892 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P05 Hallstatt - ce iti poti dori mai mult decat sa stai macar cateva ore pe aici

tata123 🔱
[19.06.20 11:41:08]

@mishu:  Incredibil de frumos! Ce poți spune mai mult? Orășelul care are sub 1000 de locuitori atrage milioane de turiști anual, uneori chiar 10.000 pe zi. În orice anotimp am merge acolo pitorescul natural și urban este garantat. Am citit că și aici au apărut nemulțumiri legate de numărul mare de vizitatori și poluarea generată de aceste vizite. Ca și la Veneția se încearcă implementarea unor măsuri de limitare a numărului de turiști per zi, asumându-și pierderile economice.

Mulțumim pentru articol și fotografiile de poveste! ​

[19.06.20 11:52:31]

@tata123:  Avantaje si dezavantaje de a locui intr-o astfel de zona, pentru majoritatea localnicilor asta deja reprezinta o afacere, insa turistii sunt o specie care nu e deloc pe cale de disparitie, ba din contra, avem un spirit de turma teribil, si cel mai bun exemplu l-am avut chiar acolo, dupa ce am fotografiat acea gheata in care erau flori, multa lume s-a oprit sa faca aceeasi poza , si daca pana sa ajung acolo credeam ca toata Austria este frumoasa, cat de mult poate fi Hallstatt peste? dupa ce am fost acolo pot spune ca isi merita numele.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

[19.06.20 12:34:58]

Un loc, deosebit de frumos, mirific, aș putea spune!

și nu este o „poveste” , ci este chiar un loc „de poveste” !

Am privit pozele și mi-am băut cafeaua în același timp! Nici că putea să-mi facă mai multă plăcere cafeaua privind la ele! Am obținut - astfel - un „mic regal matinal!”

(uite că a ieșit și o rimă, involuntară).

Acolo unde ești ai găsit prieteni dragi de pe AFA, pe @Claudiu71, care n-a pregetat să-și facă timp și să-ți arate minunăția asta de loc! Este un motiv în plus să afirm că membrii AFA sunt oameni de calitate care, fără să aștepte nimic în schimb, întind o mână de ajutor cu bucurie celor care o cer!

Te „invidiez” , la modul frumos, că ai văzut Hallstatt-ul, Gosausee și lacul Almsee!

Felicitări și pupici!

P. S. N-ar fi rău să se legifereze limitarea vizitelor puhoaielor de turiști! Nu spun interzicerea, ci - mai degrabă - programarea lor! Ar fi păcat să strice această frumusețe naturală!

liviu49
[19.06.20 13:27:40]

Brava, Misule, ma trîntiși!!!

Profit de pauza pe care mi-am luat-o la servici pentru a scrie si eu ceva.

Acum fix 6 ani, la ora asta, treceam frontiera de la Portile de Fier, intorcandu-ma dintr-un concediu in Austria. In mai 2015 am povestit, foarte sumar, despre locurile vizitate, printre ele aflandu-se (e adevarat intamplator) si Hallstat, care m-a lasat cu gura cascata. Vizita a fost foarte scurta, doar pe faleza lacului​​, intre trei reprize de ploaie. Ce m-a surprins atunci a fost numarul foarte mare de turisti chinezi cu care ne-am intalnit. Nu cred ca am reusit sa fac prea multe poze in care sa nu ser gaseasca si o fata de chinezoaice, mai ales. Ajuns acasa am aflat si o posibila explicatie a acestei multimi galbene, Chinezii au reprodus la scara de 1/1, in tara lor, oraselul Hallstat. Cand am auzit prima oara nu am crezut asa ceva. Dar cineva m-a purtat, prin calculator, prin acea reproducere si am ramas tablou de cat de fidela este.

Dar, iar, m-am luat cu vrajeala si iar voi fi certat.

Nuami bine si calatorii placute! ​​

Mika
[19.06.20 13:55:10]

@mishu:  Superbe fotografii, minunate locuri. Am vrut să merg astă iarnă in Hallstatt, dar nu am reușit. Cu altă ocazie. Foarte frumos! Felicitări!

