ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.06.2020
MAY-2020
Solo
BUN

Adulti cu suflet de copil - Gradina zoologica Linz

De doua ori in aceeasi saptamana la Gradina zoologica? O sa spuneti ca poate am dat in mintea copiilor? Nu stiu, nu neg, insa a fost atat de frumos inca as repeta oricand. Asadar am vizitat intai Gradina zoologica din Ebbs deapre care v-am povestit aici vezi impresii, acum profitand ca sunt in Linz am zis sa vizitez si aceasta gradina zoologica a carei pagina oficiala este zoo-linz.at.

Intai niste mici amanunte, aceasta gradina zoologica (care a implinit 40 de ani) are in mare cam aceleasi specii de animale ca cea din Ebbs, sunt insa si cateva specii de animale ceva mai mari avand in vedere ca au mult mai mult spatiu la dispozitie si la un moment dat te plimbi printr-o zona incat crezi chiar ca ai iesit din gradina zoologica.

Aici am ajuns coborand din acel trenulet cu care a urcat dealul, si pot spune ca sunt doar cateva minute de mers pe jos, insa am vazut ca exista si o masina care ajunge aici, dar puteti sa ajungeti si cu masina pe care sa o lasati in parcare.

Nu stiu daca veti ajunge aici si sa aveti inca nevoie de masca, acum aveam nevoie cand am luat biletul de intrare (7euro adult, 3.5 euro elevi, 5 euro pensionari) dar si in spatiile inchise. Zoo Linz este deschis 365 zile /an, de la 9-19 din 29 martie pana in 24 octombrie si 9-17 din 25 octombrie- 28 martie.

Ca numar de animale insa, si-au permis sa aiba ceva mai multe animale din aceeasi specie decat in Ebbs, dar si altele care necesitau mai mult spatiu. Si pentru ca este destul de greu sa va spun ce animale gasiti, sa va dau amanunte despre fiecare specie in parte, amanunte ce nu va intereseaza, sau daca da, gasiti informatii pe net suficiente, va voi spune insa ca am am vazut capre (africane sau din alte zone), struti, Emu, canguri, zebra, serpi, maimute mai mici sa mai mari, pasari de tot felul, foarte multi papagali, iguane, broaste testoase si multe alte animale pe care le veti descoperi in poze sau filmulete.

Exista si toalete (foarte curate) intr-o cladire unde se afla si un fel de cabinet veterinar, exista mici chioscuri de unde va puteti lua ceva, acum pareau inchise inca, insa de obicei ce am vazut si pe aici, parintii sau bunicii vin pregatiti de acasa si aici se opresc pe o banca undeva si iau o mica gustare, normal, asa am facut si eu, am luat masa in oras admirand animalele.

Am si filmat pentru ca sa asa veti vedea ceva mai bine atmosfera, dar am facut si poze. Si apropo de asta, am avut o intamplare cu o maimutica foarte curioasa, eram intrun spatiu inchis unde in partea dreapta in spatele unui geam erau zone delimitate pentru animale precum serpi, iguana, niste maimutele mici, iar spatiul din stanga era delimitat doar de un fel de “gard”din sticla, care ajungea doar pana la jumatatea unui om, si aici era o maimutica foarte curioasa, cand a vazut ca e in vizorul meu, a considerat reciprocitate si s-a apropiat, insa asa cum o vedeam cred ca daca ma mai apropiam putin era in stare sa sara pe mine, si nu stiu daca imi doream deoarece nu stiu exact ce intentii avea, pot spune insa ca atata vreme cat am stat in acea zona nu m-a scapat din priviri.

Si am sa va rog sa va uitati la acest filmulet de prezentare care este bine realizat (si vedeti si maimutica mea acolo), apoi sa vedeti si ce am filmat/pozat si eu. Alegeri inspirate va doresc si va recomand sa vizitati acest loc fie ca sunteti cu copii sau nu.