[19.06.20 14:06:07]

@liviu49

​ Ai dreptate! Turiștii chinezi invadează lumea, la propriu! În toate locurile pe unde am umblat sunt cei mai numeroși și - după părerea mea - cel mai puțin civilizați, în raport cu alți turiști, europeni sau de aiurea!

Mi s-a întâmplat de multe ori atunci când trebuia să stăm să așteptăm la rând, oricare rând - spre ex. la un punct de belvedere, să facem fotografii - să fiu împinsă, la propriu, în spate, și să mi se „ia fața” , ca să facă ei (ele, în special) poze! Așa s-or comporta și la ei în țară, sau numai ca turiști, în afara țătii lor?!

[19.06.20 14:19:43]

@doinafil:  Ceea ce îmi place aici pe AFA este ca ne putem plimba astfel peste tot, știu, poate ca dacă o sa căutam locurile pe unde au ajuns membri AFA o sa găsim poze mai multe și mai frumoase, însă reci și atât, pe când aici simțim ca cineva pe care îl cunoaștem a fost acolo și ne povestește așa, la o cafea cum a fost și trăim altfel momentul. Limitarea vizitelor poate veni cu bune sau mai puțin bune, însă om vedea ce ne rezerva viitorul, eu ma bucur ca am putut sa-l văd ceva mai in liniște.  ​​

​​Mulțumesc pentru vizita și aprecieri, sper ca o sa îți placa și următorul, nu e cu vedere la lac, dar mie mi s-a lipit de suflet... asta a fost promo ????.

[19.06.20 14:26:21]

@liviu49:  Aflasem și eu despre replica chinezeasca, însă nu am fost dornica sa o văd, îmi place China, însă in anumite privințe exagerează, și ma gândesc dacă nu fac asta ca sa arate ca pot sa facă orice, sau sa îsi tina populația acasa, nu știu, din partea lor ma astept la orice, și poate ca abundenta lor in locurile ultracunoscute m-a făcut sa nu ma bucur de locuri frumoase prin care am trecut și eu. ​​

​​Cât despre o vizita in Hallstatt, cred ca și o scurta plimbare ne poate face plăcere. ​​

​​Mulțumesc pentru vizita și aprecieri.

[19.06.20 14:28:31]

@Mika:  Când pun anumite articole ma gândesc la tine dacă ți-ar plăcea sa le ai pe lista pentru următoarea vizita in Austria, și cred ca la un moment dat o sa îți faci o lista cu ce vrei sa vezi. ​​​​

Mulțumesc pentru vizita și aprecieri.

[19.06.20 14:31:10]

@doinafil: Ai mare dreptate, sunt disciplinați in multe privințe însă doar pentru ca li se impune și nu pentru ca ar fi educați, altfel se comporta precum spui tu.

Mika
[19.06.20 14:33:11]

@mishu:  Ha... ha... Mulțumesc! deja m-ai ajutat in efectuarea listei! Este cam lungă dar cred că voi merge mai des.

Zoazore
[19.06.20 21:17:26]

@mishu:  Ca să rezum articolul tău: din AFA, cu AFA, pentru AFA!

Tu, membră AFA, ai întâlnit @Claudiu71, prieten drag din AFA, departe, hăăăt, și-apoi ne-ai povestit și nouă, membrilor AFA minunea de poveste!

Pesimistul spune :mai frumos nu se poate! Optimistul spune: ba se poate! Vezi Hallstatt! Și dacă-l vezi și-ntr-o companie plăcută, e cu-atât mai frumos!

Câtă frumusețe adunată la un loc, ce idei ingenioase cu modelarea copacului, cișmeaua-n trunchiul de copag, bocancul-ghiveci!

Dar mici magazinase care vand diverse suveniruri (multe se invart in jurul sarii), printre care chiar si “conserve” cu aer de Hallstatt (10 euro conserva de 500 g) . m-a dat pe spate! Pe bune? Cumpăr aer cu 10 E conserva?