Webmaster, te rog atasarea acestui film de prezentare si iti multumesc.

youtube

Trimis de mishu in 13.06.20 13:06:51
Validat / Publicat: 13.06.20 15:14:46
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 884 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P06 Zoo Linz - un strut care parea ca sta la poza

webmasterX [13.06.20 15:14:08] »

Mutat în rubrica "Zoo Linz, LINZ" (nou-creată pe sait)

​​

webmasterX [13.06.20 15:15:54] »

Dan&Emascris / TELEFON [13.06.20 15:53:19] »

Felicitari pentru zoo linz, anume tie pentru articol. ​​​​

Cum mie imi plac chestiile astea pentru copii si chestiile astea cu animale, e clar. ​​​​...

M-am bucurat sa citesc despre zoo linz. ​​

​​Stiu era cu l mare. ​​

​​Felicitari! Numai bine! ????

webmaster [13.06.20 15:57:05] »

— (1) la momentul publicării, nu existau impresii recente în rubrica curentă;

mishu [13.06.20 20:52:44] »

@webmasterX: Pozitionare corecta si multumesc si pentru atasarea ilustratiei.

mishu [13.06.20 20:55:40] »

@Dan&Ema: Atunci cand ajung undeva incerc sa vad ce obiective pot fi atractive si pentru copii, iar aceasta gradina zoologica este atractiva atat pentru copii dar si pentru adulti, si fiind destul de mare teritoriul, era si usor sa te simti ca si singur aproape si sa stai cat vrei tu in fata vreunui animal fara sa te gandesti ca cineva nu are loc de tine, si locurile de popas atat de binevenite ncat nu simteai nevoia sa pleci prea repede de acolo.

Multumesc pentru vizita si aprecieri​, iti doresc sa ajungeti pe acolo.

Zoazore [13.06.20 22:13:51] »

@mishu: Și-un SB pentru maimuțica cea jucăușă!

Cam cerșetoare!

​​Papagalii gălbui cu ”obrăjori”roșii sunt Nympheea, și-s vorbitori. Tare haioși!

Maimuțica aia de 15 cm e haioasă tare, dar cam greu de remarcat prin copaci! ​

Și eu m-am simțit copil când m-am plimbat cu tine pe aici! Tare frumos! ​Mulțumesc pentru stropul de copilărie!

krisstinnascris / TELEFON [13.06.20 22:26:17] »

@mishu: Super, super muzeu, o adevarata încântare, un loc cu inimi, cu ciudățenii și obiceiuri interesante, îmi place teribil să privesc animalele, mă amuz mai tare decât un copil. ​​

​​Vacanța trebuie să fie o relaxare, fiecare alege ceea ce îi place. Eu vreau să redevin copil măcar in vacanță, nu mă înnebunesc după lecții de istorie pline cu ani, cu nume greu de pronunțat și de reținut, ca apoi să fug la Wiki și să copiez date de acolo că altfel nu am cum să mă laud cu memoria mea. Așa că​​, te felicit pentru alegerea făcută, pentru descriere și poze, filmulețele de obicei nu am cum să le văd, eu sunt mai mereu cu telefonul in mână.  Dar m-am distrat vizionând filmuletul de pe YouTube, iepurele albastru e cam gri, porcul e un barosan cu gușă uriașă, papagalii sunt galagiosi, maimuțica ta e adorabilă, suricatele sunt haioase tare. ​​​​

​​

nicole33 [14.06.20 07:44:24] »

@mishu:

Felicitări!

O altă alegere inspirată și totodată o recomandare excelentă pentru petrecerea timpului într-un mod plăcut printre animăluțe de tot felul.

Nu cred că am dat în mintea copiilor dacă am preferat mereu astfel de distracţii relaxante vizitării aprofundate a muzeelor sau bisericilor​ Sau poate că da

Un alt “amanunt”deranjant, pagina lor oficiala este numai in germana, iar pe traseu, panourile informative sunt in in germana, cu un mic rezumat insa in engleza (nu toata informatia prezentata). ​​​

Uite c-au făcut progrese!

​Ăsta era un mai vechi of al meu. Cât timp şi nevorbitorii de limba germană plăteau la fel pentru biletul de intrare, mi se părea corect să li se dea şi acestora o şansă de a înţelege câte ceva din cele văzute.

Sunt plăcut surprinsă de efortul făcut pentru a scrie şi câteva cuvinte în limba engleză. Măcar să înţelegi cum îi cheamă pe cei din poză şi tot este suficient.

​​

mishu [14.06.20 11:41:31] »

@Zoazore: Ce mai pot comenta, m-am gandit la un moment dat ca poate daca prezint asa de repede 2 gradini zoologice vazute intr-o singura saptamana o sa credeti ca am dat in mintea copiilor, insa este atat de relaxant si de placut sa iesi din rutina zilnica, sa te bucuri de viata simpla (desi ingradita) a acestor animale. Sa nu razi, am mai ochit o gradina zoologica, de fapt cred ca este mai degraba un parc pentru animale salbatice, trebuie sa il studiez putin, insa pare interesant.

Este o lume frumoasa si care iti da o stare de bine.

Multumesc pentru vizita si aprecieri.

mishu [14.06.20 11:47:30] »

@krisstinna: Exact starea de care povestesti tu m-am bucurat eu, iar joaca mea cu acea maimutica chiar a fost amuzanta. Cand am iesit de acolo am avut grija sa nu ii vina vreo idee sa iasa si ea, asa ca a reusit sa ma prinda in mrejele ei. Imi pare rau ca nu ai putit vedea filmuletele si am incercat si eu intradevar sa ma uit pe telefon, dupa ce am citit ecoul tau m-am gandit ca poate am facut eu ceva, insa intradevar, pot sa vad doar pozele.

Cat despre acel iepure albatru, sa stii ca si eu m-am uitat mai mult la el, din aceleasi considerente ca si tine, blana lui insa bate intr-un albastru cand este in bataia soarelui, iar ca dimensiuni, era ceva mai mare decat iepurii obisnuiti.

Cat despre animale, poate ca nu le-am mentionat pe toate, insa in mod sigur este un loc unde sa te relaxezi cel putin 2 ore, daca poti aloca 3 e si mai placut.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​​

mishu [14.06.20 12:01:32] »

@nicole33: Avand in vedere ca Linz este un oras ceva mai comod de ajuns decat Ebbs am considerat ca merita promovat, ca o relaxare pentru copii si adulti deopotriva. M-am tot gandit (eu nu am mai fost in Ro la gradina zoologica de multa vreme), la noi cum este, in cate limbi sunt prezentate animalele, si de fapt nu numai in Bucuresti, ci si in tara?

In plimbarile mele am sesizat diverse moduri in care sunt prezentate traducerile. De exemplu, aici in Kufstein, suunt o multime de panouri prin oras care prezinta aspecte semnificative ale locului in care sunt amplasate, si sunt in trei limbi, germana (normal), italiana (avand in vedere apropierea de Italia), si engleza (bonus avand in vedere cat de turistic este orasul).

Si da, o gradina zoologica​ ne scoate din rutina zilnica.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​

alyna_oradea [26.06.20 14:46:12] »

@mishu:  Sa ai mereu suflet de copil, nu pierzi nimic. Si noua ne plac gradinile zoolgice de obicei luam vreo nepoata cu noi si duap intodeauna servim ingheata chiar daca e rece afara. Multumim pentru turul virtual!

mishu [26.06.20 19:50:20] »

@alyna_oradea:  Cred ca daca ne-am pastra sufletul de copil lumea s-ar schimba in bine, pacat ca am uitat sa ne bucuram de simplitate.

Inghetata mananc si iarna si imi place mai mult, mai ales daca ai si manusi in maini si lumea se uita ciudat la tine.

Multumesc pentru vizita si aprecieri. ​​

alyna_oradea, Dan&Ema, mishu, Zoazore