Superb totul” Da, ai dreptate! Frumusețea nu se povestește, se simte, se trăiește!

Mulțumesc pentru plimbarea frumoasă! AFA salută AFA!

krisstinnaPHONE
[19.06.20 21:55:27]

@mishu:  Vai, te-ai întâlnit cu Claudiu! Oameni deosebiți, el și soția, îmi sunt tare dragi, îi port in suflet mereu, le voi fi veșnic recunoscătoare, mi-ar fi drag să-i revăd.

Cât privește oraselul vizitat, o adevarata încântare să "te pierzi" pe străduțele săbiuțe și nu numai, peisajele te lasă fără grai.

Felicitări!

Zoazore
[19.06.20 22:03:26]

@doinafil:  Este un motiv în plus să afirm că membrii AFA sunt oameni de calitate care, fără să aștepte nimic în schimb, întind o mână de ajutor cu bucurie celor care o cer!

Multă și mare dreptate ai! ​Confirm și întăresc cele spuse de tine!

[20.06.20 00:04:21]

@Zoazore:  Mulțumesc, Zozo, pentru că ai accentuat ce am spus! Așa îi percep eu pe AFA-iști, cel puțin pe cei cu care am socializat mai mult datorită - în primul rând - „vecinătăților” (mă refer la bucureșteni, în special), dar și a altora, din diferitele orașe ale țării, pe care i-am cunoscut în excursiile făcute cu ei, sau în întâlnirile anuale! Este - sunt sigură - pentru toți o mare bucurie să ne revedem la întâlnirile anuale! Păcat că nu ne-am văzut și anul ăsta!  Ne vom lua cu vârf și îndesat revanșa anul viitor! Ne vom bucura de două ori mai mult în 2021, sunt convinsă de asta încă de acum!

[20.06.20 07:59:31]

@Zoazore:  Îți dai seama ca nu ar exista oferta dacă nu ar fi și cererea, și poate ca as fi luat și eu, așa, just for fun! dacă ar fi fost la un preț modic ????. Și repet, deși erau turiști, Claudiu spunea ca in “vremurile” bune, te strecori printre oameni ca sa poți merge. Și chiar și acum, ne-a fost greu sa găsim un loc unde sa lăsam mașina. ​​

​​Dar a fost frumos, mulțumesc pentru vizita si aprecieri.

[20.06.20 08:06:27]

@krisstinna:  Cu Claudiu m-am tot conversat de când sunt aici și intr-adevăr este o persoana deosebita, ca de altfel si soția lui pe care sper sa o cunosc, câte neveste sunt de acord ca in loc sa îți petreci duminica cu familia ta sa pleci de acasa, sa faci și niște sute de km, ca sa plimbi o zuza ca mine sa-i arați locuri frumoase. El a plecat de acasa dimineața pe la 7 și cred ca a ajuns din nou acasa după 9 seara, ca pe la 7 seara ma lasă pe mine la hotel in Steyr, după ce se asigura ca totul e ok. ​​

​​Nu știu câta vreme Hallstatt va mai putea fi vizitat așa cum am avut eu norocul, însă indiferent de anotimp este la fel de frumos și merita din plin. ​​

​​Mulțumesc de vizita și aprecieri.

teona
[22.06.20 21:09:26]

O minune de orasel! Nu ma mira descrierea ei pe saituri, chiar asa pare... de poveste. Ai avut noroc ca ai prins asa putina lume, cu toate ca nu era chiar putina, dar am vazut si alte poze in care mergeai pe stadute si... te tineai de mana cu altii. Mi-ai bucurat privirea si sufletul. Tine-o tot asa!

[24.06.20 20:12:36]

@teona:  Problema este ca locul este super-arhi-mega-cunoscut, asa ca lumea da navala. La data la care am mers eu, nici macar granita cu Germania nu era inca deschisa, asa ca am avut mare noroc.

Ma ​bucur ca ti-a placut si multumesc pentru vizita si aprecieri.

doinafil, liviu49, Mika, mishu, tata123 🔱, teona, Zoazore
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Hallstatt-Obertraun: